به لیمو

%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87%20%D8%AF%D8%A7%

این جنس ۴ گونه درختی و درختجه ای خزان کننده دارد که بومی شمال و مرکز امریکا و غرب و شرق آسیا هستند .

نام آن بعلت بوی مطبوع برگ در بین باغبانان به لیمو و عربی لویسه نامیده می شود. این درختچه به سرمای چند درجه زیر صفر حساس است و در شمال کشور در هوای آزاد بخوبی رشد می کند و در نقاط سردسیر در گلخانه نگهداری می شود.


گیاه دارویی به لیمو Lippia citriodora

2005782779797738150_rs.jpg

معرفی و گیاهشناسی

به لیمو درختچه ای است خزان پذیر از خانواده ی شاهپسند که ارتفاع این گیاه به 3 تا 5 متر نیز میرسد. برگ های این گیاه به صورت کشیده و به رنگ سبز کمرنگ دیده می شوند و بصورت دسته های سه تایی بر روی ساقه قرار می گیرند. گلهای این گیاه به رنگ بنفش کمرنگ بصورت گل آذین پانیکول در انتهای ساقه وجود دارند. جنس Lippia دارای بیش از 200 گونه است که در این بین L.citriodora دارای اهمیت ویژه ای می باشد.

%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87%20%D8%AF%D8%A7%

2005725284750561638_rs.jpg

پراکنش و نیازهای اکولوژیکیبه لیمو گیاهی است بومی کشورهای آمریکای جنوبی (شیلی و پرو) که بطور وسیع در باغ های کشورهای اروپایی کشت می گردد. این گیاه امروزه در شمال کشورمان کشت و کار می گردد و گونه های بومی ای نیز از  جنس Lippia در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری کشورمان وجود دارند.
به لیمو برای رشد به هوای گرم، نور فراوان و رطوبت بالا نیاز دارد و به سرما حساس می باشد. برای رشد به خاک هایی با بافت سبک و لومی نیازمند است و pH خاک مناسب برای این گیاه 5/6 ذکر گردیده است.

2001048255449460277_rs.jpg

2001086846375262988_rs.jpg

%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87%20%D8%AF%D8%A7%2001056201764588149_rs.jpg

تکثیر به لیمو به وسیله قلمه زدن شاخه ها و یا خوابانیدن آنها در زمینهای قابل نفوذ و مرطوب صورت می گیرد. ضمناً چون این گیاه در مقابل حرارت حساسیت دارد آبیاری زمین زراعتی به لیمو مخصوصاً در فصول گرم بسیار مهم  است.
تکثیر به وسیله قلمه زدن بدین صورت است که شاخه های جوان گیاه را که در آغاز رویش طولی دارند از ساقه قطع می کند و پس از جدا نمودن برگها آنها را به صورت قلمه در آورده و در نهالستان که زمین آن قبلاً آماده گردیده، می کارند توسط آبیاری که بطور مرتب از قطعه زمین نهالستان بعمل می آید، قلمه ها تدریجاً در پائیز ریشه دار می شوند و بر اثر رشد و نمو آمادگی انتقال به زمین زراعتی را پیدا می کنند.

Lippia citriodora: Lemon verbena

کاشت نهال : زمین زراعتی باید کم و بیش آفتابگیر و قابل نفوذ و دارای رطوبت کافی باشد و قبلاً آنرا به عمق ۵۰-۴۰ سانتی متر بخوبی شخم زده باشند. در غیراینصورت ریشه های گیاه نمی توانند به سهولت در داخل خاک نفوذ کرده و رطوبت لازم را بدست آورند. برخی نیز معتقدند که دو مرتبه دیگر باید زمین شخم زده شود که آخرین دفعه آن به منظور وارد کردن انواع کودها به درون خاک است. پس از انجام این کارها در سطح زمین زراعتی خطوطی به فواصل ۸۰ تا ۱۰۰ سانتی متر ایجاد کرد و سپس فواصلی به طول ۶۰ سانتی متر در روی خطوط تعیین می نمایند که هر یک محل انتقال یکی از قلمه های ریشه دار گیاه است قبل از انتقال قلمه های ریشه دار به زمین آنها را از ناحیه یک سانتی متری یقه قطع می کنند و ریشه های بلند گیاه را نیز کوتاه کرده تا با این عمل ریشه های جانبی سریعتر آمادگی رویش پیدا کنند.

