لرستان بام طبیعت ایران +نخستین سکونتگاه پیش از تاریخ جهان + پایتخت پل های تاریخی +سرزمین آبشارها

لرستان بام طبیعت ایران +نخستین سکونتگاه پیش از تاریخ جهان+پایتخت پل های تاریخی +سرزمین آبشارها

%D8%AC%D9%86%DA%AF%D9%84_%D9%87%D8%A7%DB

جنگل های انبوه بلوط، اطراف تالاب قارون دورود - لرستان

استان لرستان به مرکزیت خرّمآباد، از استان های غربی ایران است که از بارزترین ویژگی این خطه ی زیبا و تاریخی،کوهستانی و جنگلی بودن آن است.

آب و هوای متنوع در این منطقه به گونه ای است که این استان را در ردیف استانهای خوش آب و هوای کشور قرار می دهند؛ به گونه ای که فصول چهار گانه سال در این منطقه هرکدام تبلور اعجاب انگیزی از شگفتی های طبیعت است.

به گزارش سایت عمرانی "خُورمُووهَ پاتوق" ؛ براساس یافته های باستان شناسی این منطقه از نخستین سکونتگاههای بشر است؛ مفرغ لرستان از شهرت باستان شناسی زیادی برخوردار است.

در این مقاله لرستان را از دو نگاه شاخص مورد بررسی قرار می دهیم

* دریچه ای رو به طبیعت لرستان

* دریچه ای رو به تاریخ لرستان


* دریچه ای رو به طبیعت لرستان:

استان لرستان سرزمینی کوهستانی - جنگلی است و غیر از چند دشت محدود سراسر آن را کوه های سترگ زاگرس پوشانده است به گونه ای که بیش از نیمی از مساحت 28.294 کیلومتر مربع آن را کوه ها پوشش داده اند.

قله ی سن بران اشترانکوه با 4150 متر ارتفاع، بلندترین و پست ترین نقطه آن در جنوبی ترین ناحیه ی استان واقع شده و حدود 239 متر از سطح دریا ارتفاع دارد این در حالی است که میانگین ارتفاع استان حدود 2200 از سطح دریا می باشد.

%D8%B3%D9%84%D8%B3%D9%84%D9%87_%D8%AC%D8

اشترانکوه 4150متری،معروف به آلپ ایران در فصل بهار( بلندترین نقطه لرستان){منبع:خبر گذاری مهر}

این استان از جنوب با استان گرم و سوزان خوزستان، از شمال با استان سرد و یخبندان همدان و همچنین مرکزی، از سمت شرق با استان نیمه بیابانی اصفهان، از سمت غرب با استان های نیمه کوهستانی ایلام و کرمانشاه و همچنین این استان از طریق باریکه ای در سمت جنوب شرق دارای مرز کوتاهی با استان تماما لرنشین و کوهستانی چهارمحال و بختیاری دارد.

%D9%82%D8%A7%D9%84%DB%8C_%DA%A9%D9%88%D9

قالی کوه 4028متری الیگودرز-لرستان (دومین کوه بلند لرستان)

لرستان به لحاظ اقلیم و هواشناسی استانی چهار فصل است و تنوع آب و هوا از شمال به جنوب و از شرق به غرب کاملا محسوس است به گونه ای که زمستان هنگامی که در شمال لرستان برف و کولاک در جریان است قسمت های جنوبی آن دارای هوایی مطبوع و بارانی است.

%D8%AA%D9%86%D9%88%D8%B9_%D9%88_%D8%A2%D
اوج تنوع آب و هوایی در لرستان؛هنگامی که در شمال و شرق لرستان برف و کولاک می باشد، همزمان در جنوب و غرب لرستان نم نم باران و هوایی مطبوع و بهاری در جریان است.

اختلاف دمای ثبت شده در شهرهای استان لرستان بین حداکثر و حداقل مطلق دما بیش از 80 درجه سانتی گراد است، حداکثر دمای ثبت شده 47.4 و حداقل دمای مطلق ثبت شده 35- درجه است.

