داروی کالسیتریول(calcitriol) نویدبخش

داروی کالسیتریول(calcitriol) بر پایه ی ویتامین D برروی موشها در درمان MS نویدبخش است.


ساینس دیلی-27 سپتامبر 2013 –

تشخیص اسکلروز متعدد (MS) ، بسیار سخت است. بیماری به طور معمول حدود سن 30 سالگی پس از یک سری از مشکلات عصبی مانند تاری دید ، مشکلات راه رفتن ،لرزش و بی حسی تشخیص داده می شود . این بیماری نورولوژیکی بعد از دوره ای بطور مداوم پیشرفت می کند..
تعدادی از افراد مبتلا به MS تا سن 50-45 سالگی شروع به استفاده از نوعی از کمکهای تحرکی مانند عصا ، واکر، روروک و یا صندلی چرخدار خواهند بود ، و آنان که بیماری وخیم تری دارند تا قبل از 60 سالگی معمولا زمین گیر می شوند.. داروهایی که در حال حاضر وجود دارد بیماری را متوقف نمی کند .
در جستجوی گزینه بهتری برای بیماران مبتلا به MS، گروه بیوشیمی دانشگاه ویسکانسین مدیسون روش درمانی امیدبخش جدیدی را بر پایه ویتامین D کشف کردند که توانسته است روند بیماری را در موشها متوقف یا حتی معکوس کند ، در این درمان دوز کمی از دارویی به نام کالسیتریول(calcitriol) که شکل هورمون فعال ویتامین D است، به کار رفته است . به دنبال آن نیز از ویتامین D از طریق رژیم در غذای موش ها استفاده شده است. برای جلوگیری از اثرات جانبی دارو که بالا بردن سطح کلسیم خون می باشد، از دوز پائین آن استفاده است. این پروتکل در یک مقاله علمی در ژورنال نوروایمونولوژی که ماه اوت آنلاین منتشر شد توضیح داده شده است.

کالین هیز استاد بیوشیمی می گوید: " همه حیوانات با مصرف دارو بهتر و بهتر شدند و ما با مشاهده ی آنها شگفت زده شدیم چرا که عملکرد عصبی آنها بهبود یافت" 
حدود 400،000 نفر مبتلا به MS در سراسر کشور وجود دارد که حدود 200 مورد جدید تشخیص در هفته بر آن افزوده می شود. در اوایل، این بیماری ناتوان کننده ی خود ایمنی که در آن سیستم ایمنی بدن پوشش میلین که محافظت از سلول های عصبی در مغز را برعهده دارد مورد حمله قرار می دهد و موجب علائم ضعف ، از دست دادن مهارت و چابکی و تعادل ، اختلال بینایی و تفکر و به یاد سپاری گردد . همانقدر که بیماری پیشرفت می کند بیمار در راه رفتن، نشستن ، دیدن ، غذا خوردن ، صحبت کردن و فکر کردن به وضوح اختلالاتی پیدا می کند.

هیز می افزاید :درمان های تایید شده از سوی FDA در حال حاضر تنها برای برخی از بیماران مبتلا به MS کارایی دارد و حتی در میان آنها نیز مزایای خیلی کمی دارد . بنابراین یک نیاز واقعی برای درمان بهتر وجود دارد .

در حالی که دانشمندان کاملا نمی دانند که چه چیزی باعث MS میگردد، برخی از مطالعات سطوح پایین ویتامین D را با خطر بالاتر ابتلا به این بیماری مرتبط می داند . هیز در حال مطالعه " فرضیه ویتامین D" در 25 سال گذشته با هدف بلند مدت از کشف اقدامات پیشگیرانه و درمان به نتایجی راه یافته است . در طول این سالها ، او و محققان نشان دادند برخی از مکانیسم های مولکولی درگیر در اقدامات حفاظتی ویتامین D در این خصوص مدنظرند و همچنین توضیح داد که چگونه فعل و انفعالات ویتامین D با استروژن ممکن است خطر ابتلا به بیماری MS و پیشرفت آن در زنان را تحت تاثیر قرار دهد.

در مطالعه حاضر ، که توسط انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس تامین شده است ، گروه هیز درمان های مختلف ویتامین D با داروهای استاندارد MS مقایسه شده است. در هر مورد، درمان مبتنی بر ویتامین D موفق بوده است . موش هایی که دارو را دریافت داشتند علائم فیزیکی ناشی از بیماری را کمتر داشتند.


