دکوراسیون داخلی و فضاسازی در آپارتمان


ایده هایی متفاوت برای فضاسازی در آپارتمانهای کوچک

یكی از عمده مشكلات آپارتمان نشینی كمبود جا و در اختیار نداشتن فضای مناسب است. كمبود قفسه های آشپزخانه، عدم وجود كمد دیواری، كتابخانه دیواری، انباری و... همه اینها از جمله عواملی است كه امنیت، آسایش و مهم تر از همه اقتصاد ساكنین آپارتمان را به مخاطره می اندازد. از آنجا كه انباشته كردن اسباب و اثاثیه اضافی، غیرضروری و گاه به دردنخور یكی از ویژگی های زندگی است، فضاسازی در آپارتمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. توجه به استفاده از فضا به صورتی مفید و كارآمد علاوه براینكه نقش موثری در كاهش میزان ریخت و پاش ایفا می كند بر هماهنگی نوع چیدمان منزل نیز می افزاید. در اینجا به معرفی راه هایی می پردازیم كه می تواند ایده بسیار خوبی برای شما در زمینه فضاسازی آپارتمان باشد. البته فراموش نكنید كه تمامی اینها مستلزم یافتن یك نجار ماهر و خلاق است كه بتواند ایده های شما را به نحو احسن تحقق بخشد.
یكی از مهم ترین اقدامات در این زمینه ساخت و نصب دكورهایی است كه می تواند بیشترین میزان وسایل اضافی و غیرضروری شما را در خود جای دهد. حال با این اوضاع اگر می خواهید كمبود جایتان را برطرف سازید و نمی دانید با كتاب های اضافی و ظرف و ظروف عتیقه ای كه با تلاش بسیار جمع كرده اید چه كار كنید، پیشنهاد این است كه یك ویترین نردبانی شكل ۵طبقه با ابعاد۴۰*۹۰ و ارتفاع ۲۱۲ سانتی متر (بدون شیشه) به عنوان كتابخانه، میز تلویزیون و ضبط صوت سفارش دهید.

