سفر به همدان

 همدانHamedanغار عليصدرAli-Sadr Cave
Ali_Sadr_Cave.jpg
مزارع قزوين

برنامه سفر به همدان، پایتخت تاریخ و تمدن ایران، در يك سفره دو روزه، به هدف بازديد از  بزرگ‌ترین غار آبی جهان، غار عليصدر، غاري كه زمین شناسان قدمت سنگهای غار را به دوره ژوراسيك از دوران دوم زمین‌شناسی (۱۹۰-۱۳۶ میلیون سال قبل) نسبت می‌دهند. )شروع شد. مسير را از كرج به سمت قزوين (باراجين) با اتوبوس هاي تبريز رفتيم.از آنجا با خانواده همسرم همراه شديم.به سمت تاكستان مسير را ادامه داديم تا از جاده خلوت به شهرستان آوج رسيديم.براي صرف ناهار و استراحت در بوستان ابتداي آوج توقف كرديم. از مسير كه مي آييد آلاچيق هاي بوستان مشخص هستند و مسافران زيادي آنجا را براي استراحت و كمي توقف و تجديد قوا انتخاب مي كردند. مادرخانم فسنجاني محلي درست كرده بود و ما هم پلو را بار گذاشتيم.سفرهاي خانوادگي اين حسن ها را هم دارد.من و همسر تا مي توانيم سبك سفر مي كنيم و اين لحظه برايمان هم خاطره انگيز بود و هم متفاوت.ظرف و ديگ و يخدان و پيك نيك و كارتن دور پيك نيك كه از سرعت باد جلوگيري كند و خيلي مخلفات ديگه. دو ساعتي آنجا مانديم و سرآخر به سمت غار عليصدر از دوراهي قبل از ورودي همدان راهي شديم.
Takestan.jpg
تاكستان

حدود يك ساعت و نيم در جاده رفتيم و با توجه به تابلوهاي راهنما مسير  كبودرآهنگ را تا عاز طي كرديم.حدود ساعت هفت عصر به مجتمع تفريحي و گردشگري غار عليصدر رسيديم.حدود 75 كيلومتري آمده بوديم. تعداد زيادي مسافر ديديم كه نشان مي داد خبري از بليط براي بازديد امشب نيست و ما را كمي نگران كرد.  اول به سرعت خودم را به باجه بليط رساندم و با صف نسبتا طويلي مواجه شدم.بليط هاي آن روز تا ساعت دوازده شب فروش رفته بود.مجبور شديم براي فردا ساعت هفت بليط تهيه كنيم. قيمت بليط غار نفري 12000 تومان بود.
Ali_Sadr_Cave_1_.jpg

Ali_Sadr_Cave_2_.jpg

Ali_Sadr_Cave_3_.jpg

Ali_Sadr_Cave_4_.jpg
سوغات همدان

***
صنايع دستي در بازار مجتمع غار عليصدر

Ali_Sadr_Cave_5_.jpg

Ali_Sadr_Cave_6_.jpg

Ali_Sadr_Cave_7_.jpg

***
محوطه مجتمع تفريحي

Ali_Sadr_Cave_8_.jpg

Ali_Sadr_Cave_9_.jpg

Ali_Sadr_Cave_10_.jpg

***

Ali_Sadr_Cave_11_.jpg
طلوع خورشيد

 بعد از تهيه بليط، دنبال سوئيت براي اقامت بوديم كه همه پر بودند.ما هم مجبور شديم كنار ماشين چادر بزنيم.فرصت را غنيمت شمرديم و از محوطه مجتمع و بازارچه ديدن كرديم و كمي هم سوغات خريديم.شب گذشت و سر صبح قبل از طلوع آفتاب بيدار شدم و بساط صبحانه را مهيا كردم.سر ساعت جلوي در سالن انتظار غار بوديم.قبل از ورودي در سه تخته سنگ، اطلاعاتي از غار و چهار كاشف غار را حكاكي كرده بودند.
Ali_Sadr_Cave_13_.jpg

