چگونه طرح درس بنویسیم؟

  طرح درس روزانه پیش بینی مجموعه فعالیتهای است كه معلم برای تدریس در یک جلسه درس تدارك می بیند. در طرح درس فعالیتهای ضروری و مهم آموزشی به ترتیب ودر زمانهای مشخص تنظیم می شود و به كیفیت آموزش كمك خواهد كرد. تدوین طرح درس برای معلمان تازه كار و دانشجویان تا حدودی وقت گیر و مشكل است و به تدریج وپس  از كسب تجربه تهیه آن آسان تر خواهد بود.

اجزای طرح درس

رعایت نكات زیر برای تدوین طرح درس روزانه ضروری است:

مشخصات عمومی

1-هدف كلی درس

2-هدفهای رفتاری

3-الگوی تدریس

4-پیش بینی رفتار ورودی

5-وسایل مورد نیاز

6-مراحل تدریس ( فعالیتهای مقدماتی، ارزشیابی تشخیصی ، آماده سازی و ایجاد انگیزه ، نحوه ی ارائه درس ، جمع بندی)

7-فعالیتهای تكمیلی ( ارزشیابی پایانی ، تكلیف )

8-خود ارزیابی

مشخصات عمومی

قسمت اول هر طرح درس شامل قسمت های زیر است:

نام درس                موضوع درس              پایه تحصیلی                     نام مدرسه

نام معلم                 مدت جلسه              تعداد شاگردان                 تاریخ

 

1-هدف كلی

آن دسته از اهداف آموزشی كه به صورت عبارتهای كلی بیان می شوند هدفهای كلی آموزشی گفته می شود هدفهای كلی تغییر مطلوبی را كه باید در رفتار شاگردان ایجاد شودمشخص نمی كنند هدفهای كلی مبهم اند و به آسانی قابل وصول نیستند   معمولا هدف كلی در یك جمله و به صورت كلی بیان می شود و تقریبا مشابهت زیادی با عنوان درس دارد. مثال:

دانش آموزان با مفهوم مقاومت و كاربرد آن آشنا شوند0

2-هدفهای جزئی

هدفهای جزئی یا مرحله ای از هدفهای كلی محدودتر و نسبت به هدفهای رفتاری جامعیت و شمول بیشتری دارند. هدف جزئی نسبت به هدف كلی جنبه های عملی بیشتری دارد دقت در نوشتن هدفهای جزئی و تنظیم درست توالی آن موجب نظم بیشتر فعالیتهای آموزشی می شود0 در طرح درس لزومی به نوشتن اهداف جزئی نیست ولی نوشتن آنها كه براساس عناوین فرعی درس نوشته می شود به نوشتن هدفهای رفتاری كمك خواهد كرد.

3-هدفهای رفتاری     behavioral objectives

 هدفهای رفتاری یا هدفهای اجرایی به آن دسته از هدفها گفته می شود كه نوع رفتار و قابلیتهایی را كه انتظار داریم شاگرد پس از یادگیری مطلبی خاص به آنها برسد مشخص می كند و براساس آنها مواد آموزشی و روش تدریس مناسب انتخاب می شود 0 این هدف ها با واضح ترین عبارات و با دقت كافی آنچه را كه شاگرد باید در جریان یادگیری بیندیشند ،انجام دهد و یا احساس كند را روشن می نماید

هدفهای عملكردی به اندازه كافی مشخص و پر جزئیات هستند و به خوبی عملكرد دانش آموز را مشخص می كنند و اینكه چه موقع هدفها مورد دستیابی واقع شده اند 

یك هدف رفتاری خوب باید دارای ویژگیهای زیر باشد:

الف – رفتار مورد مشاهده دقیقامشخص باشد از بكار بردن افعال و كلمات مبهم پرهیز شود

 

،مانند انجام دادن ، فهرست كردن ، نوشتن ، دسته بندی كردن ، محاسبه كردن ، ساختن.

