طراحی و ساخت هواپیمای مدل

طراحی و ساخت هواپیمای مدل

 او در سال ۱۸۷۲ در انجمن هوایی پاریس مدلی را ارائه کرد که در محیط بسته به مدت ۱۱ ثانیه مسافتی حدود چهل متر را طی کرد و باعث حیرت اعضاء انجمن شد. چرا که هواپیمای او به خوبی متعادل بود. او در خلال ساخت و پرواز و آزمایشات پروازی مدلهایش به اهمیت زاویه هفتی و زاویه نصب بال پی برد.در کشور آلمان اتولیلینتال به همراه برادر خود گوستاو آزمایشات مختلفی را روی مدلهای قابل پرواز انجام دادند و سپس کایتهای با سرنشین مشهور خود را پرواز دادند. در حوالی سال ۱۸۸۶ در شهر واشنگتن آمریکا ، ساموئل لانگلی برای اولین بار مدلهای قابل پروازی را ارائه کرد. او در سال ۱۸۹۱ یک هواپیمای مدل پرواز آزاد با موتور بخار ساخت که بر اساس گزارش شاهدان عینی پرواز بسیار متعادلی را انجام داد و پس از حدود ۵/۱ دقیقه به سلامت فرود آمد. لانگلی از تجربیات بدست آمده مانند اتولیلینتال برای ساخت هواپیمای با سرنشین استفاده کرد اما برادران رایت بودند که از لانگلی پیشی گرفتند. آنها با استفاده از تجربیاتی که لیلینتال بدست آورده بود و نیز هواپیمای مدل گلایدری که خودشان ساخته بودند، توانستند هواپیمای موتوردار با سرنشین خود را برای اولین بار در تاریخ در سال ۱۹۰۳ پرواز دهند.

 

000.jpg

 

ب : هواپیمای مدل رادیو کنترل

اولین نمونه بسیار ابتدایی رادیو کنترل در شهر نیویورک، در سال ۱۸۹۸ به نمایش درآمد. این دستگاه را نیکولا تسلا به عنوان یکی از ۱۱۳ اختراعش به ثبت رسانید. در پی این تحقیقات ارتش به حمایت مالی تسلا برآمد و او طرحهای تحقیقاتی بسیاری را در زمینه رادیو کنترل و سیستمهای مخابراتی برای ارتش انجام داد. او در اواسط سال ۱۹۳۰ یک هواپیمای کوچک رادیو کنترل ابتدایی با موتور گازوئیلی ساخت. در سال ۱۹۳۶ اولین مسابقه هواپیمای مدل رادیو کنترل برگزار شد که هنوز زود بود. در سال ۱۹۳۷ مسابقات هواپیمای مدل رادیویی ۶ شرکت کننده داشت که فقط یک هواپیما توانست سالم به زمین بنشیند. در سال ۱۹۳۸ یک بار دیگر مسابقات توسط انجمن موتور سیتی آمریکا برگزار شد. این بار تعداد شرکت کنندگان به ۲۶ نفر افزایش یافت. اما فقط ۶ شرکت کننده توانستند قابلیت پرواز هواپیمایشان را به نمایش بگذارند. در مسابقات سال ۱۹۳۹ داوران به عملکرد رادیو کنترل، چه بر روی زمین، چه در پرواز اهمیت بیشتری داده بودند. در این مسابقات برادران گود ( والت و بیل ) با بدست آوردن ۸۹ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز مقام اول را بدست آوردند. در حالی که نفر دوم تنها ۱۱ امتیاز را بدست آورده بود. برادران گود قبل از مسابقات ۱۹۳۹ بیش از ۶۰ دستگاه رادیو کنترل را آزمایش و بکار گرفته بودند. آنها بعد از سال ۱۹۴۰ چندین بار مقام اول مسابقات را بدست آوردند و این موفقیتها بعد از جنگ جهانی هم ادامه داشت. 

چگونه هواپیماهای مدل قابل پرواز بسازیم؟

همواره یکی از در دسترس ترین و ساده ترین روش های آموزشی در طول تاریخ استفاده از کتاب و کتاب خوانی بوده است. در اینجا می خواهیم شما را با مباحثی که شما را در انجام پروژه های هوافضا یاری می کند آشنا کنیم.

