صنایع دستی لرستان

جاجیم: جاجیم لرستان به لحاظ تنوع رنگ ها بسیار چشم نواز بوده و از نخ پشمی و رنگ های طبیعی رنگرزی بافته می شود که چهارگوشه های مربعی 10*10 سانتیمتر اصلی ترین طرح آن را شامل می شود. در لرستان به جاجیم « ماشته » می گویند که از دیرباز تاکنون در میان مردم این دیار به عنوان مهمترین و زیباترین جهیزیه عروس مورد استفاده قرار می گیرد.(بازگشت...)
گلیم: در گلیم نقشه کاربرد چندانی ندارد و معمولاً نقش آفرینی در آن به صورت ذهنی و سلیقه ای انجام می شود. گلیم لرستان بیش از قالی سابقه و قدمت دارد و در واقع قالی در اثر تکامل گلیم طی قرن های متمادی پدید آمده است. نقوش آن بر گرفته از طبیعت، شکار و اشکال انتزاعی است. که با بهره گیری از اعتقادات و باورهای آیینی و سنتی بافته و به بازار عرضه می شود. گلیم از نخ پنبه ای یا کنفی با رد گیری تار و پود بافته می شود.(بازگشت...)

 ورشو سازی: صنعت ورشو سازی در گذشته نه چندان دور در شهر بروجرد رونق فراوانی داشت و بخش وسیعی از بازار قدیمی این شهر را به خود اختصاص می داده است. گستردگی این هنر به حدی بوده است که نام شهر بروجرد و ورشو با هم آمیخته شده اند. این فلز به صورت ورق از کشور آلمان و لهستان به ایران وارد می شده است و با داشتن جلا و مقاومت طولانی در مقابل پوسیدگی، آنرا « ژرمن سیلور » نیز اطلاق می کردند. هنرمندان دیار بروجرد، با استفاده از فن چکش کاری و خم کاری و استفاده از دستگاههای ساده و همچنین نیروی بازوی خود ، به خلق آثار فلزی بسیار زییایی از ورقهای ورشوئی می پرداختند که از جمله می توان به ظروف غذا خوری، سماور، سینی، قندان، چایدان، گلاب پاش و ... اشاره نمود. از برجسته ترین هنرمندان این حرفه می توان استاد علی مینا گر، مرحوم استاد رئوف، مرحوم استاد قریب استاد رضا گلدوز، استاد محمد باد آور، استاد علیرضا شاددل، استاد ماشاء اله فرخی و دیگران را نام برد.( بازگشت...)

گیوه دوزی: یکی از صنایع دستی رایج در لرستان می باشد. گیوه از دوقسمت اصلی « زیره » و« رویه» تهیه می شود. ساخت زیره به وسیله دو لایه چرم که یکی از آنها توسط اشخاصی به نام (آجیه کو ) با نخهای نسبتاً ضخیمی آج انجام می شود. پس از آج با استفاده از لایه های مقوا و چرم زیر آجیه شده دوره دوزی و آماده اجرا و مراحل بعدی کار که شامل بافت دور گیوه و نیز رویه آن می باشد با استفاده از نخ های نازکتر و ظریفتری با سوزنهای کوچک و ریز بافته می شود. در مرحله آخر بافت قسمتهای خارجی به طرز زیبا و ماهرانه ای انجام می شود . پس از اتمام کار بافت که توسط زنان خانه دار و به عنوان کاری جنبی صورت می گیرد استاد کار گیوه دوز، مابقی کار یعنی قرار دادن پارچه مناسب و چسباندن آن داخل گیوه بوسیله سریشم و نیز چرم دوزی پشت پاشنه و بعضاً میخ کوبی پاشنه جهت جلوگیری از ساییدگی را انجام می دهد.


مطالب مشابه :


بازدید مدیر کل سازمان آموزش فنی وحرفه ای استان از مرکز متوسطه حرفه ای کاوش کرمانشاه

موضوعات مرتبط پیش حرفه ای پزی و چرم دوزی فنی وحرفه ای مو جود در فنی وحرفه ای
آزمون عملی مجدد

مرکز آزمون مجتمع مراکزآموزشی فنی حرفه پته دوزی شده در مجتمع مراکز آموزش فنی و
صنایع دستی لرستان

دستاوردهای آموزش فنی و حرفه در مرحله آخر سریشم و نیز چرم دوزی پشت پاشنه و
آدرس مراکز فروش و آموزش چرم

برای آموزش چرم دوزی چرم دوزی دارند. که معمولا در هر منطقه فنی و حرفه ای
آزمو عملی آذر ماه

مرکز آزمون مجتمع مراکزآموزشی فنی حرفه دوزی قلاب باف چرم در مجتمع مراکز آموزش فنی
بخشی از عملكرد دهياري روستاي چيچكلو در شش ماهه نخست سال 1391

بخشی از عملكرد دهياري روستاي چيچكلو در دوزی با چرم با کل فنی حرفه ای
نمونه سوالات نازک دوزی

(فنی و حرفه ای و سوزن چرم دوزی که فشار دهند انگشتانه در انواع فلزی یا پلاستیکی
تزئینات لباس در دوره ماد وهخامنشی

(فنی حرفه ای دوزی ،ملیله دوزی وقلاب دوزی داشته .در جامی که از لایه چرم ظریف از
برچسب :