آزمايش فنی مزدا ۳۲۳

مزدا323كه ساخت ان ازسال1378در كشورمان وتوسطخودروسازان داخلي اغاز شده است بهدليل توليد محدود وعدم امكان سرمايه گذاري در ساخت قطعات، به طور كامل با قطعات وارداتيساخته مي شود وهمين مساله باعث گرديده تا علاوه بر كيفيت مناسب ساخت ، دركوتاه مدت منطبقبر مدل روز مزدا ژاپن توليد شود به گونه ايي كه يكباردرسال 1380 و اين بار درسال 1382 چهره ظاهري ان تغيير نمود.

طرح خارجي

مزدا 323FL كه در واقع مدل تغييرشكل يافته مزدا 323F است گذ شته از چند سانتيمتري كه در قسمت دماغه جلو بر طول خودرو افزوده گرد يده در ساير قسمتها از نظر ابعاد خارجي تغييري نداشته و در مجموع نحوه طراحي خطوط بد نه حالتي به سمت جلو داشته كه همين مورد باعث گرديده تا چهره خودرو حالتي اسپرت و زيبا داشته باشد.اين مدل گرچه هم اكنون در بازارهاي جهاني با نسل جديدي به نام مزدا3 جايگزين شده است اما همچنان طراحي ظاهري ان پويا و قابل قبول است وخصوصا دربازار خودرو ايران كه از اين حيث رقباي سرسختي نيز ندارد اغلب افراد مزدا323 را به عنوان خودرويي خوش فرم وزيبا مي پسندند . تغييرات ظاهري ايجاد شده نسبت به مدل قبلي در نماي خارجي شامل تغيير طرح سپر جلو، چراغهاي جلو، جلو پنجره، گلگيرهاي جلو و درب موتور است.اما در نماي عقب تنها اضافه شدن پوشش كروم در قسمت بالاي جاي پلاك قابل ذكر است ضمن ان كه دستگيره هاي بيروني درها نيز همرنگ بدنه شده است.نحوه طراحي چراغهاي جلو و هماهنگي خطوط درب موتور و جلو پنجره و قرار گيري ارم بزرگ مزدا در قسمت مركزي جلو پنجره چهره خودرو را در نماي جلو در عين سادگي زيبا نموده است.اما در ارتفاي عقب مي توان به ارتفاع كم سپر اشاره نمود كه باعث گرديده كه علاوه بر تاثير منفي در نماي جانبي خودرو موجب گردد تا منبع اگزوز، اتصالات چرخها و برامدگي محل قرارگيري لاستيك يدك نيز ديده بشوند كه در زيبايي خودرو تاثير منفي گذاشته است . و همچنين پوشش نارنجي براي راهنماي جانبي روي گلگير با پوشش بيرنگ راهنماي جلو وعقب همخواني ندارد.ابعاد رينگهاي استاندارد خودرو 14اينچ است و طرح قالپاقها نيز نسبت به قبل تغييري نكرده و معمولي است.در مجموع بايستي طرح خارجي مزدا323 را اگر چه براي خودرويي با قيمت بالاي 21ميليون تومان در حد عالي ندانست اما در مقياس خودروهاي داخلي طرحي زيبا و برتر از بسياري رقبا است.

طرح داخلي

هنگامي كه گام به داخل خودرو مي گذاريد فضايي تا حدودي ساده اما هماهنگ را مشاهده مي كنيد.اگر چه نحوه طراحي قطعات و اجزا داخلي خودرو در حد طرحهاي امروزي هممانند انچه در تويوتا كورولا و يا حتي مزدا 3 مي بينيد نيست و بيشتر در حد خودروهاي كره ايي است اما دقت خاص ژاپني ها نيز در ان قابل يافت است وكيفيت اجزا و تطبيق انها راضي كننده است. طراحي كليدها و برخي از تجهيزات هممانند خودروهاي دهه نود است. طرح صندلي ها قابل قبول و كيفيت پوشش پارچه ان نيز مناسب است. تغييرات داخلي نسبت به مدل پيشين در داخل اتاق تنها شامل اضافه شدن يك در بر روي محل قرار دادن ليوان در جلوي دسته دنده و همچنين تغيير غربالك فرمان، سردنده و برخي قطعات ديگر از رنگ ظاهري خاكستري به رنگ مشكي است كه مورد دوم در هماهنگي داخل اتق تاثير منفي گذاشته است.نمونه مورد ازمايش فاقد ايربگ بود و به همين جهت از غربالك فرمان 3شاخه بهره مي برد . در مدلهاي داراي ايربگ غربالك فرمان به صورت چهار شاخ است كه از طرح و كيفيت ظاهري بهتروخوش دستي بيشتري برخوردار است . همچنين در مدلهاي داراي ايربگ دسته دنده نيز داراي طرح ظاهري اسپرت تر است. اگر چه اكثر قطعات داخلي از جنس پلاستيك بوده اما بايستي پذيرفت كه ژاپني ها در ساخت قطعات با ظاهري مناسب وبا كيفيت و در عين حال ارزان قيمت استاد هستند واين مساله در مورد قطعات بكار رفته در پوشش درها و داشبورد از ظاهري مناسب برخوردار هستند اما بدان معني نيست كه كيفيت خودرويي همچون تويوتا كورولا را در مزدا 323 بتوانيد بيابيد.