عمل انتقال آنها در این هنگام باید با دست به خوبی صورت گیرد که پس از وارد کردن به داخل خاک قسمتی از خاک بر اثر فشار انگشتان بر روی گیاه ریشه دار و عاری از ساقه به حالت فشرده در آید. در پائیز پس از انجام اعمال ضروری و برای نگهداری گیاه از عوامل نامساعد محیطی , سطح زمین کشت را با قشری از برگهایخشک می پوشانند و سپس در بهار آنها را از روی قلمه ها خارج می سازند.

Lippia citriodora: Lemon verbena

کود دهی : کلیه عملیات اصلاحی مثل افزودن به موقع کود به زمین شامل ۲۰۰ کیلوگرم کود ازته نیترات سدیم در هر هکتار زمین باید انجام شود میزان مصرف کودهای شیمیایی دیگر مانند سوپر فسفات به مقدار ۳۰۰ کیلوگرم و سولفات پتاسیم به مقدار ۱۰۰ کیلوگرم در هکتار می باشد.

برداشت برگهای به لیمو : زمان جمع‌آوری برگ گیاه ۲ تا ۳ بار در سال و معمولاً در ماههای خرداد و مرداد و مهر صورت می گیرد. پس از جمع آوری محصول شاخه های برگدار گیاه را قطع می نمایند و سپس آنها را به طور طبیعی به صورت دسته و به وضع آویخته در انبارهای مخصوص قرار می دهند به نحوی که جریان هوا در آن محل برقرار باشد. پس از خشک شدن برگها را از شاخه ها جدا می نمایند.

گیاه دارویی به لیمو Lippia citriodora

فرآوری

برگ ها و پیکر رویشی تازه ی این گیاه حاوی اسانسی می باشند که بوی لیمو می دهد و آنچنان عطر دلنشینی دارد که همیشه به عنوان یک گیاه معطر در باغ های سلطنتی اسپانیا کشت می شده است. ترکیب اصلی اسانس به لیمو سیترال می باشد و سایر اجزای اسانس آن عبارتند از: لیمونن، کارون، لینالول، ژرانیول و ... .

%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87%20%D8%AF%D8%A7%

2001055763227496286_rs.jpgمطالب مشابه :


آفات درختان مرکبات

نگهداری درختان برگها و میوه های درختان لیمو در اثر حمله کنه ، خاکستری درخت مبتلا بايد
آموزش پیوند زدن درختان میوه

فروش نهال لیمو شهسوار و نشتارود و نگهداری کلیه درخت را بر می دارند تا قسمت
پرتقال

پرتقال درختی است یا به عبارت بهتر درخت کوچکی است بذر ها از لیمو ، نارنگی انتخاب و نگهداری
لیمو شیرین

موسسه كشاورزي فرشاد - لیمو شیرین - دست در دست هم دهیم به مهر * میهن خویش را کنیم اباد
آفات پرتقال، نارنگی، نارنج و لیمو

فروش و خدمات باغبانی - آفات پرتقال، نارنگی، نارنج و لیمو - شهسوار, نشتارود, خدمات, باغباني
فصل اول (گیاه شناسی مرکبات)

در لیمو ها و لایم ها از شکوفه بر روی درخت پرورش و نگهداری درختان میوه با هدف
گل شناسی مرکبات

بنابراین به طور متوسط در لیمو ها فقط 7 شدن همگی به میوه ، درخت تحمل نگهداری آن ها را از
به لیمو

درخت غان: اکسیر و در نقاط سردسیر در گلخانه نگهداری می به لیمو به وسیله قلمه زدن شاخه ها و
علت تلخ شدن لیمو شیرین، وجود موادی به نام نارنجین و لیمونین می باشد

هر آنچه باید درباره گیاهان مختلف بدانیم - علت تلخ شدن لیمو شیرین، وجود موادی به نام نارنجین
درختان میوه

لیمو شیرین -هفته سوم اذر 86 نگهداری از درخت انار در آب و هواي خشك مشروط به اينكه مرتب
برچسب :