راهیابی یکی از دانش آموزان مرکز فرزانگان نیشابور به مرحله نهایی المپیاد کامپیوتر

با خبر شدیم که خانم فرشته خانی از مرکز فرزانگان نیشابور موفق شده است به دور نهایی المپیاد کامپیوتر ایران که توسط باشگاه دانش پژوهان جوان برگزار می شود، راه پیدا کند. پیش از این برادر ایشان آقای محمد رضا خانی هم به دور نهایی المپیاد کامپیوتر راه پیدا کرده و موفق به کسب مدال نقره شده بود. به همین منظور گفتگوی تلفنی کوتاهی با خانم فرشته خانی داشتم که در ادامه آمده است.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

سلام. موفقیت شما را در راهیابی به دور نهایی المپیاد کامپیوتر تبریک می گویم. اگر ممکن است برایمان در مورد دور نهایی المپیاد کامپیوتر توضیح دهید.

سلام. همان طور که اطلاع دارید، باشگاه دانش پژوهان جوان هر سال چندین المپیاد در سطح کشور برگزار می کند. المپیاد کامپیوتر حدود 3 سال است که دچار تغییر شده است.در طرح جدید فقط دانش آموزان سال اول و دوم مجاز به شرکت در المپیاد کامپیوتر هستند که شرکت دانش آموزان سال اول به صورت آزمایشی و تمرینی است و فقط دانش آموزان سال دوم می توانند به دور نهایی راه پیدا کنند. امسال 31 نفر در اعلام اولیه و 3 نفر هم بعد از بررسی اعتراضات به دور نهایی راه پیدا کردند که از این تعداد 4 نفر از استان خراسان بودند:3 نفر از مشهد و 1 نفر از نیشابور. دور نهایی شامل دو بازه زمانی است. بازه اول تابستان است که امسال از 8 تیر آغاز شده است و به مدت 9 هفته ادامه دارد.در پایان این دوره 13 نفر که از بقیه ضعیف تر باشند، ضمن کسب مدال برنز از دور رقابتها حذف می شوند. نفرات باقیمانده نیز به خانه می روند و عید سال بعد(سال 87) در دور بعد حاضر می شوند که از این نفرات، 8 نفر اول ضمن کسب مدال طلا از کنکور معاف می شوند و در دوره مخصوص باشگاه دانش پژوهان جوان به منظور انتخاب تیم ایران برای مسابقات جهانی شرکت می کنند و بقیه هم مدال نقره می گیرند.

فعالیت شما برای المپیاد کامپیوتر از چه زمانی شروع شد و به چه شکل مطالعه می کردید؟

من فعالیت خودم را به طور جدی از اول مهر ماه سال 85 یعنی پارسال شروع کردم. البته سال اول دبیرستان هم مطالعات جسته و گریخته داشتم ولی حرکت جدی من از مهر ماه  آغاز شد. من و 4 نفر از دوستانم ابتدا با هم مطالعه می کردیم که جو خوبی بین ما برقرار بود و 4 نفر از ما در مرحله اول المپیادها پذیرفته شدیم. البته بخش عمده ای از مطالعه برای مرحله نهایی المپیاد را به صورت انفرادی انجام می دادم.

مهمترین و مؤثرترین کتاب هایی که برای المپیاد کامپیوتر مطالعه کردید چه کتاب هایی بودند؟

برای مرحله اول، کتاب الفبای المپیاد کامپیوتر کتاب واقعاً مفیدی است و حل کردن سؤالات مرحله اول سال های گذشته هم کمک زیادی کرد. برای مرحله دوم هم بهترین کتابهایی که خواندم المپیاد های ریاضی شوروی، استراتژی حل مسأله، نظریه گراف و کتاب اصول و فنون ترکیبیات بود. کتاب های خوب دیگه ای هم بود که من نخواندم که مهمترین آنها کتاب وست در مورد گراف ها و کتاب کریتیو(creative) در مورد استقرا بود.

نقش یک راهنمای خوب مثل محمدرضا چقدر بود؟

محمد رضا به من خیلی کمک کرد. در واقع آشنایی من با المپیاد و علاقه مند شدن به فعالیت در این زمینه به واسطه محمد رضا انجام شد. کمک ایشان هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ درسی واقعاً برایم مفید بود و من همین جا از ایشان تشکر می کنم.