%D8%AA%D9%88%D9%86%D9%84_%D8%A8%D8%B1%D9

تونل برفی ازنا-لرستان در اوج گرمای تابستان{منبع:خبر گذاری مهر}

استان لرستان به دلیل ریزش فراوان نزولات الهی (سومین استان پر بارش کشور بعد از گیلان و مازندران) و کمبود زمین های مسطح (بالغ بر 59درصد ناهمواری) و از طرفی دارا بودن پر آب ترین حوضه های آبریز ایران (بیش از 33رودخانه دائمی) منجر شده است تا آبشارهای فراوانی در جای جای این خطه سرسبز دلربایی کنند (بیش از 50 آبشار بزرگ و کوچک)

%D8%A2%D8%A8%D8%B4%D8%A7%D8%B1_%D8%B2%DB

آبشار زیبای شوی،حدفاصل سپیدشت خرم آباد - سردشت دزفول

زیبایی بی بدیل این آبشار ها به گونه ای است که در اغلب موارد از لرستان با لقب «سرزمین آبشارهای ایران» یادکنند.

%D8%A8%DB%8C%D8%B4%D9%872.jpg

آبشار رویایی بیشه دورود-لرستان (برای درک عظمت آبشار، آن را با افرادی که در پایین و سمت چپ تصویر قرار

دارند مقایسه فرمایید)

در کنار آبشار های خروشان، می توان چشمه های جوشان، سراب های رویایی، دریاچه های ژرف و وسیع، تالاب های منحصر به فرد این سرزمین بهشت وار اشاره کرد که با قرار دادن، قطعه جنگل های انبوه و متراکم بلوط، پازل این بهشت زیبا را تکمیل کرد و به مدّد این زیبایی هاست که بسیاری لرستان را با لقب «بام طبیعت ایران» می شناسند، این لقب به جهت زیاد بودن ارتفاع لرستان از سطح دریا نیست بلکه نشان از اوج زیبایی طبیعت لرستان دارد که به بام طبیعت و زیبایی های ایران معروف شده است.

%D8%A2%D8%A8_%D8%B3%D9%81%DB%8C%D8%AF_2.

آبشار آب سفید الیگودرز -لرستان (عروس آبشار های ایران)


برخی از جاذبه های طبیعی و گردشگری استان لرستان:

%D8%A2%D8%A8%D8%B4%D8%A7%D8%B1_%D8%A8%D8

آبشار برنجه الیگودرز- لرستان ( با ارتفاع 800متر بلندترین آبشار قاره ی آسیا)

آبشارها: آبشارهای شوی یا تله زنگ، بیشه، آب سفید، برنجه، نوژیان یا تاف، سرکانه یا گریت، چکان، وارک، وارگ، دره گرم، دوقلوها، پیرور، شیون، اَفرینه یا آفرینه، باغ مرداس، بابا صالح، توپازان، تیندر، کاکلستان، لوچ، دورک، چونگ شنه، دره ماهی، مبارک آباد، مخمل کوه، غسلگه، سویله، دره اسپر، شیرز، هنام، گارزیل، کهمان، قلعه دختر، کاکارضا یا گل هو، اشترانکوه، وقت و ساعت، طلایی، زنگلوار، گنبد یا گوم، تی، سراب سفید، مال حاضری، مزاریا، کته یا، دوش خرسان، خمشک، قمش، گاویار، مهراب یا داله لان، ازنا، سفید آب، امام زاده محمد حسن، نای انگیز، کول چپ، آب تاف، تنگ هفت، قلعه خان جان، معمولان و ...

Sarab_kiyow_1392_khorshidis.jpg

سراب زیبای کیو، در شمال شهر توریستی خرم آباد - لرستان {منبع: ویکی پدیا}

سراب ها: سراب های کیو، گلستان (چشمه های آب اِرم)، مطهری (شاه آباد)، دارایی (آب اَراز)، گرداب سنگی، شَوا، یاس، تلخ، چگن، تیزخانی، کهمان، زز، هنام، نیله، ناوکش، چنگایی(نيلوفر)، زارم، کرتول، جلدان،گایگان، دره تخت، حمام، جهانگیر، احمدوند، هومیان، داود، چگه، برکه، عبدالعلی، کیان، داریاب، بردین، مستان، علی نقی، گرگی، کهره، سبز، گنجعلی، شیخ علی، پرسک، صید علی، ماهی چال، منو، رفتخان، غضنفر، سوری، جانیزه، زرشکه، سفید، دره خونی، هفت چشمه، گردکانک، تمندر، فرسیان، سر دره، رودآب، چشمه، رودک، سرخه، خرسیان، کیگوران، غسلگه، پیر دوستی، وناو، سنگر، قمش، تاج امیر، دورک، شاه تخت و ...

