معرفی رشته آمار در مقطع فوق لیسانس

رشته آمار از رشته‌های جدید، کاربردی و جذابی است، که در ایران قدمت آن حدود ۲۰ سال است. این رشته در گرایش‌های آمار ریاضی، آمار زیستی ، آمار اقتصادی و اجتماعی ، آمار بیمه (آکچواری) در دانشگاه‌های کشور تدریس می‌گردد. در این میان، گرایش آمار ریاضی پر طرفدارترین و قدیمی‌ترین گرایش است. از اهداف این رشته، می‌توان تربیت متخصصان حرفه‌ای برای انجام تحقیقات علمی بر اساس روش‌های کمی _ استقرایی را نام برد. این افراد می‌توانند در تمامی موسسات تحقیقات علمی، ابزار‌های آمار را برای به انجام رساندن استنباط‌ها به کارگیرند.

در هر یک از این گرایش­ها دروس اختیاری و اجباری به صورت  24 واحد ارائه می­شوند.

در گرایش آمار ریاضی 16 واحد به صورت اجباری و 8 واحد به صورت اختیاری ارائه می­شوند. 8 واحد درسی نیز در قالب سمینار (2 واحد) و پایان­نامه (6 واحد) گذرانده می­شوند. مجموعاً 32 واحد لازم، برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد را تشکیل می­دهند.

طول مدت تحصیل دو سال می­باشد، اما اغلب دو سال و نیم و گاهی سه سال طول می­کشد که بستگی به سایت گروه آمار دانشگاه دارد.

برخی از دانشگاه­ها مانند تربیت مدرس، کلیه­ی دروس آموزشی (24 واحد) را در دو ترم ارائه می­کنند و به این ترتیب دانشجو از تابستان سال اول کار تحقیق (سمینار و بعد پایان­نامه) را شروع می­کند. در برخی از دانشگاه­ها مانند امیر کبیر، علامه طباطبایی و شیراز 24 واحد درسی در سه ترم ارائه می­شوند و به همین دلیل معمولاً در این دانشگاه­ها، دانشجویان دیرتر فارغ­التحصیل می­شوند.

قبول شدن در هر یک از چهار گرایش یاد شده با توجه به تفاوت در ضرایب، نیازمند سرمایه­گذاری بیشتر بر دروس متفاوت است. در سال­های مختلف با توجه به تشدید یا تضعیف رقابت­ها، شرایط متفاوتی وجود دارد. در زمینه­ی کاربرد آمار هم باید گفت امروزه یک رشته­ی مشترک بین تقریباً همه­ی علوم می­باشد. در اکثر رشته­هایی که می­شناسید حداقل یکی دو واحد به عنوان درس آمار جزء دروس اصلی آنها می­باشد، از کشاورزی، دامداری، اقتصاد، حسابداری، مدیریت، پزشکی، داروسازی گرفته تا رشته­هایی مانند عمران، مکانیک، صنایع و غیره. جالب است بدانید که ریشه­ی بسیاری از مطالبی که در آمار وجود دارند مانند طزح آزمایش­ها، سری­های زمانی، رگرسیون و قابلیت اطمینان (بررسی طول عمر مواد مختلف) در خود آمار نمی­باشد و این موضوعات غالباً در زمینه­های دیگری مانند کشاورزی، صنعت و ... مطرح شده­اند و توسط آماردانان مورد بررسی قرار گرفته­اند.

گرایش‌های و ابعاد مختلف این رشته در کارشناسی ارشد

آمار ریاضی به لحاظ جامع بودن و در بر گرفتن ویژگی‌های دو گرایش دیگر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این گرایش تحقیقات علمی مبتنی بر روش‌های کاربردی در همه زمینه‌ها و بدون هیچ محدودیتی قابل انجام است در حالی که در دو گرایش دیگر این تحقیقات به زمینه‌های بیمه (برای گرایش بیمه) و اجتماعی (برای گرایش اقتصادی و اجتماعی) محدود می‌شود . در دوره تحصیلات تکمیلی آمار قصد، تربیت نیروهایی است که بتوانند در گسترش مرزهای دانش در حیطه علوم آماری سهیم باشند. به علاوه قادر باشند مسائل پیچیده‌تر علمی را به صورت کمی تحلیل کرده، مسائل آمار بیمه (آکچوئری)، مدل های آماری اقتصادی و اجتماعی را بررسی و تحلیل کنند. لذا ادامه تحصیل در این رشته به افراد علاقه مند به مسائل مختلف روز توصیه می گردد. در واقع برای مدل سازی ریاضی مسائل مختلف جامعه، درک عمیق و شناخت کافی نیاز است و این شناخت جز با پیگیری مستمر و داشتن انگیزه کافی فراهم نخواهد شد. به بیان دیگر علاقه مندی به فراگیری اساس روش‌های آماری به تنهایی برای موفق بودن در این رشته کافی نیست بلکه نیاز است فرد از سطح اطلاعات عمومی بالایی برخوردار باشد و توانایی نگاه موشکافانه بر مسائل اجتماعی مختلف را نیز داشته باشد. همان طور که در قسمت قبل بیان شد هدف کلی از دوره تحصیلات تکمیلی گرایش‌های مختلف این رشته گسترش مرزهای دانش در حیطه علوم آماری و تحلیل علمی مسائل روز است و به نظر می رسد که تفاوت چهار گرایش این رشته یعنی :

