طرح درس روزانه ریاضی پایه سوم راهنمایی

طرح درس روزانه       

ماده درسی: ریاضی                                        موضوع درس:مخروط                                پایه :سوم راهنمایی   

زمان: 70دقیقه                                              اهداف کلی: آشنایی دانش آموزان با مخروط و حجم آن

منابع: کتاب درسی ، کتاب سوالات نمونه                                                        تهیه کننده: کلثوم قبادی مهر      

  هدف های جزیی:

دانش آموزان با شکل مخروط آشنا شوند و اجزای آن را بشناسند.

دانش آموزان به تفاوت ها و شباهت ها ی مخروط با دیگر اشکال هندسی پی ببرند.

دانش آموزان محاسبه حجم مخروط را با استفاده حجم استوانه درک کنند.

دانش آموزان روش های ساختن یک مخروط را بدانند.

هدف های رفتاری:(شامل اهداف شناختی ، عاطفی ، مهارتی)

دانش آموزان  یک مخروط با استفاده از قطاع دایره بسازند.

ارتفاع و قاعده را در یک مخروط مشخص کنند و حجم آن را محاسبه کنند.

 دستور محاسبه حجم مخروط را با استفاده از حجم استوانه به دست آورند و حجم مخروط را با حجم استوانه مقایسه کنند.

دانش آموزان با همکاری اعضای گروه در رابطه با درس پرسش‌ هایی را مطرح کنند.

دانش آموزان درباره سوالات مطرح شده در کلاس اظهارنظر کنند.

ارزشیابی تشخیصی:.

الف) تعیین رفتار ورودی:(یادآوری درس گذشته)

یادآوری مفهوم حجم ، ارتفاع و قاعده در اشکال هندسی،سپس با طرح سوالاتی درباره اجزای اشکال هندسی مثل استوانه، منشور ، هرم و حجم آن ها میزان توانایی دانش آموزان را محک بزنیم.اگر دانش آموزان اشکال داشتند به رفع اشکال می پردازیم و از گروه ها می خواهیم به سوالات زیر پاسخ دهند:

حجم هرم های خواسته شده را به دست آورند.

تفاوت و شباهت های هرم و منشور را بیان کنند.

رابطه حجم هرم و منشور را بگویند.

 ب) اولین گام آموزشی:از یک قیف استفاده کرده و سوالات زیر را مطرح می کنیم:

آیا نام این شکل را می دانید؟

آیا می دانید این شکل چگونه ساخته می شود؟می توانید حجم آن را محاسبه کنید؟

چیدمان کلاسی : ردیفی

گروه های کلاسی : 9گروه 3نفره

رسانه ها و مواد آموزشی: کتاب، تخته‌سیاه، گچ سفید و رنگی، ظرفی به شکل مخروط، ظرفی به شکل استوانه، مقداری آب

روش های یاددهی – یادگیری : تلفیقی (پرسش و پاسخ ، سخنرانی ، بحث گروهی)

فعالیت های یاددهی – یادگیری :

فعالیت‌ های معلم

فعالیت‌ های دانش آموزان

در ابتدا معرفی قطاع دایره برای دانش آموزان و نشان دادن اینکه چگونه می توان با استفاده از یک قطاع و همچنین دوران مثلث قائم الزاویه یک مخروط ساخت.

دانش آموزان توجه می کنند.

از هر کدام از گروه ها خواسته یک دایره رسم کرده و قطاعی از آن را برش بزنند و با آن یک مخروط در مدت دقیقه بسازند.10

دانش آموزان با کمک هم گروه های خود انجام می دهند.

از دانش آموزان می خواهیم به قاعده، و دیگر ویژگی های مخروط دقت کنند.

دانش آموزان این ویژگی ها را با خاطر می سپارند.

از گروهها می خواهیم شکل یک مخروط را با شکل یک هرم که در جلسه قبل آشنا شده اند و همینطور با استوانه که در سال گذشته آموخته اند مقایسه کنند.

دانش آموزان با کمک اعضای گروه تفاوت ها و شباهت های این اشکال را بیان می کنند.

