سفال گری (کار با گل)

تصمیم گرفته بودم توی کلاس کار با گل را برای بچه های گلم آموزش بدهم . اما چرا دروغ ؟! هیچ اطلاعی از سفالگری و حتی گل بازی نداشتم . توی اینترنت خیلی جستجو کردم اما تنها نمونه های آماده ، آن هم معدود ، گیرم آمد . خلاصه رفت و رفت و رفت تا رسید به زمانیکه در دوره های ضمن خدمت شرکت کردم و آنجا افتخار نشستن در کلاس خانم ارتقائی عزیز نصیبم شد که اتفاقا کار با گل را به طور کامل آموزش دادند . من و بچه هایم مدیون خانم ارتقائی خواهیم بود .

فعلا که تعطیلات است اما برای اینکه این یادگیری ماندگار باشد ، توضیحات ایشان را به صورت عملی در وبلاگم ثبت می کنم :

اول از همه برای رعایت بهداشت و تمیزی روی میز کارمان یک سفره یک بار مصرف یا روزنامه پهن می کنیم .

و اما وسایلی که لازم داریم :

گِل – یک لیوان آب – اسفنج – یک وسیله شبیه کارد میوه – سکه یا اجسام طرح دار برای نقش انداختن روی کار – گواش و یک کیسه زباله ی سیاه که در مرحله خشکاندن به دردمان خواهد خورد .

بهتر است اول از طرح های ساده تر شروع کنیم هر کودک مقداری گل برمی دارد و بعد از ورز دادن آن ، شروع می کند به گرد کردن . وقتی گل توی دستمان شبیه توپ شد آن را روی میز می گذاریم و با کف دست پهنش می کنیم حالا بچه های عزیز می توانند با سکه هایی که دارند و یا وسایل طرح دار دیگر و حتی با یک مداد ، روی آن نقش بزنند تا بعد از خشکاندن و رنگامیزی که در آخر به روش آن اشاره خواهم کرد ، بتوانند از آن به عنوان یک تابلو یا آویز تزئینی استفاده کنند .توجه کنید قبل از خشک شدن یک سوراخ برای آویزان کردن آن ، یا یک گودی در پشت کار برای تکیه دادن به پایه و ..ایجاد کنید .

گلوله کردن           پهن می کنیم

گرفتن تَرَک ها            نقش انداختن

پس از این مرحله با یاد گرفتن دو روش گود کردن و روش فتیله ای خواهیم توانست با به کار گیری خلاقیت های فردی ، انواع و اقسام کارهای سفالی را بسازیم . مثل گلدان ، لیوان ، سبد ، کلاه ، میوه ها و ...

گود کردن : بعد از ساختن گلوله با کمک انگشت شست وسط آن یک گودی ایجاد می کنیم . حال باید این گودی ایجاد شده را به هر اندازه و شکلی که مد نظرمان است ادامه دهیم ، به طوری که انگشت شست داخل گودی و انگشتان دیگر دیواره را نگه می دارند و حین چرخاندن به شکل مورد نظر می رسیم . لازم به ذکر است ، اگر در حین کار با تَرَک خوردگی مواجه شدیم ، می توانیم مقداری آب را گل آلود کرده ، اسفنج را داخل آن فرو برده و روی کارمان بکشیم تا دوباره صاف و یک دست شود .

گود کردن             شکل دادن به گودی

روش فتیله یا لوله کردن : مقداری گل برمی داریم و بین دو دستمان قرار داده و مطابق شکل شروع می کنیم به لول کردن آن . از این روش می توانیم برای ساختن دسته برای کار یا ساخت دیواره ها استفاده کنیم . این بستگی به خلاقیت هر فرد دارد.

نکته : برای وصل کردن دسته ، یک برش کوچک در محل هایی که قرار است به هم وصل شوند ایجاد می کنیم تا اتصال به راحتی انجام گیرد .

فتیله کردن            محل اتصال دسته

دورگیری با فتیله          ساخت دیواره با فتیله ها

نکته : شاید یک فرد بخواهد تکه ای را روی تکه ی دیگر بچسباند ، فکر می کنید چه نوع چسبی مناسب این کار است ؟ گِل رقیق شده بهترین نوع چسب برای چسباندن تکه های گِلین می باشد .

خشکاندن : کار ها را زیر نور مستقیم آفتاب قرار ندهید . یک کیسه ی سیاه را سوراخ سوراخ کنید و روی آنها بکشید تا برای جلسه آینده که رنگامیزی است آماده شود .

بعد از خشک شدن          ابتدا با زمینه سفید

رنگامیزی : بعد از خشک شدن کارها شروع به رنگامیزی با گواش می کنیم . بهتر است زمینه یا لایه ی اول را با سفید رنگ کنیم . گواش را با چند قطره آب رقیق کرده ، با استفاده از قلم مو یا گوش پاک کن طرح دلخواه مان را روی کار پیاده کنیم .

رنگارنگ          رنگامیزی ...

رنگامیزی تمام شد          این هم هنر سفال گری ما

پایان


مطالب مشابه :


دانلود کتابهای درسی ششم دبستان

کتاب کار فارسی(مهارت های نوشتاری) نسخه نمونه سوالات ریاضی ششم دبستان ;
دانلود نمونه سوالات ششم

دانلود کتاب های پایه چهارم ابتدایی 94 _ 93. مداد سفید. آزمون ورودی ریاضی ششم
کتاب کمک درسی

کلاغ سپید - گل واژه - کتاب کار علوم همکار خوبم خانم وب ریاضی آ وب دفتر سفید دومی
دانلود نمونه سوالات پنجم

مداد سفید. ریاضی هفتم نمونه سوال امتحانی ریاضی اردیبهشت 88: سوالات تاریخ و مدنی کل کتاب
دانلود نمونه سوالات ریاضی ششم ابتدایی فصل اول وپاور پوینت جغرافیای پنجم

دانلود نمونه سوالات ریاضی ششم ابتدایی فصل اول وپاور پوینت کتاب الکترونیکی سفید
علوم- دوره ی کل کتاب. اردیبهشت 90

آموزش معلمان برای کتاب جدید التالیف ریاضی قسمت کلاغ خبر چین پایه گلبول های سفید :
مطالبی از کلاغ...

آموزش معلمان برای کتاب جدید التالیف ریاضی خاکستری مایل به سفید است. منقار کلاغ
کلاس ششم و اشکالات کتابهای درسی...!

عنوان‌های درسی کتاب ریاضی ششم که گلبول‌های سفید شصت کتاب کمک درسی کلاغ
سفال گری (کار با گل)

مداد سفید. دنیای کتاب ریاضی حکایت عقاب و کلاغ. داستان
برچسب :