ایده هایی متفاوت برای فضاسازی در آپارتمان


فاصله طبقات بسته به نوع وسیله ای كه در آن جای می گیرد، فرق می كند. طبقه زیرین معمولاً محل قرار گرفتن ویدئو یا تلفن است. طبقه دوم میزتلویزیون و طبقه سوم جای گذاشتن ضبط صوت و وی سی دی است. طبقات بعدی نیز مختص قرار گرفتن كتاب می شود كه البته شما می توانید تعداد بیشتری از طبقات را به كتاب هایتان اختصاص دهید. اگر كنج اتاق پذیرایی خالی است و ظرف هایتان در آشپزخانه بدون جا مانده به جای صرف هزینه گزاف برای خرید یك بوفه خراطی شده چندمیلیونی، یك ویترین چوبی سه كنج چهارطبقه با در شیشه ای سفارش دهید كه ارتفاعی ۱۸۰ سانتی متری و طول و عرضی معادل ۴۳ سانتیمتر داشته باشد. اگر قصد دارید به گونه ای دیگر بشقاب ها و لیوان هایتان را جمع آوری كنید پیشنهاد می كنیم این روش را برگزینید. یك كمد ۵طبقه با عرض ،۴۹ طول ۶۴ و ارتفاع ۱۶۲ سانتی متر سفارش دهید كه هر طبقه آن در جداگانه داشته و همچون در یخچال از یك سو باز شود. احیاناً اگر ظروف قیمتی و عتیقه دارید بد نیست همان كمد ۵طبقه را بدون در ساخته و به جای چوب در كف قفسه ها از شیشه استفاده كنید.
اگر علاقه مند به قرار دادن آینه در منزلتان هستید، می توانید با یك تیر دو نشان بزنید، یك كتابخانه به همراه یك كمد آینه دار. برای این كار لازم است یك كمد دوتایی به هم چسبیده و بدون در با ارتفاع ۲۱۲ و طول و عرض ۹۷ و ۳۳ سانتی متر سفارش دهید. با كمك ۴ عدد تخته یكی از قسمت ها را طبقه زده و از آن به عنوان كتابخانه استفاده كنید و یا اشیای لوكس را در آن جا دهید. قسمت كناری را به عنوان كمد لباس هایتان انتخاب و در تمام آینه رویش نصب كنید.
برای استفاده بهینه از سالن پذیرایی و بهره بردن از امكانات كتابخانه، قفسه های سی دی و ظروف غیرلازم می توانید ترتیب ساخت یك دكور را بدهید همانند آنچه در تصویر مقابل آمده است. دو ردیف قفسه سه تایی كه هر كدام با عرض و طول ۳۷ و ۷۰ و ارتفاع ۴۰ سانتی متر است محل مناسبی برای نگهداری ظروف آشپزخانه و اشیای قدیمی به شمار می روند.
ردیف پایین كه نمای چوبی دارد برای گذاشتن فایل های اداری و كتاب بسیار مناسب است. فاصله بین دو ردیف كمد هم فضای استانداردی است برای گذاشتن تلویزیون، آباژور، ضبط صوت و هر شیء زینتی كه مایل به قرار دادن در آن مكان هستید.(تصویر شماره ۱) نمونه این كار را در آشپزخانه نیز می توان انجام داد. تصویر شماره ۲ آشپزخانه ای را نمایش می دهد كه به دلیل تعداد كابینت های محدود سه ردیف قفسه دیواری بالای ظرفشویی آن قرار داده اند كه می توان تمام ظروف مورد نیاز را روی آن چید. این دیگر بسته به سلیقه شما است كه پانل های چوبی را در كدام قسمت و به چه صورت در آشپزخانه نصب كنید.
این روش به خانواده های پرجمعیت و مهمان دوست كمك می كند تا تمام ظروفی را كه در آشپزخانه نیاز دارند در كنار خودشان جمع آوری كنند بدون اینكه با كمبود فضا مواجه شوند.
● كمد لباس های قدیمی
نگهداری لباس در هر خانه ای یكی از مهمترین مسائل است. یكی از معضلات خانم ها در پایان زمستان، جمع كردن لباس هایی است كه دیگر به درد فصل بهار و تابستان نمی خورند. چرا كه اغلب به دلیل كمبود كمد و فضای خالی مجبور به دور ریختن لباس های قدیمی و غیرفصلی هستند. ایده خوب برای حل این مسئله ساخت نوعی كمد است كه حالت كاناپه داشته و می تواند در خود تعداد بسیار زیادی لباس جای دهد.
نمونه این كمد را در تصویر می بینید. سه كمد مكعب مستطیل كه در آن از قسمت بالا باز می شود و ابعاد آن بستگی به متراژ منطقه ای دارد كه شما در نظر گرفته اید این كمد علاوه بر نگهداری لباس های قدیمی و زمستانی، كاربرد دیگری نیز دارد. می توانید با قرار دادن چند عدد بالشتك آن را به كاناپه تبدیل كنید یا به عنوان میز برای گذاشتن آباژور، گلدان و مجسمه استفاده كنید.
● اتاق كار خانگی
ایجاد فضای مناسب برای كار این امكان را می دهد كه شما در زمان هایی كه در منزل به سر می برید یا به هر دلیلی مثل داشتن فرزند خردسال نمی توانید در ساعات روز سر كارتان حاضر شوید، بتوانید با آسودگی خاطر به امورتان رسیدگی كنید. برای این منظور قسمتی از سالن پذیرایی را كه بلااستفاده است مثلاً قسمتی كه به واسطه قرار گرفتن ستون حالت فرورفتگی دارد را انتخاب كنید. با گذاشتن یك پاراوان بین قسمت موردنظر و آنجا كه مبلمان را قرار داده اید، یك دیوارك بسازید. سپس میز كارتان را پشت پاراوان قرار داده و با نصب چند قفسه كامپیوتر، فاكس، تلفن و هر آنچه را كه برای یك میز كار لازم دارید روی آن قرار دهید.
در تصویر شماره ۴ فضاسازی جالب دیگری به چشم می خورد. دو ردیف قفسه شیشه ای كه برای كتاب و سی دی نصب شده است. این كار به شما این امكان را می دهد كه كتاب ها و سی دی های مورد علاقه خودتان را همیشه در دسترس داشته باشید.
● بهینه سازی در آشپزخانه
یك میز دوطبقه متناسب با فضای آشپزخانه سفارش دهید كه دورتادور آن چسبیده به قسمت فوقانی، كشو نصب شده باشد. این میز را وسط آشپزخانه بگذارید. بشقاب، لیوان، كارد و چنگال هایتان را در كشوها جای داده و طبقه تحتانی را هر آنچه كه دلتان می خواهد از قابلمه گرفته تا گلدان، سبد میوه و نان قرار دهید. با پهن كردن یك رومیزی زیبا و گذاشتن یك گلدان گل از قسمت بالایی نیز می توانید به عنوان میز ناهارخوری استفاده كنید.
● استفاده بهینه از تاقچه
هنوز هم خانه هایی وجود دارد كه در معماری شان از تاقچه استفاده شده است. تصویر شماره ۶ به شما نشان می دهد كه چطور می توان با استفاده از قفسه های چوبی از تاقچه به عنوان كتابخانه و حتی جایی برای گذاشتن عطریات و لوازم آرایشی استفاده كرد.
این گونه با پیاده كردن روش های فوق می توانید حداكثر بهره را از فضا ببرید، محیط خانه را از شلوغی و ریخت وپاش برهانید. سلیقه تان را اجرا كنید و آرامش واقعی را به محیط زندگی تان برگردانید.


مطالب مشابه :


وسایل دکوری آشپزخانه

کابینت ها و قفسه ها را در قسمت بالای جعبه ها، قوطی ها و ظروف شیشه ای بزرگ و کوچک
قلعه شیشه ای!

خاطرات یک پزشک - قلعه شیشه ای! - داستانهای تلخ و شیرین زندگی مردمی از جنس خودمان
نگهداری وسایل آشپزخانه

كابینت ها و قفسه آشپزخانه را در ظرف های متنوع بگنجانید؛ جعبه ها، قوطی ها و ظروف شیشه ای
دکوراسیون داخلی و فضاسازی در آپارتمان

دو ردیف قفسه شیشه ای كه برای كتاب و سی دی نصب شده است.
پیشنهاد می کنیم!!!

به رنگهای خنثی در این اتاق اضافه شده است و کلکسیونی از جام های شیشه ای قفسه شیشه ای
مدلهای مختلف از بکار گیری قفسه های زیبا در دکوراسیون منزل!

اگر قفسه ای دارید که تا بحال زیاد مورد برای قراردادن لوازم نیز طبقات شیشهای زیبا در
برچسب :