نظرتان در مورد تفکری که متأسفانه در دبیرستان های ما هست که فعالیت برای المپیاد را یک کار بیهوده و سبب افت تحصیلی و نتیجه ضعیف در کنکور می داند چیست؟

صد در صد مخالفم. المپیاد یک راه برای زنده نگه داشتن خلاقیت و یک فعالیت صد در صد مفید است. به طور خاص اگر بخواهم در مورد المپیاد ریاضی و کامپیوتر صحبت کنم باید بگویم المپیاد هم فکر کردن را یاد می دهد و هم روش مسأله حل کردن را و این ها چیزهایی است که برای کنکور و برای بعد از کنکور و حضور موفق در دانشگاه ضروری است. کسانی که برای المپیاد فعالیت جدی می کنند به واسطه این فعالیت فراوان و شرکت در دوره های سنگین المپیاد به وضوح قوی تر از سایرین خواهند بود و اگر از کنکور معاف نشوند، در مواجهه با دروس دبیرستان و کنکور کار به مراتب راحت تری در پیش رو دارند.آنها سابقه فعالیت فکری و مطالعاتی سنگین داشته اند و فعالیت برای کنکور برای آنها ساده تر می نماید.

کاملاً با حرف شما موافقم.در حال حاضر در دانشگاه شریف تعداد بسیار زیادی از دانشجویان رشته های برق،کامپیوتر و تا حدی مکانیک کسانی هستند که قبلاً برای المپیاد فعالیت جدی داشته اند و عده زیادی از آنها مدال های طلا،نقره و یا برنز المپیاد دارند و این نشان دهنده این است که کسانی که قدم در راه المپیاد گذاشتند در کنکور هم موفق بوده و توانسته اند رتبه های خوبی در کنکور سراسری کسب کنند و نکته بسیار جالب اینکه این افراد در دانشگاه به مراتب موفق تر از سایرین عمل می کنند.

آخرین سؤال این که به نظر شما کانون فارغ التحصیلان سمپاد نیشابور چگونه می تواند به ترویج فعالیت برای المپیاد در بین دانش آموزان مراکز سمپاد نیشابور کمک کند؟

من  درالمپیاد بسیج هم شرکت کرده بودم.درآنجا با دانش آموزان شهرهای مختلف آشنا شدم.به عنوان مثال می دانم که در اصفهان فعالیت برای المپیاد به صورت جدی از سال سوم راهنمایی شروع می شود و همین امر باعث شده است که اصفهان در زمینه المپیادها بسیار موفق ظاهر شود. به نظر من کانون فارغ التحصیلان می تواند از کسانی که در المپیادها پذیرفته شده اند دعوت کند که به مدارس رفته و برای دانش آموزان به خصوص سال سوم راهنمایی و اول دبیرستان در مورد المپیاد صحبت کنند و به آنها انگیزه بدهند. از طرف دیگر معلمان هم باید به اهمیت المپیاد و سودمند بودن آن واقف باشند برای همین به نظرم بد نیست که با معلمان هم صحبت شود تا در زمینه المپیادها همکاری لازم را داشته باشند. خیلی خوب است اگر کسانی که در المپیاد پذیرفته می شوند با همکاری کانون فارغ التحصیلان در سال های بعد تا جایی که برایشان مقدور است برای دانش آموزان کلاس آموزشی برگزار کنند و این کلاس ها رایگان باشد.

خیلی ممنون از این که وقت خودتان را در اختیار ما قرار دادید. برایتان آرزوی موفقیت و شادکامی دارم.


مطالب مشابه :


انژکتور چیست؟

انژکتور چیست؟ کار و فناوری شهرستان شرکت نخل مستوفی
هدف مدیریت مالی چیست؟

سوال درباره هدف از آن دست سوال‌هایی است که در همان ابتدای کار باید شرکت‌های فرزانگان
کنتاکتور چیست؟

کنتاکتور چیست؟ که در اثر قطع ناگهانی برق شبکه از کار افتاده است جلو فرزانگان
وظیفه اداره برق در شهر شما چیست؟

وظیفه اداره برق در شهر شما چیست؟ که شهرداری باید این کار را انجام فرزانگان
حوزه مالی بنگاه چیست؟

حوزه مالی بنگاه چیست شما کمک خواهد کرد که کار و وظیفه خود را اگر شرکت فرصت داشته
پنج داستان جالب در مورد شغل

در شرکتی، مدیر منابع انسانی شرکت از مهندس جوان شروع کار، حقوق مورد انتظار شما چیست
معرفی رشته مهندسی فناوری اطلاعات IT

آموزشگاه کامپیوتر فرزانگان برای مهندسین سخت افزار هم امکان کار در شرکت یوتیوب چیست
راهیابی یکی از دانش آموزان مرکز فرزانگان نیشابور به مرحله نهایی المپیاد کامپیوتر

راهیابی یکی از دانش آموزان مرکز فرزانگان به شرکت در را یک کار
ویرایش چیست؟

ویرایش چیست؟ شرکت کننده + ان شرکت کنندگان دبیرزبان و ادبیات فارسی فرزانگان
برچسب :