v      آمار نظری

v      آمار بیمه(آکچواری )

v      آماراقتصادی و اجتماعی

v      آمار  زیستی

تنها در نوع مسائل روزی است که بررسی و تحلیل می‌کنند.

زمینه‌های اشتغال

با توجه به گسترس روز افزون شبکه بانکی کشور و نیازمستمر این مجموعه به کارشناسان آمار (زمینه کار در بانک برای فارغ التحصیلان مقاطع مختلف این رشته وجود دارد )، افزایش تدریجی دانشگاه های ارائه کننده این رشته در مقاطع مختلف (از فارغ التحصیلان دوره های تحصیلات تکمیلی برای تدریس در دانشگاه ها استقبال می شود چرا که ظرفیت ارائه شده برای این رشته در دانشگاه های کشور هنوز به حد قابل قبول نرسیده است)همچنین گسترش کاربرد علوم آماری در صنایع و علوم مختلف(در پروژه های علمی و صنعتی طی سال های اخیر نیاز به تحلیل و بررسی آماری دقیق در انتهای پروژه به خصوص به منظور کاربرد بهترنتایج پروژه احساس می گردد ) نیاز به این رشته در کشور به شدت وجود دارد .

دانشگاههاي پذيرنده: (كارشناسي ارشد)  

دانشگاه اصفهان

دانشگاه الزهرا (س)

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه صنعتی امیر کبیر

دانشگاه پیام نور

دانشگاه تهران

دانشگاه تربیت مدرس

دانشگاه شهيد چمران اهواز

دانشگاه علم و صنعت ایران

دانشگاه سیستان و بلوچستان

دانشگاه شیراز

دانشگاه شهید باهنر کرمان

دانشگاه صنعتی اصفهان

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه مازندران

دانشگاه بیرجند

دانشگاه رازي كرمانشاه

دانشگاه علامه طباطبایی

دانشگاه تربیت معلم

دانشگاه گلستان

        

مواد امتحانی و ضرایب مجموعه­ی آمار در آزمون کارشناسی ارشد

v     آمار ریاضی

 

v     آمار بیمه « آکچواری»

 

v   آمار اقتصادی و اجتماعی

 

1. زبان عمومی و تخصصی، 2. ریاضی(ریاضی عمومی، آنالیز ریاضی1)، 3. آمار کاربردی (روشهای آماری، رگرسیون،نمونه­گیری)، 4. آمار نظری(احتمال وکاربرد آن، آمار ریاضی1و 2)، 5. علوم اقتصادی و اجتماعی، 6. بیمه

ضرایب به ترتیب دروس: 1. آمار ریاضی(0،0،5،3،3،1) 2. آمار بیمه «آکچواری» (1،0،4،4،2،1) 3. آماراقتصادی و اجتماعی (0،1،3،5،2،1)

برگزاری آزمون واعلام نتایج

ثبت نام  آزمون کارشناسی ارشد آمار اصولاً در روزهای 5 الی 12 آبان ماه  ودریافت کارت ورود به جلسه در روزهای24 الی 28 بهمن ماه هر سال صورت می گیرد . و آزمون در روزهای 28 ، 29 و 30 بهمن ماه هر سال برگزار  می شود.( البته اصولا 28 بهمن آزمون برای ورودی به رشته های آمار ریاضی وآمار بیمه و امار اقتصادی واجتماعی  است و29 بهمن آزمون برای ورود به رشته آمار زیستی است).

اعلام نتایج اولیه آزمون به صورت کارنامه وانتخاب رشته توسط داوطلبان نیمه دوم اردیبهشت ماه است .واعلام معرفی شدگان چند برابر ظرفیت کد رشته محل های بورسیه یا دارای شرایط خاص ، زمان انجام مصاحبه وتاریخ آزمون مرحله دوم کد رشته های امتحانی دارای آزمون تشریحی یا پروژه  در نیمه اول خرداد ماه برگزار می شود.