Ali_Sadr_Cave_14_.jpg
كاشفان غار شگفت انگيز عليصدر

Ali_Sadr_Cave_12_.jpg
سالن انتظار

 بعد از ورود و دريافت جليقه و عبور از گيت با كارت الكترونيكي كه در بليط فروشي به ما داده بودند، كمي منتظر مانديم و سوار قايق شديم كه از بد واقعه بنده را براي پدال زدن انتخاب كردند و سه قايقي كه به قايق پدالي جلو وصل بود را بايد مي كشيديم. نفر كناري بنده هم به عنوان راهنما بود كه از خستگي و بي خوابي داشت از حال مي رفت. خلاصه پدال زديم و پدال زديم و به تماشاي جذابيت هاي بي نهايت شگفت انگيز اين غار هم مشغول بوديم.نورپردازي هاي رنگارنگ در سراسر غار زيبايي اين جاذبه گردشگري را دوچندان كرده بود.تصور اينكه براي اولين بار اين غار در تاريكي مطلق و در هيجان و استرس و ترس كشف شده بود من را در تالارهاي غار گم مي كرد. تالار آزادي، تالار استالاگميت بزرگ را طي كرديم. در انتهاي مسير به گفته اي سيصد پله داشت كه شما را به بيشترين فضاي غار هدايت مي كرد. به لحاظ ویژگیهای منحصر به فرد این غار زمین شناسان لقب «غار زنده» را به آن داده اند. غار زنده را برگشتيم و اينبار من عقب تر ماندم تا كسي ديگر براي اين وظيفه خطير   انتخاب شود.گزينش انجام شد و ما هم قايق آخر را انتخاب كرديم و اين فرصت بيشتري ايجاد مي كرد تا عكس و فيلم بگيرم. سنگ نماهاي سوسمار، كبوتر، شير دو سر و  رسوبات به صور مختلف استالا كتيت هايي ( چكنده ) را و در كف غار و در جاهايي كه آب وجود ندارد استالاكميت هايي ( چكيده) با اشكال متنوع و جذاب به فور ديده مي شد.وقتي خارج شديم دو ساعتي بود كه غارنوردي كرده بوديم.
Ali_Sadr_Cave_15_.jpg

Ali_Sadr_Cave_16_.jpg

Ali_Sadr_Cave_17_.jpg

Ali_Sadr_Cave_18_.jpg

Ali_Sadr_Cave_19_.jpg

Ali_Sadr_Cave_20_.jpg

Ali_Sadr_Cave_21_.jpg

Ali_Sadr_Cave_22_.jpg
سوسمار

Ali_Sadr_Cave_23_.jpg
سر سوسمار

Ali_Sadr_Cave_24_.jpg

Ali_Sadr_Cave_25_.jpg
كبوتر

Ali_Sadr_Cave_26_.jpg
شير دوسر

Ali_Sadr_Cave_27_.jpg

Ali_Sadr_Cave_28_.jpg
خلق الله السماوات و الارض بالحق

Ali_Sadr_Cave_29_.jpg

Ali_Sadr_Cave_30_.jpg
بازي رنگها

Ali_Sadr_Cave_31_.jpg
بازار

***

آرامگاه باباطاهر

Baba Taher Oryan Hamadani

آرامگاه ابوعلي سينا

Ibn Sīnā

بعد از غارنوردي بي وقفه به سمت همدان حركت كرديم. 35 كيلومتر به همدان مانده بود.آرامگاه باباطاهر اولين انتخاب بود. بليط ورودي 1500 تومان بود.دو نكته به نظرم مهم آمد بازگو كنم و كلي جاي تاسف داشت.اول اينكه  باجه اطلاعات، فقط به فروش بليط تخفيف سورتمه و تله كابين مجتمع تفريحي گنجنامه مشغول بودند و وقتي ما از باجه اطلاعاتي درباره آرامگاه و كاتالوگ درخواست كرديم با لبخند گفتند نداريم!دوم اينكه آخه بابا دور آرامگاه باباطاهر، بازار ترشي فروشي و كيف و كفش چرم و دوغ محلي؟!بگذريم.