قطعات فني

كلاسي از بازار خودرو كه مزدا323 در ان حضور دارد و در عين حال يكي از پر فروش ترين كلاسهاي خودرو در سطح جهان است از شلوغترين و پر تراكم ترين كلاسهاي خودرو است . هر يك از خودروسازان يك نماينده در اين بخش از بازار دارند وهمين مساله رقابت را دشوار نموده است . در اين بين مزدا323در بازار جهاني با استفاده از دو عامل توانسته از فروش خوبي برخوردارباشد، يكي داشتن كيفيت ساخت و ديگري بهره مندي از قيمت ارزانتر نسبت به خودروهايي همچون تويوتا كورولا و هوندا. بخش قابل توجهي از اين مساله نيز به قابليتهاي حركتي ومشخصات فني اين خودرو باز مي گردد. سازه شاسي ان خوب است و همين مساله باعث گرديده تا خودرو بتواند از تواناييهاي حركتي اش به خوبي بهره مند شود . پيشرانه 6/1 ليتري ان با بهره مندي از دو ميل سوپاپ و 4سوپاپ براي هر سيلندر از تواني حدود 110 اسب برخوردار است. گيربكس خودرو به دو صورت 5 دنده دستي و4 دنده اتوماتيك قابل انتخاب و ترمز ها نيز در جلو ديسكي ودر عقب كاسه ايي است كه البته اين بار به صورت استاندارد مجهز به سيستم ضد بلوكه ترمز است وسيستم

EBDكهيك سيستم هوشمند براي توزيع مطلوب نيروي ترمز در چرخها با توجه به وضعيت جاده و جلو گيري از انحراف خودرو بوده نيز اضافه گرديده است.

تجهيزات

همزمان با تغيير ظاهري مزدا 323 سازنده داخلي از نظر ميزان تجهيزات نيز تغييراتي را ايجاد نمود و اقدام به ايجاد تنوع در مدلهاي323 از نظر تجهيزات نمود. مزدا323 در حال حاضر با پنج تيپ مختلف در بازار ايران عرضه مي شود كه تجهيزات مدل پايه تيپ يك كه در تمامي مدلها موجود است شامل:

شيشه ها واينه هاي برقي، سيستم برقي تا كردن اينه هاي جانبي، قفل شيشه هاي برقي، پروژكتور هايجلو، دو عدد چراغ مطالعه، پخش صوت كاست با شش بلندگو،صندليهاي جلو با قابليت تنظيم پنجگانه، ايركانديشن، انتن برقي، فرمان هيدروليك با قابليت تنظيم ارتفاع، اهرم باز كننده در صندوق بار و مخزن سوخت، كمربندهاي ايمني جلو و عقب با سيستم پيش كشنده، سيستم ضد

بلوكه(ABS) وتوزيع الكترونيكي نيروي ترمز(EBD) به همراه صندلي عقب دو تكه با قابليت جمع شدن.اما در مدلهاي تيپ دو علاوه بر اين موارد ايربگ راننده نيز موجود است و در مدلهاي تيپ سه سقف شيشه ايي برقي(سان روف) نيز افزوده گرديده است. مدل تيپ چهار در واقع از تجهيزات مدل تيپ دو برخوردار استبا اين تفاوت كه گيربكس ان از نوع چهار دنده خودكار بوده و مدل تيپ پنج از تجهيزات مدل تيپ سهبه همراه گيربكس خود كار سود مي برد. در مجموع حتي با در نظر گرفتن مدلهاي تيپ سه و پنج بهعنوان مجهزترين مدلها نيز با توجه به قيمت خودرو و كاستي هايي همچون نبود پخش سي دي، صندلي هاي برقي، تهويه اتوما تيك و ايربگ سرنشين جلورا مي توان برشمرد . ضمن اين كه كاستي هايي نيز در همين تجهيزات موجود به چشم مي خورد. به عنوان مثال كليدهاي شيشه برقي فاقد چراغ است و به همين جهت در شب استفاده از انها با مشكل همراه است. همچنين جعبه جلو داشبوردفاقد چراغ روشنايي است، ساعت نيز در مجموعه داشبورد در نظر گرفته نشده وساعت موجود درپخش صوت نيز داراي كارايي و ديد مناسب نيست.به هر حال مزدا همچنان از كشش زيادي در جذب تجهيزات برخوردار است و خصوصا با توجه با قيمت ان حتي در مدلهاي پايه نيز بايستي به ليست تجهيزاتش افزوده گردد. فضا وراحتي داخلي

