موجودی کالا در بازرگانی

14.00

موجودی کالا در بازرگانی

در اکثر واحدهای تجاری، موجودی های مواد و کالا بخش قابل ملاحظه ای از دارایی های جاری یا حتی کل دارایی ها را تشکیل می دهد، به علاوه موجودی های مواد و کالا به این دلیل که به طور دائم مصرف و جایگزین می شوند، به عنوان یک دارائی فعال ، پویا و با گردش بسیار محسوب می شوند اگر چه ممکن است بسیاری از اقلام موجودی های کالا کوچک باشد، اما غالبا دارای ارزش های قابل توجهی هستند. بنابراین حفاظت از موجودی های کالا، همانند حفاظت از وجوه نقد اهمیت بسیاری دارد

 

موجودی های کالا مجموعه ای از دارایی های واحد تجاری است که


برای فروش در روال هادی عملیات طی دوره نگهداری می شود -1
به منظور ساخت و فروش محصول در فرایند تولید قرار دارد یا  -2
   
در تولید کالاها یا خدمات قابل فروش و ارائه به مصرف می رسد -3
واحدهای تجاری که در زمینه بازرگانی فعالیت می کنند اقلام موجودی های کالا را پیوسته خریداری و به فروش می رسانند در حالی که، واحدهای تولیدی اقلام موجودی مواد اولیه را به منظور وارد کردن آنها در فرایند تولید و ایجاد تغییر شکل در آنها جهت تبدیل به محصولات ساخته شده برای فروش، خریداری می کنند. فروش کالا یا محصولات ساخته شده منبع اصلی درآمداغلب واحدهای تجاری را تشکیل می دهد. هدف اولیه حسابداری موجودی های مواد و کالا کمک به محاسبه سود خالص از طریق تطابق صحیح هزینه های مربوط با درآمدهاست و دومین هدف، محاسبه موجودی های کالا به عنوان یکی از دارایی ها جهت انعکاس در ترازنامه می باشد.

طبقه بندی موجودی های کالا:
نحوه طبقه بندی کوجودی های کالا در ترازنامه با توجه به نوع فعالیت واحدهای تجاری متفاوت است. یک واحد بازرگانی ( مانند واحدهای عمده فروشی و خرده فروشی) کالا را به منظور فروش خریداری می کند، در حالی که یک واحد تولیدی مواد اولیه و قطعات مورد نیاز را خریداری و محصول تولید می کند و پس از تولید، محصولات ساخته شده را به فروش می رساند. موجودی های کالات را می توان به شرح زیر طبقه بندی کرد.
موجودی های کالا در واحدهای بازرگانی:
در واحدهای بازرگانی از قبیل واحدهای خرده فروشی و عمده فروشی، موجودی های کالا شامل اقلامی است که برای فروش به همان شکل اولیه آنها، خریداری می شوند. بنابراین، در اینگونه واحدها در شکل فیزیکی کالاها قبل از فروش تغییری داده نمی شود. یک واحد خرده فروشی همچنین ممکن است دارای موجودی ملزومات از قبیل کاغذ بسته بندی، کارتن و نوشت افزار باشد.

موجودی های کالا در واحدهای تولیدی:
موجودی کالا در واحد های تولیدی از اقلام زیر تشکیل شده است.
موجودی مواد اولیه: مواد اولیه مهمترین بخش کالای تولید شده را تشکیل می دهد، که ممکن است از منابع طبیعی بدست آید، مانند نفت خام برای تولید محصولات پتروشیمی ، و یا این که از فروشندگان خریداری و در تولید کالا مصرف شود.
موجودی کالای در جریان ساخت: کالاهای در جریان ساخت به موجودیهای اطلاق می شود که فرایند ساخت آنها کامل نشده است و قبل از فروش باید تکمیل گردند.
موجودی کالای ساخته شده: به موجودی های اطلاق می شود که فرایند تولید آنها کامل شده و آماده فروش می باشند.
ملزومات : اقلامی که از نظر ارش دارای ارزش کمتری نسبت به سایر موجودیها هستند و نقش آنها در تولید با اهمیت نیست ولی برای تولید ضرورت هستند. مانند روغن گریس برای ماشین آلات  در یک تولیدی یا چسب در تولید کتاب.

