ماهیت ذره ای نور

ماهیت ذر‌ه‌ای

اسحاق نیوتن (Isaac Newton) در کتاب خود در رساله‌ای درباره نور نوشت پرتوهای نور ذرات کوچکی هستند که از یک جسم نورانی نشر می‌شوند. احتمالاً اسحاق نیوتن نور را به این دلیل بصورت ذره در نظر گرفت که در محیطهای همگن در امتداد خط مستقیم منتشر می‌شوند. یکی از مثالهای خوب برای توضیح آن بوجود آمدن سایه است.
طبق نظریه مکانیک کوانتومی نور، که در دو دهه اول قرن بیستم بوسیله پلانک و آلبرت انیشتین و بور برای اولین بار پیشنهاد شد، انرژی الکترومغناطیسی کوانتیده است، یعنی جذب یا نشر انرژی میدان الکترومغناطیسی به مقادیر گسسته‌ای به نام "فوتون" انجام می‌گیرد.


ماهیت موجی

همزمان با نیوتن، کریسیتان هویگنس (Christiaan Huygens) (1695-1629) طرفدار توضیح دیگری بود که در آن حرکت نور به صورت موجی است و از چشمه‌های نوری به تمام جهات پخش می‌شود به خاطر داشته باشید که هویگنس با بکار بردن امواج اصلی و موجکهای ثانوی قوانین بازتاب و شکست را تشریح کرد. حقایق دیگری که با تصور موجی بودن نور توجیه می‌شوند پدیده‌های تداخلی هستند مانند به وجود آمدن فریزهای روشن و تاریک در اثر بازتاب نور از لایه‌های نازک و یا پراش نور در اطراف مانع.
بیشتر به خاطر نبوغ جیمز کلارک ماکسول (James Clerk Maxwell) (1879-1831) است که ما امروزه می‌دانیم نور نوعی انرژی الکترومغناطیسی است که معمولاً به عنوان امواج الکترومغناطیسی توصیف می‌شود. گسترده کامل امواج الکترومغناطیسی شامل: موج رادیویی ، تابش فرو سرخ ، نور مرئی از قرمز تا بنفش ، تابش فرابنفش ، اشعه ایکس و اشعه گاما می‌باشد. ناحیه نور مرئی بر حسب طول موج از حدود 400 نانومتر (آبی) تا 700 نانومتر (قرمز) گسترده است.

1143-12.JPG

نظریه مکملی

نظریه جدید نور شامل اصولی از تعاریف نیوتون و هویگنس است. بنابراین گفته می‌شود که نور خاصیت دو گانه‌ای دارد، برخی از پدیده‌ها مثل تداخل و پراش خاصیت موجی آنرا نشان می‌دهد و برخی دیگر مانند پدیده فوتوالکتریک ، پدیده کامپتون و ... با خاصیت ذره‌ای نور قابل توضیح هستند.


تعریف واقعی نور چیست؟

نظریه الکترومغناطیسی و نظریه کوانتومی باهم ایجاد یک نظریه نامتناقض و بدون ابهام می‌کنند که تمام پدیده‌های نوری را می‌کنند. نظریه ماکسول درباره انتشار نور و بحث می‌کند در حالی که نظریه کوانتومی برهمکنش نور و ماده یا جذب و نشر آن را شرح می‌دهد ازآمیختن این دو نظریه ، نظریه جامعی که کوانتوم الکترودینامیک نام دارد، شکل می‌گیرد. چون نظریه‌های الکترومغناطیسی و کوانتومی علاوه بر پدیده‌های مربوط به تابش بسیاری از پدیده‌های دیگر را نیز تشریح می‌کنند منصفانه می‌توان فرض کرد که مشاهدات تجربی امروز را لااقل در قالب ریاضی جوابگو است. طبیعت نور کاملا شناخته شده است، اما باز هم این پرسش هست که واقعیت نور چیست؟


مطالب مشابه :


آقای سعید زندیه، دبیر فیزیک و اولین پست من!

رهیار زیر قلم بنده! - آقای سعید زندیه، دبیر فیزیک و اولین پست من! اعجوبه مدرسه رهیار!
امپراطور ریاضی

اینا عکس شاگردای عزیزم تو مدرسه رهیار هستش که موقع امتحان ریاضی میتونن با خودشون سلاح بیارن.
انیمیشن های بسیار زیبای زیست شناسی

مدرسه جمهوری اسلامی ایران در اردن - انیمیشن های بسیار زیبای زیست شناسی - آموزش اطلاع رسانی
نمونه سوالات و آزمون های دوم دبستان

رهیار لینک فرفره کیمیا-مدرسه غیر انتفاعی شکوفه ها پیام مهربانی(شریعت) ★ یـــــــاس
کارت امتیاز

مدرسه جمهوری اسلامی ایران در اردن - کارت امتیاز - آموزش اطلاع »مجتمع آموزشی رهیار
مدرسه ...

یادداشت های پسری که دیگه چهار ساله نیست - مدرسه - "سرنوشت کودکان در دست خانواده هایشان قرار
ماهیت ذره ای نور

مجتمع آموزشی رهیار آموزش سایت مجله ی 31روز مدرسه ی رهیار دانش
افتتاح وب سایت رسمی دپارتمان قرآن مجید مجتمع آموزشی رهیار

باستحضار می رساند وب سایت رسمی دپارتمان قرآن مجید مجتمع آموزشی رهیار مخصوص صبحگاه مدرسه.
مدارس استاندارد

مدرسه قطعه ای از بهشت است که خدا به زمین بخشیده است و معلم پارچه زربفتی مدیر مدرسه رهیار
برچسب :