انواع اسلحه های نظامی :


انواع سلاح شکاری
که شامل تفنگ های ورزشی و شکاری و نظامی است به شرط آنکه در نوع ساچمه زنی طول اسلحه از 660 میلیمتر و در نوع گلوله زنی طول لوله آنها از 470 میلیمتر، کوتاه تر نباشد – طبعا سلاح های کمری بیرون از این گروه قرار می گیرند - و نیز قادر به شلیک خودکار نباشند.
منظور از نبود محدودیت اشاره به عدم نیاز به اجازه حمل بین فروشگاه، تعمیرگاه، خانه و باشگاه است و نیز نیازمندی های آسان تر برای نگهداری و حمل این نوع سلاح وگرنه از نظر تعداد هیچ نوع محدودیتی وجود ندارد.
این گروه شامل سلاح های زیر می شود:

-------------------------------------------------------------------
خفیف (کالیبر 22)
0.22 Caliber
22_Cal_01.jpg
22_Cal_02.jpg

که شامل گلنگدنی و نیمه خودکار و پمپی و تک گلوله می شود.

-------------------------------------------------------------------
بادی
Air Rifle

AirRifle_01.jpg

با سرعت پرتاب بالای 500 فوت در ثانیه – بدون درنظر گرفتن کالیبر. (در ایران کالیبر ملاک مرزبندی بین تفنگ آزاد و تفنگ نیازمند به مجوز است اما در کانادا سرعت پرتاب ملاک است و هر دو سایز ساچمه 4.5 (یا 0.177) و 5.5 (یا 0.22) را شامل می شود. بهمین دلیل در ایران تفنگ های بادی پرقدرتی نظیر دیانا 52 بخاطر داشتن کالیبر 4.5 آزاد محسوب می شوند در حالیکه سرعت پرتاب آنها 1100 فوت برثانیه است و قادرست روباه، خرگوش و پرنده های بزرگ جثه را در فاصله هشتاد متری هدف قرار دهند).

-------------------------------------------------------------------
ساچمه زنی دولول بغل و دولول سوار
Shotguns: double-barreled, Upper-and-Under

Shotgun_SidebySide_01.jpg
Shotgun_OverAndUnder_01.jpg

شامل هر نوع درجه (گیج) و هر نوع مهمات از سایز ریز تا سایت 000 (که در ایران به چهارپاره معروف است) و نیز اسلاگ (یک گلوله سربی واحد در یک کاتریج) و لوله های خاندار و بدون خان با هر درجه خفگی (چوک) سر لوله.
یک نکته و قابل توجه این هست که چنانچه طول یک تفنگ ساچمه زنی با معیار مورد نظر – طول اسلحه حداقل 660 میلیمتر- مطابقت داشته باشد مقرارتی در مورد طول خود لوله اعمال نمی شود (البته با این لزوم قانونی که لوله سلاح بعد از خروج از کارخانه بریده شده نباشد و هر اندازه ای هست همان باشد که از خط تولید درآمده). به این ترتیب دولول هایی موسوم به کوچ گان (ساچمه زنی دلیجان) که در قرن گذشته توسط محافظ های دلیجان های فعال در غرب استفاده می شده و لوله های کوتاه دارند، مجاز به حساب می آیند که بیشتر سلاح دفاعی هستند تا اسلحه شکاری.

-------------------------------------------------------------------
ساچمه زنی پمپی دستی و نیمه خودکار
Shotguns: Pump-action, Semi-Automatic
Shotgun_PumpAction_01.jpg

که می تواند هر نوع مهماتی را که در دولول ها مصرف دارند استفاده کند.

-------------------------------------------------------------------
گلوله زنی گلنگدنی و نیمه خودکار
Rifle: Bolt-Action, Semi-Automatic

BoltAction_with_Scope_01.jpg
Rifle_SemiAuto_01.jpg

شامل هرنوع کالیبر ورزشی و نظامی دوربین دار و بدون دوربین.

-------------------------------------------------------------------
گلوله زنی اهرمی
Rifle: Lever-Action

Lever_Action_01.jpg

شامل هر نوع کالیبر سلاح کمری و کالیبر نظامی. این سلاح را بیشتر در فیلم های غرب وحشی دیده اید.

-------------------------------------------------------------------
تفنگ های سرپر
Muzzle loader

Muzzle_Loader_01.jpg

که دوباره در دنیا طرفدار پیدا کرده اند و مشابه روش های قدیمی پر و شلیک می شوند. البته میزان ایمنی و دقت این سلاح ها بسیار بیشتر از نمونه های قدیمی آنهاست. کالیبر آنها معمولا بالاتر از سایر تفنگ ها است ( کالیبر 50 یکی از متداول ترین اندازه ها برای گلوله آنهاست).سلاح سبک انفرادی:


M468 barret سلاحی که پاسخگوی نیروهای ویژه ارتش امریکا شد


در عملیات نظامی پس از 11 سپتامبر 2001، نیروهای ویژه ارتش آمریکا متوجه نقصی در سلاح کاربین ام 4 و مهمات مربوطه ی آن شدند.اینکه ام 855 فاقد نفوذ کردن و کشتن بوده.

