معرفی منطقه سوم دریایی امام حسین(ع) ماهشهر

پس از تشکیل نیروی دریایی سپاه در سال 64 این نیرو آنچنان سازمان کلاسیک رزمی مثل ارتش نداشت و فاقد منطقه و پایگاه قابل عرضی بود و بیشتر به عملیات های پارتیزانی و پراکنده در پایگاه های غیر ثابت دست میزد.
پس از جنگ و آغاز طرح بازسازی سپاه، این نیرو 4 منطقه عملیاتی برای خود تعریف کرد و تعداد زیادی پایگاه قایق تندرو در سراسر خلیج فارس ایجاد کرد که واحد اطلاعات نیروی دریایی امریکا تعداد پایگاه ها را بیش از 50 پایگاه و قایق های موشک انداز را بیش از 2000 فروند براورد کرده است.
منطقه اصلی این نیرو که شامل تجهیزات سنگین ندسا است در بخش غربی اسکله شهید باهنر بندرعباس و جنوب غربی ترین نقطه شهر بندرعباس است و اسکله بوشهر نیز در منتهی الیه جنوبی شهر بوشهر قرار دارد. در چالوس نیز منطقه دریایی چهارم سپاه وجود دارد که اخیرا به ارتش واگذار شد.

و اما منطقه سوم دریایی ماهشهر:

ستاد فرماندهی این منطقه در بخش مرکزی این شهر ودر محدوده بین ماهشهر قدیم و ناحیه صنعتی آنجا می باشد پادگان نسبتا بزرگی که کنترل کامل بخش شمالی خلیج فارس را در اختیار دارد ودستورات لازم را پس از هماهنگی با ستاد سرخه حصار تهران و نیز ستاد کل نیروهای مسلح  اتخاذ می کند.
این پادگان سرفرماندهی پایگاه دریایی اروند(همان پایگاه دستگیر کننده سربازان انگلیسی)،که منطقه ای بسیار مهم و استراتژیک یعنی مثلث مرز دریایی-ایران-عراق کویت، میباشد را بعهده دارد.وجود این پایگاه باعث برقراری امنیت کامل مرزهای آبی و حتی خاکی در این منطقه شده بگونه ای که مشکلاتی مانند قاچاق سوخت حل گردیده و از طرفی متجاوزان غربی باوجود همه امکانات نظامی حتی جرات نزدیک شدن به مرزهای آنجارا نداشته باشند!، این پادگان نسبتا تازه ساخت و همچنان دارای طرح توسعه است و تعداد زیادی سرباز و پاسدار در آن هستند و دارای یک تیپ تفنگداران دریایی نیز هست.

IMAGE634352256645325898.jpg

البته انتقادی که به سپاه وارد است این است که زیاد به وضع ظاهری شمایل سربازان خود اهمیت نمیدهد و اکثرا برعکس ارتش که به نظم و نظافت بسیار حساس است سربازان سپاه دارای موهای ژولیده و ریش بلند و کفشهای واکس نزده و لباس کثیف هستند و حتی جالب است بدانید سپاه در بعضی شهرها(مثلا ماهشهر) اصلا دژبان ندارد تا به بی انضباطی های شهری سربازان رسیدگی کند. از پادگان و ستاد فرماندهی که بگذریم باید سری نیز به اسکله مجیدیه در ساحل نیلگون خورموسی خلیج فارس بزنیم که پایگاه ده ها فروند شناور موشک انداز سپاه است وامنیت آبهای شمال خلیج فارس را تضمین می کند.البته2 فروند هلی کوپتر میل 17 به صورت رزرو عملیات های هوادریا را انجام می دهند.اسکله مجیدیه اسکله تازه ساختی است که چند سال بیشتر از افتتاح ان نمی گذرد و به همت قرارگاه مهندسی سازندگی خاتم الانبیا ساخته شده است. شناورهای عاشورا-ذوالجناح-باور-مینی زیردریایی ها و... جلوه زیبایی به این اسکله داده اند و جدا غروبهای ساحل خلیج  فارس را صفای دیگریست.

%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%87_%D8%B3%D9

از دیگر پایگاههای تحت فرماندهی منطقه سوم ماهشهر،ناوتیپ 313 قادر مستقر در جاده متهی به مجتمع بندری امام خمینی(ره) میباشد که باتوجه به حساسیت منطقه، اهمیت خاصی دارد.پادگان تکاوران دریایی در نزدیکی جراحی نیز از دیگر مراکز تحت فرماندهی این منطقه میباشد.

با درود بر همه دریادلان و نگاهداران بی ادعای همیشه بیدار مرزهای آبی و خاکی و هوایی ایران زمین ، خداوند نگهدار همگی این عزیزانمطالب مشابه :


مراسم افتتاحیه مسابقات لیگ خردسال نونهال پسر استان مازندران

تکواندو بابلسر و بهنمیر . - مراسم افتتاحیه مسابقات لیگ خردسال نونهال پسر استان مازندران
وارش نيوز/دو مازندرانی به اردوی تیم ملی تکواندو بزرگسالان دعوت شدند

وارش نيوز / اخبار چالوس. وارش نيوز / اخبار رییس هیات تکواندو مازندران افزود :
وارش نيوز/جام مسابقات آزاد تکواندو هانگ مادانگ سردارشهید طوسی در نکا برگزار شد

وارش نيوز / اخبار چالوس. رئیس هیأت تکواندو نکا و مسئول برگزاری این دورها مسابقات به سطح
با برگزاري ديدارهاي هفته هفتم و هشتم؛

الف و ب،‌ المپيك گرگان،‌ هيئت گيلان،‌ ياسين بانك انصار،‌ سما چالوس و هیات تکواندو
فهرست فیلم های شرکت کننده و راه یافته به بخش مسابقه جشنواره فیلم کوتاه برکت

فیلم و تئاتر چالوس هیــات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی وزارت ارشاد به تعطیلی دائم خانه
فهرست کد ملی شهر ها

283 چالوس. 625 هیات تکواندو استان البرز- باشگاه
سرنوشتی که تقدیر پیش پای ستاره های ورزش ایران گذاشت

فیصل دانش از قهرمانان به نام تکواندو قبل درجاده چالوس مورد حمله عضو هیات مدیره
آغاز رقابت دانشجويان تکواند و وکاراته کاران پسر دانشگاه آزاداسلامي منطقه 3 در واحد بابل

مراسم روز درختکاری در واحد جویبار با حضور ریاست، هیأت تکواندو وکاراته چالوس وتنکابن در
معرفی منطقه سوم دریایی امام حسین(ع) ماهشهر

در چالوس نیز منطقه دریایی چهارم سپاه وجود دارد که اخیرا به هیات تکواندو شهرستان
برچسب :