اپوکسی چیست ؟

اپوکسی یا پولی‌ پوکساید، نوعی بسپار ترموست است که از واکنش سخت‌کننده ی پولی‌آمین با رزین اپوکساید حاصل می‌شود. اپوکسی دامنهٔ کاربرد گسترده‌ای دارد، از جمله در مواد چسبهای همه‌کاره و اف‌آرپی.تینر

مزایای روکش صنعتی اپوکسی

 • افزایش مقاومت بتن در برابر فرسایش، تخریب و اکثر مواد شیمیایی
 • روکش اپوکسی مطلقاً جذب اب ندارد و از نفوذ آب، روغن و سایر مایعات به جسم بتن جلوگیری می کند.
 • روکش اپوکسی، سبک و کم حجم بوده و از ایجاد هرگونه گرد و غبار جلوگیری می نماید.
 • روکش اپوکسی به صورت یکپارچه و در رنگ های متنوع اجرا می گردد.
 • روکش اپوکسی با ضخامت ۴ میلیمتر، افزایش مقاومت فشاری بتون را تا ۱۱۰۰ kg/cm2 را در بر دارد.
 • سهولت در شستشو، حداقل ۲۰ سال عمر مفید و سرعت در ترمیم آن، از سایر امتیازات این پوشش می باشد.
 • انواع کفپوش اپوکسی جهت سالن های صنعتی

  • کفپوش اپوکسی گردگیر به ضخامت ۱ میلیمتر، این نوع کفپوش جهت جلوگیری از گرد و غبار بتون بکار می رود.
  • کفپوش اپوکسی یکپارچه به ضخامت ۳ میلیمتر به صورت صاف دارای مقاومت بالای سایشی و مقاوم در برابر خوردگی، فرسایش و نفوذ روغن، چربی و آب به جسم بتون – ایجاد سهولت در شستشو و امکان دکوراتیو بودن کف. (کفپوش فوق در انواع صنایع از خودرو سازی، داروسازی، صنایع غذایی، صنایع بهداشتی، چاپخانه ای و … کاربرد دارد.)
  • کفپوش اپوکسی به ضخامت ۳ میلیمتر به صورت معوج (اصطلاحاً پوست پرتقالی) که علاوه بر داشتن خصوصیات روکش صاف از لغزش افراد و ماشین آلات در محیط های خیس و چرب جلوگیری می نماید.
  • کفپوش اپوکسی نیمه زبر و زبر، کفپوش فوق در ضخامت های بالتر از ۴ میلیمتر اجرا می گردد. روکش فوق دارای مقاومت مکانیکی بالایی می باشد و عدم خش پذیری از دیگر خصوصیات آن می باشد.
  • کفپوش اپوکسی ضد اسیدی که دارای مقاومت بسیار بالا در برابر عوامل خورنده شیمیایی می باشد. کاشی ضد اسید ی
  • کفپوش اپوکسی ورزشی که معمولاً از اپوکسی انعطاف پذیر در آن استفاده می شود.
  • کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک که اصطلاحاً ضد جرقه نامیده می شود (مورد مصرف آن در انبارهای مهمات، سالن های مخابرات، اطاق های کامپیوترف اطاق عمل بیمارستان ها می باشد.)
  • بتون اپوکسی که به ضخامت تقریبی ۲۰ میلیمتر اجرا می گردد و در برابر ضربه های شدید کاملاً مقاوم است.

  انواع رنگ اپوکسی :

  رنگ رویه اپوکسی پلی آمید براق
  رنگ رویه اپوکسی پلی آمید نیمه مات
  رنگ رویه اپوکسی پلی آمید مات
  رنگ میانی اپوکسی پلی آمید
  رنگ میانی اپوکسی پلی آمید HB
  رنگ رویه اپوکسی پلی آمید(مخصوص آب آشامیدنی)
  رنگ میانی اپوکسی پلی آمید (مخصوص آب آشامیدنی)
  پرایمر زینک ریچ اپوکسی دوجزئی
  پرایمر زینک ریچ اپوکسی سه جزئی
  پرایمر زینک فسفات اپوکسی
  پرایمر زینک کرومات اپوکسی
  پرایمر اکسید آهن اپوکسی پلی آمید
  رنگ میانی اپوکسی پلی آمید HB MIO
  رنگ میانی اپوکسی پلی آمید MIO
  رنگ رویه اپوکسی پلی آمین
  رنگ میانی اپوکسی پلی آمین
  رنگ اپوکسی اِستر هوا خشک
  رنگ رویه کولتار اپوکسی پلی آمید
  پرایمر کولتار اپوکسی پلی آمید
  رنگ رویه اپوکسی فنولیک
  پرایمر اپوکسی فنولیک
  رنگ رویه اپوکسی پلی امین glass flake
  رنگ رویه اپوکسی پلی آمین(مخصوص آب آشامیدنی)
  رنگ میانی اپوکسی پلی آمین(مخصوص آب آشامیدنی)
  پرایمر اپوکسی ضدخوردگی (IPS)
  پرایمر اپوکسی

