آموزش ضربات دست در ورزش کاراته (قسمت دوم)

این ضربه همانگونه که در شکل زیر می بینید بر گردن حریف وارد می شود .

521990_eNzMn9VK.jpg

منبع : کتاب کیوکوشین کاراته


شوتو گانمن سوتو اوچی

521990_T4Synx3y.jpg

شوتو گانمن سوتو اوچی (ضربه از خارج با استفاده از تیغه دست )

برای اجرای این ضربه دست عمل کننده را پشت سر آورده و دست عکس العمل را جلوی سینه قرار دهید . و سپس ضربه را دورانی با سرعت و قدرت کافی مقابل صورت خود با عکس العمل سازی مناسب انجام دهید .

521990_2z44JMpb.gif

این ضربه همانگونه که در شکل زیر می بینید بر گردن حریف وارد می شود .

521990_WsKeZu3x.jpg

منبع : کتاب کیوکوشین کاراته

 

ضربات شوتو

شاید در گذشته اکثر مردم کاراته را فرمی از حالت دستهای باز (شوتو) تصور می نمودند . دو عامل تاثیر گذار در ذهنیت عامه مردم یکی تبلیغ فیلمهای سینمایی رزمی آنزمان و دیگری تمرکز مربیان در آموزش ضربات با قسمت شوتو بوده است . در حقیقت دست چاقویی به مثابه کارد برنده و قوی مورد استفاده قرار می گرفت و بودند اشخاصی که می توانستند با یک ضربه ی شوتو استخوان بدن حریف را شکسته و یا اجسام سخت را با این قسمت بشکنند .

521990_NRz7o2cU.jpg

کاربرد استفاده از شوتو در کاراته امروزی بیشتر در بخش تکنیک و کاتا می باشد ، و به صورت دفاع و ضربه مورد استفاده قرار می گیرد .

پنج شوتو اصلی در روش کیوکوشین عبارتند از :

521990_OHKIo7hZ.jpg

منبع : کتاب کیوکوشین کاراته

 

سیکن چودان سوکی( Seiken chudan tsuki)

 521990_2ECVTVMq.gif

یکی از مهم ترین تکنیک ها است  بنابراین می خواهیم برخی نکات تئوری مهم آن را توضیح دهیم با استفاده از مثال این کار را انجام می دهیم .

اول از همه ،  در مورد طریقه ی جابجایی بدن برای کمک به ضربه زدن قویتر و سریعتر  نظرات متفاوتی در کلاسهای مختلف وجود دارد . در کیوکوشین ما در نهایت 45 درجه شانه ها را چرخش می دهیم به طوری که چرخش بدن سرعت دست را افزایش می دهد .

اما این فقط در صورتی که دو حرکت به طور همزمان انجام شود کاربرد دارد . اگر شما به عنوان مثال شانه های خود را حرکت بدهید و سپس شروع به حرکت دست نمایید حریف شما یک پیام دریافت می کند " شانه های او در حال حرکت هستند ، یک ضربه به نظر می رسد ، بهتر است کاری انجام دهم " .

اگر شانه های خود را بیشتر از 45 درجه بچرخانید :

الف ) دیر یا زود به پشت خود آسیب می رسانید

ب ) بیش از حد انرژی مصرف می کنید

ج ) سرعت را از دست می دهید

د) پشت خود را برای ضد حمله آسیب پذیر می سازید

باسن نیز می چرخد ، پرتاب ضربه به منظور افزایش  سرعت بیشتر مانند یک سیلی محکم به نظر می رسد . این بسیار متفاوت از بسیاری مدارس کاراته است . همچنین به خاطر داشته باشید که اگر شما در یک فاصله ی بسیار نزدیک کار می کنید فضایی برای اجرای کلاسیک چرخش شانه ها و باسن وجود ندارد . تکنیک ها ( تمام آنها ) قابل تعدیل هستند .

مشت می بایست به درستی بسته شود . دست باید تقریبا تا آخرین لحظه که به هدف اصابت می نماید آرامش داشته باشد . سپس  باید کاملا محکم باشد ، تمام تمرکزتان به هدف باشد یا اگر در حال اجرای یک ضربه برای شکستن هستید به پشت آن هدف تمرکز کنید . اغلب می شنوید که گفته می شود اگر در حال ضربه زدن به قفسه سینه هستید باید ستون فقرات را هدف خود بدانید .

سطح خارجی کف و مچ دست باید در یک خط مستقیم قرار داشته باشد . یک خط را تصور کنید که سیکن ( بند انگشتهای  اشاره و میانی ) ، مچ دست و آرنج در مسیرش حرکت می نماید . باید یک خط راست باشد نه به صورت زیگزاگ .  در غیر اینصورت  شما مچ دستتان را خم می کنید و تمام نیروی دست ، باسن به علاوه وزن بدنتان را استفاده خواهید کرد .

