روش ساخت باروت سیاه

باروت سیاه نخستین گونهٔ باروت بود که احتمالاً مردم چین آن را در سده ۷ تا ۹ میلادی اختراع کردند. باروت سیاه از مواد منفجره کندشکن است و در محیط باز به آرامی میسوزد و در محیط بسته به سبب آزاد شدن گازهای کربن دیاکسید و نیتروژن و نیز گرما، منفجر میشود.

تاریخچه
باروت سیاه تا سالها در انواع سلاح گرم و نیز بهعنوان ماده منفجره در معدنکاری بکار میرفت تا آن که اختراع انواع باروت بیدودکه مخلوطی ازنیتروسلولز و نیتروگلیسرین وذغال سنگ است، جای آن را گرفت.

در ابتدا این ماده از خاکستر، گوگرد و چند ماده دیگر درست می شد اما با ادامه صنعت شیمی و پیشرفت آن، دانشمندان موفق به ساخت باروت سیاه های بسیار قوی تری شدند. دلیل اصلی پیشرفت این ماده هم جنگ های پی در پی و لزوم ساخت مواد جدیدی برای مقابله با دشمنان بود. در حال حاضر باروت سیاه را از زغال، پتاسیم نیترات و گوگرد تشکیل می شود. نحوه واکنش این ماده به طور خلاصه، اینطور است که کربن های موجود در زغال، با یک اکسنده واکنش می دهند و انرژی زیاد و گرما آزاد می کنند و گوگرد هم در این میان نقش برقرار کننده توازن را دارد. در واقع واکنش باروت سیاه مانند سوختن چوب است اما پتاسیم نیترات می تواند مقدار زیادی اکسیژن را در یک لحظه برای کربن های زغال فراهم کند و به این صورت است که در عوض سوختن آرام، شاهد یک انفجار خواهیم بود. با انفجار باروت سیاه، گازهای مختلفی از جمله کربن دی اکسید و نیتروژن متصاعد می شوند و مقداری پتاسیم سولفید باقی می ماند که باعث ایجاد دود می شود. (البته ناخالصی های زغال هم باعث دود می شوند.) لازم به ذکر است که تغییر دادن نسبت های مواد، باعث می شود که میزان دود و قدرت انفجار باروت تغییر کند. قبل از شروع کار حتما موارد زیر را رعایت کنید :
• برای بهم زدن و پودر کردن مواد از ظرف های پلاستیکی استفاده کنید که با برخورد جرقه ایجاد نکند (از ظرف و قاشق فلزی به هیچ وجه استفاده نشود)
• به هنگام درست کردن باروت سیاه، سیگار نکشید و کار را در محیطی انجام دهید که هیچ کس سیگار نمی کشد (ترجیحا در فضای باز)
• محیط کار دمای بالایی نداشته باشد و تا حد امکان از دستگاههای گرمایشی و آتش دور باشد
• به هنگام کار، ماسک به صورت بزنید، دستکش ایمنی به دست کنید و ترجیحا لباس کار ضخیم بپوشید
• به یاد داشته باشید که باروت سیاه پس از درست شدن ماده ای بسیار خطرناک و انفجاری است
برای عدم آسیب دیدگی، رعایت نکات بالا الزامی است. مواد لازم برای تهیه باروت سیاه :
• پتاسیم نیترات (همان KNO3)
• گوگرد با درصد خلوص بالا (اگر درصد خلوص پایین باشد مخلوط عمل نمی کند)
• زغال خوب (معمولا زغالی که برای قلیان استفاده می شود بهتر است)
• ظرف و یک گوشتکوب (هردو غیر فلزی)

روش ساخت:

نسبت مخلوط کردن مواد به این شکل است : پتاسیم نیترات، ۷۰% ماده – زغال ، ۲۰% ماده – گوگرد، ۱۰% ماده. برای مثال اگر می خواهید ۱۰۰ گرم باروت بسازید، باید ۷۰ گرم پتاسیم نیترات، ۲۰ گرم زغال و ۱۰ گرم گوگرد استفاده کنید. برای شروع کار، زغال را خوب بکوبید تا به شکل یک پودر یکدست دربیاید. سپس با گوگرد هم همین کار را انجام دهید تا دانه های درشتش کاملا خرد شود. حالا این دو را با هم مخلوط کنید و برای ۳ یا ۴ ساعت به هم زدن و کوبیدن ادامه دهید تا مخلوطی یکدست داشته باشید (ساختن باروت سیاه حوصله زیادی می خواهد) بعد از این پتاسیم نیترات را اضافه کنید و مخلوط را تا ۲۴ ساعت هم بزنید! بیاد داشته باشید که هرچه بیشتر مخلوط را آسیاب کنید و هم بزنید، بهتر و سریعتر واکنش می دهد. در آخر اگر کار را درست انجام داده باشید، باید پودری مانند تصویر زیر بدست بیاید.


مطالب مشابه :


روش ساخت باروت سیاه

روش ساخت باروت سیاه: باروت سیاه نخستین گونهٔ باروت بود که احتمالاً مردم چین آن را در سده ۷ تا
تاریخچه باروت سیاه

مرکز مطالعات آموزش نظامی و سلاح مهمات - تاریخچه باروت سیاه آشنایی با نفربر aslav-pc ساخت کشور
تاریخچه ساخت موشک

تاریخچه ساخت باروت سیاه مدتها پس از کشف، به منظور آتش بازی و اثرگذاری تخریبی به کار می
فلزات قلیایی:

در عمل برای ساخت باروت سیاه 75 درصد نیترات پتاسیم، 14 درصد زغال چوب و 11 درصد سولفور ( گوگرد)
روش ساخت منشور

آنچه باید بدانیم!!! - روش ساخت منشور - وبلاگی برای علاقه مندان به علوم باروت سیاه.
مواد منفجره

شکستن سنگ با استفاده از مواد منفجره از ابتدای قرن ۱۷ و هم‌زمان با ساخت باروت 2.باروت سیاه.
برچسب :