تعیین میزان فیزیکی موجودی ها
جهت تعیین میزان فیزیکی موجودی کالای در پایان دوره مالی و یا سایر مواقع مورد لزوم معمولاً از روش موجودی برداری که روش انبار گردانی موسوم است استفاده می شود. کلیه موجودی های که در زمان انبار گردانی در مالکیت واحد تجاری می باشد بدون توجه به محل نگهداری آنها باید شناسایی و جزء موجودی های مواد و کالا منظور شوند، یعنی موجودی های زیر باید به عنوان موجودی پایان دوره واحد تجاری در نظر گرفته شوند

    کالاهای موجود در انبارها و فروشگاهها -1
کالاهای موجود در نمایشگاهها برای نمایش فروش -2

   کالاهای موجود در شعب مختلف شرکت  -3
- کالاهای بین راهی 4
کالاهای امانی نزد دیگران -5

کالای بین راهی

کالای بین راهی  به کالای گفته می شود که خریداری شده، اما بنا به دلایلی مانند فاصله زیاد بین خریدار و فروشنده هنوز توسط خریدار دریافت نگردیده است، برای تعیین اینکه آیا کالای بین راهی باید جزء موجودی کالا منظور شود یا خیر، باید شرایط قرارداد خرید را مورد بررسی قرار داد و مشخص نمود که آیا طبق قرار داد خرید مالکیت به خریدار منتقل شده است یا خیر، اگر مالکیت کالاهای خریداری شده باشد، اینگونه کالاها باید به عنوان خرید دوره جاری ثبت و در شمارش موجودی های پایان دوره منظور شوند. در زیر به برخی از شرایط قراردادهای خرید اشاره می شود.
1-فوب : فوب به معنی تحویل روی عرشه کشتی می باشد. طبق شرایط فوب، کالا روی عرشه کشتی در بندری که در قرارداد فروش ذکر شده به خریدار تحویل گردیده و مالکیت کالا همراه با مزایا و مخاطرات آن از فروشنده به خریدار انتقال می یابد. طبق شرایط فوب، هزینه های بازرسی کیفیت کالا، اندازه گیری و شمارش، بسته بندی و صدور مجوز پروانه صادرات به عهده فروشنده بوده و هزینه های کرایه حمل، حق بیمه، تخلیه و بارگیری در بندر مبدا و حقوق و عوارض گمرکی، اخذ مجوز ورود کالا بر عهده خریدار است.
2-سی اند اف : سی اند اف به معنای بهای خرید بعلاوه کرایه حمل است. طبق شرایط سی اند اف، هزینه حمل کالا تا بندر مقصد بر عهده فروشنده بوده و پس از تحویل کالا در بندر مقصد، مالکیت همراه با مزایا و مخاطرات آن از فروشنده به خریدار انتقال می یابد. نکته حائز اهمیت این است که خطر خسارت، مفقود شدن کالا و همچنین هرگونه افزایش هزینه پس از بارگیری کالا به عرشه کشتی در بندر مبدا به عهده خریدار بوده و در این گونه موارد، خریدار به منظور جبران خسارت احتمالی ناشی از آسیب دیدگی و مفقود شدن کالاهایی را که تحت شرایط سی اند اف خریداری می کند را به هزینه خود بیمه می کند.
3-سیف :  سیف به معنای بهای خرید بعلاوه هزینه بیمه و کرایه حمل است. شرایط سیف همانند سی اند اف می باشد، با این تفاوت که فروشنده موظف است کالا را در مقابل خسارت یا مفقود شدن طی مدت حمل بیمه نماید و حق بیمه را بپردازد. مالکیت همراه ب مزایا و مخاطرات آن پس از تحویل کالا در بندر مقصد از فروشنده به خریدار انتقال می یابد.

-4 تحویل در محل کارخانه: کالا در محل کارخانه به خریدار تحویل گردیده و مالکیت کالا همراه با مزایا و مخاطرات آن از فروشنده به خریدار انتقال می یابد . بنابراین مسئولیت فروشنده در زمان تحویل کالا در محل کارخانه به پایان رسیده و کلیه هزینه ها و مخاطرات ناشی از رساندن کالا به مقصد به عهده خریدار است.