%DA%86%D8%B4%D9%85%D9%87_%DA%AF%D9%84%D8

چشمه های گلستان، در مرکز شهر توریستی خرّم آباد - لرستان،در یکی از شب های زمستانی ونیز ایران

چشمه ها: چشمه های گوگردی خوشاب، گوگردی گراب، راکن، زمزم، کوزان علیا، گل، علی، طلا، کره، دره گاه، لیلی، بید، هفت تپه ،سرده، سرخر محمدی، دادنفرت، اِسِل، سیاب، قلقلی، سرنجه، سفید، حیدر و ...

%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%DA%86%D9%87_%DA

دریاچه گهر دورود - لرستان (نگین اشترانکوه) {منبع:خبر گذاری مهر}

دریاچه ها: دریاچه های گهربزرگ و کوچک، شط تمی، زال، کیو، بلومان و ...

%D9%82%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%862.jpg
تالاب قارون دورود- لرستان

تالاب ها: تالاب های گری بلمک، بیشه دالان، تنوردر، قارون، لفانه1، لفانه2، تکانه، زردابه، سیاه، بلمک جمجمه، کبود، تاف1، تاف2، گلم سوزه، پیکه و ...

%D8%AF%D8%B4%D8%AA_%D9%84%D8%A7%D9%84%D9

دشت لاله هاي واژگون دالاني اليگودرز - لرستان {منبع:خبر گذاری مهر}

تفرجگاه ها: تفرجگاه های شهنشاه(گوشه)، نوژیان، باباعباس، تنگه چمشک، دره حوض موسی، شیرز، مخمل کوه (تنگه شبیخون)، تخت شاه، دشت لاله هاي واژگون دالاني، دره نيگاه و ...

* دریچه ای رو به تاریخ لرستان:

dsfsdfdgrtfvb.jpg

پل تاريخي،پل دختر در ورودي شهر پلدختر- لرستان

استان لرستان از حیث تعداد جاذبه های تاریخی و فرهنگی با بیش از 2350 آثار تاریخی و باستانی ثبت شده ملی بعد از دو استان فارس و اصفهان رتبه ی سوم را به خود اختصاص داده است و از نظر تراکم آثار تاریخی ثبت شده ملی در کشور رتبه اول را اخذ نموده است (مقایسه مساحت اندک استان لرستان و تعدد آثار تاریخی موجود در آن، با دو استان پهناور فارس و اصفهان و تعدد آثار تاریخی آنها).

%D9%BE%D9%84_%DA%A9%D8%B4%DA%A9%D8%A7%D9

پل کشکان دوره چگنی-لرستان (بلندترین پل تاریخی جهان،ارتفاعی به اندازه یک ساختمان 12 طبقه!)

استان لرستان تنها استان ایران است که به دلیل اهمیت فوق العاده تاریخی خود یکی از 4 بخش اصلی موزه ی ملی ایران را به خود اختصاص داده است. این 4 بخش اصلی عبارتند از: 1.پیش از تاریخ  2.تاریخ لرستان 3.دوران اسلامی 4. مهر و سکه 

این استان با دارا بودن بیش از 100 پل تاریخی که تاکنون از این تعداد، 80 عدد آن در فهرست آثار ملی ثبت شده است حائز لقب «پایتخت پل های تاریخی ایران» را یدک می کشد و این جاذبه های منحصر به فرد در انتظار ثبت جهانی شدن قرار دارند و شایان ذکر است که از 10 قار منقوش در جهان،3 قار منقوش در لرستان وجود دارد.

gam6.jpg

پل گاوميشان پلدختر - لرستان (پلی با بزرگترین دهنه پل های تاریخی در جهان)

تاریخ لرستان را می توان از زبان آثار مفرغی و بناهای استوار باستانی اش که عمری چندین هزار ساله دارند جست و جو نمود، کهن ترین نشان در غارهای این استان را می توان در غار معروف کلماکره پلدختر و یا غارهای  اطرف شهر تاریخی خرم آباد که قدمت آنها به بیش از 40 هزار سال می رسد اشاره نمود.