babataher_1_.jpg

قبل از ورود سنگ قبري توجه ما را جلب كرد.آرامگاه شاعر و عارف نامي مفتون همداني بود.(مفتون همدانی یا سید میرآقا از شاعران قرن چهاردهماست. وی متولد ۱۲۶۸ هجري شمسيدر همدانو متوفی به سال ۱۳۳۰ هجری شمسی است. سیدمیرآقا در سرودن شعر از سرآمدان معاصر بود و تخلص خود را مفتون انتخاب کرد. از دیوانی حجیم به نام دیوان مفتون به یادگار مانده است که استادسعيد نفيسي مقدمه ای بر آن نوشته است.عشق سرشار و علاقهٔ مفرط وی به ورزش باستانی و جسم نیرومند و پرتحرک او باعث شد که در عنفوان جوانی در ردیف پهلوانان نامی این رشته قرار گیرد. مفتون شیفتهٔ ورزش بود و ورزشکاران بسیار را تربیت کرد. او طبع شعر خود را در این زمینه نیز آزموده است و شاید تنها شاعری است که در اشعارش فنون و اصطلاحات ورزش باستانی و کشتی را که بالغ بر شصت فن است نام برده و در ترجیح‌بندی بالغ بر ۲۶ بند گنجانده است.دیوانش به همّت فرزندش سیّد رضا مفتون «پیمان» چاپ شده است.)

چندي از ابيات روي سنگ آرامگاه

آفرين مفتون از اين شيرين كلامي آفرين

غيرت شيراز كردي دامن الوند را

***

نيست مفتون شكوه اي ما را ز يار خويشتن

آنچه او بر ما روا دارد روا داريم ما

***

babataher.jpg

babataher_2_.jpg

babataher_3_.jpg

babataher_4_.jpg

babataher_5_.jpg

babataher_6_.jpg

وارد آرامگاه شديم و فاتحه اي نثار روح دل سوخته اين عارف بزرگ كرديم. (باباطاهر معروف به باباطاهر عریان،عارف،شاعر و دوبيتيسرای اواخر سده چهارم و اواسط سده پنجم هجریمعاصر طغرل بيك سلجوقيبوده است بابالقبی بوده که به پیروان وارسته می‌داده‌اند و عريانبه دلیل بریدن وی از تعلقات دنیوی بوده است.در میان مردم لرلقب بابا به پیران و مرشدان اهل حقنسبت داده می‌شود.) صداي پيري مي آمد كه گوشه نشسته بود و داشت اشعار باباطاهر را زمزمه مي كرد.من هم با صدايي آرام ابياتي كه در سنگ هاي مرمر اطراف آرامگاه حكاكي شده بود را در آواز دشتي زمزمه مي كردم. فرصت زيادي نداشتيم پس آرامگاه باباطاهر را به قصد آرامگاه ابوعلي سينا ترك كرديم.

Emamzadeh.jpg

امامزاده عبداله (ع)

Abo_ali_sina.jpg

Abo_ali_sina_1_.jpg

مجسمه هاي بوعلي

Abo_ali_sina_5_.jpg


Abo_ali_sina_2_.jpg

Abo_ali_sina_4_.jpg

Abo_ali_sina_6_.jpg

Abo_ali_sina_7_.jpg

دقايقي بعد  در آرامگاه شيخ الرئيس ابوعلي سينا بوديم.(ابوعلی حسین بن عبدالله بن سینا، مشهور به ابوعلی سینا و ابن سینا و پور سینا ( زادهٔ ۳۵۹ ه. ش در بخارا -درگذشتهٔ ۲ تیر ۴۱۶ در همدان، میلادیپزشک و شاعرايراني    و مشهورترین و تاثیرگذارترینِ فيلسوفان و دانشمندانایران است که به ویژه به دلیل آثارش در زمینه فلسفه ارسطوييو پزشکی اهمیت دارد. وی نویسنده كتاب شفایک دانشنامه علمی و فلسفی جامع است و القانون في الطب یکی از معروف‌ترین آثار تاريخ پزشكياست. وی ۴۵۰ کتاب در زمینه‌های گوناگون نوشته‌است که شمار زیادی از آن‌ها در مورد پزشكي و فلسفهاست.جرج سارتندر کتاب تاریخ علم وی را یکی از بزرگترین اندیشمندان و دانشمندان پزشکی می‌داند. همچنین وی او را مشهورترین دانشمند ایران می‌داند که یکی از معروف‌ترین‌ها در همهٔ زمان‌ها و مکان‌ها و نژادها است.)آنجا هم باجه اطلاعات به روال قبل بود.در بدو ورود اولين سنگ قبر آرامگاه ابن سينا و مجسمه عارف قزويني به چشم مي خورد. ابوالقاسم عارف قزوینی يكي از شعرا و تصنيف سرايان بنام دوره مشروطه هم بود.