  رنگ پلی اورتان

  کفپوش اپوکسی، رنگ اپوکسی، اپوکسی

  کفپوس اپوکسی

  کاربرد اپوکسی در شکل دهی صنعتی و کمپوزیت

  سیستم های اپوکسی در شکل دهی صنعتی برای تولید قالب ها، قالب های الگو(master models) ، ورقه ها، ریخته گری، تجهیزات و دیگر وسایل صنعتی استفاده می شوند. "شکل دهی پلاستیک" جایگزین فلزف چوب و دیگر مواد سنتی می شود و بطور کلی کارایی را افزایش می دهد و یا هزینه کلی را کاهش می دهد یا زمان انتظار را برای بسیاری از فرایندهای صنعتی کوتاه می نماید. اپوکسی ها همچنین در تولید فایبرگلاس یا قطعات کمپوزیت استفاده می شوند. انها از رزینهای پلی استر و رزینهای وینل استر گرانتر هستند ولی معمولا قطعات کمپوزیت قوی تر و مقاوم تر به دما تولید می نمایند.

  کاربردهای فضایی اپوکسی

  در صنعت فضایی، اپوکسی بعنوان ماده ماتریس ساختمانی استفاده می شود و سپس با فیبر تقویت می شود. معمولی ترین فیبرها شامل شیشه، کربن، کولار (Kevlar )و بر است. اپوکسی ها همچنین بعنوان چسب ساختمانی استفاده می شوند. موادی مانند چوب و دیگر موادی که از فناوری کمی برخوردارند با رزین های اپوکسی چسبانده می شود.

  اپوکسی و زیست شناسی

  اپوکسی ها قابل حل در اب مانند دورکوپان Durcupan [6] و [۷] معمولا برای قرار دادن نمونه های میکروسکپی در پلاستیک، برای برش عرضی با میکروتوم و سپس تصویربرداری، استفاده می شود.
  هنر
  رزین های اپوکسی مخلوط با رنگ دانه ها ممکن است بعنوان محیط رنگ امیزی استفاده شوند، که این عمل با ریختن لایه ها بر روی هر کدام برای تشکیل یک تصویر کامل انجام می گیرد.

  اپوکسی و صنعت

  در سال ۲۰۰۶ صنعت اپوکسی بالغ بر ۵ میلیادر در امریکای شمالی و حدود ۱۵ میلیارد دلار امریکا در جهان بوده است. بازار چین سریعا رشد نموده است و بیش از ۳۰% بازار جهانی را تشکیل می دهد. تقریبا از ۵۰ تا ۱۰۰ اپوکسی رزین و سخت کننده ها تشکیل شده است.
  تولید کننده گان اپوکسی که در بالا ذکر شده معمولا اپوکسی رزینها را به شکل قابل استفاده به مصرف کننده کان نهایی نمی فروشند، بنابراین گروه دیگری از شرکتها هستند که مواد خام اپوکسی رزین را از تولید کننده گان عمده می خرند و سپس سیستم های اپوکسی را مخلوط (ترکیب می نمایند، تغییر می دهند) می کنند. این شرکتها فرموله کننده نامیده می شوند. بیشتر سیستم های اپوکسی فروخته شده توسط این فرموله کننده ها تولید می شوند و انها ۶۰% ارزش دلاری بازار اپوکسی را تشکیل می دهند. صدها روش وجود دارد که فرموله کننده ها می توانند اپوکسی ها را تغییر دهند- با اضافه کردن پرکننده های معدنی (تالک، سیلیکا، الومین و غیره)، با اضافه کردن انعطاف دهنده ها، کاهنده لزوجت، رنگ کننده ها، حجم دهنده ها، تسریع کننده ها، تقویت کننده های چسب و غیر. این تغییرات برای کاهش هزینه، برای بهبود عملکرد و بهبود اسانی فرایند کردن انجام می شوند. در نتیجه یک فرموله کننده هزاران نوع فرمول مختلف را می فروشد که هر کدام برای نیاز خاصی یا یازار خاصی ایجاد شده اند.
  بازار اپوکسی نیز تحت تاثیر رکود اقتصادی جهانی قرار گرفته و میزان ان به ۱۵٫۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۹، تقریبا به همان اندازه ۲۰۰۵، کاهش یافته است. در برخی بازاهای محلی تقریبا ۲۰% کاهش یافته است. با بهبود اقتصاد جهانی بازار اپوکسی در حال حاضر رشد مثبت را تجربه می کند. با رشد سالانه ۳٫۵ تا ۴% بازار اپوکسی انتظار می رود که در سال ۲۰۱۲ ۱۷٫۷ میلیارد دلار و ۲۱٫۳۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ برسد. رشد بیشتر بعد از اینکه نیازهای بیشتری به بازار کمپوزیت اپوکسی و بازار چسب اپوکسی (epoxy adhesive )پیش بینی می شود (تصویر: صنعت).