در نتیجه این نقص را با مهمات رمینگتون 6.8 و کارتریج های جدید آن پر کردند.رمینگتون 6.8 30 در صد پر انرژی تر از مهمات ام 855 بوده که البته هنوز در سلاحهای ام 16-ام 4 و ar 15 استفاده میشود.

m468 بعد از این موضوع تولید شد و برای استفاده بهتر از مهمات رمینگتون 6.8 جوابگوی خوبی بود و از لحاظ تاکتیکی مورد علاقه واقع شد.

m468 سلاح لوله کوتاه(مترجم:کاربین) و بهترین سلاح برای شلیک مهمات رمینگتون 6.8 است.سلاحی که با داشتن زائده های ریلی بسیار و در نتیجه افزودن بسیاری از وسائل برای ایجاد شلیک بهتر و دقت بهتر مورد علاقه ی کاربران قرار گرفته و صد البته کسی که با این سلاح شلیک میکند اموزش های زیادی در خصوص این سلاح دیده است.حتی برای دریافت اطلاعات پنهان آن باید این اطلاعات را از کاربران حرفه ای آن پرسید.

یک کاربر با توجه به اینکه سلاح زائده های ریلی بسیاری دارد میتواند هر وسیله مورد علاقه از دوربینها مادون قرمز تا بهترین سیتمهای نشانه روی و روئیتی را به سلاح بیفزاید.این یکی از بهترین امتیازات این سلاح می باشد.اینکه کاربر میتواند به طور مثال دوربین را در هر جایی از سلاح قرار دهد.سلاح به طور طبیعی دارای خنک کننده لوله نیز می باشد.به تصویر زیر دقت کنید:

ars-1.JPG

نکته دیگر اینکه سلاح دارای مناظر دید جالبیست.به عنوان نمونه:ام 468 در مناظر عقب خود دارای گیره و تنظیم شلیک برای مواقعی که باد میوزد می باشد.طوری که در زمانی که باد می وزد میتوان با تنظیم این گیره اثر باد را بر روی تیر خنثی کرد.همچنین تنظیم ارتفاع تیر (مترجم:برای درک بهتر مثلا کلاش) به صورت حرفه ای را دارد که البته تنظیم ارتفاع در مناظر جلو تعبیه شده است..سیستم تخلیه پوکه نیز در سمت راست قرار گرفته است.قنداق آن مثل قنداق ام 16 اما بهتر از آن طراحی شده به نحوی که تیر انداز با آن راحت تر باشد.سیستم گلنگدن آن نیز مانند ام 16 و ام 4 می باشد و در عقب سلاح و به صورت موازی قرار دارد.دکمه آزاد کردن خشاب در سمت راست و با یک بند انگشت از خشاب فاصله دارد.ضامن خلاص کردن گلنگدن نیز در کنار خشاب قرار دارد.اهرم مخصوص رفع گیر سلاح یا جمگیر آن نیز همانند ام 16 در عقب سلاح و کنار گلنگدن اسلحه قرار دارد.البته قنداق آن نیز قابل تعویض است و میتوان از قنداق تلسکوپی همانند قنداق ام 4 نیز استفاده نمود.


اگر بخواهیم که یک سلاح دقیق و حرفه ای را به شما معرفی کنیم ،ام 468 نمونه ی بارز این سلاح هاست.از ام 468 به عنوان اسنایپر نیز استفاده می شود.اسلحه ای خوش دست و تاکتیکی که کار با آن لذت بخش می باشد.

arsenal-2-6.jpg

ساختما سلاح در کل به گونه ایست که پس زدن سلاح به صورتی و خود به خود مهار می شود.سلاحی که مورد علاقه ی نیروهای ویژه ارتش امریکا و بخصوص marksmanship،نیروهای ضربت پلیس امریکا swat،و نیروهای گارد ملی امریکا می باشد.سلاحی تازه متولد شده و البته اطلاعات دیگری نیز از این سلاح وجود دارد که در دسترس نیست.کارخانه ی barret منحصرا برای مهمات رمینگتون 6.8 این سلاح را ساخته که بعدا جوابگوی همه چیز شد.

