مقاله برادر جانبازم کاووسی


بوی جبهه در محوطه پیچیده و فضا را عطرآگین کرده بود. حال هوای شب عملیات و غریو "الله اکبر"، بوی نمناک سنگرهای تاریکِ جبهه، صدای انفجار و دود و بوی باروت در ذهن ها تداعی شده بود. بعضی از بچه ها واقعاً سی سال بود همدیگر را ندیده بودند. دیدار یار غایب دانی چه ذوق دارد؟  پنج شنبه بیست و پنجم مهر 92. شبی که انتظارش را می کشیدیم، فرا رسید. رزمندگانی که هر کدام سی سال پیر شده بودند، در فضایی صمیمی گرد هم آمدند. گردهمایی با عنوان "سومین همایش رزمندگان شهرضا" در دانشگاه آزاد شهرضا برگزار شد. در این چند ساعت به یاد ماندنی، تنفس ظاهری بچه ها در دانشگاه آزاد شهرضا بود، اما فضا فضای جبهه بود.

لبخندهای زیبای آن روزهای پر از خاطره و البته از همان جنسِ لبخندهای جبهه، دوباره بر لب ها نقش بسته بود. صمیمیت خاکی آن روزها دوباره یادآوری شد. گویی در این چند ساعت در شهرضا نبودیم. گویی در عین خوش و انرژی و شهرک دارخوین و خرمشهر و تنگه ی چزابه و... قدم بر می داشتیم. همه ی ما کت و شلوار بر تن داشتیم، اما چهره ی دوستان مان را با همان لباس های خاکی می دیدیم.

گویی در این محفل با شکوه، زمان را سی سال به عقب برگردانده بودند. جوان بودیم و پر نشاط. بازار مصافحه و بوسه داغ بود. مثل همان روزها می خندیدیم، شوخی می کردیم و گاهی که به یاد دوست شهیدی می افتادیم، مغموم می شدیم. بعضی از بچه ها بر روی صندلی چرخدار تکیه زده بودند، که باعث تعجب یاران قدیمی شده بود. به یاد آن روزها عکس گرفتیم، اما امروز در کنار مزار شهدای گمنام در دانشگاه.

چایی نوشیدیم و نسکافه، در لیوان های کاغذی یکبار مصرف. یک لحظه چایی ام را با آن چایی که شهید احمد کریمی سی و یک سال پیش در پادگان دوکوهه توی دَلّه برایمان درست کرده بود، مقایسه کردم. اما این چایی هم مزه ی همان چایی را می داد، چون در کنار همان دوستان دوکوهه می نوشیدیم.

نماز جماعت را به امامتِ  یکی از همان طلبه های رزمنده خواندیم. یکی از همانهایی که در زمان جنگ، رفتن به جبهه و یاری دین خدا را، بر یاد گیری ضَرَبَ ضَربا در حوزه، ترجیح داده بود. چه صحنه ی زیبایی بود. امام جماعت رزمنده ی بسیجی و همه ی نمازگزاران هم رزمنده و جانباز و آزاده و بسیجی. نماز گزارانی که بیشترشان با تیر و ترکش هایی که در بدن داشتند به رکوع و سجده می رفتند. نماز گزارانی که  نه با حرف، بلکه در عمل، ایمان و اعتقادشان را به ربوبیت پروردگار به اثبات رسانده بودند. نماز گزارانی که عملاً پا را جای پای یاران اباعبدا.. الحسین(ع) نهاده بودند. دیدن چنین صحنه هایی در زمان کنونی، بسیار بسیار با ارزش و قیمتی است و لذت درک آن با هیچ لذت دیگری قابل قیاس نیست. به جرأت می گویم، مسجد دانشگاه آزاد شهرضا تاکنون اینقدر سرشار از نفَسِ یاران حق و اشباع از انرژی مثبتِ آنان نشده بود. بعضی از بچه ها تاب نیاوردند، از ثواب نماز جماعت گذشتند و از چهره ی یاران جنگ تصویربرداری می کردند. مشخص بود ذوق زده شده اند.

                            shahrezanews.gif

وارد سالن زیبای آمفی تأتر دانشکده ی داروسازی شدیم. سنگری با گونی چتایی، کلاه آهنی، پلاک رزمنده و چراغ فانوسی بر روی سِن خودنمایی می کرد. این سنگر مجازی، دل بچه های جنگ را به سوی "دیار عاشقان" سوق داده بود.

