طرز استفاده و قرار گرفتن ولت متر، آمپرمتر و اهم متر در مدار

طريقه نصب ولت متر در مدار به صورت موازی بوده و باید دقت داشت که شروع اندازه گیری باید از رنج های بزرگتر (حالت هایی با اندازه گیری بیشتر ولتاژ) آغاز گردد. تا باعث صدمه در ولت متر نگردد. شکل زیر نمونه ای از نصب ولت متر در مدار را نشان می دهد.

ابتدا از ولتاژ مستقیم DC.V شروع می کنیم. همانطور که میدانيد این قسمت دارای شش مبنای اندازگیری است که از 0.25 ولت تا 1000 ولت مستقیم را می تواند اندازه بگیرد. طرز کار این قسمت نیز تقریبا مانند اهم است یعنی اگر سلکتور را روی 10 ولت قرار دهیم دستگاه ما حداکثر تا 10 ولت را می تواند نشان دهد.

این طبقه بندی اعداد را روی صفحه قسمتی که سه طبقه عدد قرار دارد می توانید ببینید. سمت چپ مدار نیز با DC.V و میلی آمپر مشخص شده . حال اگر شما خواسته باشید که یک باتری و یا منبع تغذیه جریان مستقیم را آزمایش کنید باید سیم مثبت دستگاه را به مثبت منبع تغذیه و سیم منفی دستگاه را به منفی منبع تغذیه وصل نمایید. اگر چنانچه باتری شما به عنوان مثال شش ولت است باید سلکتور را روی عدد 10 قرار دهید. در این صورت عقربه عدد 6 را نشان می دهد ولی اگر باتری شما از 10 ولت بیشتر و از 50 ولت کمتر بود باید سلکتور را روی عدد 50 قرار داد و چنانچه بیشتر بود روی 1000 ولت.

چند نکته:

1) هنگام استفاده ولت متر DC عقربه ای باید توجه داشت که در صورت جابجا زدن سرهای مثبت و منفی در ولت متر جهت حرکت عقربه ها عکس خواهد شد و در این هنگام کافی است جای سیم های مثبت و منفی را در ولت متر عوض کرد.

2) برای استفاده از مولتی متر دیجیتالی جهت اندازه گیری ولتاژ، ضمن رعایت نکات بالا (1ـ انتخاب وضعیت DC و AC و 2ـ موازی وصل نمودن ولت متر) کافي است دوسری های متصل به ولت متر را در مکان های COM و V نصب نمایید. که در صورت جابجا زدن این دو سیم عدد ولت متر فقط منفی نشان داده می شود ولی به لحاظ قدرمطلق تفاوتی نمی کند و جای نگرانی نیست.


ب) آمپرمترآالوگ: برای اندازه گیری شدت جریان عبوری از یک شاخه از مدار به کار می رود. و به صورت سری در مدار قرار می گیرد.
آمپرمتر نيز مانند ولت متر باید قبل از نصب در مدار، در حالت AC و DC قرار داده شده (برحسب نیاز) سپس رنج آن را در بالاترین حالت قرار داده (در صورت عدم اطلاع از مقدار جريان) و آن را مطابق شکل زیر به صورت سري در مدار مورد نظر قرار دهيد. و در صورتي که عقربه آمپرمتر انحراف کمی داشت آنرا پله پله حساس کرده تا بیشترین انحراف را به خود بگیرد. آمپرمتر عقربه ای نیز مثل ولت متر عقربه ای در صورت جابجا نصب کردن سیم های دو سر آمپرمتر در جهت عکس منحرف می شود که در صورت مشاهده این عمل جای سیم های ورودی آمپرمتر باید تعویض شود.

o    جهت اندازه گیری جریان های DC و AC هنگام استفاده از آمپرمتر دیجیتالی ضمن رعایت نصب صحیح دستگاه و انتخاب حالت آمپرمتر، کافی است سیم های رابط آمپرمتر در محل های COM و A یا COM و mA نصب شوند. اینجا نیز در صورت جابجا نصب نمودن سیم ها فقط عدد مورد نظر منفی نشان داده می شود.

بعنوان يك مثال عددي اگر سلکتور را روی عدد 0.5 قرار دهیم دستگاه حداکثر تا 0.5 میلی آمپر میتواند اندازه ميگیرد و اگر روی 10 باشد حداکثر 10 میلی آمپر و چنانچه روی250 باشد تا 250 میلی آمپر اندازه ميگیرد.یادآوری: نصب آمپرمتر با قطع مدار همراه است ولی برای نصب ولت متر نیازی به قطع مدار نیست.به عبارتي ولت متر به صورت موازي در مدار قرار ميگيرد و آمپرمتر به صورت سري.


مطالب مشابه :


معاون دانشگاه علمی و کاربردی نوشهر: قالب فارغ التحصیلان دانشگاه علمی و کاربردی جذب بازار کار می شوند

پذیرش دانشجوی بدون آزمون در مرکز کارآموزان چالوس. مدیرکارآموزان چالوس گفت:
طرز استفاده و قرار گرفتن ولت متر، آمپرمتر و اهم متر در مدار

تحت نظارت دانشگاه علمی کاربردی کارآموزان چالوس . آخرين
اسلایدهای درس مجازی سازی

مهندسی شبکه های کامپیوتری-طراحی و پیاده سازی ورودی 91 دانشگاه علمی کاربردی کارآموزان چالوس
جزوه شبکه های کامپیوتری - موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی رایانه ای تهران

مهندسی شبکه های کامپیوتری-طراحی و پیاده سازی ورودی 91 دانشگاه علمی کاربردی کارآموزان چالوس
حفاظت ترانسفورماتور

کانون علمی ، فرهنگی فاراد - حفاظت ترانسفورماتور - تحت نظارت دانشگاه علمی کاربردی کارآموزان
معرفی کارآموزان به آزمون شهریور 91

آموزشگاههای آزاد فنی و حرفه ای چالوس - معرفی کارآموزان به آزمون شهریور 91 - انجمن صنفی
تغییر آزمون مورخه 26/6/89

آموزشگاههای آزاد فنی و حرفه ای چالوس نگرفته و باعث ایجاد مشکلاتی برای کارآموزان گشته
نمونه سئوالات کتبی و عملی کاربر رایانه

این وب سایت جهت معرفی دوره های آموزشی آموزشگاه سپندرایانه چالوس و اطلاع رسانی به کارآموزان
لینک دانلود کتاب شبکه تنن باوم

موسسه آموزش عالی پویندگان دانش چالوس دانشگاه علمی کاربردی کارآموزان چالوس
قابل توجه دانشجویان درس برنامه نویسی تحت وب

موسسه آموزش عالی پویندگان دانش چالوس دانشگاه علمی کاربردی کارآموزان چالوس
برچسب :