سلاحی که ارام ارام جایگزین ام 4 و ام 16 خواهد شد.(مترجم:نیروهای ویژه پلیس سازمان ملل یا مبارزه با تروریست نیز از همین سلاح استفاده می کنند)

 

 

 

مترجم:جیم ساترلند

منبع:سایت policemag.com

مترجم:سایر مشخصات آن در این سایت درج نشده اما یک سری اطلاعات خیلی کم که از این سلاح از قبل داشتم برایتان درج خواهم کرد

کالیبر:5.56 ناتو و رمینگتون 6.8

عملکرد:گازی چرخشی

فضای خشاب:30 گلوله.در مدل اسنایپر 10 تا 20 گلوله(مترجم:سلاحی مشابه ام 468 وجود دارد با نام SR 25 که دور زن می باشد)

برگه ناظم آتش:ضامن،تک تیر و رگبار

منبع فارسی: کلوب تجهیزات نظامی
لانچر M79 كالیبر 40 م.م یك اسلحه تك گلوله و كمرشكن با لوله خان دارThumpr (مشت زن) یا Blooper (پرتاب گر آهسته توپ در بازی رگبی) نامهای مستعار و غیر رسمی ای هستند كه سربازان ارتش امریكا به لانچر نارنجك انداز M79 اطلاق می كردند.
در سالهای 1951 كه ارتش امریكا بدنبال اختراع وسیله ای بود كه بتوان از آن بعنوان یك پرتاب كننده سبك و انفرادی استفاده نماید M79 طراحی شد. منظور ارتش امریكا این بود كه بتواند قدرت پرتاب نارنجك كه تا آن زمان توسط دست پرتاب می شد را به مسافتهای بیش از 50 متر ارتقاء دهد.در آن زمان سبك ترین اسلحه ای كه قدرت پرتاب یك گلوله انفجاری را تا مسافت حدودا 400 متر داشت خمپاره انداز 60 میلی متری بود كه همانطور كه میدانید حمل و نقل و استقرار آن دارای مشكلات خاص خود میباشد و از آن نمیتوان بعنوان یك سلاح انفرادی استفاده نمود.به همین علت پس از بررسی طرحهای مختلف بالاخره در سال 1961 لانچر نارنجك انداز 40 م. م M79 تولید و در ارتش ایالات متحده بخدمت گرفته شد.
این سلاح با استفاده از انواع مهمات منفجره وتاخیری توانست به سرعت جای خود را در واحدهای مختلف ارتش امریكا باز نموده و علاقه مندان بسیاری در بین پرسنل ارتش پیدا نماید.
امكان استفاده از انواع نارنجك منور-دودزا-ضد نفر-ضد سنگر های بتونی-ضد زره و همچنین نارنجك های گاز اشك آور و نارنجك های بازدارنده و ضد شورش این اسلحه را به یكی از بهترین تجهیزات همراه نیروهای پیاده و پلیس تبدیل كرده است.
یكی از مشكلات طراحان M79 این بود كه مكانیزم داخلی سلاح و گلوله آن باید به شكلی طراحی می شد كه مرمی منفجره قبل از خروج از لوله منفجر نشود كه در آنصورت لطمات و صدمات شدیدی را به تیرانداز وارد خواهد آورد.
به همین علت توانستند با طراحی دقیق شیوه ای را انتخاب كنند كه با استفاده از پوكه برنجی ضخیم و باروت بدون دود و ایجاد تعدادی سوراخ در روی پوكه برای تبادل هوا از سیستم كم فشار برای پرتاب استفاده كنند كه در نتیجه مرمی منفجره كه اتفاقا بسیار حساس و نازك نارنجی نیز هست در لوله منفجر نشده و راه خود را به سمت هدف طی نماید.علت سرعت كم اولیه در شلیك های این سلاح نیز همین موضوع است كه منجر به نامیدن این سلاح بعنوان Blooper شد. همچنین این طراحی و رضایت طراحان این سلاح به سرعت اولیه كم موجب گردید كه سایز پوكه ها از اندازه دلخواه تجاوز ننماید و از گلوله های كوچك كه حمل و نقل آن آسان تر است استفاده كند.
برد این سلاح بستگی به وضعیت نشانه گیری آن دارد به این شكل كه اگر سلاح را در وضعیت پرتاب بالستیك(منحنی) بگیریم برد آن بیشتر و اگر وضعیت آنرا بصورت مستقیم گرفته باشیم برد كمتری را عاید خواهد نمود.كه با توجه به الزام تیرانداز به رعایت فاصله حداقل با انفجار میتوانیم برد مفید را از 75 متر تا 375 متر بدست بیاوریم.
طریقه آماده سازی این سلاح برای شلیك به این شكل است كه ابتدا باید با استفاده از ضامن مخصوص كه در انتهای لوله قرار دارد قفل لوله را باز و آنرا در وضعیت كمر شكن قرار داده و یك نارنجك را در جان لوله بگذاریم .سپس لوله را به حالت اولیه بازگردانده و مطمئن شویم كه ضامن قفل لوله عمل كرده است.و با هدف گیری بالستیك یا مستقیم ماشه را بچكانیم.پس از شلیك ضامن لوله بصورت اتوماتیك باز شده و اسلحه را در وضعیت بارگذاری مجدد Reload قرار میدهد كه البته میتوانیم وضعیت اتوماتیك را از قفل لوله حذف و آنرا دستی نماییم.
تجهیزات این سلاح برای دقت در هدف گیری بسیار ساده بوده و از یك درجه نشانه روی نردبانی شكل كه بر روی لوله تعبیه شده تشكیل می شود كه با قرار دادن اهرم آن در متراژهای مختلف میتوانیم مسیر شلیك را تصحیح نماییم.
بسیاری از كشورهای دنیا از سال 1961 تاكنون از این سلاح در واحدهای مختلف نیروهای مسلح و پلیس خود استفاده نموده اند ولی بیشترین استفاده را ارتش امریكا در زمان جنگ ویتنام از آن كرده است و پس از آن بالغ بر 300هزار قبضه از این سلاح تولید و بخدمت گرفته شده است.
از جمله كشورهایی كه از این سلاح استفاده می نمایند میتوان از كره جنوبی-افریقای شمالی-استرالیا-رژیم اشغال گر قدس-مالزی-عربستان سعودی و تركیه نام برد.
این سلاح از سال 1346 توسط ارتش ایران خریداری و در ژاندارمری كشور نیز بخدمت گرفته شد و پس از آن نیز در جنگ تحمیلی بسیار از آن استفاده شده و در حال حاضر نیز توسط نیروی انتظامی در مناطق مرزی از آن استفاده می شود.
نكته جالب توجه اینكه علیرغم سابقه خدمت طولانی این سلاح در ایران هم اكنون نیز بعنوان یك پرتاب كننده مطمئن از آن استفاده می شود و قدیمی بودن آن موجب بازنشسته شدنش نگردیده است.
در حال حاضر بسیاری از كشور ها با تولید انواع مدرن تر این سلاح توانسته اند معایب اسلاف قدیمی آن را جبران و از آن بعنوان یك سلاح ضد شورش و یك پرتاب كننده سبك توسط نیروهای ویژه پلیس و ارتش كشور خود استفاده نمایند.
normal_m79-2.jpg
normal_m79-3.jpg

