کوهنوردی همچنان پرحادثه است . . .

نجات دو کوهنورد در ارتفاعات شهباز شازند:

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان مرکزی اعلام کرد: با تلاش پنج ساعته نجاتگران این جمعیت کوهنوردان گرفتار در ارتفاعات قله شهباز شهرستان شازند به سلامت نجات یافتند.

محمد محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه مرکزی، افزود: در ساعت 13 روز گذشته پس از تماس با تلفن ندای امداد 112 مبنی براینکه دو کوهنورد که جهت کوهنوردی به ارتفاعات بلندترین قله استان از توابع شازند رفته و به دلیل انتخاب صعب‌العبورترین مسیر صعود و وزش باد شدید در شکاف عمیقی در ارتفاعات دچار حادثه شده‌اند؛ بلافاصله یک تیم جستجو و نجات کوهستان جمعیت هلال‌احمر شازند به منطقه اعزام شد.

وی افزود: با توجه به اینکه این دو کوهنورد به دلیل صعب‌العبور بودن منطقه از موقعیت مکانی خود اطلاعات دقیق نداشته و تنها وسیله ارتباطی آنها تلفن همراه بود. تیم عملیاتی در ساعات 18:45 موفق به شناسایی مسیرهای دسترسی به مصدومان شدند.

وی افزود: شکاف‌های عمیق و صعب‌العبور ارتفاعات صخره‌ای منطقه و از طرفی شرایط نامساعد جوی پبشروی بیشتر را از این دو کوهنورد صلب کرده بود اما در هر صورت تیم کوهستانی کارگاه‌های لازم را ایجاد و به جست‌وجو ادامه دادند.

محمدی با اشاره به اینکه با نزدیک شدن هوا سرعت جست‌وجو در لابه‌لای شکاف‌ها افزایش یافت، گفت: در حوالی غروب موفق به شناسایی محل دقیق حادثه شده و توانستند در ساعت 18:45 کوهنوردان گرفتار در ارتفاعات را به سلامتی نجات دهند.

معاون امداد و نجات هلال‌احمر استان مرکزی اظهار کرد: شش نجاتگر کوهستان و یک نفر پرسنل به همراه دو خودرو کمک‌دار پوشش عملیات را برعهده داشتند.

قله شهباز با ارتفاع سه هزار و 400 متر بلندترین قله استان مرکزی و از رشته کوه راسوند است که خود جزء رشته‌هاکوه‌های فرعی زاگرس به شمار می‌رود و از دو جبهه شمال و جنوب دارای دیواره‌های صعب‌العبور است که برای عبور از آنها باید از وسایل فنی استفاده کرد.

برداشت از کوهنامه


مطالب مشابه :


قرعه کشی رقابتهای لیگ دسته دوم فوتبال

مرکز علمی کاربردی نیرو محرکه قزوین شهرداری یاسوج پرسپولیس قزوین نفت اهواز دانشگاه
جزئیات پنج خودروی هیبریدی محققان کشور/ هیبریدی‌ها جایگزین بنزین سوزها

جامع علمی کاربردی شده در دانشگاه جامع علمی قزوین در کنار
رزومه پزشکان و فعالان انجمن پزشکی کوهستان ایران:

کوهنوردی نیرو محرکه مدرس رسمی دانشگاه جامع علمی کاربردی. عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد
طرح و برنامه پیشنهادی دکتر حمید مساعدیان فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی

کوهستان و بیماری های مرتبط، آخرین دستاوردهای طب ارتفاع، تحقیقات علمی در ایران و جهان
پیامک‌‌های اضطراری تا لحظه مرگ

شما با مراجعه به این سایت می توانید از آخرین اخبار علمی درباره پزشکی کوهستان و بیماری های
دوره آموزشی مقدماتی پزشکی کوهستان در استان خراسان شمالی برگزار گردید

موسسه علمی پزشکی کوهستان ایرانیان سایت جالب و کاربردی کوهنوردی نیرو محرکه
کوهنوردی همچنان پرحادثه است . . .

موسسه علمی پزشکی کوهستان ایرانیان سایت جالب و کاربردی کوهنوردی نیرو محرکه
برچسب :