شلوار دبيت

شلوار دبيت<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

مردان بختياري معمولا شلواري مشكي رنگ به پا دارند كه به شلوار دبيت معروف است . خصوصيت بارز و متمايز كننده اين شلوار دمپاي بسيار گشاد آن است به طوريكه جلوه ويژه اي به اين لباس مي دهد ؛ عرض دمپاي اين شلوار معمولا بالاي پنجاه سانتي متر مي باشد .

پوشيدن شلوار دبيت با كت نيز مرسوم است . معمولا اگر شلوار دبيت را با كت بپوشند ، يك دوال ( كمر بند ) چرمي كه پهناي بالاي هفت سانتي متر و چفت رزه اي (سگكي) ساده دار ، را محكم  به كمر شلوار مي بندند و اگر شلوار دبيت را همراه چوقا به تن كنند . دوالي چرمي با پهناي كم بر روي كمر شلوار آويزان مي كنند. بختياري ها در انتخاب دوال حساسيت خاصي دارند،  از دوالي چرمي معروف به چرم بلغار بسيار تعريف مي كنند و اين چرم را بسيار مي پسندند.

آنگونه كه مشخص است به دليل دست و پا گير بودن شلوار دبيت ، اين شلوار نمي توانسته شلواري مناسب براي كوهستان هاي بختياري باشد و به احتمال زياد در قديم همانگونه كه امروزه مرسوم است ، مردان بختياري در هنگام كار از شلواري مناسب تر استفاده مي كردند ؛ البته برخي از مردان هنگام كار و يا كوهپيمايي دو طرف شلوار را بالا مي آورند و در زير كش كمر قرار مي دهند ؛ كه با اين كار دمپاي شلوار از زير دست و پا جمع مي شود .

براي دوخت شلوار دبيت دسته كم نياز به دو و نيم متر پارچه مشكي اعلا مي باشد .بهترين و مرغوب ترين پارچه دبيت به دبيت حاجي علي اكبري شهرت دارد ؛ مرغوبيت اين پارچه به خاطر رنگ ثابت و نرمي آن مي باشد . اما در سالهاي اخير نوع بدل اين پارچه وارد بازار شده كه مارك همان پارچه اصلي را دارد اما پس از چند بار شستن ، رنگ آن به زردي مي گرايد .

دوخت اين شلوار آنچنان مشكل نمي باشد . معمولا كمر شلوار را با سه كش مي دورند تا جلوه اي بهتر داشته باشد ، اما طريقه ديگري براي دوخت كمر شلوار دبيت وجود دارد كه به كمر چين معروف است . در اين طرز دوخت ، خياط با مهارت خاصي كمر شلوار را دوخت مي زند به طوري كه ديگر نيازي به كش كمر نيست و كمر شلوار با چفت باز و بسته مي شود . شلوار دبيت يك جيب بيشتر ندارد . اين جيب در سمت راست قرار مي گيرد و با يك زيپ و يا چند چفت بسته مي شود .

 untitled.JPG


مطالب مشابه :


با چه شلواری چه کفشی بپوشیم؟

شلوار های دمپا گشاد جین نرم و تیره یا پارچه
شلوار دمپا گشاد زنانه

مارک این شلوار زنانه Free People بوده و مدل آن دمپا گشاد است. همچنین این شلوار Free Size بوده و 98 درصد
شلوار زنانه دمپا گشاد

این شلوار زنانه با 57 درصد ابریشم و مدل دمپا گشاد با قیمت 84 دلار توسط کمپانی astr به بازار عرضه
38- انواع شلوار

آموزش خیاطی - 38- انواع شلوار - «متد متریک» هر قسمت را از دمپا اوازمان داده و به زانو صفر
شلوار دبيت

مندیر بهارون - شلوار دبيت - به زمستون وسرمایادمرغزارونم نی رسه به گوش مو بانگ کوگ وسارونم
لباس بندری-پوشش زنان جنوب(بندر و قشم)

شلوار بندری در استان هرمزگان به نام"شلوار دمپا تنگ" خوانده می شود که از مچ پا تا زانو تنگ
شلوار جین . کتان . پیش بندی و ... دخترانه

شلوار دمپا سایز 7 سال 39000 ت کد ( 7003 ) شلوار جین ساده (وسطی ) سایز 8 سال - قیمت 58000 ت
برش و دوخت شلوار زنانه

هگمتان - برش و دوخت شلوار زنانه - خیاطی الگوی جلوی شلوار تنگ و راسته : گونیا کنید خط عمود 1
چگونه خوش تیپ تر و شیک پوش تر به نظر برسیم ؟

ـ از لباس هـای رنگارنـگ، ملزومات بــزرگ و شلوار دمـپا گشاد و یا پاچه های تا شده استفاده کنید.
برچسب :