اعلام نتایج نهایی آزمون نیمه اول شهریور ماه می باشد.

(تعداد دفترچه و زمان پاسخگويي به سئوالات آزمون ارشد آمار : 3 دفترچه و 270 دقيقه  است)

توجه : (توصیه سازمان سنجش و آموزش کشور) همراه داشتن هرگونه وسيله ارتباطي، الكترونيكي و محاسباتي (از قبيل تلفن همراه، پيجر، ماشين حساب و ...) در جلسه آزمون برخلاف ضوابط مي‌باشد و با داوطلب به عنوان متخلف برخورد خواهد شدو همچنین از آوردن وسايل اضافي از جمله كيف دستي، ساك دستي، كتاب، جزوه و ... در جلسه آزمون خودداري شود.

 منابع  مورد استفاده دانشجویان رشته آمار جهت آماده شدن در آزمون ارشد (مجموعه آمار)

توجه : اولین نکته ای که در مورد این منابع قابل توجه است این است که این منابع اصولا ً در آزمون ارشد مورد استفاده قرار می گیرد نه همیشه . بنابراین این منابع نظر اساتید آمار ودانشجویانی که تجربه قبلی در آزمون ارشد  را دارند می باشد .

 

نام کتاب

مولف

آمار و احتمال مقدماتی

دکتر جواد بهبودیان   (دانشگاه شیراز)

مقدمه ای بر نظریه آمار

تالیف :  الکساندر .م .مود –  فرانکلین.آ.گریبیل - دون.س.بوز  ترجمه :  دکتر علی مشکانی انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد

مقدمه ای بر آمار ریاضی

 

تالیف : روبرت وی هاگ  و آلن ت کریگ  Hogg and craig))      انتشارات دانشگاه تهران  ترجمه : دکتر نوروز ایزد دوستدار

مفاهیم وروشهای آماری (دو جلد)

 

تالیف : گورکی .باتاچاریا و ریچارد ای جانسون ترجمه : مرتضی ابن شهر آشوب وفتاح میکائیلی    مرکز نشر دانشگاهی تهران

مبانی آمار ریاضی

مولف : دکتر احمد پارسیان

آمار مقدماتی (دو جلد )

تالیف : توماس اچ  ووناکت  و رانلد جی  ووناکت ترجمه : محمد رضا مشکانی     مرکز نشر دانشگاهی تهران

مقدمه ای بر تحلیل رگرسیون خطی

تالیف : داگلاس مونت گمری ، الیزابت پک ترجمه : سید ابراهیم رضوی پاریزی

خلاصه مباحث كارشناسي ارشد آمار - آمار نظری - جلد دوم - آمار رياضي

مولف: عبدالرضا محمدي
نشر: پردازش

خلاصه مباحث كارشناسي ارشد آمار - آمار نظری - جلد اول - احتمال و كاربرد

مولف: عبدالرضا محمدي
نشر: پردازش

مجموعه سوالات کنکور کارشناسی ارشد آمار (شامل:امار کاربردی .توصیفی و...) دو جلدی شامل سوالات کنکور ارشد از سال 1373 تا 1382 است وجلد دوم 1382 تا 1386

گردآورندگان : مهدی غلامعلی و سامیا فرزین نشر: پردازش

آمار کاربردی

تالیف : جان نتر

رگرسیون

تالیف : جان نتر

احتمال و آمار ریاضی

تالیف : مشکانی دانشگاه فردوسی مشهد

روشهای نمونه گیر ی 1و 2

تالیف : دکتر علی عمیدی – دانشگاه پیام نور

مبانی احتمال

نویسنده : شلدون راس مترجمین : دکتر احمد پارسیان و دکتر علی همدانی

روشهای نمونه‌گیری

تالیف : بزرگ‌نیا  مرکز نشر دانشگاه فردوسی مشهد

statistical_inference ( استنباط آماری ) (ارشد)البته لاتینه

تالیف : casella-berger

 موفق وپیروز وسربلند باشید .


مطالب مشابه :


فلسفه ی سیستم گلستان

در دانشگاه کرمان هم از مهر 1386 اين سيستم جامع گلستان اجرا شده است، اين سيستم به واقع کامل است
معرفی رشته آمار در مقطع فوق لیسانس

-دانشگاه باهنر کرمان- - معرفی رشته آمار در مقطع فوق لیسانس دانشگاه گلستان مواد
کهربا Amber

دانشجویان زمین شناسی دانشگاه باهنر کرمان - کهربا Amber - دانشجویان کارشناسی ارشد زمین شناسی
برچسب :