شعله‌کشان پاییز گرگان را از دست ندهید

بار دیگر شهری که دوست داشتم

 

زهراكشوري:جنگل‌های گلستان، کهن‌ترین جنگل‌های جهان هستند. پاییز‌ِ رازآلودی دارند که برای همیشه در ذهن شما حک می‌شود. بنابراین پاییزِ رنگ‌ریز و برگ‌ریزِ جنگل‌های «هیرکانی» را در فصل شعله‌خیز طبیعت، از دست ندهید. پاییز شهری است که «نادر ابراهیمی» در کتابی با نام «بار دیگر شهری که دوست داشتم» از آن یاد کرده است. شک نکنید که علاوه بر او، شما هم بار دیگر این شهر و جادة پاییزی که شما را به آن می‌رساند، دوست خواهید داشت.

چگونه گرگان برویم؟

برخلاف عادت، ابتدا پاسخ این سوال را می‌دهیم که چگونه به گرگان برویم؟ این سوال را همیشه در پایان معرفی یک منطقه پاسخ می‌دادیم، اما این‌بار در ابتدا، مسیر را مشخص می‌کنیم. دلیل محکمی هم داریم. چون قرار نیست به گرگان سفر کنیم، گرگان بهانه‌ایست برای دیدن یکی از زیبا‌ترین مسیرهای پاییزی ایران. مسیری که شما را به گرگان می‌رساند، پر از پاییزهای رنگارنگ است. فقط پل زیبای «ورسک» و ایستگاه راه‌آهن «سه خط طلا» را در پاییز تصور کنید تا زیبایی مسیر، کمی تا قسمتی دستتان بیاید.

از راه‌های مختلفی می‌توان به گرگان رسید. اگر عجله دارید و می‌خواهید در کمترین زمان به گرگان برسید، هواپیما را انتخاب کنید. اما اگر می‌خواهید دیوانی از پاییزهای دیوانه کننده را ورق بزنید با جادّه هم‌مسیر شوید. اتوبوس‌های این مسیر از مقصد تهران، عموماً از جادّة «هَراز» به سمت گرگان حرکت می‌کنند. اگر فکر می‌کنید نشستن در اتوبوس شما را خسته می‌کند و به پا و کمرتان فشار می‌آورد، می‌توانید قطار را انتخاب کنید. قطار هم، مسیری را می‌شکافد که در آن، یکی از زیبا‌ترین پاییزهای جهان به کوپه‌های شما می‌آید. اما، اگر می‌خواهید پا به پای پاییز شوید، بهترین راه، سفر با ماشین شخصی است. راه زمینی تهران ـ گرگان بسته به شلوغی یا خلوتی و این‌که با اتوبوس یا خودروی شخصی مسافرت کنید، کم‌وبیش بین پنج تا هفت ساعت به درازا می‌کشد. اگر با خودرو قصد سفر به گرگان را دارید، بهترین راهِ عبور از رشته‌کوه البرز و دسترسی به این شهر، جادّة فیروزکوه است. جادّة فیروزکوه، نسبت به همتای دیگرش _ هَراز _ ایمن‌تر و در روزهای تعطیل، عموماً خلوت‌تر است و همان‌طور که می‌دانید عوضِ آمل، در قائم‌شهر به مقصد می‌رسد. وقتِ عبور از جادّة فیروزکوه، جز خودِ شهرِ فیروزکوه از گردنة «گدوک»، «ورسک»، «پل‌سفید»، «زیرآب» و «شیرگاه» عبور خواهید کرد تا طی گذر از این شهر‌ها، چشم‌گیر‌ترین دیدنی مسافرت‌ِ جادّه‌ای از البرز، که تفاوت اقلیمی بخش جنوبی با شمالی است را تجربه کنید. لازم نیست بگوییم که پاییز در این مسیر، چه غوغایی می‌کند. اما مسیر، مهم‌ترین بخش سفر ماست که به پاییز گرگان ختم می‌شود. به این نقطه که می‌رسید گرگان با درختان «چنار» و «سرو»، «سرخ» و «نارنجی‌پوش» به استقبال شما می‌آید، همراه با فروشنده‌هایی که روسری‌های رنگارنگ ترکمنی را کنار جادّه عرضه می‌کنند.


مطالب مشابه :


مشهد به تهران مسير اول 880 كيلومتر، مسير دوم935كيلومتر

مسیر پیشنهادی اول:ازمشهد به تهران علي آباد، فاضل آباد،گرگان، كردكوي، بندر گز
مشهد به گرگان 560 كيلومتر

مسیر سفر: گرگان- آق قلا- اينچه برون- كلاله- گنبد كاووس- بي بي مشهد به تهران و بالعكس 880
شهرستان گرگان

اطلاعات عمومی ایرانگردی آشنایی با استان های کشور مسیر تهران است. گرگان در گرگان قديم يا
ایستگاه گرگان از مسیر راه آهن ایران - ترکمنستان حذف شد/ تغییر نام راه آهن از گلستان به اترک

از گرگان چه خبر - ایستگاه گرگان از مسیر راه آهن ایران - ترکمنستان حذف شد/ تغییر نام راه آهن از
مشهد به رشت مسير اول1057 كيلومتر، مسير دوم 1222كيلومتر

راهنماي سفردر ايران Travel Guide in Iran - راهنماي سفر به مشهد مقدس شهر مولايمان امام رضا(ع) Travel guide to
گرگان؛ قطعه ای از بهشت در شمال ایران

مسیر هوایی تهران تا گرگان 35 دقیقه زمان می برد. همچنین مسیر تهران به گرگان دارای خط راه آهن است.
شعله‌کشان پاییز گرگان را از دست ندهید

راه زمینی تهران ـ گرگان بسته به شلوغی یا ۲۴ کیلومترى گرگان و در مسیر جادّة گرگان
مشهد به ساري مسير پيشنهادي اول689 كيلومتر،مسير پيشنهادي دوم734 كيلومتر

مسیر پیشنهادی اول: از گرگان تا كرد كوي ۳۰ كيلومتر است كه در نتيجه فاصله مشهد به تهران و
فاصله لاهیجان تا مراکز استانها

تهران: 447: نمایش مسیر: خرم گرگان: 558: نمایش مسیر:
مسیر قطار تهران شمال

ایستگاه های راه آهن مسیر تهران گونی بافی - ساری و ادامه مسیر تا گرگان: نوبخت - نکا - مسیر
برچسب :