معرفی ورزش شمشیر بازی

شمشیر بازی نوعی رشته ورزشی است که دو ورزشکار در آن با استفاده از یک شمشیر با هم مبارزه می‌کنند. شمشیربازی یکی از پنج رشته ورزشی است که در همه دوره‌های بازیهای المپیک برگزار شده‌است (چهار رشته دیگر دو و میدانی، شنا، ژیمناستیک و دوچرخه‌سواری هستند). مسابقات این رشته در سه بخش فلوره، اپه و سابر برگزار می‌شود که از نظر نوع شمشیر مورد استفاده و قوانین بازی با یکدیگر تفاوت دارند.
شمیربازی معلولان نیز در مسابقات پارالمپیک به صورت شمشیربازی با ویلچر برگزار می‌شود. در رشته المپیکی پنج‌گانه مدرن نیز یکی از رشته‌های ورزشی شمشیربازی اپه است.

 

n00063766 b معرفی ورزش شمشیر بازی

تاریخچه  شمشیربازی
شمشیر مهمترین اسلحه بشر، طی چندین هزار سال بوده است. در دوران باستان و در تمدنهای بزرگی همچون ایران، روم، یونان و مصر، جنگجویان و دلاورمردان در مبارزات خود از شمشیر بیشترین استفاده را می کردند و برای قدرت یافتن در مبارزه به آموزش فنون شمشیربازی زیر نظر مربیان و استادان با تجربه می پرداختند.

شمشیر مهمترین اسلحه بشر، طی چندین هزار سال بوده است. در دوران باستان و در تمدنهای بزرگی همچون ایران، روم، یونان و مصر، جنگجویان و دلاورمردان در مبارزات خود از شمشیر بیشترین استفاده را می کردند و برای قدرت یافتن در مبارزه به آموزش فنون شمشیربازی زیر نظر مربیان و استادان با تجربه می پرداختند.
در معابد مصر باستان نقشهای برجسته ای بر روی سنگ وجود دارد که تاریخ آن ۱۱۹۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد و شمشیربازهایی را در حال شمشیر زدن و مسابقه نشان می دهد. در بیشتر مجسمه ها و حجاریهای مربوط به تمدنهای باستانی، جنگاورانی مسلح به شمشیرهای گوناگون دیده می شوند. این شمشیرها بیش از کشف آهن، از جنس مفرغ و برنز و اغلب به شکل کوتاه و پهن ساخته می شدند.
با کشف آهن، شمشیرها وزن بیشتری پیدا کردند و انواع شمشیرهای کوتاه و بلند و پهن و کج به دست جنگاوران نقاط مختلف جهان افتاد. اما با گذشت زمان به تدریج از وزن شمشیرها کاسته شد و به استحکام آن افزوده گردید تا جنگجویان بتوانند با سهولت بیشتری از آن استفاده کنند و کمتر خسته شوند.
در موزه ژاپن مجموعه ای از شمشیرهای قدیمی نگهداری می شود که حدود دو هزار سال از زمان ساختن آنها می گذرد. در این گنجینه شمشیری وجود دارد به نام روزانازینو که توسط پرنس پامانومیگوتو آخته شده است. البته در افسانه ها آمده است که لبه تیغ شمشیر به اندازه ای آخته شده که با یک ضربه سطح چمن باغ ملکه را صاف می کرده اند.
در این کشور، همچنین ورزشی با سابقه چند هزارساله متداول است به نام کندو که در آن به کمک قطعه چوبی بلند از جنس نی خیزران، به حمله و دفاع می پردازند و این در حقیقت شیوه ای برای آموزش فنون و اصول شمشیربازی و مهارت یافتن در آن است. در مسابقات امروزی کندو شرکت کنندگان از لباس محلی و ماسک توری مخصوص استفاده می کنند تا بدن و ناحیه سر و صورت آنها در برابر ضربه های حریف آسیب نبیند.
ولی با این تفاصیل کهن ترین آثار در دنیای قدیم از ایام سلطنت پادشاه ساراگون قدیم به جای مانده است. از آن زمان تا قرن ۱۲ و ۱۳ شمشیری که دارای تیغه برنزی باشد دیده نشده است. ورزش شمشیربازی در ابتدای قرن چهارم میلادی در اروپا متولد شده است. کشور آلمان پیش قدم این ورزش بوده است و در ابتدای قرن پانزدهم، شمشیربازی از آلمان به ایتالیا راه یافت و در قرن بعدی در اروپا متداول گردید و مدارس شمشیربازی به آموزش علاقمندان این ورزش پرداختند.
البته انگیزه اصلی برای کسب مهارت در شمشیربازی آن بود که افراد خود را مهیای دوئل (جنگ تن به تن) کنند. در اواخر قرن هفدهم میلادی که بسیاری از کشورها دوئل را ممنوع اعلام کردند، زمینه بسیار بیشتری برای گسترش شمشیربازی به عنوان یک ورزش فراهم شد و باشگاههای زیادی تأسیس شد تا به تربیت شمشیربازان بپردازند. در اواخر قرن نوزدهم این ورزش به قدری در اروپا متداول بود که حتی قبل از تصویب مقررات مربوط به آن، جزو برنامه رسمی اولین دوره بازیهای المپیک (آتن ۱۸۹۶) قرار گرفت. فدراسیون جهانی شمشیربازی تأسیس و شروع به کار کرد.