%D9%85%D9%81%D8%B1%D8%BA_%D9%84%D8%B1%D8

مفرغ هاي مكشوفه از غار ارزشمند كلماكره پلدختر- لرستان

لرستان؛ نخستین سکونتگاه پیش از تاریخ جهان

%D8%BA%D8%A7%D8%B1_%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8

غار يافته در جنوب غرب شهر توريستي خرم آباد - لرستان

سال ها بسیاری بر این باور بودند که قدیمی ترین آثار هنری ساخت دست بشر در غار آلتامیرا در اسپانیا، و یا غارهای شووه،کرکس و ولاسکو در فرانسه است.

در دیواره ها و سقف غارهای آلتامیرا و ولاسکو تصاویر حیوانات نقاشی شده که تاکنون به عنوان قدیمی ترین آثار هنری ساخت دست بشر شناخته می شدند.

با این همه کهن ترین قدمتی که تاکنون به آثار این غارها نسبت داده می شد مربوط به 32 هزار سال پیش است ولی سنگ نگاره های رنگین کشف شده با قدمت 40 هزار ساله در غار «یافته خرم آباد» همه این معادلات را بر هم می زند به گفته پروفسور مارسل ات (perfessor marcel ot) استاد پیش از تاریخ دانشگاه لی یژ در بلژیک، در بازدیدی که از این غار داشته و آزمایش کربن سنجی و سن سنجی را که بر روی این آثار انجام داده با قاطعیت سن دقیق آنها را به 40 هزار سال پیش مربوط دانسته است و معتقد است که خاستگاه اولیه بشر،مربوط به آفریقا نمی باشد، بلکه متعلق به منطقه آسیا و به احتمال قریب به یقین به لرستان بر می گردد.

این گونه است که بسیاری از باستان شناسان از لرستان هزار القاب، با لقب  «نخستین سکونتگاه پیش از تاریخ جهان» یاد می کنند.      

برخی از جاذبه های تاریخی و فرهنگی استان لرستان:

%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%

 قلعه فلک الافلاک در مركز شهر توريستي خرّم آباد - لرستان

قلعه ها: قلعه های فلک الافلاک، شاداب، میشوند، دختر، نصیر، خانجان، خلیله، عبدالرضا، قنبر، منیژه  آب سرده، بهاالدین، ثمورخان، جلایر، مندیش، حاتم، باجول، کوهزاد، مظفری، بهرام،کورگان، منگره، شهنشاه(گوشه)، رکی، زاخه، سرقلا، رزه، گمور، سیله، چق(جغد)، چمشک، قلاجق، چنگری،آق البلاغ و ...

%D9%BE%D9%84_%D8%B4%DA%A9%D8%B3%D8%AA%D9

پل شکسته در جنوب غرب شهر توريستي خرِّم آباد -لرستان (تنها پل تمام سنگ جهان)

پل ها: پل های گاومیشان، کشکان، شکسته، گپ، دختر، کلهر، اشکنه، چالانچولان، کاکارضا، سیاه پله و ...

%D8%BA%D8%A7%D8%B1_%DA%A9%D9%88%DA%AF%D8

غار كوگان پلدختر - لرستان (بزرگترین غار دست کند جهان)

غارها: غارهای کلماکره، کوگان، بزنوید، ماهی کور، ارجنک، کنجی، گرارجنه، یافته، قمری، پاسنگر،دوشه پتخانه تمندر، پشتکوه، شاهرود، منو، ویزنهار و ...

%D8%AA%D9%BE%D9%87_%D8%A8%D8%A7%D8%B3%D8

تپه باستانی رومشگان - لرستان

  تپه ها: تپه های باستانی ماسور، باباجانی، زاغه، واشیان، چغابل، کفراج، سیکوند، گلباغی، برم دولیسکان، گریران، مولا، شیرخان و ... 

%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B1%D9%872.jpg

مناره آجری در جنوب شرق شهر توریستی خرّم آباد - لرستان

آثارمختلط : معبدهای ویزنهار و سرخ دم لری، کاروانسراهای چمشک، گوشه، میرزا سید رضا، چارتا و سروگل، نگارخانه های میرملاس و صخره ای هومیان، سایت های باستانی سنگ تراشان، مناره آجری خرم آباد و شاپور آباد، گورستان های تاریخی کوگان بر آفتاب، شیرهای سنگی بزنوید، ارامنه، سایر آثار: گرداب سنگی، مناره آجری، سنگ نوشته، آسیاب گبری، بنای تاریخی بابا طاهر، حمام آسیا، مقبره حیات الغیب، زورخانه طیب، منزل آخوند ابو، میدان گپ، خانه جهانگردی خرم آباد، بقعه شجاع الدین خورشید، مسجد جامع بروجرد و ...

