نوشیدن نوشابه های انرژی زا از نظر اسلام

حکم نوشیدن نوشابه هاي انرژي (energy drink) مانند ريدبول (red bull) مانستر(monster) و غيره ...

 اگر اين نوشابه ها حاوي الکل يا ديگر مواد مست کننده نباشند، و نيز براي سلامتي بدن خطرناک نباشند، در اينصورت خوردن آنها مباح است. زيرا اصل بر مباح بودن تمام خوردنيها و نوشيدنيهاست مگر آنکه بر خلاف اصول شريعت باشند، مثلا ماده ي خوراکي نجس يا ناپاک باشد و يا مايعي مست کننده باشد و يا سلامتي بدن را بخطر اندازد، که اگر اينگونه باشند، خوردن و نوشيدنشان جايز نيست در غير اينصورت حرام نيست.

نوشابه هاي انرژي زا نيز از همين قاعده پيروي مي کنند، اگر از مواد ناپاک تهيه نشده باشند و مست کننده نباشند، و سلامتي بدن را تهديد نکنند (زيان آن بيشتر نباشد) پس خوردن آن مباح و جايز است.

و ظاهرا نوشابه هاي انرژي زا نوشيدني هايي هستند که افزودني هايي از قبيل محرک هايي مانند کافئين (که براي رفع خواب آلودگي موثر است)، ويتامين ها (خصوصا ويتامين هاي گروه B) و مواد معدني که توليد انرژي مي کنند، در آنها به کار رفته است. ديگر مواد متشکله ي اين نوشيدني ها اغلب گياه گوآرانا(GUARANA)، دانه قهوه، ساخارين (قند مصنوعي) و کراتين هستند و خوردن اين مواد حرام نيستند.

کراتين نوعي اسيدآمينه است که در بدن انسان در هنگام سوخت و ساز پروتئين توليد مي شود و انرژي مورد نياز عضله را تامين مي کند.

و گوارانا از گياهان منطقه آمريکاي جنوبي است. اين گياه نيز داراي کافئين بوده و عصاره آن خاصيت محرک دستگاه عصبي مرکزي، افزايش انرژي، چربي سوزي و ادرارآوري دارد. البته مصرف بيش از اندازه کافئين موجب وابستگي يا «کافئينيسم» مي شود که علائمي نظير اضطراب، تحريک پذيري، انقباض عضلات، عصبانيت، بي خوابي، تپش قلب و زخم معده را به همراه دارد.

در بين ترکيبات به کار رفته در نوشابه هاي انرژي زا، کافئين و گياه گوارانا مواد اعتياد آوري هستند که مصرف زياد و طولاني مدت آنها موجب مي شود به اين نوشابه ها عادت کنيم. در اين زمينه متخصصان تغذيه مصرف اين نوشابه هاي انرژي زا را براي کودکان، زنان باردار، بيماران ديابتي و کساني که بيماري قلبي - عروقي دارند بسيار مضر و خطرناک دانسته اند. همچنين ابتلا به سکته هاي مغزي و قلبي، بيماري‌هاي کليه و گوارشي و افزايش وزن از ديگر عوامل بيماري‌زاي اين گونه از نوشابه‌ها اعلام شده است.

بطور خلاصه: از آنجائيکه ممکن است کارخانجات توليد کننده اين نوع نوشابه ها هريک موادي را به محصول خود اضافه کنند، بنابراين مصرف کننده بايد به ترکيبات نوشابه دقت کند تا مطمئن شود از مواد الکلي و يا مست کننده و يا ناپاک استفاده نشده باشد، چه بسا نوشابه هاي يک شرکت حلال باشد اما شرکتي ديگر حرام.. و اين بستگي به ترکيباتي دارد که هر کارخانه در توليد محصول خود استفاده مي کند، بنابراين ما در اينجا نمي توانيم بطور کلي حکم بر جواز تمامي نوشابه هاي انرژي زا دهيم، و ما اطلاع دقيقي از تمامي ترکيبات نوشابه ها با مارک ‏(‏RED BULL‏)‏ و ‏(‏monster‏)‏ يا (JOLT COLA) نداريم، فقط متذکر مي شويم که اگر حاوي الکل يا مواد مخدر و يا ناپاک باشند، حلال نيستند، خصوصا که شنيده مي شود بعضي از اين نوشابه ها حاوي مقداري الکل هستند که اگر اين امر صحت داشته باشد، نوشيدن آنها حرام خواهد شد.


مطالب مشابه :


ضررهای نوشابه گازدار

دانلود بهترین ها ضررهای نوشابه گازدار - دانلود فیلم سریال موزیک انیمیشن بازی نرم افزار
فوران نوشابه آیا می‌دانید که خوردن همزمان منتوس و نوشابه مرگبار است؟

فوران نوشابه آیا می‌دانید که در برزیل دو کودک بر اثر خوردن شکلات بازی دانلود
خوردن نوشابه تو ۴ ثانیه

خوردن نوشابه تو ۴ ثانیه , این وبلاگ هر هفته با پست های زیاد اپ میشه پس اگه دانلود بازی
وقتی یک نوشابه می خوریم چه اتفاقی می افتد؟

همچنین خوردن نوشابه باعث چاقی و افزایش وزن میشود. معرفی بازی و دانلود; عکس
خطرات مصرف نوشابه برای مردان

خطرات مصرف نوشابه در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده و نخستین تحقیقی نیست که خوردن
دانلود بازی مافیا2 - mafia 2

۹٫ شما می توانید بطری ها و شیشه های نوشابه و صندلی ها و با خوردن غذا و دانلود بازی
خطرات نوشابه خوردن

یک گزارش ترسناک و لحظه به لحظه بعد از خوردن یک نوشابه! 10 دقیقه بعد: دانلود بازی. الکترو
6 اشتباه رایج درباره نوشابه‌های گازدار

مطالب علمی جالب ،انیمیشین،بازی علمی قند می‌گیرد؛ نه با خوردن نوشابه. دانلود کتابهای
چرا نوشابه نه!

بعد از خوردن نوشابه. 10 دقیقه بعد: 10 قاشق چای­خوری شکر
نوشیدن نوشابه های انرژی زا از نظر اسلام

کننده نباشند، و نيز براي سلامتي بدن خطرناک نباشند، در اينصورت خوردن نوشابه هاي انرژي
برچسب :