Abo_ali_sina_3_.jpg

_8.jpg

عارف اگر از عشق گل جان خسته بر باد داد

بر بلبلان درس عاشقي خوش در اين چمن ياد داد


Abo_ali_sina_8_.jpg

Abo_ali_sina_9_.jpg

Abo_ali_sina_10_.jpg

Abo_ali_sina_11_.jpg

Abo_ali_sina_12_.jpg

Abo_ali_sina_13_.jpg

 سنگ قبر ابن سينا را ديدم به ياد فيلم ابوعلي سينا با بازي بي نظير استاد امين تارخ (نویسنده و تدوین و کارگردان این مجموعه مرحوم کیهان رهگذاربوده‌است) افتادم.آن زمان كه بانوي ري مي گفت در ري بمان و ابن سينا مي گفت: بو علي بايد برود.بوعلي مرد سفر است.بوعلي مرد سياست نيست، بوعلي مرد حكومت هم نيست.بوعلي آمده است بخواند و بنگارد و برود.اين ديالوگي بود كه زمزمه كردم.

komaj_cookie.jpg

كماج شريني سنتي همدان هم يادتون نره خيلي خوشمزه است

موزه دفاع مقدس

War Museum

كتيبه هاي گنجنامه

Ganjnameh

آبشار گنجنامه

Ganjnameh Waterfall

Defae_Moqadas_Museum.jpg

بعد از ظهر به ييلاق همدان، منطقه خوش آب و هوا رفتيم.در پارك بساط ناهار را فراهم كرديم و به حسن حضور خانواده غذاي محلي به نام ترش كباب خورديم.در اين بين من هم گفتم از موزه ي دفاع مقدس كه كمي آنطرف تر بود ديدن كنم.برگه اي روي در ورودي زده بودند كه ساعت بازديد بعد از نماز مغرب و عشاء است و من هم فقط از محوطه چند عكس گرفتم.
Defae_Moqadas_Museum_1_.jpg

Defae_Moqadas_Museum_2_.jpg

Defae_Moqadas_Museum_3_.jpg

Defae_Moqadas_Museum_4_.jpg

Defae_Moqadas_Museum_5_.jpg

Defae_Moqadas_Museum_6_.jpg

Defae_Moqadas_Museum_7_.jpg

Defae_Moqadas_Museum_8_.jpg

Defae_Moqadas_Museum_9_.jpg

بعد از صرف ناهار به سمت گنجنامه راه افتاديم.ماشين را كمي پائين تر پارك كرديم.تفرجگاهي سرسبز و خنك براي مسافراني كه تعدادشان هم كم نبود، فرصتي ناب براي استراحت در سايه هاي درختان ايجاد مي كرد و لحظات شادي را در كنار همديگر رقم مي زد.از پله هاي تاريخ بالا رفتيم و در دل كوه دو كتيبه با خط ميخي كه به گنجنامه معروفند،نمايان بود.در سمت چپ كوه بر چهار سنگ ترجمه آن هم موجود بود(سنگ‌نبشته‌های گنج‌نامه نوشتارهایی از دوران داريوشو خشايارشاه هخامنشياست که بر دل یکی از صخره‌های كوه الونددر فاصله ۵ کیلومتری غرب همدانو در انتهای درهٔ عباس‌آباد حکاکی شده‌است. کتیبه‌ها هر کدام در سه ستون ۲۰ سطری به زبان‌های پارسي باستان،بابلي و عيلاميقدیم نوشته شده‌اند. متن پارسی باستان در سمت چپ هر دو لوح جای گرفته‌است و پهنایی معادل ۱۱۵ سانتی متر دارد. متن بابليدر وسط هر دو کتیبه نوشته شده و متن عيلاميدر ستون سوم قراردارد.).
Ganjnameh.jpg

