موفقیت‌های مرکز مغز و اعصاب مشهد با همکاری متخصصان آلمانی


  0,,6081481_1,00.jpg Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:

مرکز مغز و اعصاب مشهد با همکاری متخصصان آلمانی در حال تکمیل است. این مرکز قرار است حاوی پیشرفته‌ترین تکنیک‌ها شود و تا ۱۰ سال دیگر به سطح مراکز پیشرفته‌‌ی اروپا و آمریکا برسد. مصاحبه با پروفسور علی گرجی.

 

نخستین بخش مرکز علوم مغز و اعصاب بیمارستان رضوی مشهد راه‌اندازی شده و تا کنون جراحی‌های موفقیت‌آمیزی در مورد بیماران صرعی داشته است.

 

این مرکز مرکزی تحقیقاتی ـ درمانی است که به همت مسئولان بیمارستان رضوی در شهر مشهد تأسیس شده است. هیأتی از متخصصان آلمانی به ریاست دکتر علی گرجی، در راه‌اندازی و تکمیل این مرکز همکاری کرده و می‌کنند.

 

پروفسور علی گرجی،‌ استاد دانشگاه مونستر آلمان، می‌گوید، در راه‌اندازی و تکمیل این مرکز نه تنها متخصصان آلمانی بلکه کارشناسانی از سراسر دنیا، از جمله بریتانیا، آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی همکاری کرده‌اند یا قول همکاری‌ داده‌اند.

 

وی خاطرنشان می‌سازد که این مرکز حاوی پیشرفته‌ترین تکنیک‌ها برای درمان برخی از بیماری‌ها، مانند صرع، خواهد شد. دکتر گرجی می‌گوید، قرار است طبق طرحی ۱۰ ساله این مرکز به سطح مراکز درمانی اروپایی و آمریکایی برسد.  

با دکتر علی گرجی در این باره گفت‌وگو کرده‌ایم.

 

*******

 

  دکتر گرجی، قرار بود فاز یک "مرکز علوم مغز و اعصاب" مشهد، در سال ۲۰۱۱ راه‏اندازی بشود. در حال حاضر، این مرکز در چه مرحله‏ای قرار دارد؟

 

پروفسور علی گرجی: خوشبختانه فاز اول این طرح از اواخر سال ۲۰۱۰ راه‏اندازی شد که در حال حاضر هم دارد ادامه‏ی کار می‏دهد. در اولین مرحله، مرکز صرع را در آن‏جا راه‏اندازی کردیم. یکی از قسمت‏هایی فعال این بخش، قسمت لانگ‏ترم مونیتورینگ (long term monitoring) است. در این بخش بیماران به‏مدت یک هفته یا بیشتر بستری می‏شوند و در این مدت، از آن‏ها نوار مغزی همراه با فیلم‏برداری گرفته می‏شود. هدف از راه‌اندازی این بخش، در درجه‏ی اول اثبات وجود صرع است و در مرحله‏ی دوم، در صورت وجود این بیماری، تشخیص محلی است که صرع از آن‏جا شروع می‏شود که اولین قدم برای بیمارانی است که قادر به جراحی هستند.

 

خوشبختانه این مرکز به‏طور کامل با سه تخت بسیار مجهز و با تکنیک‏های بسیار خوبی راه‏اندازی شده است. تا به‏حال ۷ بیمار را با همکاری جراحان آلمانی تحت عمل جراحی صرع دکتر علی گرجی، استاد دانشگاه مونستر آلمان در رشته تحقیقات مغز و اعصابBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  دکتر علی گرجی، استاد دانشگاه مونستر آلمان در رشته تحقیقات مغز و اعصابقرار داده‌ایم.

 

در مرحله‏ی بعد، در نظر داریم در یکی دو ماه آینده این بخش را گسترش بدهیم و علاوه بر برداشتن نوار مغز که از خارج از جمجمه انجام می‏گیرد، به وسیله‏ی الکترود‏گذاری در داخل جمجمه هم، در ارتباط با بیمارانی که شرایط سخت‏تری دارند، به تشخیص بیماری و درمان نزدیک بشویم.