ب- موقعیت یا شرایطی كه رفتار باید در آن مشاهده شود یا انجام گیرد مشخص شده باشد بعبارت دیگر مشخص كنیم كه شاگرد از چه چیزهایی می تواند یا نمی تواند استفاده كند و یا در كجا و در چه زمانی باید مهارت لازم را كسب كند. مثلا با استفاده از كتاب ، بدون استفاده از ماشین حساب ،در حضور جمع

ج- معیار (درجه موفقیت )باید دقیقاًمشخص باشد .منظور حد نصابی است كه بر اساس آن رفتار ارزشیابی می شود . مثلاًسه مورد از چهار مورد ،حداقل یك مورد ،در عرض دو دقیقه ،70%صحت ،بدون غلط

هدف رفتاری را نباید به صورت سوال نوشت و قبل از نوشتن هدفهای رفتاری عبارتهای زیر نوشته می شوند :

از دانش آموزان انتظار می رود پس از پایان درس بتوانند :

سه تن از نویسندگان ایرانی را نام برده و حداقل یكی از آثار آنها را ذكر كنند .

رفتار :به خاطر آوردن و نام بردن         شرایط: استفاده از كتاب       معیار :سه تن

هدف رفتاری نامناسب:حوزه ی گسترش زبان فارسی را توضیح دهید.

هدف رفتاری مناسب :درباره اهمیت زبان فارسی دری در كشورهای همسایه نیم صفحه مطلب بنویسید.

هدف رفتاری نامناسب :چند تن از فارسی سرایان برون مرزی را نام ببرید.

هدف رفتاری مناسب :دو تن از فارسی سرایان برون مرزی را نام ببرید.

هدفهای رفتاری بر اساس سلسله مراتب از آسان به مشكل و یا بصورت پیش نیاز و پس نیاز مرتب می شوند.

همچنین هر هدف رفتاری باید معلوم شود كه در كدام طبقه قرار می گیرد . نباید درس منحصر به یك سطح آنهم سطوح پایین باشد .

طبقه بندی سطوح یادگیری

هدفهای رفتاری در طبقه های مختلف یادگیری قرارمی گیرند و متناسب با پیچیدگی و ماهیت ،سطوح مختلفی را در بر می گیرند .

حیطه شناختی       cognitive

این حیطه بیشتر با فعالیتهای ذهنی سرو كار دارد و بر اساس طبقه بندی جدید كه توسط كراتول یكی از شاگردان بلوم ارائه شده است شامل شش سطح از ساده به مشكل به شرح زیر است :دانش ،فهم ،كار بستن ،تحلیل ،ارزشیابی،تركیب. 

مثال:

سه نوع از اشیاء رسانا را نام ببرید .(شناختی،دانش)

تقسیم یك جمله ای بریك جمله ای را بدون اشتباه انجام دهند .(شناختی،فهم)

كاربرد مقاومت در زندگی انسان را در یك بند بنویسند .(شناختی ،كاربرد )

تفاوت عمده ی دیدگاه غرب و فرهنگ اسلامی را در باره انسان مقایسه كنند و در چند سطر بنویسند.(شناختی ،تجزیه و تحلیل)

لزوم رعایت حجاب را در فرهنگ اسلامی با ذكر دلایل تو ضیح دهند . (شناختی ،ارزشیابی)

چهار بیت شعر با رعایت ردیف و قافیه بسراید.(شناختی ،تركیب )

تعدادی از افعال كه در این حیطه بكار می رود عبارتند از :مقایسه می كند ،تفسیر می كند ،قضاوت می كند .

حیطه عاطفی    affective

 این حیطه با نگرشها ،عواطف ،علایق وارزشها سروكار دارد. سطوح مختلف این حیطه به ترتیب عبارتند از :توجه كردن ،پاسخ دادن ،ارزش گذاری ،سازماندهی ارزشها،تبلور ارزشهادر شخصیت

مثال:

با دقّت به فعالیتهای كلاس توجه كنند .(عاطفی ،توجه كردن)

از مطالعه شعر و ادب لذت ببرند .(عاطفی ،پاسخ دادن)

خود را در قبال پیشرفت اجتماعی متعهد بدانند.(عاطفی ،ارزش گذاری)

نقش برنامه ریزی منظم در حل مسائل رابدانند.(عاطفی ،سازماندهی ارزشها)

در فعالیتهای گروهی با علاقه و عملاًهمكاری كنند.(عاطفی ،تبلور ارزشهادر شخصیت)

تعدادی از افعال كه در این حیطه بكار می رود عبارتند از توصیف می كند ،یاری می كند ،پیشنهاد می كند ،طرفداری می كند ،حمایت می كند.

