نکاتی تجربی برای کسانی که میخواهند چغندر بکارند

سلام<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

اکثر کشاورزانی که از آب و زمین مورد نیاز برای کاشت چغندر قند برخوردادر بوده اند حداقل یک بار نسبت به کشت آن اقدام کرده اند .منظور در این پست افرادی که که برای اولین بار نسبت به کشت مکانیزه با استفاده از بذر منوژرم(تک جوانه ای) اقدام میکنند.هم چنین برای افرادی که برای اولین بار اقدام به کشت می کنند مطالبی در باب مدیریت اقتصادی مزرعه ارائه میگردد، البته در باب مدیریت زراعی نیز در پستی جداگانه مطالبی عرض میکنیم:

 

در حال حاضر برای کاشت چغندر قند بایستی ابتدا با کارخانه قند واقع در محل خود ، پیمان کاشت ببندید . سپس کارخانه نسبت ارائه بذر و کود لازم به شما اقدام خواهد نمود.در این صورت شما پیمانکار کارخانه برای تولید چغندر شناخته خواهید شد.

 

توجه داشته باشید که وجه بذر ، کود و سم مصرفی ،در انتها از محصولتان کم میشود .و در طی دوره کاشت و برداشت هزینه ای در این رابطه نخواهید پرداخت.

 

هر کارخانه برای مکانیزه نمودن کشت پیمانکاران خود با افرادی دیگر قرارداد بسته است و به آنان تراکتور و دنباله بند های لازم را ارائه نموده است .پیمانکاران میتوانند از خدمات این شرکتهای مکانیزاسیون استفاده کند .بدیهی است که هزینه استفاده از این ادوات کشاورزی در انتها از محصول شما کم خواهد شد.

 

در طول دوره کاشت فردی باید زمین را آبیاری کند.

 

در ایران در بهار زمین توسط کارگران فصلی بایستی وجین شود.برای اینکه حدودی از قیمت داشته باشید عرض میکنم که برای وجین هفت هکتار حدود 1.5 میلیون تومان لازم است در آن زمان کارگر کشاورزی روزی 7 هزار تومان بود (کارگر ساختمان 10 هزار تومان) .سال 86

 

 

اگر بتوانید کارگری به عنوان دائم (یا چند روز یک بار) بسته به میزان اراضی کشت شده مامور کنید که هر روز در میان ردیف ها بگردد و برخی آفات که نمیتوان با انها مبارزه مکانیزه کرد( مانند سس) را بکند کار بسیار مفید و مقرون به صرفه ای انجام داده اید.این نیرو میتواند علفهای هرزی  را که بعدا از زمین خارج میشوند و مبارزه با انها صرفه ندارد را  به تدریج کم کند.زمان شروع به کار این نیرو باید بعد از وجین باشد.

 

هزینه کارگری دیگر ، متعلق به زمان برداشت است.اگر کمباین چغندر موجود باشد  این هزینه حذف میگردد.البته این طور نیست که اگر کمباین برایتان کار کند صرفه جویی مالی کرده باشید .چراکه تلفات کمباین نسبت به کارگر زیادتر است.مضاف بر اینکه برای کار کمباین هم باید مبلغی بپردازید.

در کل هزینه کمباین(با احتساب تلفات) با کارگر تقریبا برابر است و تنها مزیت کمباین این است کار مکانیزه است.

 

کمباین کششی چغندرقند

                   (کمباین کششی چغندرقند)

 

 

برای هفت هکتار چغندرقند، هزینه برداشت با کارگر نزدیک به 2 میلیون تومان است.(با احتساب هزینه های کارگری از جمله صبحانه،حمل نقل،...)

توجه:اگر میزان عملکرد چغندر هنگام برداشت پایین باشد و یا غده های چغندر کوچک باشند هزینه ها افزایش خواهند یافت.

در زمان اعلام شده توسط کارخانه جهت  برداشت چغندر ها را بار کامیون کرده و به کارخانه بفرستید.در صورت وجود کامیون به اندازه کافی و درشت بوده چغندر ومیزان مناسب عملکرد(40-50 تن در هکتار) با 20 نفر نیروی معمولی ،   4 کامیون در روز بار بارگیری میشود.

 

هزینه حمل ونقل  توسط  کارخانه پرداخت و از حساب کشاورز کسر میگردد.این مبلغ جهت مسافتهای مختلف فرق میکند .

 

بنا بر قانونی که هم اکنون در حال اجراست .به ازای هر تن چغندر خالص تحویلی ، میزان 2 کیلو قند و 15 کیلو تفاله خشک به عنوان جایزه و با کسر مبلغ بسیار ناچیز از محصول ، به کشاورز تحویل میشود.

قند وتفاله ای که تحویل گرفته می شود قابل فروش در بازار است که به طور مثال هر تن تفاله 245 هزار تومان به فروش میرود.در حالی که 2 هزار تومان بابت آن از کشاورز گرفته شده است.

این بدین معناست که نیمی از هزینه کارگری از محل فروش تفاله و قند تحویلی ، باز میگردد .

 

 

قیمت چغندر به شرح زیر است(در سال 86) : (با تقریب)

به ازای هر تن خالص تحویلی:

 

عیار قند 16 :460000 ریال

عیار قند 17 :495000 ریال

عیار قند18 :530000 ریال

عیار قند 19 :565000 ریال

عیار قند 20: 600000 ریال

 

جهت محاسبات مالی مدنظر داشته باشید که در سال گذشته با توجه به اوضاع نابسامان شکر طلب چغندر کاران با 6 ماه تاخیر پرداخت گردید که البته طلب امسال هنوز پرداخت نگردیده است.

 

 

موفق باشید


مطالب مشابه :


تحلیل بنیادی قنیشا

بزرگ این صنعت در شهرهای بزرگ، هزینه حمل و نقل نقش زیادی در قیمت چغندر قند، تفاله خشک
دانلود پایان نامه رشته کامپیوتر - PLC - برنامه نويسي - كنترل خشك كن تفاله چغندر

كنترل خشك كن تفاله چغندر خشک کن تفاله چغندر. آماده با کمترین قیمت برای
دانلود پایان نامه plc

از سیستم کنترل خشک کن تفاله چغندر کف بینی,طالع بینی,قیمت ارز,نرخ ارز,قیمت سکه
قیمت تضمینی محصولات کشاورزی+جدول

در قبال تحویل هر تن چغندرقند بیست کیلوگرم تفاله خشک به ریال کمتر از قیمت تضمینی چغندر
نکاتی تجربی برای کسانی که میخواهند چغندر بکارند

قند و 15 کیلو تفاله خشک به عنوان جایزه از محل فروش تفاله و قند قیمت چغندر به شرح
سیلو کردن و توضیحاتی مفید در رابطه با آن

علوفه‌هایی همچون شبدر، برگ چغندر، قصیل جو، تفاله‌تر چغندر‌قند خشک اضافه قیمت هستند
تکنولوژی قند

اولین مرحله کارخانه قند، اندازه گیری درصد قند، چغندر خشک تفاله قیمت چغندر بر
برچسب :