مشت حرکتش را تقریبا از زیر بغل شروع می کند در ارتفاع سینه . این با بسیاری از مدارس سنتی که ضربه را از سطح ران شروع می کنند متفاوت است .

مشت می چرخد . در ابتدا کف دست رو به بالا است و در انتهای حرکت کف دست رو به پایین قرار می گیرد .مشت باید تا رسیدن به هدف چرخش داشته باشد این حرکت به بازشدن آرنج و افزایش نیروی ضربه کمک می نماید .

اما آرنج نباید کاملا باز شود بلکه برای جلوگیری از آسیب باید کمی خم باشد . تصور کنید که آرنج شما کشیده است و حریف آن را دفاع می کند یا به آن ضربه وارد می کند این برای شما بسیار بد است . در حالیکه اگر آرنج خم باشد به راحتی آسیب نمی بیند و حریفتان قبل از ضربه به آن، بیشتر فکر می کند .

آرنج های شما باید به سمت پایین باشند اگر آنها به طرفین باشند قدرت ضربه کمتر می شود و زیر بغل شما برای حمله باز می باشد .

از سوی دیگر در زمان اجرای معکوس حرکت، دقیقا همین حرکت در جهت مخالف اجرا شود . در انتها مشت نزدیک زیر بغل جمع شود و برای اجرای ضربه ی دیگر آماده باشد . در میانه ی مسیر هر دو دست باید با یکدیگر روبرو شوند کف دو دست روبروی هم باشد . این اغلب برای بررسی اشتباهات تازه کارها استفاده می شود .

مشت بایستی در خط مستقیم حرکت کند . مهم نیست که بدن در حال چرخش است و دستها و باسن در حال حرکت هستند . اگر دست شما در یک مسیر باز حرکت می کند دارید مرتکب اشتباه می شوید . خط بین مشتتان زمانیکه هنوز زیر بغل قرار دارد و هدف مسیری است که باید دنبال شود .

منبع : ترجمه شده توسط آزاده سادات مقدم نیا از http://karate.snowcron.com

 

سوکی

521990_O8ZW3NMu.jpg

سوکی ضربه پایه در روش کاراته می باشد از اینرو تمرین و تبحر در اجرای یک ضربه مستقیم (سوکی) چه در جودان (بالا) چه در چودان (وسط) و گدان (پائین) نقش اساسی در پیشرفت یک کاراته کا دارد- اجرای ضربات متوالی سوکی باید در مرکز بدن و در یک هدف نشانه گیری شود، قدرت گیری باید از قسمت تاندن(شکم) انجام شده و انتقال نیرو از کمر به عضلات زیر بغل ، کتف ، بازو و با چرخش مچ دست در انتها به سیکن صورت پذیرد تا بتوان ضربه ی موثر بر هدف وارد نمود باید توجه داشت در هنگام انجام ضربه زاویه بدن متغیر نباشد از جمله مواردی که میتوان در به ثمر رساندن این ضربه نام برد استقرار مناسب وجود کیمه و عکس العمل سازی سریع (هیکی ته) می باشد .

521990_XGtdsVOi.jpg

منبع : کتاب آموزش کیوکوشین کای کاراته

http://kkarate.persianblog.ir


مطالب مشابه :


دانلود کتاب آموزشی کیوکوشین کاراته

کیوکوشـــــین کــاراته مشــــــــهـــــد - دانلود کتاب آموزشی کیوکوشین کاراته - (www.karatebaz
دانلود کاتا با لینک مستقیم (کیفیت عالی و حجم کم)

Kyokushin Karate FARDIS - دانلود کاتا با لینک مستقیم (کیفیت عالی و حجم کم) - - Kyokushin Karate FARDIS
دانلود مبارزه کیوکوشین و ووشو

شرکت کشاورزی و دامپروری سرافراز هزارمسجد - دانلود مبارزه کیوکوشین و ووشو - دانلود مقالات
آموزش مفصل کاراته (بخش اول)

کاراته،دانلود آموزش کاراته،کتاب آموزش کاراته،آموزش کتاب کیوکوشین کای کاراته و http
آموزش ضربات دست در ورزش کاراته (قسمت دوم)

آموزش کاراته | کیوکوشین ، شوتوکان - آموزش ضربات دست در ورزش کاراته (قسمت دوم) - کاراته،دانلود
آموزش احترامات در کیوکوشین کاراته

کاراته،دانلود آموزش کاراته،کتاب آموزش کاراته،آموزش تخصصی کاراته کتاب کیوکوشین کای
برچسب :