حیطه روانی حركتی   

psychomotor                                                           

هدفهایی كه در این حیطه قرار می گیرد جنبه حركتی ،مهارتی ، و عملی دارند مانند:

دروس فنی ،هنر آزمایشگاه . سطوح مختلف این حیطه عبارتند از :مشاهده و تقلید ،اجرای مستقل،دقتّ،هماهنگی حركات ،عادی شدن عمل 

مثال:

بتوانند توپ را با كمترین خطا مانند معلم در حلقه بسكتبال پرتاب كنند .(روانی حركتی،تقلید)

بتوانند به تنهایی سوره توحید را بدون غلط بخوانند .(روانی حركتی،اجرای مستقل)

بتوانند با دقت و با كمترین خطا یك صفحه را تایپ كنند .(روانی حركتی،دقت)

بتوانند با حداقل یك خطا مجسمه ای را با خمیر بسازد. (روانی حركتی ،هماهنگی حركات)

 

 

 

بتوانند بدون خطا و با مهارت نقشه ساختمان را در یك ساعت ترسیم كنند. (روانی حركتی،عادی شدن عمل)

 

تعدادی از افعال كه در این حیطه قرار می گیرند عبارتند از :اندازه می گیرد ،تصحیح می كند ،وزن می كند،طرح می كنند.

3-الگوی تدریس   model teaching

در این قسمت با توجه به هدف و محتوای درس الگو یا الگوهای مناسبی برای تدریس معرفی می‌شود. الگوی تدریس با روش تدریس فرق می كند. الگوی تدریس بر اساس نظریه های یادگیری و همچنین بر اساس تجربه و تحقیق بدست آمده اند. تحقیقات نشان داده است كه استفاده از الگوی مناسب باعث افزایش سرعت یادگیری و رشد همه جانبه شاگردان می شود. مثلاً الگوی استقرایی در درس علوم تجربی و الگوی كاوشگری در درسهای اجتماعی بهتر است. الگوهای متعددی برای یادگیری معرفی شده اند كه همه آن ها در چهار گروه اصلی قرار می‌گیرند و برای مطالعه بیشتر می توان به منابع معتبر مراجعه كرد.

الف-الگوهای اجتماعی كه موجب فعالیت های گروهی ، بهبود مهارت های اجتماعی ، همكاری بین شاگردان می شوند، مانند الگوهای تفحص ، ایفای نقش و كاوشگری .

ب-الگوهای پردازش اطلاعات كه استفاده از آن ها موجب جمع آوری اطلاعات ، كشف مسائل و ارائه راه حل برای آنها می شود مانند الگوهای تفكر استقرایی ، دریافت مفهوم ،  كاوشگری علمی ، پیش سازمان دهنده ها ، كمك به حافظه.

ج-الگوهای فردی كه توجه به آن ها موجب رشد فردی در دانش آموزان می شود مانند الگوهای تدریس غیر مستقیم و افزایش عزت نفس.

د-الگوهای سیستم های رفتاری كه در تدریس به رفتار قابل مشاهده فرد و ایجاد تغییر در رفتار توجه دارد و شامل الگوهای زیر است مانند یادگیری تسط یاب ، شبیه سازی ، یادگیری اجتماعی ، آموزش مستقیم. 

5-پیش بینی رفتار ورودی   entering behavior

رفتار ورودی آموخته ها و تواناییهای است كه شاگردان قبل از شروع درس جدید باید آنها را

كسب كرده باشندتا بتوانند درس جدید رافرا گیرند.   اگر معلم از میزان معلومات و مهارتهای شاگردان خود مطلع نباشد ممكن است مطالب آموزشی را بدون توجه به تواناییهای شاگردان انتخاب كند مثلاً عمل ضرب برای تفهیم عمل تقسیم یك پیش نیاز یا رفتار ورودی است كه اگر آموخته نشود شاگرد نمی تواند عمل تقسیم را انجام دهد   رفتار ورودی الزاماًبه معنای درس قبلی نیست بلكه مفاهیم پیش نیاز درس جدید هستند كه برای درك و فهم درس لازم و ضروری هستند .تحقیقات نشان می دهد كه 70درصد یادگیری بستگی به پیش نیازهای مناسب در شاگردان دارد. 