normal_gl06-ll.jpg

_gl-al3.jpg

مسلسل دستی «Brugger & Thomet MP9» ساخت سوئیس

این مسلسل دستی از توسعه وپیشرفت مسلسل اشتایر « TMP STEYR »محصول کشور اتریش بوجود امده . 

در سال2001 تولید تی ام پی اشتایر متوقف شد ولیسانس تولید آن به خواطر کمبود مشتری وکم بودن فروش به تولید کنندگان 

اسلحه سویسی واگذار شد.طراحان سلاح سویسی در حدود نوزده تغیر در طراحی این سلاح ایجاد کردند تولید«MP9» در سال 

2004 اغاز شد .در حال حاظر این مسلسل در کشور های هند و سوئد و پرتغال در خدمت است . مسلسل MP9 دارای 

محفظه های استاندارد برای انواع مهمات 9X19 میلی متری است.شایان ذکر است که تفنگ دستی Brugger & Thomet از طرح HK MP5 و 

اسلحه های مشابه کوچکتر است. با این حال این SMG نرخ اتش قابل کنترل تری از اسلحه های خودکار ارائه میدهد. 

اندازه جمع و جور و وزن سبک MP9 این سلاح را به مسلسلی مناسب برای تیم های پلیس و واحدهای ویژه میکند. 

2.jpg با این حال این سلاح در بین SMG ها سلاحی به نسبت بزرگ محسوب میشود. Mp9 دارای برد مفید 50 تا 100 متر است. 

تفنگ B&T MP9 همراه با دستگیره جدا ناپذیر(دائمی) جلویی عرضه میشود که 

باعث قابل کنترل شدن این مسلسل هنگام شلیک تمام اتوماتیک آن میشود. MP9 دارای قابلیت امنیت ماشه است همچنین 

دکمه ی انتخاب حالت اتش نیز در قسمت پشت ماشه سلاح قرار دارد. این SMG از خشاب های 15 - 20 و 25 ویا 30 تایی دوار تغذیه میکند. 

قسمت رسیور خشاب نیز در داخل مسلسل واقع شده است. ازبهبود های این سلاح نسبت به جد خود یعنی Steyr TMP میتوان 

3.jpg به توانایی تا شدن قنداق آن به بغل و داشتن ریلهای مخصوص لوازم جانبی نام برد که توانایی استفاده از طیف گسترده ای از 

انواع لوازم اضافی مانند انواه چراغ ها ولیزر ها را به آن میدهد. این سلاح دارای iron sights های قابل تنظیم است. 

MP9 توانایی سازگاری ومچ شدن با صدا خفه کن های مختلف را نیز داراست . Brugger & Thomet ، نسخه نیمه اتوماتیک و 

غیر نظامی را هم داراست. گاهی اوقات از آن به عنوان اسلحه یا تفنگ لوله کوتاه سبک یاد می شود. 