در ادامه یک ظرف به شکل مخروط و ظرف دیگری به شکل استوانه ( که از نظر ارتفاع و شعاع قاعده با مخروط یکی است) و مقداری آب می آوریم و از دانش آموزان می خواهیم ظرف به شکل مخروط را از آب پر کنند ودر ظرف به شکل استوانه خالی کنند و آنقدر این عمل را تکرار می کنیم تا ظرف استوانه شکل پر از آب شود.

دانش آموزان به سوالات مطرح شده در حین این فعالیت پاسخ می دهند.

حال با توجه به فعالیت فوق این سوال را مطرح می کنیم حجم مخروط و استوانه چه رابطه ای دارند؟

گروهها پاسخ می دهند: حجم استوانه 3 برابر حجم مخروط است.

با توجه به اینکه دانش آموزان حجم  استوانه را در سال گذشته آموخته اند می توانند رابطه ای برای حجم مخروط بیابند.

دانش آموزان با کمک هم گروه های خود فرمول حجم مخروط را بیان می کنند.

ارزشیابی آموزشی :

الف ) تکوینی و مستمر :برای این بخش چند سؤال مطرح می‌کنیم. (بستگی به زمان)

برای گروه‌هایی که پاسخ درست را می‌گویند به‌عنوان تشویق یک علامت مثبت و در صورتی که فقط یک گروه یا فقط یک نفر به سؤال پاسخ دهد، علاوه بر علامت مثبت یک کارت امتیاز داده می‌شود.

ب) ارزشیابی تراکمی یا پایانی :خلاصه مطالب مطرح‌شده با مشارکت گروه‌ها بیان می‌شود.

تعیین تکالیف علمی ، خلاقیتی ، پژوهشی و تمرینی :پس از تدریس مخروط ،کار در کلاس صفحه‌ی147 توسط دانش‌آموزان در کلاس حل می‌شود.

از دانش آموزان می خواهیم برای جلسه بعد چند نمونه شکل مخروطی در محیط زندگی خود پیدا کنند و نام آن ها را بنویسند.

حجم مخروط های داده شده را با معلوم بودن قاعده و ارتفاع به دست آورند.

با معلوم بودن حجم مخروط و ارتفاع ( قاعده) ، اندازه قاعده ( ارتفاع) را به دست آورند.

 


مطالب مشابه :


با کاغذ موشک فوتی بسازيم

روش ساخت موشک (براي ساختن مخروط روش هاي زيادي وجود دارد، ولي بهترين روش اين است که يک




چگونه موشک کاغذی بسازیم

روش ساخت موشک (برای ساختن مخروط روش های زیادی وجود دارد، ولی بهترین روش این است که یک




چگونه موشک کاغذی بسازیم

(برای ساختن مخروط روش های زیادی وجود دارد، ولی بهترین روش این است که یک نوار کاغذی نازک و




طرح درس روزانه ریاضی پایه سوم راهنمایی

دانش آموزان روش های ساختن یک مخروط را بدانند. روش های یاددهی – یادگیری : تلفیقی




با کاغذ موشک فوتی بسازيم

(براي ساختن مخروط روش هاي زيادي وجود دارد، ولي بهترين روش اين است که يک نوار کاغذي نازک و




ساخت آتشفشان

، آب گرم ، يك عدد بطري پلاستيكی ، پودر لباسشويي ، رنگ غذا ،سركهروش كار: 1نخست مخروط آتش




آباژور فانتزی

روش ساختن: سیم رو به پایه رد کنید و بادروم رو به سیم وصل کنید . حالا با مقوا شکلی شبیه مخروط




با کاغذ موشک فوتی بسازيم

(براي ساختن مخروط روش هاي زيادي وجود دارد، ولي بهترين روش اين است که يک نوار کاغذي نازک و




ماکت

در اینجا سعی می کنم روش کار با را به شکل مخروط برای بیشتر است ساختن درخت می




فرمول و دستور العمل ساخت لعابهاي رنگي سراميك و سفال

( روش ساخت ) كه زنگ ان در كوره مي پرد ظرفهاي مجاور ان سايه هاي صورتي مي گيرند با مخروط 08 تا 10




برچسب :