تعیین نقطه شروع هنگام اجرا در كلاسهای درس ممكن است برای بعضی زائد اما برای دیگری ضروری باشد ولی طراح باید بتوانند دانش آموزانی را كه برای آنها آموزش مناسب نیست شناسایی كند تا آموزش ترمیمی داده شود. 

گروهی معتقدند كه ابتدا باید رفتارهای ورودی دانش آموزان مشخص و سپس هدفهای رفتاری نوشته شوند . چنین رویكردی در نظامها یا دوره هایی صادق است كه محتوا و كتاب مشخصی ارائه نشده است و معلم كاملاًدر انتخاب و سازمان دهی مطالب درسی آزاد باشد .در نظام آموزش ایران به دلیل متمركز بودن، اجرای چنین پیشنهادی تقریباً غیر ممكن است. 

به عبارت رفتار ورودی ،"پیش نیاز" و " پیش دانسته" هم می گویند.

6-وسایل مورد نیاز    materials

برای تدریس هر درس وسا یل و مواد آموزشی و تداركات مخصوص لازم است.معلم باید وسایل و مواد لازم را از قبل پیش بینی و تهیه كند و در طرح درس از آنها نام ببرد .   وسایل آموزشی بایدبعد از تعیین فعالیتهای آموزش و  بعداز روش تدریس مشخص شود    زیاده روی و مبالغه گویی در بیان وسایل مزیت به حساب نمی آید .   نمونه ای از وسایل مورد نیاز عبارتند از :نقشه ،كاغذ سفید ،كتاب،مولاژ،وسایل آزمایشگاه، كامپیوتر متصل به اینترنت ،ساعت ،دماسنج ،cdپاورپوینت و...

 

7-مراحل تدریس    procedures

فعالیتهای مقدماتی :معلم باید كارهایی را كه قبل از شروع تدریس لازم است انجام دهد ذكر كند مانند سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب دانش آموزان ،دیدن تكالیف ،بررسی سلامت روانی و جسمی شاگردان ،دادن تذكرات لازم    باید توجه داشت كه زمان انجام كارهای قبل از شروع تدریس نباید زیاد طولانی باشد تا از شور و شوق اولیه دانش‌آموزان كاسته شود .

ارزشیابی تشخیصی   : معلم قبل از شروع درس جدید باید اطمینان حاصل كند دانش آموزان مطالب درس قبل به خصوص مطالبی كه دانستن آنها برای درس جدید پیش نیاز محسوب می شود را می دانند به همین جهت به هر طریقی كه لازم می داند باید از پیش دانسته های آنها ارزشیابی تشخیصی به عمل آورد .نوع  ارزشیابی بستگی به نوع درس و هدفهای درس دارد و می تواند از سوال شفاهی تا آزمون كتبی متغیر باشد   . در بیشتر موارد ارزشیابی رفتار ورودی همان آزمون پیشرفت تحصیلی درس قبل است. 

آماده سازی :قبل از شروع تدریس درس جدید معلم باید دانش آموزان را برای یاد گرفتن درس آماده كند آماده سازی به معنای ایجاد علاقه ،جلب توجه ،برانگیختن انگیزه، ایجاد رابطه و برقراری ارتباط بین درس جدید و یادگیریهای قبلی شاگردان است .   آماده سازی توجه دانش آموزان را از درس جلسه قبل كه ممكن است متفاوت از درس فعلی  باشد  به درس جدید جلب می كند ممكن است دانش آموزان ساعت قبل ریاضی داشته‌اند و درس جدید علوم باشد با آماده سازی ذهن آنها از درس قبل به درس جدید معطوف می گردد. معلم در طرح درس مشخص می كند كه چگونه و با چه روشی می خواهد مطلبی را كه برای آماده سازی انتخاب كرده است مطرح كند . روش خاص را نمی توان پیشنهاد كرد و تا حدود زیادی ابتكاری است. 