4.jpg


مشخصات: 

کالیبر: 9X19 میلیمتر 

وزن: 1.4 کیلو گرم 

طول: 523 میلیمتر 

طول (با وسایل جانبی) : 303 میلیمتر 

نرخ اتش: 900 تیر در دقیقه 

نرخ عملی آتش: 40-100 تیر در دقیقه 

ظرفیت خشاب: 15 20 25 30 تایی 

برد عملی ومفید اتش: 50-100 متهکلر و کخ ژ-۳

نوع : تمام خودکار , نیمه خودکار

خاستگاه : آلمان غربی، بهبود یافتهٔ سلاح ستمی-ب (CETME-b) اسپانیایی بین ۱۹۵۴ و ۱۹۵۹wrdCqfwI.jpg

نبرد ها : انقلاب اسلامی ایران , جنگ ایران وعراق

هکلر و کخ ژ-۳، یا جی-۳ (به آلمانی: Gewehr 3) نام تفنگ جنگی با آتش تنظیم ‌پذیر و ساخت شرکت هکلر و کخ (به آلمانی: Heckler & Koch GmbH) است . این جنگ‌افزار در سال ۱۹۵۹ به عنوان سلاح سازمانی ارتش آلمان انتخاب شد و از آن پس در طی چهل سال بیش از شصت کشور از جمله ترکیه، یونان، سوئد، پاکستان، استونی  پرتغال، مکزیک و ایران (در حال حاضر برای ارتش جمهوری اسلامی ایران) آن را برای نیروهای مسلح خود بکار گرفتند. شرکت هکلر-کخ این اسلحه را در سال ۲۰۰۰-۲۰۰۱ از لیست ساخت شرکت خارج کرد.

رمز موفقیت ژ-۳ در سادگی و قیمت ارزان ساخت آن است. این سلاح با فشنگ پرقدرت ۷٫۶۲ میلیمتری ناتو تغذیه می‌شود و می‌تواند در حالت تک تیر و رگبار عمل کند و دارای نوعی با قنداق تاشو نیز هست. این اسلحه در زمان جنگ ایران و عراق توسط ایران استفاده شد. نسل جدید این اسلحه که با نام G-۳۶ توسط شرکت سازنده تولید شده‌است در حال حاضر یکی از پیشرفته‌ترین سلاحهای رزم انفرادی بشمار می‌رود.

تاریخچه

بعد از جنگ جهانی دوم و اواسط دههٔ ۱۹۵۰، آلمان غربی مانند دیگر کشورهای عضو ناتو و سازنده جنگ‌افزار، به فکر تجهیز نیروهای نظامی خود با اسلحه‌ای بودند که علاوه بر نیاز به خدمهٔ تک‌نفره (سلاح انفرادی) و خودکار و نیمه‌خودکار بودن و داشتن قدرت یک تیربار (مسلسل) و دقت یک تفنگ، قابلیت پشتیبانی از کالیبر نوع جدید ناتو «‎۷٫۶۲ × ۵۱» را داشته باشد. در ابتدا، آلمان قصد خرید مجوز ساخت سلاح اف‌ان‌فال (FNFAL) بلژیکی را داشت، اما پس از مخالفت بلژیک، پیشنهاد خرید یکی از طراحی‌های شرکت ساخت سلاح اسپانیایی با نام ست‌می (CETME) را ارائه کرد و سپس در سال ۱۹۵۹ شرکت هکلر و کخ (Heckler & Koch) آلمان غربی (واقع در اوبرندورف آم نکا) موفق شد تفنگ خودکار و نیمه‌خودکار ژ۳ را به جهان عرضه کند .

استفاده‌کنندگان

در حال حاضر بیش از ۶۰ کشور دنیا از این سلاح استفاده می‌کنند و ۸ کشور از جمله ایران سازنده این سلاح هستند.
بیش از ۴۵ سال است که سلاح ژ۳ بعنوان سلاح سازمانی در اختیار ارتش و نیروهای مسلح ایران است. این سلاح در ابتدا بصورت تعداد محدودی توسط کارخانه هکلر و کخ تحویل ارتش ایران شد. سپس کارخانه اقدام به راه اندازی خط تولید این سلاح در صنایع مسلسل‌سازی ارتش (جنگ افزارسازی فعلی) کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، متخصصین آلمانی ایران را ترک کردند. در جریان پیروزی انقلاب اسلامی و با هجوم مردم به کارخانه و اشغال آن بسیاری از مدارک فنی و ابزارهای تولید آن از دست رفت. سپس با تلاش متخصصین کارخانه، خط تولید بازسازی و راه اندازی شد. به دلیل استفاده از این سلاح در ارتش ایران و انعقاد پیمان سنتو بین ۳ کشور ایران، ترکیه و پاکستان، این دو کشور نیز نسبت به انتخاب این سلاح برای نیروهای مسلح خود مبادرت ورزیدند. نمونه‌های جدید این سلاح مجهز به مکانیزم چکاننده ۳ تیر نیز می‌باشد.