%DA%A9%D9%84%D9%85%D8%A7%DA%A9%D8%B1%D9%

غار کلماکره، پلدختر - لرستان (یکی از 6 گنجینه بزرگ کشف شده در جهان)

  لرستان: استراتژیک ترین استان ایران 

استان لرستان علی رغم،مساحت اندک خود در حدود 1.7 درصد از کل مساحت کشور ایران به دلایل زیربی شک از هر حیث و دریچه ای، وزنه سنگین و استراتژیکی برای کشور ایران به حساب می آید.

1.دارا بودن 3 درصد از ذخائر سنگ جهان.

2.دارا بودن 25 درصد از تنوع زیستی و ذخائر ژنتیکی کشور.

3. دارا بودن 12.5 درصد از منابع آبی کشور.

4.دارا بودن 20 درصد از پستانداران کشور (42گونه پستاندار).

5.دارا بودن 10 درصد از جنگل های کشور.

6.دارا بودن 20 درصد از جنگل های زاگرس.

7. دارا بودن 98 درصد از تالک با درجه خلوص بالا در ایران.

8.دارا بودن 40 درصد از پرندگان کشور (210 گونه پرنده).

9.دارابودن 2میلیون هکتار جنگل و مرتع درسطح کشور (1.200میلیون هکتار جنگل و 800هزار هکتار مرتع).

10.دارابودن 27 درصد از ذخائر سنگی ایران.

11.اولین استان از لحاظ تراکم آثار تاریخی و ثبت شده ملی در سطح کشور.

12.اولین استان از لحاظ تولید و پرورش ماهی های سردابه ای در کشور.

13.اولین استان از لحاظ ذخائر سنگی ایران.

14.سومین استان پر باران کشور (با میانگین بارش 600 - 550 میلی متر در سال).

15.سومین استان از لحاظ میزان مساحت اراضی جنگلی در کشور.

16.سومین استان از لحاظ تعداد آثار تاریخی و باستانی ثبت شده ملی در سطح کشور.

17.در جریان بودن بیش از 2.400 کیلومتر رودخانه در این خطه.

18.تنها استان ایران که یکی از 4 بخش اصلی موزه ی ملی ایران را به خود اختصاص داده است.

19.تامین کننده اعظم و اصلی آب دو سد مهم و استراتژیکی،دز و کرخه استان خوزستان.

20.دارا بودن پر آب ترین حوضه های آبریز ایران (بیش از 33رودخانه دائمی).

21.وجود 200گونه گیاه دارویی در مراتع این استان.

22.وجود 50 گونه ماهی در این خطه.

23.وجود 1700 گونه گیاهی که تعداد 110 گونه آن،اندمیک و خاص خطه لرستان است و در هیچ جای دنیا یافت نمی شود.

24.وجود 150 گونه منحصر به فرد درخت و درختچه در سطح استان.

25.وجود 5 گونه دوزیست،که از جمله نادرترین گونهای دوزیست به شمار می روند.

26.وجود 3 گونه سمندر لرستانی،وزغ بی گوش،و ماهی کور که از گونه های اندمیک و خاص سرزمین لرستان هستند که در هیچ یک از نقاط جهان جز لرستان یافت نمی شود.

27.دارا بودن 3غار منقوش از 10 غار منقوش در جهان.

28.دارا بودن بیش ترین پل های تاریخی در ایران (پایتخت پل های باستانی ایران).

29.وجود بزرگترین غار دست کند جهان (غار کوگان).

30.وجود یکی از 6 گنجینه  بزرگ کشف شده در جهان (غار کلماکره).

31. وجود تنها پل تمام سنگی جهان (پل شکسته).

32.وجود پلی با بزرگترین دهنه پل های تاریخی در جهان (پل گاومیشان).

33.وجود بلندترین پل تاریخی جهان (پل کشکان،ارتفاعی به اندازه یک ساختمان 12 طبقه!).

34.وجود قدیمی ترین اثر هنری ساخت دست بشر در این خطه (آثار مکشوفه از غار یافته خرّم آباد).