 

 

 

مثلاًدر درس مربوط به اسكلت بدن معلم می تواند ماكت یك ساختمان رانشان دهد و با طرح سوال مناسب از دانش آموزان بپرسد كه فكر می كنید سقف و دیوارهای این كلاس چگونه ایستاده اند .

 

یادآوری درس قبل ،گفتن داستان كوتاه ،نمایش عكس ،خواندن یك شعر یا مطلب نمونه هایی از فنون آماده سازی است .زمان آماده سازی كوتاه است.

ارائه درس :این قسمت اساس طرح درس را تشكیل می دهد .معلم باید نوع فعالیتهای خود و شاگردان را در جریان تدریس ذكر كند . روشها و فنون تدریس را به اختصار مشخص كند مثلاًممكن است به توضیح و تشریح مطلبی بپردازد .(روش سخنرانی)نقشه و تصویر را به دانش آموزان نشان دهد (نمایشی)و یا از دانش آموزان سوال بپرسد (پرسش وپاسخ )و یا آزمایشی را انجام دهد (آزمایشگاهی)و یا از دانش آموزان بخواهد كه گزارشی را كه تهیه كرده اند ارائه دهند (واحد كار )و یا از روش گروهی و همیاری استفاده كنند . همچنین معلم می تواند در صورت نیاز سوالهای ارزشیابی تكوینی و نحوه بازخورد آن را توضیح دهد .مدل كلاسی خود را معرفی كند اگر به توضیح و تشریح مفصل تر مراحل تدریس بپردازند از روش سناریونویسی استفاده كرده‌اید. یكی از  اشتباهات متداول د ر این مرحله آن است كه اغلب معلمان مطالب فراوانی را تدریس می كنند كه ارتباط و پیوستگی با هم ندارند .   در این مرحله شما باید قدم به قدم طرز كار خود را برای رسیدن به هدفها بنویسید . لزومی ندارد وارد جزئیات شوید ولی مراحل رسیدن را فهرست كنید . 

جمع بندی و نتیجه گیری :برای تثبیت مطالب ارائه شده در ذهن دانش آموزان بهتر است درس ارائه شده خلاصه ،جمع بندی و نتیجه گیری شود . این نتیجه گیری می تواند توسط خود دانش آموزان انجام شود و معلم اظهار نظر نهایی را انجام دهد. 

زمان اختصاص داده شده به هر قسمت از مراحل تدریس باید مشخص شود.

8-فعالیتهای تكمیلی   Supplemental activities

 

 

 

ارزشیابی پایانی:معلم برای اینكه بداند شاگردانش تا چه حد به هد فهای مورد نظر در آموزش رسیده اند و همچنین موثر بودن  روش تدریس خود را بداند نیاز به ارزشیابی دارد .سوالهای ارزشیابی باید بر اساس هدفهای رفتاری طرح شوند .اگر چه ممكن است این عمل در طول زمان تدریس به طور ضمنی انجام گیرد.   برخی از طرحهای درس ضرورتاً نیازی به ارزشیابی ندارند اما اغلب آنها برای پی بردن  به رسیدن به اهداف نیاز به ارزشیابی دارند.

 

تكلیف: بر اساس نتایج ارزشیابی پایانی و برای تقویت مطالب آموخته شده معلم می تواند برای دانش آموزان در خارج از كلاس تكلیف مشخص كند.تكالیف بهتر است با زندگی واقعی دانش آموزان ارتباط داشته باشد مانند: حل تمرین ، نوشتن گزارش ،انجام آزمایش ، پیدا كردن پاسخ سوالات ،حل مسائل ،ساختن یك وسیله ،معرفی چند منبع برای مطالعه(كتاب،مقاله ،سایت های اینترنتی) زمان اختصاص داده شده برای هر قسمت از فعالیتهای تكمیلی باید مشخص شود.

