روش کار با دوربین نیوو

کار با دوربین نیوو

دوربین نیوو شامل سه قسمت فوقانی˛میانی و تحتانی است
قسمت فوقانی : شامل تلسکوپ ( عدسی های شیئی و چشمی ) و لوازم قراولروی
قسمت میانی : شامل تراز ، قسمتی از بدنه ، تراز کروی و صفحه مدرج (لمب افقی) برای اندازه گیری زوایای افقی
قسمت تحتانی : شامل پیچ های تراز کننده و اتصال و صفحه اتصال دستگاه بر
روی سه پایه همچنین چندین پیچ روی دستگاه وجود داشت که هر یک وظیفه ای دارد مثل حرکت دادن دستگاه بصورت افقی (کلی و جزئی) ، پیچ وضوح تصویر ، پیچ وضوح تار رتیکول . همچنین بعضی از مدل های دستگاه دارای دگمه تثبیت وضعیت است که جهت جابجایی دستگاه کاربرد دارد .
سه پایه را بطور قائم جلوی خود می گیریم ، پیچ های تعبیه شده روی هر پایه را با احتیاط شل می کنیم سپس قسمت فوقانی سه پایه را تا جلوی صورت خود بالا می کشیم و دوباره پیچ ها را محکم می کنیم تا ارتفاع آن تغییر نکند . یک پایه را داخل زمین فرو کرده و تثبیت می کنیم ، دو پایه دیگر را با هم طوری داخل زمین فرو می کنیم که صفحه ای که باید دوربین را روی آن قرار دهیم تقریباً صاف و تراز باشد .

پس از قرار دادن سه پایه روی زمین دوربین را با احتیاط روی صفحه فوقانی سه پایه قرار داده و پیچی که زیر سه پایه برای فیکس کردن دوربین روی آن تعبیه شده را محکم می کنیم .در هنگام کارگذاری سه پایه باید توجه شود عدسی چشمی دوربین تقریباً جلوی چشم ما باشد تا ما مجبور نباشیم برای استفاده از دوربین خم شویم ، زیرا این کار باعث خستگی اپراتور دوربین می شود .تراز کروی :یک محفظه شیشه ای است که تمام آن بجز قسمت فوقانی آن از مایعی مانند الکل ، اتر یا سولفورد وکربن و قسمت فوقانی از گاز همان مایع پر شده است .

قسمت حاوی گاز را حباب تراز می نامند . برای تراز کردن دوربین باید حباب تراز را بوسیله پیچ های زیر دوربین دقیقاً به ناحیه مشخص شده روی محفظه شیشه ای هدایت کنیم .تراز کردن دوربین : زمانی که دقیقاً دوربین روی سه پایه سوار شد، سه پیچ تنظیم را در زیر دوربین مشاهده می کنیم دو پیچ از سه پیچ را در دو جهت مخـالف ( هر دو به داخل یا هر دو به خارج ) می پیچانیم. با این کار حبـاب را در مقابل پیچ سوم قرار می دهیم و کافی است با پیچاندن پیچ سوم حباب را به داخل قسمت مشخص شده روی محفظه هدایت کنیم .

کار با دوربین پارالاکس :

زمانی که دوربین دقیقاً تراز شد شاخص را در محل مورد نظر توسط اپراتور قرار داده و بوسیله ترازی که در کنار شاخص قرار دارد آنرا تراز می کنیم (ترازی شبیه به تراز بنایی) . به طرف شاخص قراولروی می کنیم ، بوسیله پیچ های تغییر دهنده وضعیت بصورت افقی (پیچ ها حرکت جزئی و کلی ) شاخص را در میدان دید می آوریم . یعنی در میدان دید آوردن شیئ مورد نظر در دوربین (واضح دیدن تصویر شاخص) و همچنین روشن و واضح کردن تار رتیکول در کنار دستگاه پیچی تعبیه شده که بوسیله آن می توان وضوح دید داخل دوربین را تنظیم کرد ( بدلیل تقاوت ضریب دید افراد ) .

کنار عدسی چشمی پیچ تنظیم کننده وضوح تار رتیکول قرار دارد که بوسیله آن می توان وضوح تار رتیکول را تغییر داد . توسط این دو پیچ تصویر شاخص و تارها را واضح نموده و شروع به قرائت می کنیم . داخل دوربین تصویر شاخص را مشاهده می کنیم که تارهای بالا ، پائین و وسط درجه بندی روی شاخص را قطع کرده . نقاطی که درجه ها قطع شده اند را برای هر کدام یادداشت می کنیم . بدلیل اینکه کوچکترین واحد درجه بندی روی شاخص سانتی متر است ، ناچار در مواقعی باید دست به تقریب زنی بزنیم.


مطالب مشابه :


استخدام مهندس عمران

بازار کار - استخدام مهندس عمران - بازار کار پایگاه اطلاع رسانی استخدام و اشتغال ایرانیان
کار آموزی ساختمان بتنی

مهندسی عمران - کار آموزی ساختمان بتنی این کار برای کسب مقاومت بتن و عملکرد خوب آن بسیار
ساختار کار پل ها

مهندسی عمران - ساختار کار پل ها - ارایه مطالب رشته عمران جهت ارتقا سطح علمی مهندسین عمران
دانلود گزارشکار کار آموزی (رشته عمران)

دانشجویان عمران پس گذراندن سال دوم دانشچویی خود به مدت ده هفته درس کار آموزی رو میگذرونند.
گزارش کار آزمایشگاه تکنولوژی بتن

انجمن علمی عمران - گزارش کار آزمایشگاه تکنولوژی بتن - دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر - انجمن
روش کار با دوربین نیوو

عمران - روش کار با دوربین نیوو - مقالات و نرم افزارهای تخصصی عمران و آموزش های کاربردی
روش کار با دوربین نقشه برداری

عمران - روش کار با دوربین نقشه برداری - مقالات و نرم افزارهای تخصصی عمران و آموزش های کاربردی
کار شناسی عمران

معرفی رشته مهندسی عمران و گرایش های آن در دوره کارشناسی مهندسی عمران از جمله رشته های است که
آینده شغلی مهندسی عمران

عمران-عمران(تخصصی) - آینده شغلی مهندسی عمران - مقالات .نوشته ها در مورد عمران
آماده به کار | مهندس عمران

بازار کار - آماده به کار | مهندس عمران - بازار کار پایگاه اطلاع رسانی استخدام و اشتغال
برچسب :