Ganjnameh_1_.jpg
كتيبه هخامنشي

Ganjnameh_2_.jpg

Ganjnameh_3_.jpg
شيربلاله شير بلال

Ganjnameh_4_.jpg
باقالي

Ganjnameh_5_.jpg
تله كابين كه مسير چند كوه را طي مي كرد
كمي آنطرف تر همه آبشار گنج‌نامه با ۱۲ متر ارتفاع در مسیر صعود به ارتفاعات كوه الوندعكس مي گرفتند.به سرم زد برم از بالاي آبشار به تماشا بنشينم.از سمت راست كوه از صخره ها بالا رفتم و خودم را به بالاي آبشار رساندم .همسرم پايين ماند.از بالا ديد متفاوتي خواهيد داشت.تعداد مردم بيشتر مي شد به نظرم.آب خروشان از سينه كش كوه سرازير بود.سر به هوا شده بودم.تا جلوي فنس رفتم تا چنتايي عكس بندازم.هميشه به تماشاي آبشارها از بالاي آنها علاقه داشتم كه اينبار تا حدودي ميسر شد.همسرم راپائين منتظر مي ديدم كه به من لبخند مي زد و شايد به همهي بازي گوشي ها و يا كنجكاوي هاي من مي خنديد.اما در انتهاي لبخندش مهربان بود و از شوق من ذوق مي كرد.به يكباره دلم برايش تنگ شد.زود پائين امدم و با هم قدم زنان از كوه سرازير شديم.از تله كابين و سورتمه و بانجي جامپينگ گذشتيم و قصد برگشت كرديم ولي به علت تاريكي هوا شب را در پارك بسيج ابتداي مسير تهران چادر زديم.چادرهاي مسافران پارك را رنگارنگ كرده بود.فردا صبح زود به سمت رشت براي يك سفر يكروزه رهاي شديمGanjnameh_6_.jpg
آبشار گنجنامه

Ganjnameh_7_.jpg

Ganjnameh_8_.jpg
از بالاي آبشار

Ganjnameh_9_.jpg

Ganjnameh_10_.jpg
با تفنگ بزن جايزه ببر.شانستو امتحان كن

Ganjnameh_11_.jpg
بانجي جامپينگ

تشكر از اينكه حوصله كرديد و تا آخر اين سفر با ما همسفر بوديد


مطالب مشابه :


برنامه پرواز های فرودگاه همدان.

۶۴۲۲ همدان مشهد ۱۰:۰۰ من خودم با پرواز های تابان همدان پرواز
فرودگاه همدان پروازهای همدان - مشهد راه‌اندازي مي‌كند

پایگاه مستقل خبری همدان نیوز - فرودگاه همدان پروازهای همدان - مشهد راه‌اندازي مي‌كند
اطلاعات پرواز‌هاي روزانه از فرودگاه همدان در سال1390

پایگاه مستقل خبری همدان نیوز - اطلاعات پرواز‌هاي روزانه از فرودگاه همدان در مشهد: همدان:
پروازهای همدان کیش برقرار شد

هگمتانه: مدیر فرودگاه همدان گفت: پروازهای مسیر همدان کیش و بالعکس برقرار شد. علي كيخايي در
پرواز مشهد کرمانشاه

مســــافـــرت ارزان - پرواز مشهد کرمانشاه - پرواز به تمام نقاط ایران - مســــافـــرت ارزان
ايجاد شهر الكترونيك همدان اولويت اول است

پرواز - ايجاد شهر الكترونيك همدان اولويت اول است - این وبلاگ شخصی حاوی مطالب محمد مهدی
سفر به همدان

سفر به دیگر سو - سفر به همدان سفر - مشهد. سفر - پرواز
تور مشهد | تور سه شب و چهار روز مشهد | تور هوایی مشهد | تور چارتری مشهد | تورهای مشهد

تور مشهد ، تور مشهد شهریور ۹۱ ، تور مشهد تابستان ۹۱ ، تور چارتری مشهد ، تور هوایی مشهد
زنجان

پرواز زنجان به مشهد و مشهد به زنجان سه شنبه ها و جمعه ها از مشهد ساعت 8 و از زنجان ساعت 11 صبح.
تور مشهد | تور هوایی مشهد | تور ارزان مشهد | تور مشهد 2 شب و 3 روز | تور مشهد تابستان 91

تور بدروم | تور شمال ایران | تور همدان تور مشهد ، تور تور روسیه دلتابان با پرواز
برچسب :