9-خود ارزیابی      Self-evaluation

این قسمت بعد از اتمام تدریس و برای پی بردن به نقاط قوت و ضعف آن انجام می گیرد .استاد یا معلم همكار ویا كسی كه تدریس را انجام داده است به ارزیابی و تحلیل تدریس می پردازد و نتایج آن را برای بهبود بخشیدن در مراحل بعدی مورد استفاده قرار می دهد. برای این كار می توان چند سوال طرح كرد و به آنها پاسخ داد  و یا بر اساس « فرم ارزشیابی تدریس » به قضاوت پرداخت. برای مثال به سوالهای زیر پاسخ داده می شود:

- آیا دانش آموزان به اهدافی كه تعیین شده بود رسیده اند؟

- چه روش تدریس بهتری را می توانستم بكار ببرم؟

- اگر تصمیم می گرفتید كه مجددا این درس را تدریس كنید چه نكاتی را در نظر می گرفتید؟

- چه نكات خوبی در تدریس وجود داشت ؟

- چه معایبی در تدریس وجود داشت؟

برگرفته از وبلاگ ریاضیات راهنمایی

+ نوشته شده توسط طرلان علیزاده در پنجشنبه چهارم اسفند 1390 و ساعت 0:39 | نظر بدهید puce_menu.gifچگونه طرح درس بنویسیم؟ نوشته شده در تاریخ جمعه بیستم دی 1387 توسط احمد كلانترنژاد | چگونه طرح درس بنویسیم؟طرح درس چهار چوب پیش بینی شده ای است که معلم بر اساس آن فعالیت آموزشی را در کلاس دنبال می کنند. برای نوشتن طرح درس باید در زمینه های زیر اطلاعات کافی داشته باشیم :
1-نوشتن اهداف
2-انواع ارزشیابی پیشرفت تحصیلی
3-مراحل تدریس
در اینجا سعی می شود ابتدا دانش و اطلاعات لازم و سپس یک نمونه کامل طرح درس ارائه شود.
نوشتن اهداف :
هدف های آموزشی ،وضعیت مطلوب در هر رویداد آموزشی را بیان می کند . به هنگام نوشتن اهداف طرح درس باید دو نوع هدف را پیش بینی و تنظیم کنیم .
الف)هدف کلی ب)اهداف رفتاری
البته برخی از دست اندر کاران امور آموزشی معتعقدند باید اهداف کلی را به جزئی و سپس اهداف جزئی را به اهداف رفتاری تبدیل کرد اما این کار وقت گیر است و می توان با تنظیم دو نوع هدف کلی و رفتاری نیز به مقصود رسید.
مهم این است که این اهداف به شکل صحیح ومنطقی نوشته شود .
1- برای نوشتن اهداف کلی باید از تیتر درشت کتاب که در ابتدای هر فصل یا بخش یا درس نوشته شده است استفاده کرد ،اما هدف رفتاری باید از متن درس استخراج شوند.
2- افعال مورد استفاده در اهداف کلی و رفتاری نیز با هم متفاوت است .به این صورت که در نوشتن اهداف کلی درس باید از افعال مبهم مانند آشنا شدن ، دانستن ، فهمیدن ، درک کردن ،تشخیص دادن ،آگاه شدن و یا دگرفتن استفاده کرد.
اما در نوشتن اهداف رفتاری باید از افعال رفتاری قابل مشاهده واندازه گیری مانند : تعریف کردن ،بیان کردن ، توضیح دادن ، نوشتن و اندازه گیری کردن استفاده کرد. در واقع اهداف رفتاری آنچه را که دانش آموزان در جریان آموزش باید انجام دهند به وضوح بیان می کند.
لازم نیست که تعداد اهداف کلی درس زیاد باشد ، بلکه همانطور که هر درس فقط یک تیتر دارد هدف کلی درس هم می تواند یک مورد باشد . تعداد اهداف رفتاری به اهمیت هر درس بستگی دارد .پس واضح است در نوشتن این اهداف باید از ذکر موارد مرتبط با یاد آوری یا موضوعات کم اهمیت خود داری شود.
به عنوان نمونه می توان اهداف کلی و رفتاری را به شکل زیر نوشت :
هدف کلی :دانش آموز با سا ختمان درون زمین آشنا شود.