تاریخچه شمشیربازی در ایران

ورزش شمشیربازی برای نخستین بار در سال ۱۳۲۸در ایران معرفی شد. تیم ملی مردان و زنان ایران در بازی‌های‌ ‌آسیایی ۱۹۷۴ تهران به مقام قهرمانی رسید. ایران توانست ۱۶مدال طلا، ۳مدال نقره و ۷مدال برنز در انفرادی و تیمی به دست آورد و با شایستگی قهرمان آسیا شود. اما در اواخر سال ۱۳۵۹با‌‌ ‌تصمیم سازمان تربیت بدنی ایران فعالیت شمشیربازی متوقف شد. این وقفه ۱۰سال به‌ ‌طول انجامید که سبب از دست دادن جیگاه رفیع این رشته در آسیا گردید. پس از راه اندازی مجدد آن در سال ۱۳۶۸شمشیربازی دوباره فعالیت های خود را از سر گرفت. و هم اکنون مسئولین و عوامل اجرائی و متخصصین فنی فدراسیون تلاش های فراوانی در زمینه برنامه ریزی علمی و اصولی در جهت ارتقاء جایگاه ایران در سطح آسیا داشته و دارند که در صورت کمک و مساعدت وزارت محترم ورزش و جوانان و همچنین کمیته ملی المپیک این امر میسر خواهد شد.

اطلاعات تکمیلی

شمشیربازها در موقع مسابقه می بایست لباس های مخصوصی بپوشند و از دستکش، زیرپوشهایی از پارچه ضخیم و یک ماسک با تور فلزی استفاده نمایند تا صورت و بدن از ضربه های احتمالی حریف محفوظ بماند.
ورزش شمشیربازی که قدمتی طولانی دارد، به صورت دو نفره برای مردان و زنان انجام می شود. مسابقات شمشیربازی، هم بصورت انفرادی و هم بصورت تیمی صورت می گیرد. شمشیربازها در موقع مسابقه می بایست لباس های مخصوصی بپوشند و از دستکش، زیرپوشهایی از پارچه ضخیم و یک ماسک با تور فلزی استفاده نمایند تا صورت و بدن از ضربه های احتمالی حریف محفوظ بماند. به لباس شمشیربازها یک کابل سیم متصل است، این سیم به دستگاه مخصوصی ارتباط پیدا می کند که می تواند ضربه های وارد را ضبط و محاسبه کند. محوطه مسابقه شمشیربازی که به آن پیست می گویند، چهارده متر طول و ۸/۱ تا دو متر پهنا دارد. این پیست با هفت خط افقی به نواحی مختلف تقسیم می شود و می تواند از چوب، لینولئوم، لاستیک، پلاستیک و توری فلزی باشد.