  خطرات بهداشتی اپوکسی

  خطر اولیه در استفاده از اپوکسی غالبا مربوط به ترکیب سخت کننده است نه خود رزین اپوکسی. به ویژه سخت کننده امین خیلی خورنده هستند، ولی ممکن است بعنوان مواد سمی، سرطانزا/ جهش زا نیز طبقه بندی شوند. امین های اروماتیک اسیب زا هستند (بیشتر انها مواد سرطانزای شناخته شده هستند و یا گمان می رود که سرطانزا باشند)، ولی مصرف انها اکنون محدود به موارد صنعتی خاصی می شود و امین های الیفاتیک و سیکلوالیفاتیک کم خطر تر معمولا مورد استفاده قرار می گیرند.
  رزین های مایع اپوکسی در حالت سفت نشده غالبا بعنوان سوزش اور برای چشم و پوست طبقه بندی می شوند و نیز برای ابزیان سمی هستند. رزینهای جامد اپوکسی معمولا از رزینهای مایع بی خطرترند،و بسیاری از انها بعنوان مواد بی خطر طبقه بندی می شوند. یک خطر مختص اپوکسی رزین ها حساسیت زایی است. این خطر در اپوکسی رزینهای حاوی رقیق کنندها با وزن ملکولی کم بیشتر مشخص است [۱]. تماس با اپوکسی واکنش الرژیک ایجاد می نماید. حساسیت زایی عموما بخاطر در مواجه مکرر (مثلا بهداشت ضعیف در محل کار و فقدان ابزارهای حفاظتی) در طولانی مدت رخ می دهد. گاهی واکنش های الرژی چندین روز دیرتر بعد از تماس با اپوکسی رخ می دهد. واکنش های الرژیک به شکل اماس پوست، بخصوص در نواحی که در تماس زیاد است (دست و بازوها) رخ می دهد. مصرف اپوکسی منبع اصلی اسم شغلی در تولید کننده گان پلاستیک است [۱۲]. بیس فنول A که در تولید گروههای معمول رزینهای اپوکسی استفاده می شود، مختل کننده شناخته شده غدد درون ریز است.

  منبع: http://www.aryasath.com/%D8%A7%D9%BE%D9%88%DA%A9%D8%B3%DB%8C/


مطالب مشابه :


رزین­های XAD

analytical chemistry - رزین­های XAD - شیمی تجزیه رزین چیست؟ - رزین از نظر لغوی یعنی صمغ درخت
رزین‌ مبادله کننده یون چیست؟

رزین‌ مبادله کننده یون چیست رزین‌های آنیونی ضعیف مقاومتر از رزینهای آنیونی قوی بوده و
اپوکسی چیست ؟

مهندسی پلیمر - اپوکسی چیست ؟ - مهندسی پلیمر-مرکز قزوین-بچه های ورودی سال 90 - مهندسی پلیمر
رزین

رزین چیست؟ رزین ترکیبی طبیعی یا مصنوعی است که بسیار چسبناک است و تحت شرایطی سخت می شود.
اپوکسی چیست؟

پوکسی یک هم‌بسپار است؛ که از دو مادهٔ شیمیایی مختلف تشکیل شده. این دو ماده را با نام رزین یا
"رزین پلی استر"

رزین پلی استر Polyester Resin. رزین پلی استر ماده ای است که در مجسمه سازی و کارهای صنعتی مورد
تعیین ظرفیت مبادله کنندگی رزین کاتیونی

رزین از قبل به فرم اسیدی در آمده و کاملا خشک گردیده است. بر روی آن 50 میلی لیتر آب مقطر و 5/2 گرم
فایبرگلاس چیست؟

فایبرگلاس چیست حاوی یک نوع یا بیشتر از الیاف تقویت کننده بوده که توسط یک رزین
برچسب :