با کاغذ موشک فوتی بسازيم

دوستانه و براي چندمين بار، باز از شما خواهش مي کنم که هنگام ساخت اين کاردستي و به ويژه هنگام به کار انداختن آن ها مراقب سلامتي خود و دوستان و اطرافيانِ خود باشيد زيرا مسئوليت سلامتي شما و دوستان و اطرافيانتان به عهده خود شما است.

مواد و ابزار لازم:

  • کاغذ!(رنگي، سفيد، کاغذ باطله و ... بستگي به سليقه شما دارد)
  • چسب نواري (نوار چسب!)
  • قيچي
  • مداد! (از آن مداد هاي خوب!)
  • ني نوشيدني!! (ني لاغر تر از مداد)

روش ساخت موشک کاغذي:

  • يک استوانه کاغذي بسيازيد! اين استوانه همان بدنه موشک شما خواهد بود! (يک نوار از کاغذ به طول حدوداً 12 سانتيمتر را به دور مداد لوله کرده و با نوار چسب دو لبه کاغذ را به هم بچسبانيد، مداد را از درون استوانه کاغذي بيرون بکشيد.)
  • با کاغذ يک مخروط بسازيد! اين مخروط همان دماغه مخروطي موشک شما خواهد بود! (براي ساختن مخروط روش هاي زيادي وجود دارد، ولي بهترين روش اين است که يک نوار کاغذي نازک و دراز را به دورِ نوک مخروطي مدادِ تراشيده شده بپيچيد و پس از چسب زدن آن را از مداد جدا کنيد. شايد شما روش هاي بهتري در ذهن داشته باشيد! توجه کنيد که اندازه قطر قاعده مخروطي که مي سازيد با اندازه قطر قاعده استوانه برابر باشد.)
  • دماغه مخروطي را خوب به بدنه استوانه اي بچسبانيد! (نبايد هيچ سوراخ يا درزي در بدنه موشک شما وجود داشته باشد، براي اطمينان تمامي بدنه و دماغه را با نوار چسب بپوشانيد. ولي تلاش کنيد موشک شما زياد سنکين نشود! )
  • چند عدد بالک خوب کاغذي بسازيد! (اندازه بالک هاي مثلثي نه زياد بزرگ باشد و نه زياد کوچک؛ به شکل دقت کنيد.)
  • بالک ها را به انتهاي موشک خود بچسبانيد! (براي بهتر چسباندن بالک به شکل توجه کنيد)pppp.jpg

در موشک‌ها کنترل به‌وسيله‌ي سطوح آيروديناميکي دم (يعني بالک) انجام مي‌گيرد. تعداد بالک، نحوه‌ي قرار گرفتن آن‌ها از مسايلي است که تقريباً در کليه‌ي موشک‌ها يکسان است.

در بيش‌تر موشک‌ها، بالك چهارتايي است. استفاده از سه يا چهار بالک (که در بسياري از موشک‌ها متداول است) در موشک‌ کاغذی نيز پيشنهاد مي­گردد (چهار بالک که به صورت ضربدر (×) يا به‌علاوه (+) قرار مي‌گيرند بهتر است). شما مي­توانيد از بالک­هاي بيش­تر و يا کمتري استفاده کنيد. در تصوير از چپ به راست از موشک دو بالکي تا موشک هشت بالکي را مشاهده مي­کنيد! فوت و فن پايداري موشک همين است! اگر علاقه داريد هر پنج نوع را بسازيد و آزمايش کنيد.

پرواز موشک کاغذي

ني نوشيدني را به انتهاي موشک خود فرو کنيد، به محيط آزاد رفته و موشک را به سوي جهتي مطمئن بگيريد (هيچ کس در مقابل شما نباشد)؛ باشدت و به تندي به ني فوت کنيد! موشک شما شليک خواهد شد. دقت کنيد که موشک را به سوي کسي شليک نکنيد!

dddd.jpg

بياموزم:

با ساختن و به کار انداختن موشک کاغذي ياد مي­گيريد که چگونه يک موشک واقعي در هوا پرواز مي­کند! مهم تر آنکه فوت و فن پايداري موشک را نير فرا مي­گيريد. شما براي اينکه اين نکته را بيش­تر لمس کنيد بهتر است يک موشک کاغذي بدون بالک بسازيد و آن را به همان گونه که گفتيم شليک کنيد! تفاوت موشک بالک دار و بي بالک را به خوبي خواهيد ديد. آيا موشک بي بالک پايدار است؟؟

تلاش کنيد موشک را در يک مسير منحني پرواز دهيد. کافي است در هنگام شليک موشک، کمي به بدنه آن زاويه بدهيد (مايل و رو به بالا)!
آيا علاقه داريد موشک شما همانندموشک کروز
پرواز کند؟ موشک کروز در واقع همان موشک بالدار است. براي موشک کاغذي خود همانند هواپيما بال درست کنيد تا ببينيد که چگونه در هوا سر خواهد خورد! ايده هاي ديگري نيز داريد؟ شما مي توانيد موشک هاي گوناگوني بسازيد.

منبع:ستاد توسعه فناوری هوافضا


مطالب مشابه :


با کاغذ موشک فوتی بسازيم

با کاغذ موشک فوتی با ساختن و به کار انداختن موشک کاغذي ياد مي­گيريد که چگونه يک
چگونه موشک کاغذی بسازیم

چگونه موشک کاغذی با کاغذ یک مخروط با ساختن و به کار انداختن موشک کاغذی یاد می
با کاغذ موشک فوتی بسازيم

با کاغذ موشک فوتی با ساختن و به کار انداختن موشک کاغذي ياد مي­گيريد که چگونه يک موشک
مانيگامی, هنر ساخت کاردستی با استفاده از اسکناس

يکی از بازی‌های کودکانه ساختن اشيايی چون نمکدان، کشتی، هواپيما و موشک جای کاغذ، با پول
با کاغذ موشک فوتی بسازيم

با کاغذ موشک فوتی با ساختن و به کار انداختن موشک کاغذي ياد مي­گيريد که چگونه يک
روش ساخت قایق کاغذی

روش ساخت قایق با کاغذ . 1- ابتدا باید یک کاغذ مسطتیل شکل را انتخاب کنید .
آموزش کاردستی با تا زدن کاغذ ( اوریگامی )

بچه ها از کار با کاغذ و ساخت حجم های جدید و زیبا کردن یک موشک تسلط دارید خیالی نیست چراکه
جام موشک کاغذی وبلاگستان + تکمیلی (1)

همه با موشک و کرده و مشغول ساختن موشک می با ۱۰ عدد کاغذ باقیمانده قایق
برچسب :