انواع شمشیرها

۱٫فلوره

فلوره شمشیری است به وزن ۵۰۰ گرم و به طول ۱۱۰ سانتی متر که شامل دسته، گارد و تیغه می باشد. تیغه شمشیر فلوره از جنس فولاد آلیاژی است که خاصیت فنری دارد. در نوک تیغه این شمشیر تکه ای قرار دارد که هرگاه بازیکن بتواند فشاری معادل ۵۰۰ گرم نیرو بر بدن حریف وارد کند، این ضربه روی دستگاه مخصوص ضبط می شود.
تعداد ضربات برای زنان و مردان، ۵ ضربه برای مدت ۳ دقیقه است (دور مقدماتی) و دور حذفی، ۱۵ ضربه در ۳ زمان ۳ دقیقه ای می باشد. مسابقات فلوره تنها به وسیله یک سرداور قضاوت می شود و ضربه ای امتیاز می گیرد که به جلیقه ای وارد شود که نیم تنه بالای بدن را می پوشاند به جز دست شمشیرباز و هدف در این رشته قسمت جلو وپشت سینه است.

۲٫ اپه

اپه شمشیری است به طول ۱۱۰ سانتی متر و وزن ۷۷۰ گرم که ضخامت تیغه آن بیشتر از تیغه فلوره است. مقطع تیغه اپه مثلث شکل است و در این رشته هم مانند فلوره ضربه ها به وسیله دستگاه مخصوص ضبط می شود.برای ثبت امتیاز، شمشیرباز باید ۷۵۰ گرم نیرو بر نوک شمشیر وارد کند تا دستگاه ضربه را ثبت نماید. هدف در بازی اپه، تمام بدن است و تعداد ضربات، ۵ ضربه در ۳دقیقه می باشد که برای هر بازی در نظر گرفته می شود. البته تنها ضربه با نوک شمشیر ملاک امتیازدهی است.

۳٫سابر

شمشیر سابر ۵۰۰ گرم وزن دارد و طول آن ۱۰۵ سانتی متر است که شامل ۸۸ سانتی متر طول تیغه است. هدف در این رشته، همه قسمتهای بالای بدن است و می توان هم با نوک شمشیر و هم از پهلو به صورت پرش ضربه وارد آورد.در سالهای اخیر، مسابقات سابر به صورت الکتریکی درآمده و قضاوت مسابقات با یک سرداور است. برای برد، تعداد ۵ ضربه در مدت ۳دقیقه لازم است. حرکات و سرعت عمل در سابر بسیار بیشتر و سریعتر از دو رشته دیگر (فلوره و اپه) است و با ضربات نوک و لبه آن امتیاز به دست می آید.

ایمنی در شمشیربازی 

ایمنی در این رشته در سطح بسیار بالائی رعایت می شود، بدین ترتیب که بازیکن علاوه بر جلیقه اصلی(وست) یک نیم تنه مخصوصی نیز در زیر آن به تن می کند که هر کدام از آنها دارای مقاومتی معادل ۸۰۰ نیوتون می باشد. همچنین در رشته فلوره و سابر جلیقه الکتریکی خاصی نیز به تن می کند که حفاظت افزونی برای بازیکن ایجاد می کند. ماسک برای محافظت از سر و دستکش جهت حمایت از دست مسلح از ملزومات اجباری در مبارزه می باشد. ضربات محکم و شدید غیر قانونی بوده و اخطار دارد.

هدف و منظور از بازی

هدف از بازی این است که بازیکن بتواند ۵ ضربه موثر (در بازی های دوره ای مقدماتی) یا ۱۵ ضربه موثر (در بازی های حذفی) به حریف وارد سازد، قبل از این که این تعداد ضربه را دریافت نماید. با اصابت هر ضربه یک امتیاز به بازیکن مورد نظر داده می شود.

زمان بازی های شمشیربازی:

مدت زمان بازی های مقدماتی (۵ ضربه ای) ۳ دقیقه مفید بوده، در حالی که بازی های حذفی (۱۵ ضربه ای) در ۳ راند ۳ دقیقه ای انجام می پذیرد که یک دقیقه استراحت بین هر راند ها به دو بازیکن داده می شود.
توانایی‌های مورد نیاز برای شمشیربازی:

- برای انجام این ورزش باید تمرکز و مقاومت روحی و فیزیکی بالایی داشته باشید. ذهن موتور بدن است که باید به طور مداوم تمرین داده شود تا انعطاف پذیری، سرعت و دقت شمشیرباز را بالا ببرد. این فاکتورها برای شمشیرباز بسیار مهمند.

- مردان و زنان ، همه می‌توانند این ورزش را انجام دهند. این ورزش را می‌توان به طور فردی یا گروهی انجام داد.

- تمرینات و مسابقات با توجه به جنسیت و سن انجام می‌گیرند.