نحوه طراحي صندلي هاي جلو وعقب خودرو به گونه ايي است كه چهار فرد بزرگسال مي توانند مسافرتاسوده ايي را با اين خودرو داشته باشند . خصوصا سرنشينان صندلي هاي جلو كه از وضعيت بسيار خوبي در تنظيم صندلي برخوردار هستند. اگرچه ابعاد خارجي خودرو كوچكتر از خودروهاييهمچون سمند وياپژو پارس است اما اين مساله در فضاي داخلي خودرو به چشم نمي ايدو حتي در بعضي  قسمتها همچون فضاي بالاي سرنشينان عقب نسبت به خودرويي همچون سمند وضعيت بهتري نيز دارد.

اگر چه مزدا 323 تا حدودي حالتي اسپرت نيز دارد و اين مساله در عملكرد سيستم تعليق و كمكها نيز بي تاثير نبوده و باعث گرديده تا برجستگيها و ناهمواريها را تا حدودي حس نماييد اما مساله ايي كه بيشتر از حس نمودن به نظر مي رسد ميزان نفوذ صداي سيستم تعليق در مواجهه با دست اندازها به داخل خودرو است كه البته در صورتي كه سيستم پخش صوت و ايركانديشن را روشن نماييد اين مساله را كاملا فراموش خواهيد كرد، اما اتاق خودرو از نظر نفوذ ساير صداهاي اضافي محيط اطراف در وضعيت خوبي قرار دارد و محيطي ارام و مناسب رابراي سرنشينان ايجاد مي نمايد. فضاي صندوق بار ان نيز براي خودرويي در اين كلاس مناسب است وامكانتا نمودن صندلي عقب كه به صورت دو تكه است قابليت حمل اشيا بزرگ را نيز ايجاد نموده است و اين ويژگي است كه در مدلهاي پژو405 و پارس و يا حتي سمند نخواهيد يافت . در مجموع بايستي از نظر فضاو راحتي داخلي مزدا323 را در بازار خودروي كشورمان كه تنوع مدل بسيار محدود دارد ، خودرويي خوب و قابل قبول دانست.

برروي جاده

زماني كه خودرو را روشن مي كنيد ملا حظه مي كنيد كه كار كرد موتور بسيار نرم و بي صدا است و حتي در اغاز حركت نيز با افزايش دور موتور صداي موتور افزايش زيادي پيدا نمي كند اما اگر طالب ان باشيد تا از توانا ييهاي ان بهره واقعي را برده ويك رانندگي پر شتاب نماييد مزدا را خودرويي معمولي خواهيد يافت .پيشرانه 110 اسبي اناگر چه اين توانايي رادارد تا بسياري از رقباي داخلي اش را پشت سر بگذارد اما در مواجهه با برخي ديگر دچار مشكل مي شود . با پر نمودن سريع دنده ها مي توانيد به شتاب صفر تا 100 كيلومتر حدود 11 ثانيه دست يابيد ودر اين بين عملكرد نرم وروان گيربكس وكلاچ قابل توجه است . اما صداي موتور كه صداي چندان جذابي نيست در دورهاي انتهايي به گونه ايي است كه احساس مي كنيد فشار زيادي بر روي پيشرانه وارد مي شود . به لطف وجود چهار سوپاپ براي هر سيلندر كشش خودرو و شتابگيريثانويه ان قابل قبول است اما در صورتي كه بر تعداد سرنشينان وميزان بار حمل شده افزوده گردد از اين نظر نيز دچار كاستي مي شويد و اگر بخواهيد تا از توان موتور لذت ببريد لازم است تا از دنده معكوس استفاده كنيد.