35.وجود نادرترین نقوش صخره ای دارای اصالت جهان در این سرزمین (نقوش پناهگاه صخره ای میرملاس)

36.وجود اولین غار ماهی حقیقی جهان (غار ماهی کور)

 

گونه های اندمیک و خاص خطه لرستان

samandar_lorestani2_.jpg

سمندر لرستانی گونه ای که اکنون به علت فروش غیر مجاز به شدت در معرض انقراض است؛ چه خوب است گاهی هم فرهنگ اعتراض داشته باشیم،و با مسئولان این امر، در جهت حفاظت از این ذخیره ژنتیکی دنیا، همکاری نماییم. نه اینکه خودمان با خرید این گونه منحصر به فرد، فرصت و عرصه را برای سود جویان فراهم کنیم.

سمندر لرستانی، وزغ بی گوش، ماهی کور از گونه های کمیاب و اندمیک جهان است که تنها در لرستان و در مرز های شمالی استان خوزستان زندگی می کنند.

%D9%85%D8%A7%D9%87%DB%8C_%DA%A9%D9%88%D8

ماهی کور؛ از ذخائر ژنتیکی نادر جهان است، که در معرض نابودی و انقراض می باشد، نابودی که از سوی؛ عامل آن ما انسان ها هستیم و از سوی دیگر فرسایش دهانه غار، در بردارنده ی این ماهی منحصر به فرد است، که سال هاست که مسئولین کشوری از تخصیص بودجه برای ترمیم دهانه این غار سر باز میزنند!!!!! که به نوعی عامل دومی که ماهی کور را به طرف انقراض سوق می دهد باز هم ما انسان هستیم، به امید نیم نگاه مسئولین کشور به لرستان محروم، که نوبتش هیچ گاه نمی آید!!!! {منبع:خبر گذاری مهر}

ماهی کور که در غاری با همین نام در استان لرستان زندگی می کند و اولین غار ماهی حقیقی جهان است که اولین بار ژئولوژیست دانمارکی به آن دست یافت و این گونه فقط خاص استان لرستان است. شایان ذکر است که "غار ماهی کور" اولین و در حال حاظر تنها اثر طبیعی ملی ثبت شده لرستان است.

   نگارنده:احمد ساکی

91/12/20

هر گونه کپی برداری از مطالب این پست برای استفاده های تجاری ممنوع

ولی برای امور فرهنگی و غیر تجاری در صورت اجازه نگارنده با درج

منبع و نام نگارنده بلامانع می باشد.


مطالب مشابه :


مرگ؛ بیخ گوش درختان چنار کهنسال "باغ گلستان" خرم‌آباد‌

مرگ؛ بیخ گوش درختان چنار کهنسال "باغ گلستان" خرمآباد توریستی خرّم آباد سایت بدنسازی
خرم آباد ونیز ایران(دیار چشمه ها)+ پایتخت پارینه سنگی +نخستین سکونتگاه پیش از تاریخ جهان

عمرانی شهر توریستی خرّم آباد سایت عمرانی کهنسال "باغ گلستان" خرمآباد
لرستان بام طبیعت ایران +نخستین سکونتگاه پیش از تاریخ جهان + پایتخت پل های تاریخی +سرزمین آبشارها

شهر توریستی خرّم آباد سایت عمرانی "خُورمُووهَ باغ گلستان" خرمآباد
نمونه.سوال.مبانی.مهندسی.برق.با.پاسخ.تشریحی.و.تستی

امکان ثبت در خواست گواهی اشتغال به تحصیل در سیستم گلستان وب سایت تخصصی نور خرم آباد
زور خيبر خرم اباد واتكا گلستان به هم نرسيد

زور خيبر خرم اباد واتكا گلستان به هم نرسيد . نوجوانان خيبر خرم اباد 1 اتكا گلستان 1
طرح تبدیل دانشگاه آزاد اسلامی خرم آباد از بزرگ به جامع

دانشگاه آزاد خرم آباد از دید واقع بینانه یک سایت و دو هوا!!! سیستم جامع گلستان.
ترم تابستان 1392

دانشگاه آزاد خرم آباد از دید واقع سیستم جامع گلستان. متن زیر کپی پیس صفحه وردی سایت
برگزاری مسابقات نجات تخم مرغ در دانشگاه آزاد خرم آباد

برگزاری مسابقات نجات تخم مرغ در دانشگاه آزاد خرم آباد گلستان. دانـشـگاه این سایت نیز
برچسب :