کالای امانی
برخی از واحدهای تجاری برای بدست آوردن بازار فروش گسترده بخشی از محصولات خود را برای فروش به نمایندگان ( حق العمل کاران) ارسال می کنند و حق العملکار به نمایندگی از طرف آنان ( آمر) محصولات را بفروش می رساند چنین کالاهایی تا زمانی که به فروش نرسیده اند به صاحب کالا (آمر) تعلق داشته و باید تحت عنوان کالای امانی نزد دیگران به بهای تمام شده ( شامل هزینه حمل و ارسال کالا ، بسته بندی و تخلیه و بارگیری پرداختی توسط حق العمل کار) جزو موجودی کالای وی منظور شده و در ترازنامه به عنوان یک قلم جداگانه نشان داده شود.
روش های حسابداری موجودی مواد و کالا

مهمترین روشهای حسابداری خرید و فروش موجودی مواد و کالا:

در موسسات بازرگانی بسته به نوع و حجم کار موسسه از روش های گوناگونی جهت نگهداری حساب موجودی کالا استفاده می شود که مهمترین آنها عبارتند از:
الف – روش ثبت دائمی موجودی کالا(محاسبه دائمی موجودی کالا) 
این روش بیشتر برای موسساتی مناسب است که تنوع تعداد کالاهایشان کم است یا به عبارت دیگر انواع کالاهایی که به فروش می رسانند کم ولی سود حاصل از فروش آنها زیاد می باشد، مانند موسسات خرید و فروش اتومبیل یا فرش، در این روش با استفاده از کارت حسابداری انبار می توان در هر زمان از میزان موجودی های کالا اطلاع حاصل نمود. اینگونه موسسات برای خرید و فروش کالا ( توجه داشته باشید برای هر دو عمل خرید و فروش) حساب واحدی بنام حساب موجودی کالا در دفاتر افتتاح می نمایند که کلیه کالاهای خریداری شده به قیمت تمام شده در بدهکار آن و کلیه کالاهای فروخته شده به قیمت تمام شده در بستانکار آن ثبت می گردد. همانطور که از عنوان این روش پیداست حساب موجودی کالای  در هر لحظه و دائماً مقدار موجودی های ما را نشان می دهد و برای تعیین آن نیاز به شمارش نداریم چون هم کالاهای  خریداری شده و فروخته شده در دو طرف این حساب ثبت شده اند

ب – روش ثبت ادواری موجودی کالا  نگهداری حساب های جداگانه برای خرید کالا و فروش کالا):
در این روش برای خرید کالا و فروش کالا حساب های جداگانه نگهداری می شود، بدین ترتیب که برای خرید کالا حساب خرید و برای فروش کالا، حساب فروش مورد استفاده قرار می گیرد، در این روش موجودی کالای فروش نرفته در پایان دوره مالی از طریق شمارش و قیمت گذاری تعیین و در بدهکار حساب موجودی کالا ثبت می گردد
در این روش، در ابتدای دوره مالی کالاهای موجود از سال قبل  (کالاهای باقی مانده و فروش نرفته سال قبل ) به بدهکار حساب موجودی کالا انتقال می یابد و حساب موجودی کالا در طول دوره  و قبل از اصلاحات پایان دوره ، ثابت باقی می ماند و هیچ ثبتی در آن صورت  نمی گیرد، و نمایانگر موجودی کالای اول دوره می باشد

 الهام فتحی


مطالب مشابه :


آموزش اطلاع از مانده حساب کارت بانک توسط اینترنت

اعلام موجودی بانک پاسارگاد : مانده گیری بانک صادرات :
اطلاع از موجودی حساب ِ کارت‌های شتاب به صورت آنلاین !

بانکداری نوین $ بانکداری الکترونیکی - اطلاع از موجودی حساب ِ کارت‌های شتاب به صورت آنلاین !
موجودی روزانه انبار . محصولات کاشی و سرامیک

((( بازرگانی کاشی و سرامیک امین یزد ))) - موجودی روزانه انبار . محصولات کاشی و سرامیک - عرضه کاشی
کنترل موجودی

مقالات اقتصادی - کنترل موجودی - مقالات و تجزیه تحلیل های اقتصاد ایران - مقالات اقتصادی
موجودی کالا در بازرگانی

حـســــــابــداران آیـنـــــــــده - موجودی کالا در بازرگانی - کاری از دانش آموزان هنرستان
موجودی روزانه انبار شرکت بازرگانی کاشی و سرامیک خورشید تجارت

شرکت بازرگانی کاشی و سرامیک خورشید تجارت - موجودی روزانه انبار شرکت بازرگانی کاشی و سرامیک
موجودی کالا

حسابداری نوین - موجودی کالا - **دانش هر فرد نه دارایی اوست نه سرمایه او بلکه بدهی او به جامعه
حسابداری موجودی مواد و کالا (قسمت اول)

موجودی کالا در و شمارش و بررسی کیفیت کالا، بسته بندي، صدور پروانه و هرگونه مجوز صادرات به
دستگاه رمزیاب چیست ؟

ارائه موجودی شما و زمانیکه از کنار بانک صادرات رد می شوید و ازدحام مردم را در صف بانک
برچسب :