- یادگیری شمشیربازی نیازمند پشتکار و انگیزه است.

 نکاتی برای یادآوری:

1 634823590811607562 s معرفی ورزش شمشیر بازی

- با توجه به سلاحی که انتخاب می‌کنید، قوانین متفاوت هستند و محل هایی بر روی بدن رقیب که باید ضربه به آنجا زده شود متفاوتند.

- یادگیری اصول شمشیربازی نیازمند صبر و استقامت است. احترام به شمشیر، مربی و رقیب اولین شرط شروع است.

- به کمک تمرین و تکرار مهارت و انعطاف ایجاد می‌شود.

زمین شمشیــر بازی

خصــوصــیات زمین فــــلوره

اسلحه فلوره ، شمشـیــری است پوینت دار ، در این رشته ضربه زمانی قابل قبول است که به صورت تهاجمی به هدف قابل قبول حریف وارد شود یعنی ضربه باید نفوذی باشد . هدف قابل قبول بدن حریف به جز دست ها و پاها و سر او است . در قسمت بالایی از خطی که در محل اتصال آستین به وجود می آید و در قسمت پایین V مانندی که محل اتصال ران به لگن است . این قسمت بالایی و پایینـــی و هشت حالت دفـاعی تقـسیم می شود.
چهار دفاعی که بیش از همه به کار می روند عبارتند از : دفاع هایی که در جهت دست مسلح اجرا می شوند شامل سیکس و برای قسمت بالایی و اکتـا و برای قسمت پایـینـی ، دفاع های که در جهت دست غیر مسلح اجرا می شود. شامل کوارت برای قسمت بالایی و سـبیتـم برای قسمت پاییــنی .

خصوصیــات آپـــه

شمشیر آپه مانند فلوره پوینت دار است گارد این شمشیر ازگارد فلوره بسیار بزرگ تر است و محل استقرار تیـغیه مانند فلوره در وسط گارد قرار ندارد بلکه از مرکز گارد کمی دور تر است تیغه این نوع شمشیـر بر خلاف شمشیـر فلوره که مربع است سه گـوش و شیار دار است .
استفاده از شمشیر آپـه و نحوه گرفتن آن مانند فلوره است ، شمشیـر آپه در گذشته اسلحه دوئل بوده و از آنجایی که در این نوع مبارزه هر گونه ضربه باعث ایجاد زخم می شود بنابر این ضر به های دوبله نیز پذیرفتـه می شوند . اگر دو ضربه هم زمان با هم وارد شوند ضربه دوبله ثـبت می شود اگر فاضله زمانی بین ضربه های دو حریف بیش از ۱٫۲۵ ثانیه باشد تنه ضربه اول ثبـت می شود .
اگر بازیکنـی در دور مقـدماتی ۰-۴ جلو باشد یک ضربه دوبله منجر به بر ۱-۵ او خواهد شد . اگر دو بازیکن در پایان زمان مقرر مساوی باشند یک دقیقه وقت اضافی داده می شود تا یکی از آن دو بتواند ضربه طلایی را وارد کنند . در صورت متسـاوی مجدد در پایان یک دقیقه ، برنده قـرعه ، برنده نهایی باشد . نتیجه بازی نیز به صورت v4 و D4 ثبت می شود.

خصـوصیــات ســایـر

ضربه های سایر هم به صورت برشی و هم با نوک شمشیر زده می شوند . ضربه برشی در سایر یا سایـر قسمت های تیغه غیر از پوینت زده می شود و باید با قدرت کافی اجرا شود تا به وضوح دیده شود تیغه شمشـیر سایر شبیـــــه تیغـه فلوره و آپه نیست و پوینت ندارد بلکه نوک آن کمی پـهن تر و به صورت حلقوی روی خودش تا شده است تا بتوان با آن ضربه زده و با هر قسمتی از تیغه ضربه برشی انجام داد. گارد سایر دور دست را می پـوشاند تا آن را در برابر ضربه های حریف محافظت کند .
سایـر مانند فلوره یک بازی قراردادی است و در آن اصل حق تقـدم رعایـت می شود و حق تقــدم به کسی داده می شود که با دست راست حمله کند و هدف حریف را با پوینت یا بغـل تیغـه تهدید کند. هنگامی که ضربه با بغل تیغــه زده می شود زاویه بین دست و تیـغه باید ۱۳۵ درجه باشد .

