آموزش ساخت PCB

روش دوم:

طریقه ساخت فیبر مدار چاپی بوسیله لامینت:

بهترین راه برای ساخت طرح های پیچیده و ظریف است.

لامینت ماده ای ژلاتینی و حساس به نور است که بین دو لایه طلقی شفاف نازک قرار گرفته است.

نحوه ساخت:

ابتدا طرح مدار چاپی رو توی یک برنامه گرافیکی بکشید (مثل فتوشاپ) بعد با موس یک لبه طرح رو بگیرین و با عمل کشیدن میتونید قرینه طرح مدار چاپیتون رو بدست بیارید. بعد باید طرح منفی (negative) مدارتون رو هم بسازید؛ بعدش این عکس رو با فرمت jpg توی فلاپی ذخیره کنید و برین سر کوچتون ( مغازه کامپیوتری) از فلاپی یک پرینت سیاه سفید روی کاغذ کالک ( شفاف ) بگیرید.

فیبر مسی خام مدار رو خوب بشورین و بعد برین توی حمام یا یه جایی به تاریکی حمام بعد لامینت رو از پوشش تیره رنگش خارج کنید.

نکته: دو طلق دو طرف لامینت قرار داره که یکی از این طلقها نازکتر و نرمتر از اون یکیه

این لایه رو آروم از لامینت جدا کنید و لامینت رو روی طرف مسی فیبر بچسبونید و خوب ماساژ بدبد تا هیچ حباب هوایی زیر اون باقی نمونه بعد کاغذ کالک رو روی لامینت قرار بدبن ( توجه داشته باشید که هنوز یک لایه طلق به لامینت چسبیده) و جای اون رو تنظیم کنید و یک شیشه صاف و تمیز روی کاغذ کالک بزارید تا کاغذ کالک کاملا صاف روی طلق لامینت قرار بگیره حالا فیبر رو به همراه هر چیزی که روش گذاشتین بدون اینکه تکون بخوره از حمام بیرون بیارید و اون رو زیر نور مستقیم خورشید ( بین 3 تا 6 دقیقه ) قرار بدین.

دوباره به تاریک خونه برگردید و لایه طلقی دوم را هم با ناخن از لامینت جدا کنید ( این لایه از لایه قبلی که برداشته بودید ضخیم تر و شفاف تر است). مقدار 1 قاشق غذاخوری سر پر از پودر سفید رنگ ظهور لامینت را در یک لیتر آب سرد به خوبی مخلوط کنید بعد فیبر مدار را زیر آب فراوان بخوبی بشورید و با دست روی طرح فیبر به آرامی بکشید تا لیزی حاصل از ماده ظهور از روی سطح مس پاک شود. حالا فیبر را کاملا خشک کنید و از تاریک خونه بیرون بیاورید.

فیبر را اسید کاری کنید: برای منظور پودر اسید پرکلرودوفر را با آب داغ به نسبت 1 به 2 (اسید 1 و آب 2 ) در ظرفی پهن و غیر فلزی مخلوط کنید بعد از اینکه مس های اضافی حل شد فیبر را با آب بشویید.

حال باید مواد لامینت را نیز از روی سطح خطوط مسی پاک کنید که برای اینکار به محلول غلیظ سود سوز آور نیاز دارید ؛ مقدار 2 قاشق غذاخوری از پودر سود سوز آور را در نیم لیتر آب سرد حل کنید و فیبر را در آن حرکت دهید تا مواد لامینت به طور کامل پاک شود . حالا فیبرتون رو دوباره بشورید و دیگه هر بلایی دوست دارین سرش بیارین.

توجه : اسید ، پودر ظهور ، سود سوز آور و لامینت همگی شیمیایی هستند پس مواظب باشید کار دست خودتون ندید.

روش سوم:

طریقه ساخت فیبر مدار چاپی بوسیله ماژیک:

مواد لازم : ماژیک واترپروف ، اسید پاک کننده مس (کلرید آهن)

ابتدا ماژیک واترپروف ( ضد آب ) تهیه می کنید . توجه نمایید که حتما ضد آب و پر رنگ باشد. چون بعد از طراحی و آن همه زحمت ممکن است داخل اسید از بین برود.

قبل از هر چیز فیبر مسی را کاملا با یک سمباده نرم ( پوسته آب 360 ) سمباده می زنید و اگر سمباده در دسترس نبود که اولا تهیه نمایید اگر هم مقدور نبود آن را به هر نحوی تمییز نمایید. مطمئن شوید که هیچ لایه ای روی مس نباشد.چرب هم نباشد.

