معماری دنیای والت دیسنی

معماری دنیای والت دیسنی
طی دو دهه گذشته تفرجگاههای والت دیسنی به ویترینی برای نمایش عالیترین نوع معماری مبدل گشته اند. زمانی که مایکل ایسنر (Michel Eisner) در سال1984، مدیر کمپانی والت دیسنی شد، وی به معماران به عنوان افرادی مبارز و خستگی ناپذیر نگریست. ایسنرعنوان داشت که امیدوار است ساختمان های دیسنی "زیبا و در طول زمان پایدار " باشند. بدین ترتیب دیسنی یکی از شرکت های بزرگ پشتیبان معماری در جهان گردید.
در تفرجگاه های والت دیسنی، بیش از 12 معمار نامی، تعداد متعددی هتل، ساختمان اداری، فضای تفریحی و حتی ایستگاه پمپ بنزین طراحی کرده اند. مجموعه هایی که توجه جهانی را به اندازه جوایز معماری به سوی خود معطوف داشته اند. معمارانی که به منظور طراحی برای شرکت والت دیسنی به خدمت گرفته شده اند، اغلب برنده مناصب معتبر معماری جهان بوده اند. در بیشتر موارد، معماران هتل ها، تفرجگاه ها، ادارات و ساختمان های خدماتی در دنیای والت دیسنی، در پی موضوعات ویژه ای جستجو می کنند؛ که عمدتا موضوعات تاریخی، جغرافیایی یا نمادین بوده و در برخی موارد نیز به فرهنگ پاپ تاکید می کنند.
از این میان برخی معماران، ایده خود را از معماری مفهومی گرفته و برخی بیان انتزاعی دارند. با این توصیف نگاهی به آثار معمارانی که در تفرجگاه های دنیای والت دیسنی کار کرده اند، بی شک جالب و آموزنده خواهد بود.
رابرت ای ام استرن از نیویورک، معمار Disney's Board Walk,Disney's Yachtو Casting Center است. پروژه هایی که برای بازتاب سبک معماری معروف آمریکا در تفرجگاه های قرن نوزدهم، نمود یافتند.
Yacht Club(تصاویر زیر) ملهم از معماری جدید انگلستان است، در حالیکه Beach Club عمدتا از تقرجگاه های ساحلی اقیانوس اطلس مشتق گردیده است. Board Walk(تصاویر بالا) دیسنی دارای دامنه وسیعی از سبکهای معماری است و همانند یک دهکده ساحلی که در اولین دهه قرن بیستم به ظهور رسید، طراحی شده است.Casting Center نیز نوع مد روز یک پلازای ونیری است.
Stern طراح این مجموعه ها، رئیس هیئت مدیره دیسنی و پروفسور دانشگاه کلمبیا است که به همراه معمار نیویورکی RobertsonJaquelin طراح اصلی شهر جدید celebration دیسنی و ساختمان های متعدد این مجموعه نیز می باشد.
آراتا ایسوزاکی، معمار ژاپنی و برنده نشان ملی انستیتوی معماری آمریکا، ساختمان Team Disney را طراحی نموده است. با وجود اینکه بیشتر بناهای دیسنی، موضوعات واضح و مشهودی دارند، ساختمان Team Disney انتزاعی است و بر اساس نظر معمار پروژه، تم طراحی آن "زمان" است. در این پروژه کانون توجه ساختمان برجی کروی است که یک ساعت آفتابی را در خود جای داده است. ایسوزاکی معمار پروژه هایی نظیر استادیوم المپیک در بارسلون و موزه هنرهای معاصر لس آنجلس وبرنده جایزه معماری پرتیزکر می باشد.
Michel Graves، معمار هتل های Walt Disney Word Swon و Walt Disney Word Dolphin است. شکل هرمی دلفین که توسط شرکت بین المللی شرایتون Shraton International اجرا گشته، بلندی 63 فوت از زمین بلند شده است.
پروژه سوان نیز که توسط Westin Resorts اجرا شده، دارای سقفی منحنی شکل است و با قوهایی به بلندی 47 فوت نگهداشته شده است. گریوز که معمار Celchration S Post Office است، استاد دانشگاه معماری پرینستون می باشد.
Gwathmey Siegel and Associates معماران مرکز همایش و گردهمایی Coantenporary Res Disney و Bomet Creek Golf Club می باشند. این شرکت نیویورکی، بدلیل طراحی بخش الحاقی موزه گوگنهایم معروف شده است.
Grand Floridian Resort & Spa توسط معماران نامی ویمبرلی، آلیسون، تانگ و گو در ارتباط با تصورات (فرضیات) والت دیسنی طراحی شده است. مجموعه ای که به تبع سنت" هتلهای مجلل" امریکایی قرن نوزدهم مانند Del Coronado در سان دیگو و هتل ساحلی تازه تخریب Ormond در ساحل Ormond طراحی گشته اند.
شرکت Orlando از KochFugelberg و Associates از سان دیگو مسئولیت طراحی Disney's Caribbean Beach Resort, Disney's Dixie Landings Resort, Disney's Port, Orleans Resort, Disney's Old Key West Resort را برعهده داشته اند که هر یک از آنها سبکهای جغرافیایی مشخصی از معماری بومی جنوب آمریکا و جزایر کارائیب را انعکاس می دهند.
Downtown Disney West Side، شهری است از رستوران ها، کلوپ های شبانه، تئاترها و فروشگاه های جذاب که توسط David Rockwell از نیویورک در نظر گرفته شده اند.
اندازه ی اين عكس تغيير داده شده است. برای ديدن كامل عكس اينجا را كليك كنيد. اندازه ی عكس اصلی 680x452 و حجم آن 66KB است.شهــــــــــر جدید Celebration نزدیک Walt Disney World Resort اندکی خــــــــــارج از امریکا است که طراحی آن توسط Philip Johnson ،Charles Moore، Cesar Pelli، William Rawn و JaquelinRobertson صورت گرفته است. Johnson, Moore و Pelli همگی نشان عالیترین معمار و مدال طلای انجمن امریکایی را دریافت کرده اند. علاوه براین، مهندس معمار ایتالیایی، Aldo Rossi ،برنده جایزه معماری Pritzker ، طراح مجتمع اداری Celebration Place، در امریکا می باشد.
Disney's Coronado Springs Resort که توسط مهندس معمار Graham Gund از کمبریج و Mass طراحی شده و بطورکلی از سه دهکده مشخص و یک هرم غول پیکر Mayan تشکیل یافته است. Gund ، مجموعه را اجتماعی از دهکده های مشخص (مجزا) می داند که از نظر غنا و گوناگونی فضا به وسعت تمام مناظر مکزیکی می باشند.
Gund معمار Disney Vacation Clubدر Vero Beach نیز بوده است.
منبع: http://www.wdwmagic.com/architecture.htm __________________


مطالب مشابه :


هتل شرایتون،برنده جایزه بهترین معماری ساحلی

هتل شرایتون،برنده جایزه بهترین معماری ساحلی هتل مجلل شرایتون در شهر شنزن کشور چین واقع شده
هتل شراتون،برنده جایزه معماری ساحلی

برنده جایزه معماری ساحلی هتل شراتون،برنده جایزه جایزه بهترین طرح معماری
هتل شراتون - شنزن چین

هتل شراتون،برنده جایزه بهترین طرح معماری ساحلی در کشور چین شده است و توسط گروه بین المللی
معماری دنیای والت دیسنی

دیگو و هتل ساحلی تازه Rossi ،برنده جایزه معماری Pritzker معماری پریتزکر بهترین
برچسب :