برنامه هایی که تدارک دیده بودند، یکی از دیگری بهتر و زیباتر بود. رزمنده ای از نحوه ی شهادت شهدا گفت، روایت نحوه ی شهادت شهید کاظمینی و شهید تسلیم، غمی سنگین را بر دل ها نشاند و اشک خیلی ها را جاری کرد. رزمنده ی آزاده ای از خاطرات شیرین تنگه ی چزابه و خاطرات طنز اسارتش گفت و خنده را بر لب های همرزمانش مهمان کرد. رزمنده ی جانبازی ضمن سپاس از همرزمانش به آنان تلنگری هم زد، درد دلی کرد و از اوضاع فرهنگیِ به وجود آمده ی امروزه گِله مند بود. رزمنده ی خوش خُلقی هم که خودش از اصحاب رسانه بود، اجرای برنامه را بر عهده داشت. او با اجرای استادانه اش و قرائت اشعار زیبایش، فضای محفل را عطرآگین می ساخت.

از دیگر برنامه های جالب همایش، نشان دادن عکس های جوانی رزمندگان و مقایسه ی آن با تصاویر امروزی شان بود، که خیلی مورد توجه بچه ها قرار گرفته بود. نمایش عکس ها همزمان بود با پخش تصنیف زیبای حامد زمانی که جلای خاصی به این قسمت از برنامه بخشیده بود.

به این عکس ها خیره شو

به اون روزهای پر از خاطره ...

اهل فن به خوبی دریافته بودند، که روی این قسمت کار زیادی انجام شده است. این جلوه های ویژه و کارهای کامپیوتری هم، ماحصل زحمات یکی از بچه های مخلص رزمنده و جانباز بود. تلاش خالصانه ی این پزشکِ جانباز، در حرفه ی مقدسش، همچنان شامل حال مردم شهرضاست.

 


مطالب مشابه :


ثبت نام دوره هاي كارداني پودماني رشته هاي صنايع غذايي

دانشجویان صنایع غذایی شهرضا - ثبت نام دوره هاي كارداني پودماني رشته هاي صنايع ... افشار ، معاون آموزشي دانشگاه با اعلام اين خبر افزود: پذیرش دوره هاي كارداني علمي
دانشگاههای پذیرنده کارشناسی ارشد رشته مهندسی علوم و صنایع غذایی

دانشجویان صنایع غذایی شهرضا - دانشگاههای پذیرنده کارشناسی ارشد رشته ... دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان 10 نفر گرایش تکنولوژی صنایع غذایی.
اموزش نصب و کانفیگ سرور لینوکس apache + PHP + Mysql + phpMyAdmin

انجمن علمی کامپیوتر دانشگاه دولتی شهرضا - اموزش نصب و کانفیگ سرور لینوکس apache + PHP + Mysql + phpMyAdmin - - انجمن علمی کامپیوتر دانشگاه دولتی
توسعه ی او-اسپرت در دانشگاه پیام نور کشور

به گزارش روابط عمومی او-اسپرت طی حکمی از سوی اداره کل تربیت بدنی دانشگاه پیام نور کشور، خانم شکوهی به عنوان ریاست او-اسپرت دانشگاه پیام نور کشور منصوب
بازخوانی اندیشه سیاسی اندیشمندان جهان اسلام

اندیشه های سیاسی در اسلام دانشگاه شهرضا - بازخوانی اندیشه سیاسی اندیشمندان جهان اسلام - اندیشه های سیاسی در اسلام گروه معارف اسلامی دانشگاه ازاد اسلامی واحد شهرضا.
آثار افزودن گلوتن بر کیفیت ماکارونی

دانشجویان صنایع غذایی شهرضا - آثار افزودن گلوتن بر کیفیت ماکارونی - اولین وبلاگ اختصاصی دانشجویان و اساتید صنایع غذایی ... سامانه آموزش دانشگاه شهرضا.
اسامی نویسندگان شهرضائی

فهرست آثار چاپ شده ي مؤلفان ، شاعران ،مترجمان و مصححان شهرضايي از آغاز تاكنون. منبع ... درس هايي در ترجمه (2ج )/ تهران / دانشگاه آزاد واحد شمال/ 1378. خليل الله اميني و
مقاله برادر جانبازم کاووسی

گردهمایی با عنوان "سومین همایش رزمندگان شهرضا" در دانشگاه آزاد شهرضا برگزار شد. در این چند ساعت به یاد ماندنی، تنفس ظاهری بچه ها در دانشگاه آزاد شهرضا بود، اما فضا
بلاهایی که سر میوه ها آورده ایم+تصاویر

مهندسی کشاورزی دانشگاه پیام نور شهرضا - بلاهایی که سر میوه ها آورده ایم+تصاویر - انجمن علمی کشاورزی دانشگاه پیام نورشهرضا - مهندسی کشاورزی دانشگاه پیام نور
برچسب :