مشخصات تفنگ ژ۳

ژ۳ یک سلاح انفرادی است و دارای دو حالت خودکار و نیمه‌خودکار است. حالت خودکار به معنی شلیک پیوستهٔ مسلسل‌وار پس از یک بار مسلح شدن توسط انسان، و حالت نیمه‌خودکار به معنی شلیک یک تیر پس از مسلح شدن و سپس مسلح شدن به صورت خودکار و آمادگی برای شلیک دوباره است. ژ۳ با فشار مستقیم گاز باروت بر آلات متحرکه مسلح می‌شود. به این معنی که پس از کشیدن ماشه و ضربهٔ چخماق به عقب گلنگدن و در نتیجهٔ آن ضربهٔ سوزن به چاشنی انتهای فشنگ، پس از انفجار باروت موجود در پوکه، تیر (مرمی) در اثر فشار گاز باروت به جلو پرتاب می‌شود و گاز باروت از طریق پوکه به سمت عقب، روی آلات متحرکه (که گلنگدن در آن قرار دارد) فشار وارد می‌کند و در نتیجهٔ این عمل، کل آلات متحرکه به سمت عقب رفته و عمل مسلح شدن به طور خودکار انجام می‌شود. تغذیهٔ ژ۳ با خشاب ۲۰ فشنگی از زیر قبضه تپانچه‌ای انجام می‌گیرد. برگه ناظم آتش این سلاح دارای ۳ وضعیت است؛ (بالا ضامن، وسط تک تیر، پائین رگبار). لولهٔ ژ۳ با هوا خنک می‌شود.

دستگاه نشانه‌روی ژ۳ دو نوع است:

الف – دستگاه نشانه‌روی مکانیکی : شامل مگسک ثابت و روزنه دید متحرک (طبلک برد) که روی طبلک برد متحرک از شماره‌های ۱ تا ۴ مدرج شده و هر شماره نشانگر ۱۰۰ متر است.

ب – دستگاه نشانه‌روی اپتیکی (دوربین) : که توسط یک پایه استاندارد بر روی قبضه نصب می‌گردد و خود دوربین در دون نوع متفاوت (۱ – دوربین دید در شب . ۲ – دوربین معمولی) می‌باشد. این تفنگ در دو گونه قنداق ساخته می‌شود:

قنداق ثابت چوبی و کائوچویی در مدل ژ۳-آ۳ (G۳-A۳)

قنداق تاشو فلزی کشویی در مدل ژ۳-آ۴ (G۳-A۴)نسل پنج کلاشینکف

تصویر

این هم اولین نمونه ارائه شده از سلاح تحاجمی نسل پنجم کلاشینکف معروف به AK-12 . تست های نهایی روی نمونه های اولیه در سال 2011 شروع شد و بعد از مراحل تست این نمونه به عنوان اولین نمونه نهایی و تجاری توسط کارخانه اسلحه سازی ایزماش ارائه شده است .

در پروسه طراحی AK-12 هدف اصلی مهندسان بالا بردن توانایی های این سلاح برای میادین نبرد مدرن با حفظ خصوصیات اصیل سلاح های خانواده کلاشینکف بوده است :

1 - طراحی ساده
2 - اعتماد بسیار بالا به کارکرد سلاح
3 - بقا و دوام بالا برای سلاح
4 - هزینه تولید پایین
5 - همسانی برای قبول تغییرات و ملزومات اضافه شونده سلاح های خانواده AK

تصویر
این سلاح در عین اینکه یک ساختار ساده را حفظ کرده است توانایی استفاده از مهمات قوی و خشاب ها با ظرفیت بالا را دارد .

یکی از اصلی ترین مشخه های این نمونه جدید تغییر پذیر بودن AK-12 است . یعنی این سلاح به عنوان یک پلتفرم اصلی ارائه شده است و توانایی قبول تغییرات از گزینه های مناسب برای استفاده غیر نظامی ( Civilian) تا استفاده های نظامی ( Military ) را دارد . این گزینه ها شامل 20 تغییر اصلی می باشد . به عنوان مثال AK-12 توانایی استفاده از مهمات : 5.45 م م - 5.56 م م - 7.62 در 39 م م و همچنین 7.62 در 51 م م را دارد .

این نمونه جدید دارای مشخه های ارگونومی زیادی است . گزینه تغییر حالت اتش شکل خاص و طراحی دوباره شده است . دکمه رهایی خشاب همچنین دارای تغییراتی است . همچنین یک دکمه جدید به عنوان نگهدارنده / رها کننده  بولت به ان اضافه شده است .

تصویر
AK-12 دارای سیستم ریل پیکاتینی داخلی است . یعنی این ریل ها بصورت پیش فرض توسط کارخانه روی بدنه سلاح نصب شده اند و بصورت 4 طرفه می باشند . روی این ریل ها می شود از انواع دوربین های دید در روز و دید در شب به علاوه انواع سایت های روشن کننده هدف و علامت گذار و همچنین نارنجک اندازها استفاده کرد .