 

در زمینه ی هواپیمای مدل کتاب ها و مجلات بسیار زیادی تا به حال در سراسر دنیا به چاپ رسیده و افراد مشتاق زیادی از آن ها بهره برده اند. در کشور ما در این زمینه کتاب هایی قبل از انقلاب چاپ می شد و تا اکنون نیز چندین بار تجدید چاپ شده اند. کتابی که در این جا معرفی می شود کتاب خوبی برای کسانی است که می خواهند وارد دنیای هواپیماهای مدل قابل پرواز بشوند.

 

در این کتاب ابتدا مقدماتی در مورد هوانوردی و مفاهیم پایه گفته شده است.

 

چگونه هواپیماهای مدل قابل پرواز بسازیم؟ چگونه هواپیماهای مدل قابل پرواز بسازیم؟

سپس به بحث در مورد مدل های پروازی  می پردازد و روش اولیه و مواد لازم برای ساخت را بیان می کند.

چگونه هواپیماهای مدل قابل پرواز بسازیم؟چگونه هواپیماهای مدل قابل پرواز بسازیم؟

در ادامه ی کتاب نقشه های ساختی چند مدل آورده شده که با توضیحاتی در مورد هر کدام نقشه ی کاملی با مقیاس واقعی با توضیحات لازم  نگاشته شده است.

 

این نقشه ها در چند دسته ی مختلف دست پرتاب، کشی، موتورجتکس و قایق و بادبادک آورده شده که البته دیگر موتورهای جتکس منقرض شده اند! در زیر نمونه ای از این نقشه ها را می بینید.

چگونه هواپيماهاي مدل قابل پرواز بسازيم؟ چگونه هواپيماهاي مدل قابل پرواز بسازيم؟

نام این کتاب چگونه هواپیماهای مدل قابل پرواز بسازیم؟ است. کتاب مذکور را می توانید در زیر دانلود کنید، توجه کنید که ابتدا باید همه قسمت های کتاب را دانلود کنید تا کتاب باز شود.

قسمت اول ، قسمت دوم ، قسمت سوم ، قسمت چهارم ، قسمت پنجم ، قسمت ششم

 

اگر مایل هستید تا با نحوه ی کار با بالسا و در کل با دنیای هواپیماهای مدل آشنا شوید با ساخت نقشه های این کتاب و گلایدرهای آن، دید خوبی به این فضا پیدا می کنید.

 

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان - تهیه: امین کریمی

تنظیم : نسرین صادقیمطالب مشابه :


آموزش ساخت هواپیمای مدل

آموزش ساخت هواپیمای مدل. همونطور که میدونید یک هواپیما از سه قسمت اصلی تشکیل میشه (موتور
آموزش ساخت هواپیمای مدل

بخش اول: ساخت را در منزل آغاز می کنیم. در کل هواپیمای مدل به سه دسته تقسیم می شوند :
آموزش ساخت هواپیمای مدل

هواپیمای مدل هواپیمائی است قابل پرواز یا غیر قابل پرواز که اغلب در مقیاسی کوچک‌تر از
ساخت هواپيمای مدل

ساخت هواپيمای مدل آخرین اخبار هواپیمای مدل. آموزش دریافت
طراحی و ساخت هواپیمای مدل

ب : هواپیمای مدل رادیو کنترل اولین نمونه بسیار ابتدایی رادیو کنترل در شهر نیویورک، در سال
ساخت بدنه هواپیمای مدل - قسمت اول

در اين وبلاگ مراحل ساخت يك هواپيماي مدل راديو كنترل بصورت ساده آموزش داده مي شود.
ساخت هواپیمای مدل با استفاده از ظروف فومی

ساخت هواپیمای مدل با استفاده از ظروف فومی آموزش طراحي،ساخت و پرواز هواپيماهاي مدل
آموزش ساخت هواپیمای مدل + ساخت ماکت هواپیما + آموزش ساخت مدل موشک + سایت مرجع هوانوردی و هوافضا

مرکز تخصصی آموزش علوم - آموزش ساخت هواپیمای مدل + ساخت ماکت هواپیما + آموزش ساخت مدل موشک
برچسب :