توانايي هاي خودرو در مانورها وهندليگ ان به دليل سازه خوب شاسي وسيستم فرمان با عملكردي دقيقدر حد برترين هاي اين كلاس است و تنها در عبور از پيچها هنوز چند گامي تا رسيدن به خودروهاي سرامد بازار همچون فولكس بورا فاصله دارد. تسلط شما بر خودرو و محيط اطراف، ارگونومي مطلوب اجزاي داخلي بههمراه نشاندهنده هاي واضح و البته جذاب، رانندگي روان و لذت بخشي را ايجاد مي نمايد و در اين بين تنها استفاده از لاستيكهاي كه از كيفيت مطلوبي برخوردار نيستند تاثير منفي هم بر روي رانندگي و هم بر روي صداي داخل خودرو گذاشته است.

نتيجه گيري

در بازار خودرو ايران مزدا323 عليرغم انكه مي توانست از فروش بسيار خوبي برخوردار باشد اما در اين بينفاكتور قيمت مانع اصلي اين مساله شده تا مزدا323 حتي با توليد بسيار محدودش نيز در فروش دچار مشكل باشد در حالي كه توليد كمتر از 4000 دستگاه در طي يكسال رقم بسيار ناچيزي براي خودرويي در اين كلاس است. قيمت بيش از 21 ميليون تومان براي مدل پايه تيپ يك و افزايش اين قيمت تا فراتر از 24 ميليون براي مدل تيپ پنج به عنوان گرانترين مدل ، بهايي گزاف براي خودرويي كه قيمت ان در بازارهاي جهاني بين 12تا16 هزار دلار است به نظر مي رسد اما عليرغم اين مساله كيفيت ساخت خوب، توانايي هاي حركتيمناسب، ترمزهاي خوب، هماهنگي مناسب اجزا خودرو، طرح ظاهري برتر در مقابل رقباي داخلي و لذت رانندگي مواردي هستند كه باعث گرديده تا مزدا323 بتواند طيف خريداران را به سوي خود جلب كند . البته موارد منفي همچون كمبود و گراني قطعات يدكي و كمبود مراكز مجاز خدمات پس از فروش به دارندگان به همراه كاستي هايي در تجهيزات ان نيز در كنار قيمت گران باعث گرديده تا بسياري به سوي خريد خودروهاي ارزانتر بروند . ضمن ان كه همانطور كه در طي چند سال گذشته به انجام رسانده بايستي خودرو را به روز نگه دارد بدين معني كه كم كم در فكر جايگزيني مدل جديد مزدا3 با اين مدل باشند . توجه شما رابه ساير مشخصات فني مزدا323جلب مي نماييم:

تعداد و نحوه ارايش سيلندرها: 4سيلندرخطي

حجم موتور: 1598سانتيمتر مكعب

نسبت تراكم: 9به1

تعداد سوپاپها: 4 عدد در هر سيلندر

حد اكثر قدرت: 110اسب در 6000 دور در دقيقه

حد اكثرگشتاور: 143 نيوتون متر در 3500 دور در دقيقه

وزن خودرو(تيپ يك): 1060 كيلوگرم

گنجايش مخزن سوخت: 55 ليتر

                    شتاب صفر تا 100كيلومتر: 8/۱۱ ثانيه


مطالب مشابه :


مشخصات مزدا 3(تیپ 1و2و3)

شرکت بهمن یدک - مشخصات مزدا 3(تیپ 1و2و3) (Mazda 323) قرار داد .اين خودرو در پلت فرم سي 1 فورد
مشخصات فنی مزدا323

مکانیک - مشخصات فنی مزدا323 مزدا. نیسان مشخصات فنی مزدا 323.
مزدا 323 GLX

مشخصات فنی خودرو - مزدا 323 glx - طراحی سایت، طراحی وب سایت، طراحی پورتال اینترنتی - مشخصات فنی
آزمايش فنی مزدا ۳۲۳

اگر چه مزدا 323 تا حدودي حالتي اسپرت نيز دارد و اين توجه شما رابه ساير مشخصات فني
آزمايش فنی مزدا FL323

H 0 t [email protected] - آزمايش فنی مزدا FL323 - طرح خارجی مزدا FL323 آخرين بار در سال 1382 دچار تغيير شده و دارای
مشخصات فنی مزدا3 جدید

اتومبیل - مشخصات فنی مزدا3 جدید - تحقیقات علمی خودرو,شرکت های برتر خودرو سازان و مشخصات فنی
مشخصات ماشین مزدا3

مشخصات ماشین خود جان تازه ای بخشیده و طراحی مزدا 3 به عنوان جایگزین نسل پنجم مزدا 323 و بر
مزدا 3 - قدرت ،زیبایی ، کیفیت !

مشخصات تیپ های مزدا 3 : لازم به ذکره مزدا 3 اصلا از نظر هیکل با مزدا 323 قابل مقایسه نیست ومی
برچسب :