قنداق AK-12 بصورت تا شونده به سمت چپ با قابلیت تنظیم اندازه در طول و قسمت پد می باشد . گلنگدن دارای قابلیت نصب در سمت راست و سمت چپ است . این گزینه AK-12  را تبدیل به یک سلاح ایده ال هم برای راست دست ها و هم برای چپ دست ها می نماید .


AK-12  دارای 4 حالت سوئیچ اجرای اتش است :

1 - ضامن
2 - تک تیر
3 - 3 تیر
4 - رگبار

تصویر

شعله پوش جدید هم امکان استفاده و پرتاب نارنجک های سر لوله ای ساخت کشورهای دیگر را به این سلاح بدون ایجاد تغییرات و افزودن وسائل اضافه می دهد . برای این سلاح خشاب های 30 - 60 تیری بصورت کلاسیک و خشاب 95 تیری گرد ارائه شده است . همچنین روی AK-12 می توان از تمام خشاب های قابل استفاده روی خانواده AK با توجه به کالیبر استفاده کرد . طراحی جدید سایت نشانه روی و همچنین قنداق این نمونه دقت نشانه روی و اجرای اتش را بالا برده است .

یکی از قابل تامل ترین تغییرات در این نمونه طراحی دوباره سیستم ماشه و مکانیزم های ان است .


تصویر
به طور کلی می توان مشخصات جدید AK-12 را بصورت زیر معرفی نمود :

1 - دستگیره مسلح سازی دو طرفه ( چپ دست - راست دست )
2 -محفظه خروج پوکه کوچک تر
3 - کلید ایمنی جدید (New safety switch)
4 - 3 حالت اتش ( تک تیر - 3 تیر - رگبار )
5 -درپوش بالایی بدنه جدید دارای ریل پیکاتینی
6 - ریل های پیکاتینی 4 طرفه
7 - قنداق تا شونده با قابلیت تنظیم اندازه طولی و پد
8 - قبضه ارگونومی جدید با محافظ ماشه جدید
9 - شعله پوش جدید
10 - بهبود ثبات لوله
اسلحه MP5

اسلحه MP5 ساخت شركت هكلركخ آلمان است كه یكی از مشهورترین مسلسلهای دستی است كه در سراسر دنیا پخش شده و از جنگ جهنی دوم در حال تكمیل و توسعه است ، اولین تولید آن به نام MP54 نامگذاری شد كه در سال 1964 وارد خدمت شد در سال 1966 پس از بهینه سازی به نام MP5 معروف گردید و در ارتش و نیروهای امنیتی آلمان به كار گیری شد .mp5-kurz.jpg


بقیه در ادامه مطلب>>>

:: موضوعات مرتبط: سلاح سبک انفرادی، تیربار سبک انفرادی
 گلوله زنی لی انفلید – Lee Enfield

LeeEnfield_TitlePhoto_01.jpg

فنگ گلوله زنی گلنگدنی و خشاب خور انگلیسی انفیلد در سال 1895 توسط ارتش بریتانیا به عنوان سلاح اصلی نیروهای این کشور برگزیده شد و نزدیک به یک قرن سال توسط ارتش انگلیس در سراسر کره زمین به خدمت گرفته شد. تخمین زده می شود که 17 میلیون قبضه از این تفنگ تولید شده باشد. نسخه تک تیراندازی این تفنگ تا دهه 90 میلادی در خدمت یگان های ویژه تک تیرانداز بریتانیا بود..

گلوله زنی ماوزر و برنو – Mauser and Brno

Mauser_K98_01.jpg

کارخانه ماوزر در آلمان (امپراطوری پروس) از سال 1870 به مدیریت پیتر پاول ماوزر – Peter Paul Mauser- اقدام به تولید تفنگ های گلوله زنی نظامی کرد و تفنگ معروف این کارخانه بنام K98 (که در سال 1898 عرضه گردید) شهرت بین المللی پیدا کرد و سلاح رسمی ارتش آلمان در دو جنگ اول و دوم جهانی گردید.0%7E13.jpg