سپس با ماژیک تمام خطوط مورد نیاز را روی مس رسم نمایید. توجه نمایید که دست با مس تماس پیدا نکند چون باعث چرب شدن مس و در نتیجه داخل اسید اذیت خواهید شد. برای ایجاد اندازه های واقعی برای پایه های مثلا یک آی سی و یا هر قطعه دیگر که فاصله پایه های آن از یکدیگر 0.1 اینچ هستند تهیه نمایید و روی مس گذاشته و کنار آن با ماژیک بکشید. حدالامکان از یک ماژیک نوک تیز استفاده نمایید. البته ماژیک مخصوص این کار در بازار موجود می باشد. بعد از مطمئن شدن از مدار باید آن را داخل اسید بیندازید.

روش چهارم:

طریقه ساخت فیبر مدار چاپی بوسیله لتراست:

لتراست همان حروف بر گردان است. با این تفاوت که به جای حروف خطوط و نقاط مداری روی آن کشیده شده است. ابتدا چند لتراست خطی و نقطه ای تهیه می کنید. انتخاب آن بسته به نظر خودتان و نوع مدارتان می باشد . توجه نمایید که حتما و یا لااقل تازه باشد چون برای برگردان آن روی فیبر مسی دچار مشکل خواهید شد.

قبل از هر چیز فیبر مسی را کاملا با سمباده نرم ( پوسته آب 360 ) سمباده می زنید و اگر سمباده در دسترس نبود که اولا تهیه نمایید اگر هم مقدور نبود آن را به هر نحوی تمیییز نمایید. مطمئن شوید که هیچ لایه ای روی مس نباشد.چرب هم نباشد.

سپس با لتراست خطوط مورد نیاز را روی مس رسم نمایید. برای برگرداندن خطوط و نقاط از روی لتراست به روی مس از ته خودکار و یا یک همچین چیزی استفاده نمایید. توجه نمایید که دست با مس تماس پیدا نکند چون باعث چرب شدن مس و در نتیجه داخل اسید اذیت خواهید شد.در انتهای کار مطمئن شوید که خطوط و نقاط روی مس کاملا چسبیده باشد. اگر هم خطوطی نچسبیده بود راه حل دارد و آن اینست که از یک سشوار برای گرم کردن استفاده نمایید. با این کار خطوط و نقاط به از گرم شدن به سطح مسی خواهند چسبید. بعد از مطمئن شدن از مدار باید آن را داخل اسید بیندازید.

ادامه روش های ساخت فیبر مدار چاپی در روزهای آینده آورده می شوند.


مطالب مشابه :


طراحي راه پله هاي پيش ساخته و انواع راه پله

طراحي راه پله هاي پيش لوازم جانبي نظير نرده و پله اضافي سبب ساخت پلكاني مناسب
انواع راه اندازي موتور پله اي

طریقه دریافت الکتریسیته از انرژی سلولهای خورشیدی و فناوري ساخت. راه اندازي موتور پله اي :
راه اندازی دوره های آموزشی آسانسورو پله برقی

تاریخچه ساخت پله تعمیر و نگهداری آسانسور ، نصب و راه اندازی آسانسور و پله برقی
طریقه ساخت اهرام مصر

طریقه ساخت پله پله از سنگ بنا ساخت م مرقد و این معما راه حلی پیشنهاد
طرز ساخت آب نما یا آبشار مصنوعی

تغییر کاربری فضای راه پله و انواع كفپوش راه طرز ساخت آب نما یا آبشار
طریقه اتصال کلید برق

باید توجه داشت که کارخانه سازنده رله راه پله ، طریقه اتصال آن رله را نرم افزار ساخت عکس و
آموزش ساخت PCB

موتورهای پله طریقه ساخت فیبر اگر هم خطوطی نچسبیده بود راه حل دارد و آن اینست که از
درس کارگاه سیم کشی1

ـ مدار الکتریکی لامپ فلورسنت ـ مدار الکتریکی رله ی راه پله ساخت تابلوها راه پله
درس کارگاه سیم کشی1

فیوز ـ کنتور ـ مشخصات تابلوها ـ نقشه کشی تابلوها ـ ساخت *طریقه اتصال رله راه پله:
برچسب :