در ابتدا گروه هیز تاثیر یک واحد دوز از calcitriol را با یک دوز قابل مقایسه از گلوکوکورتیکوئید مقایسه کردند دارویی که در حال حاضر به بیماران مبتلا به MS که یک دوره عصبی بد را تجربه می کنند تجویزمیشود). Calcitriol در این مقایسه سربلند بیرون آمد. طی مصرف ، در 92 درصد موشها به طور متوسط بهبودی نه روزه حاصل شد ، در مقابل 58 درصد موش که گلوکوکورتیکوئید گرفتند بهبودی شش روزه حاصلشان شد.

هیز می گوید: "بنابراین، حداقل در مدل حیوانی ، calcitriol موثرتر از داروهای متداول MS می باشد. 

بعد از آن گروه هیز دوز calcitriol هفتگی بارگیری کنند . آنها دریافتند که یک دوز بارگیری در هفته بیماری را معکوس و به بهبودی پایدار انجامید.

اما calcitriol می تواند برخی از اثرات جانبی قوی هم داشته باشد - آن می تواند سطوح کلسیم خون را در افراد بالا برد ، بنابراین هیز تلاش کرد تارژیم را عوض کند : یک واحد دوز calcitriol را ، با مکمل های ویتامین D در رژیم غذایی ادامه داد " او می گوید : " این یک دوم پانچ "یک موفقیت ابتکاری بود" و صد درصد موش ها پاسخ گرفتند. "

هیز معتقد است که calcitriol باعث مرگ سلول های ایمنی از بین برنده پوشش میلین سلول های عصبی می شود و ویتامین D مانع جایگزینی سلول های جدید به جای آنها می شود. 
در حالی که نتایج به دست آمده در درمان بیماران مبتلا به MS نویدبخش بوده است و موجب شگفتی است محققان خاطر نشان می سازند ممکن است نتایج دیگری در انسان مشاهده شود زیرا انسانها مانند موش های آزمایشگاهی از نظر ژنتیکی همگن نیستند.با اینحال همین کشف نوید بزرگی است و شانس بالایی برای درمان است از آنجا که پایه گسترده ای از داده ها اثرات محافظتی ویتامین D در انسان را نشان داده است. 
گام بعدی آزمایشات آزمایشات بالینی انسانی است گامی که باید توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب برداشته شود.
اگر درمان با این نسخه ها کارآیی داشته باشد بیماران با علائم اولیه MS ممکن است هرگز نیاز به دریافت یک تشخیص رسمی نداشته باشند.

" امید من این است که یک روز پزشکان قادر باشند به گفتن اینکه:« ما قصد داریم به شما دوز خوراکی calcitriol را بدهیم و سطوح ویتامین D را در رژیم غذایی اتان بالا ببریم و پس از آن منتظریم به دنبال این تجویز و رعایت آن در عرض چند ماه بعدی نتایج لازم عایدتان گردد. فقط بعد از طی این اپیزود عصبی همه چیزدر شما به پایان رسیده و نتایج لازم عایدتان گردد .هیز می گوید: "این رویای من است."
ترجمه خودم در سایت ام اس سنتر


مطالب مشابه :


یافته های امیدبخش پژوهشگران دانشگاه علوم پزشكی اهواز در درمان بیماری MS

ام اس. ام اس. صفحه یافته های امیدبخش پژوهشگران دانشگاه علوم پزشكی اهواز در درمان بیماری ms:
ام اس و حاملگی

ام اس و حاملگی امروزه قضیه برعکس است و حاملگی امیدبخش میباشد و مطالعات نشان داده است که
بیماری « ام اس » و یک اهری

«‌ ام اس لینک حتی این سایت خود به عنوان یاور بیماران ام اس امیدبخش بوده و پاسخگوی
اس ام اس های فلسفی و آموزنده ی جدید

اس ام اس امیدبخش - اس ام اس آرام کننده - اس ام اس آرامش بخش - اس ام اس واسه کسی که ناراحته
اس ام اس فلسفی سخنان الهام بخش بزرگان

اس ام اس فلسفی سخنان الهام بخش بزرگان. سخنان بزرگان و جملات زیبای فلسفی آموزنده
داروی کالسیتریول(calcitriol) نویدبخش

دکتر هندی و درمان ام اس با عمل
امید تازه برای درمان ام‌اس

ام اس - امید تازه برای درمان اماس - - ام نتایج امیدبخش بود.
اس ام اس های عاشقانه، عشقولانه ی جدید

اس ام اس های عاشقانه، عشقولانه ی جدید. خزان که قسمت ما شد، بهار مال شما، دلم به یادت افتاد
ارسلان قاسمي نوجوان ايراني

اس ام اس امیدبخش اس ام اس جدید - اس ام اس فلسفی جدید - اس ام اس خواندنی - اس ام اس آموزنده
برچسب :