 

در ارتباط با درمان صرع، فقط بخش جراحی را دارید؟

 

جراحی و درمان دارویی. حدودا ۷۰درصد از این بیماران با درمان دارویی صحیح، صرع‏شان برطرف می‏شود. برای درمان این بیماران، سعی کرده‏ایم از بهترین داروهای موجود در دنیا استفاده کنیم. حدود ۳۰درصد از این بیماران، علی‏رغم این‏که دارو دریافت می‏کنند، باز هم صرع دارند که درصد بالایی از آن‏ها  معمولا می‏توانند تحت عمل‏های مختلف جراحی قرار بگیرند.

 

هفت بیماری که جراحی شده‏اند، قبلا مقاوم به درمان بوده‏اند؟ در ایران درمانی برای‏شان وجود نداشت؟

 

این بیماران از ۱۴ تا ۴۲ سال مبتلا به صرع بودند که بعضا چند بار در روز، دچار حملات صرعی می‌شدند.

 

عمل‏هایی که روی این بیماران انجام شده، موفقیت‌آمیز بوده؟

 

این عمل‌های جراحی کاملا موفقیت‏آمیز بوده است. شش‏ نفر از این بیماران که حدود شش ماه از جراحی‏شان می‏گذرد، هیچ حمله‏ی صرعی‏ای نداشته‏اند. یکی از بیماران بسیار خفیف، یکی دوبار دچار تشنج شده است. ولی در مقیاس جهانی، اعمال جراحی ما کاملا موفقیت‏آمیز بوده است.

 

 

داروهایی که اشاره کردید در سطح جدید‏ترین داروهای دنیاست، چقدر پاسخ داده است؟

 

داروهای جدید دو مزیت دارد. یکی این‏که در بعضی از بیماران مؤثرتر است و در نتیجه‏ تشنج آن‏ها را می‏تواند بهتر کنترل کند. مسئله‏ی دوم، عوارض جانبی این داروهاست. داروهای قدیمی عوارض جانبی بالایی داشتند و با توجه به این‏که بیماران باید تا آخر عمر این داروها را مصرف کنند، داروهای جدید به آن‏ها کمک می‏کند که دچار عوارض جانبی داروهای قدیمی نشوند.

 

قرار است مراکزی هم برای سکته‏ی مغزی، بیماری‏هایی مانند "ام ‏اس" و هم‏چنین درد افتتاح بشود. راه‏اندازی این مراکز حدودا چقدر طول می‏کشد؟ در چه سال‏هایی این مراکز افتتاح می‏شوند؟

 

ما امیدواریم که در سال ۲۰۱۱ بخش درد را هم راه‏اندازی کنیم. کارهای مقدماتی‏ در این زمینه‏ انجام شده و با پزشکان مختلفی صحبت کرده‏ایم و امیدواریم از اواسط امسال بخش درد را هم راه‏اندازی کنیم و انشاالله در سال ۲۰۱۲ به سراغ بخش سکته مغزی یا استروک (stroke) و MS یا مالتی‌پل اسکلروزیس (بیماری مزمنی است که منجر به التهاب و از بین رفتن میلین در سیستم عصبی مرکزی می‌شود) می‏رویم.

 

منظورتان از بخش درد، بیشتر دردهای مزمن است؟

 

بله؛ بخش درد، بخش درد مزمن خواهد بود که امیدوارم در اواسط سال جاری راه‏اندازی بشود.

 

قرار بود این مرکز، یک مرکز تحقیقات هم داشته باشد. این بخش هم راه‏اندازی شده است؟

 

بله؛ البته در حال حاضر در حال ساخت و ساز برای ساختن محلی در خارج از محیط بیمارستان برای انجام کارهای تحقیقاتی هستند. چون مقداری از کارهای تحقیقاتی بر روی حیوانات انجام می‏گیرد که در محیط بیمارستان انجام‏پذیر نیستند. اما کارهای تحقیقاتی شروع شده‏اند و تاکنون یکی دو مقاله در ژورنال‏های معتبر بین‏المللی نیز چاپ کرده‏ایم و امیدواریم این مرکز تحقیقات هم در اواسط سال جاری راه‏اندازی بشود.