مسلسل دستی VBR
سلاح ملي ايران ( سما ) SAMA

%D8%B3%D9%84%D8%A7%D8%AD_%D8%A8%D9%88%D9معرفي سلاح ملي ايران ( سما ) SAMA

اطلاعات عمومي
سلاح تهاجمي سبک و بولپاپ سما
سلاح سما يک سلاح اتوماتيک با کاليبر 5.56 ميليمتري با مکانيزم مسلح کننده غيرمستقيم گاز و خشاب عقب مي باشد که به منظور برآورده ساختن نيازهاي گوناگون عملياتهاي مختلف نظامي طراحي شده است .
اين سلاح داراي مکانيزم اتش ساده چهار وضعيتي است که شامل ضامن ، تک تير ، سه تير و رگبار مي باشد .
از دسته حمل سلاح مي توان براي نصب دوربين و دوربين ديد در شب به منظور بالا بردن دقت آتش استفاده نمود .
به کار گيري اصول مهندسي پيشرفته در زمينه بالستيک داخلي و خارجي ، اين سلاح را تبديل به سلاحي کارامد و برجسته نموده است . طراحي ارگونوميک آن باعث ايجاد تعادل کامل ، دقت بالاي سلاح و پس زني کم آن شده است و ان را تبديل به سلاحي مناسب براي نيروهاي مسلح نموده است . اين سلاح عقب نشيني کم ، دقت بالا ، وزن کم و درجه اطمينان بالايي داشته و ساختار آن به گونه اي است که به سادگي قابل تعمير و نگهداري است . سرنيزه نيز قابل نصب بر روي سلاح است .


مشخصات فني :
کاليبر : 5.56 در 45 ميليمبر
مکانيزم مسلح کننده : گاز غير مستقيم
نوع مهمات : فشنگ SS109 يا M193
قفل : چرخشي با قفل کامل
خشاب : 20 و 30 تيري
طول سلاح با :
لوله بلند : 780 ميليمتر
لوله متوسط : 730 ميليمتر
لوله کوتاه : 680 ميليمتر
خان : 6 عدد راست گرد
سرعت دهانه : 950 تا 100 متر بر ثانيه
برد نهايي : 2500 متر
برد موثر : 450 متر
نواخت تير : 700 – 800 تير دقيقه
وزن ( با لوله بلند ) : 3900 گرم
تسلیحات نظامی ایران (14) : سلاح خیبر

تسلیحات نظامی ایران (14) : سلاح خیبر
تسلیحات نظامی ایران (14) : سلاح خیبر
سلاح خیبر ساخت صنایع دفاعی ایران در سال 1380 طراحی و در سال 1381 به مرحله تولید رسید این سلاح به سلاح ملی اقتدار ملی معروف شده است .
 سلاح جدید کلاشنیکف در دستان پوتین..Ak 74-200

روسیه، نمونه جدید و بسیار پیشرفته تفنگ کالاشنیکف را ساخت. 

واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونیراشا تودی گزارش داد، طراحان مجتمع صنعتی «ایجمش» توانستند میزان دید، هدفگیری و ظرفیت خشاب کالاشنیکف جدید را افزایش دهند؛ شکل جدید این سلاح با شکل قدیمی کلاشنیکف کاملا متفاوت است. 

نمونه جدید کلاشنیکف با نام «آ کا 200» سال آینده آزمایش خواهد شد. 

کلاشنیکف مدل «آ کا 200» تا 60 عدد گلوله ظرفیت دارد و تجهیزات اضافه بر آن قابل نصب است.

ژنرال "ولادیمیر گرودتسکی " مدیرکل مجتمع صنعتی "ایجمش" : 
مدل جدید کلاشینکف با نام AK-200 بر پایه همان کلاشینکف قبلی با مدل AK-74M ساخته شده و تنها در وزن و میزان فشنگ خشاب های خود تفاوت خواهد داشت. 

کلاشینکف قبلی 3.3 کیلو وزن داشت که کلاشینکف جدید با 3.8 کیلوگرم وزن، سنگین‌ترشده است و قابلیت مسلح شدن با خشابهای 30، 50 و 60 تایی را نیز دارد. 

این در حالی است که کلاشینکف قدیمی تنها با خشاب 30 تایی مسلح می‌شد. 

طراحان کلاشینکف جدید همچنین توانسته‌اند میزان دید، هدفگیری این اسلحه را افزایش داده و قابلیت نصب تجهیزات اضافی را نیز به آن بیافزایند.مطالب مشابه :


دانستنی های هشت سال دفاع مقدس(هفته دفاع قدس)

برچسب‌ها: آیات و روایات در مورد دفاع مقدس, جنگ ایران وعراق, جنگ پـاورپوینت های
انواع اسلحه های نظامی :

انقلاب اسلامی ایران , جنگ ایران وعراق این اسلحه در زمان جنگ ایران و ٭ پاورپوینت
سوالات تاريخ و مدني

15.مردم کشور ما در جنگ ایران وعراق چه 14.وضع ایران در جنگ جهانی پاورپوینت آب‌وهوا
خلاصه ای از کتاب انقلاب اسلامی ایران

خلاصه ای از کتاب انقلاب اسلامی ایران ایران به ترکیه وعراق جنگ 8ساله عراق علیه ایران
سوالات تاریخ دوم وسوم

کجا بود .حجاج ابن یوسف –ایران وعراق. ایران در جنگ جهانی پاورپوینت 2007 را از
سئوالات متن درس دفاعی

درس دوم:جنگ و 8-خطر ناک ترین روش دشمن انقلاب اسلامی ایران
برچسب :