ارگونومی در فضای عمومی شهری ...

جایی برای نشستن، تقریبا یک جزء ثابت در طراحی فضاهای عمومی شهر به شمار می‌رود؛ چه این فضا یک ایستگاه اتوبوس یا مترو باشد و قرار باشد دقایقی پذیرای مسافران خسته باشد و چه پیاده‌راه یا پارک و بوستانی در گوشه‌ای از شهر.

در هر حال طراحان این فضا‌ها همواره مکانی برای نشستن عابران، مسافران یا کاربران این فضا در نظر می‌گیرند.


درست است که تجهیزات و مبلمان شهری علاوه بر ایجاد فضاهایی آرام و دلپذیر، می‌تواند بر زیبایی و چشم‌نواز بودن محیط پیرامون خود بیفزاید، اما متأسفانه اکثر این نشستنگاه‌ها اهداف زیبایی شناسی و تزئینی دارند و کمتر به راحتی آنها و تطابقشان با اصول ارگونومی (به کاربردن اطلاعات علمی درباره انسان در طراحی اشیا، نظام‌ها و محیط‌های مورد استفاده انسان ) فکر شده است.

 

« حالت نشستن فوق‌العاده مهم است چون در حالت نشسته فشار زیادی به کمر وارد می‌شود و این فشار حتی بیشتر از وقتی است که فرد می‌ایستد. بنابراین صندلی و نیمکتی برای نشستن مناسب است که ارتفاعش متناسب با قد و استیل بدنی افراد قابل تنظیم باشد.»محمد بیات ترک، مدرس دانشگاه هرمزگان با بیان این مطلب، اغلب صندلی‌هایی که در پارک‌ها و دیگر فضا‌های عمومی شهری به کار می‌روند را غیر‌استاندارد می‌داند و می‌گوید: علاوه بر این هنگام نشستن روی صندلی بهتر است از زیر‌پایی استفاده شود تا ران پا با نشیمنگاه زاویه‌ای 10 تا 15 درجه بسازد، اما در فضا‌های عمومی از چنین وسیله‌ای هم استفاده نمی‌شود و بنابراین نشستن طولانی‌مدت روی این صندلی‌ها و نیمکت‌ها باعث می‌شود فشار زیادی به کمر وارد شود.

زاویه پشتی صندلی از دیگر نکاتی است که این متخصص به آن اشاره می‌کند: پشتی صندلی باید زاویه‌ای حدود 110 تا 120 درجه داشته باشد اما اکثر نیمکت پارک‌ها قائم هستند که باعث می‌شوند شکل ستون فقرات حفظ نشود و فشار زیادی به مهره‌های کمر وارد شود.مطالب مشابه :


ارگونومی در فضای عمومی شهری ...

معماری دیروز،امروز وفردادر ایران و جهان - ارگونومی در فضای عمومی شهری - اگه دانشجوی
چند اصول برای طراحی معماری...

استفاده از تدابیر ارگونومی (مهندسی انسانی یا دانش هماهنگ سازی میان انسان، محیط و ماشین)
طراحی ساختمان مهد کودک

این وبلاگ همچنین در باره سازه ومعماری بناها به شما اطلاعات
معماری روکوکو

» ارگونومی وبلاگ مهندسی عمران ومعماری; ویکی
برچسب :