 

سال گذشته این مرکز یک کنگره‏ی علمی برپا کرد. آیا مرکز بازهم کنگره‏ای در برنامه‏ی خودش دارد؟

 

سال گذشته کنگره‏ی صرع در مشهد برگزار شد که یکی از موفق‏ترین کنگره‏های صرع در دنیا بود و گزارش آن در مجله‏ی "اپی‏لپسیا" هم به چاپ رسید. بیش از ۲۰ تن از متخصصین صرع در این کنگره شرکت کردند که از بابت تبادل اطلاعات و هم‏چنین تکنیک‏هایی که به این مرکز منتقل شد، بسیار موفقیت‏آمیز بود.

 

در سال جاری، ما یک کنگره‏ی جهانی در زمینه‏ی ضربات مغز و نخاع داریم. همان‏طور که می‏دانید، یکی از عوامل اصلی بسیاری از بیماری‏های اعصاب، مانند صرع یا سردرد، به‏خصوص در کشورهایی مثل ایران، ضربات سر و هم‏چنین ضرباتی است که به سیستم عصبی وارد می‏شود.

 

ما با حدود ۴۰ تن از متخصصین نوروتراما (neurotrauma) یا ضربات سیستم عصبی در کشورهای مختلف، از جمله آمریکا، استرالیا، ایتالیا، بلژیک، آلمان، انگلستان و… صحبت کرده‏ایم و قرار است یک کنگره‏ی بین‏المللی با همکاری "انجمن ضربات سر آمریکای شمالی" و هم‏چنین "بنیاد سارا جین" که مرکزی است در نیویورک، برای پیش‏گیری از ضربات سر در اطفال، در اوایل آذرماه امسال برگزار شود.


مطالب مشابه :


آدرس مطب بعضی پزشکان در مشهد و خراسان

بیمارستان تخصصی آدرس مطب بعضی پزشکان در آدرس مطب بعضی از چشم پزشکان مشهد و خراسان رضوی .
لیست پزشکان متخصص مشهد

یست پزشکان متخصص مشهد نام پزشک دکتر تخصص تلفن آدرس محمد مومنی
آدرس وتلفن متخصصان زنان در مشهد مقدس

ساختمان پزشکان جم - (بیمارستان سینا – آریا – امام هاید – 22 بهمن (بیمارستان رضوی) 6069396
موفقیت‌های مرکز مغز و اعصاب مشهد با همکاری متخصصان آلمانی

دکتر جمشید دَوَنلو متخصص بیمارستان رضوی مشهد راه و با پزشکان مختلفی
نشانی و تلفن پزشکان اطفال در تهران

در زیر نشانی و تلفن پزشکان متخصص اطفال در تهران را می نویسم تا در پیدا کردن این شماره ها به
تأسیس مرکز جدید پیشرفته مغز و اعصاب در مشهد

دکتر جمشید دَوَنلو متخصص در دیدار قبلی شما از بیمارستان رضوی فکر می‌کنید پزشکان
بیو توریسم : 16 دیدگاه تخصصی در رابطه با گردشگری سلامت درایران

در این میان نیز بیمارستان رضوی مشهد در کشور ملل همجوار به پزشکان متخصص از بعد
فهرست پزشکان فوق تخصص خون و سرطان (انکولوژی)

فهرست پزشکان فوق تخصص خون و سرطان متخصص بیماری های داخلی دکتر سید محسن رضوی
لیست پزشکان ودندانپزشکان متخصص وبیمارستانها وآزمایشگاههای طرف قراداد بیمه طلایی فرهنگیان گیلان

ساختمان آستان قدس رضوی. پزشکان متخصص. درب بیمارستان. متخصص زنان وزایمان
آدرس مطب اساتید دانشگاه ایران بیمارستان فیروزگر

آدرس مطب اساتید دانشگاه ایران بیمارستان ساختمان پزشکان دکتر واحدی متخصص طب
برچسب :