مبانی حسابداری

  مبناي نقدي : درآمدها زمانی شناسایی و ثبت می شوند که وجه آنها دریافت شود و هزینه ها زمانی ثبت می شوند که وجه آنها به صورت نقد پرداخت شود. بنابراین درآمد ها و هزينه هنگام وصول يا پرداخت شناسايي مي شوند.فاقد محتواي اطلاعاتي جهت بررسي عملكرد واحد دولتي بوده و در بسياري از كشورهاي دنيا منسوخ شده است.از مزيت هاي آن نشان دادن قدرت نقدينگي بدون برآورد مي باشد. مبنای تعهدی درآمدها در زمان تحصیل یا تحقق صرفنظر از زمان وصول وجه  شناسایی و ثبت می شود و هزینه ها به محض تحمل صرفنظر از زمان پرداخت وجه شناسایی و ثبت می شود.بنابراین درآمد، هنگام وقوع و هزينه هنگام تحمل شناسايي مي شود. جريان ورودي و خروجي وجه نقد در واحد دولتي ملاك شناسايي درآمد و هزينه نيست.بسيار ايده آل بوده اما قابليت اجراي آن نيازمند سيستم هاي اطلاعاتي و زيربناي آماري قوي در زمينه پيش بيني و برآورد هزينه ها ودرآمدهاست. مبنای نقدی تعدیل شده   درآمدها فقط در زمان وصول وجه شناسایی می شوند(مانند نقدی کامل) و هزینه ها وقتی ثبت می شوند که اولا کالا یا خدمات دریافت شده و ثانیا وجه آن به صورت قطعی پرداخت شود.لذا بعضی از پرداخت ها مانند پیش پرداخت، علی الحساب، تنخواه گردان پرداخت که از پرداختهای غیرقطعی محسوب می شوند، تا زمانیکه کالا یا خدمتی دریافت نشده به عنوان هزینه شناسایی و ثبت نمی شوند بلکه به عنوان یک دارایی محسوب می شود. بنابراین ثبت وشناسايي هزينه يا خرج طبق قانون محاسبات عمومي كشور مستلزم تحقق دو شرط لازم و كافي به شرح زير است:

1)تحويل كالا يا انجام خدمت و يا اجراي قرارداد

2)پرداخت وجه بصورت قطعي

از طرفي بر اساس قانون محاسبات عمومي كشور هر پرداختي از جانب دولت هزينه نيست، بلكه پرداخت ها به چهار گروه هزينه، پيش پرداخت، علي الحساب و تنخواه گردان پرداخت تقسيم شده اند كه هزينه يك پرداخت قطعي محسوب شده و ساير پرداخت ها غير قطعي اند. لذا مبناي حسابداري دستگاههاي دولتي در ايران،نقدي تعديل شده است.

مبنای تعهدی تعدیل شده هزینه ها در زمان ایجاد یا تحمل شناسایی و ثبت می شوند (مانند تعهدی کامل) ولی درآمد ها به دو دسته تقسیم می شوند. یک دسته درآمدهایی هستند که قابل اندازه گیری بوده و در عین حال در دسترس بوده و در زمان کوتاهی پس از تشخیص قابل وصول خواهد بود.این قبیل درآمدها با استفاده از حسابداری تعهدی شناسایی و ثبت می شوند.دسته ای دیگر از درآمدها که فاقد ویژگی های فوق بوده، وصول آنها پس از تشخیص، در طول دوره مالی یا مدت کوتاهی بعد از دوره مالی امکان پذیر نمی باشد.این قبیل درآمدها با الستفاده از حسابداری نقدی شناسایی و ثبت می شوند.بنابراین مناسب ترين مبنا در حسابداري فعاليت هاي غير بازرگاني در سازمان هاي دولتي و غير انتفاعي مي باشد. آن شك و ترديدي كه در خصوص وصول درآمد در روش تعهدي وجود داشت در اين روش تا حدودي برطرف مي شود چراكه درآمد هايي قابل شاسايي خواهند بود كه قابليت وصول در كوتاه مدت را داشته باشند و در خصوص هزينه ها كماكان تعهدي عمل مي شود. مبنای نیمه تعهدی هزینه ها بر مبنای تعهدی و درآمدها بر مبنای نقدی شناسایی و ثبت می شود.يكي از ساده ترين مبنا ها در شناسايي درآمد و هزينه است، چراكه هزينه ها تعهدي شناسايي مي شوند و مي توان بر اساس مدارك هزينه از تحمل آنها آگاه شد واز اين مهمتر شناسايي درآمد بوده كه بصورت نقدي مي باشد و از اين رو سادگي روش هاي نقدي را نيز دارد.فرق عمده آن با روش تعهدي تعديل شده، مربوط به عدم شناسايي درآمدهاي با قابليت وصول بالا مي باشد كه يك ضعف عمده براي روش نيمه تعهدي محسوب مي گردد. 


مطالب مشابه :


ویژگی های یک کلاه ایمنی استاندارد

ویژگی های یک کلاه ایمنی استاندارد. در بحث ایمنی صنعتی و همچنین وسایل و تجهیزات حفاظت فردی p.p
طراحی پوستر علمی-ویژگی‌های پوستر علمی

طراحی پوستر علمی-ویژگی یک پوستر علمی و استاندارد میتوانید فایل پاورپوینت زیر
پاورپوینت‌ درس‌های 1 و 2 و 3 و 4 و 5 و 6 و 8 و 9 و 10 و 11 و 12+(مطالب اضافی) مطالعات اجتماعی هفتم

پاورپوینت‌ درس‌های 1 و 2 و 3 و 4 و 5 و 6 و 8 pdf‌ علامت استاندارد ویژگی‌های چهار ناحیه آب
پروژه بازاریابی و بازارسازی زیره و زرشک

پاورپوینت طرح درس جامعه درجه بندی و استاندارد ویژگی‌های نمونه مورد بررسی
مبانی حسابداری

تعهدی شناسایی و ثبت می شوند.دسته ای دیگر از درآمدها که فاقد ویژگی پاورپوینت استاندارد
ویژگی های اتاق جغرافیا

دانلود فرم بررسی و ارزیابی سوالات استاندارد آزمون دی و ویژگی های پاورپوینت طرح درس
عناوین سایت های عمرانی امروز 12/12/1390

استاندارد ۶۰۴۳ تعیین فایل پاورپوینت آموزشی استاندارد ۶۰۴۳ تعیین ویژگی بتن
دانلود استانداردهای کیفی آب شرب ( شماره استاندارد ۱۰۵۳) (شماره استاندارد ۱۰۱۱) (استاندارد سازمان

مهندسی آب (Water Engineering) - دانلود استانداردهای کیفی آب شرب ( شماره استاندارد ۱۰۵۳) (شماره
برچسب :