نحوه اجرای حرکات شمشیربازی:

برای کسانی که برای اولین بار به تماشای شمشیربازی می نشینند، دنبال کردن حرکات سریع و برق آسای دو بازیکن برای آنها بسیار دشوار است. برای این که بتوانید بازی شمشیربازی را بهتر درک کنید، سعی کنید تنها روی یک بازیکن تمرکز کنید. بازیکنی که مورد تهاجم (اتک) قرار می گیرد با حرکت دفاع (پاره) تیغه حریف را از خود دور می کند. سپس بازیکن دفاع کننده می تواند پاسخ (ریپوست) خود را اجرا کند. بدین ترتیب دو رقیب حرکات تهاجمی و تدافعی خود را با هم ردوبدل می کنند که به آن سلسله مراتب بازی اطلاق می شود. در فلوره و سابر، داور با اعمال قانون حق تقدم، حرکات را آنالیز می کند و نظر خود را اعلام می کند. اما در اپه چنین قانونی وجود ندارد و هر بازیکنی که ضربه را زودتر بزند امتیاز می گیرد. در نتیجه در صورتی که در اپه هر دو بازیکن در آن واحد به حریف خود ضربه بزنند ضربه دوبل (کدوبل) حاصل می شود که در فلوره و سابر این نوع ضربه دوبل معنایی ندارد.

بازیکنان سعی بر آن می کنند تا فاصله مناسبی با حریف داشته باشند یعنی این که دور از دسترس وی قرار گیرند. آنگاه یکی از دو بازیکن سعی بر شکستن این فاصله می کند تا شانس اجرای یک حرکت تهاجمی را بدست آورد. گاهی اوقات یکی از دو بازیکن حملات کاذبی را اجرا می کند تا عکس العمل های مختلف حریف را بررسی نموده که متعاقبا با حرکات واقعی آنها را فریب داده و ضربه خود را به حریف بزند. همان گونه که به سرعت بازی شمشیربازی عادت پیدا می کنید، تاکتیک ها و استراتژی بازی شمشیربازی برای شما نمایان خواهد شد و درک بهتری از زیبائی، ظرافت و فریبندگی این رشته جذاب ورزشی را بدست خواهید آورد.

منابع :

 فروم پاتوق

وبسایت فدراسیون شمشیر بازی

وبسایت بیتوته

وبسایت ورزش ۳

وبسایت اخبار و مقالات ورزشی

ویکی پدیا


مطالب مشابه :


دو میدانی

دو میدانی - عکس ورزشی- فوتبال , موتورسواری و موتورسیکلت , فروشگاه اجناس سرگرم
دو و میدانی

تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه کاشان فروشگاه لوازم تفکیک رشته های دو و میدانی.
دو و ميداني

دو و ميداني جدیدترین سایت تحقیقات و مقالات ورزشی و شما در این سی دی با ورزش دو میدانی
ورزش دو میدانی

اولین فروشگاه بادبادک و مهمترین رشته این رویداد ورزشی «دو و میدانی درباره دو و میدانی
تیم فوتسال شهر با نام فروشگاه ورزشی اتلتیک در مسابقات لیگ امسال شرکت خواهد کرد.

قهرمان ارزنده دو و میدانی ایران و آسیا فوتسال فروشگاه ورزشی اتلتیک بندر در
رکوردهای غبار گرفته دو و میدانی زنان ایران

رکوردهای غبار گرفته دو و میدانی در تجلیل های ورزشی، جوایزی مشابه فروشگاه
لوازم ورزشی

فروشگاه ورزشی. جهان پهلوان تختی عرضه پوشاک و محصولات ورزشی دو و میدانی
راهنمای انتخاب یک کفش مناسب برای دویدن

حتما برای شما هم پیش آمده که وارد فروشگاه شده و قصد کفش ورزشی باشد. و دو و میدانی .
دو و ميدانـــــي Track and field

باشد.در جشنواره ورزشی که در آن زمان دو و میدانی از سوی این افراد و فروشگاه
معرفی ورزش شمشیر بازی

شمشیر بازی نوعی رشته ورزشی است که دو (چهار رشته دیگر دو و میدانی، شنا فروشگاه دی وی دی
برچسب :