هدف رفتاری : از دانش آموز انتظار می رود پس از پایان تدریس مفهوم سنگ کره را تعریف کند.
پس از تهیه فهرست اهداف رفتاری باید آنها را طبقه بندی کرد .به این ترتیب که اهداف را در سه طبقه دانشی ، مهارتی ، نگرشی طبقه بندی می کنند . منظور از طبقه دانش همان پله اول از حیطه شناختی بلوم است بنابراین تمام اهدافی که عینا از متن کتاب استخراج شده اند در این طبقه قرار می گیرند.
مانند :دانش آموزان باید بتوانند لایه های کره زمین را نام ببرند .
مهارت فکری مانند :دانش آموز باید بتواند تحقیق ارائه شده توسط هم کلاسی های خود را نقد و بررسی کند.
مهارت فیزیکی : همان حیطه روانی –حرکتی است مانند: ماکتی در مورد لایه های کره زمین بسازید.
حیطه نگرشی : این حیطه همان حیطه عاطفی بلوم است بنابراین در این حیطه دانش آموز به میل خود و بدون اجبار کاری انجام میدهد . مثلا داوطلبانه از اخبار مربوط به علوم زمین گزارشی تهیه می کند .یا فعالانه در فعالیتهای گردشی شرکت می کند.
انواع ارزشیابی پیشرفت تحصیلی:
همانطور که می دانیم ارزشیابی پیشرفت تحصیلی بر چهار نوع است :
1-ارزشیابی ورودی یا آغازین: این ارزشیابی به منظور تعیین میزان آمادگی و جایابی فراگیران که برای معلم نا آشنا هستند و فقط در اولین جلسه تدریس اجرا می شود و هدف این است که بدانیم آیا دانش آموز پیش نیازهای درس جدید را آموخته است یا نه ؟ و منظور از جایابی این است که : آیا یادگیرندگان مطالب درس جدید را از پیش می دانند یا نه؟
2-ارزشیابی مستمر یا تکوینی یا فرایند مدار : در جریان تدریس در طول سال تحصیلی با هدف پی بردن به نقاط قوت و ضعف دانش آموزان انجام می گیرد و به ما کمک می کند قدمهای بعدی را محکم تر برداریم . بدون انجام این نوع ارزشیابی معلم از مرحله ای به مرحله بعدی تدریس می رود بدون این که بداند اشکال کار و نقطه ضعف در درس قبل چه بوده است تاکید این نوع ارزشیابی بر چگونه یاد گرفتن است و به معلم فرصت می دهد تا در حد امکان در مورد پیشرفت تحصیلی هر دانش آموز اطلاعات جمع آوری کند و نواقص را بر طرف کند .
3-ارزشیابی تشخیصی: در طول سال تحصیلی و به منظور پی بردن به مشکلات یادگیری دانش آموزان اجرا می شود . بهترین راه برطرف کردن مشکلات نیز استفاده از مشاور یا روانشناس می باشد.
4-ارزشیابی پایانی یا نتیجه مدار یا تراکمی:
در پایان سال و به منظور ارتقاء دادن دانش آموزان انجام می شود . معمولا در آخر هر جلسه تدریس نیز نوعی ارزشیابی انجام می شود که گاهی اشتباها ارزشیابی پایانی نامیده می شود و در واقع این نوع ارزشیابی به نوعی ارزشیابی مستمر است که به منظور تشخیص میزان یادگیری دانش آموز در آن جلسه تدریس انجام می گیرد نه ارزشیابی پایانی .
مراحل تدریس :
مراحل تدریس به شرح زیر هستند:
-سلام و احوال پرسی از دانش آموزان
– ارزشیابی: (برای اولین روز آشنایی با دانش آموزان از ارزشیابی ورودی و برای جلسات بعدی آن از ارزشیابی مستمر و معمولا در ابتدای هر جلسه استفاده میشود.)
-طرح مسئله: (برانگیختگی ) : شیوه کار ، در یک پاراگراف و به طور مختصر توضیح داده می شود .
-حل مسئله:(در این مرحله خلاصه ای از مهمترین مطالب درسی و نحوه ارائه آن در حد یکی دو پاراگراف کوتاه توضیح داده می شود )
ارزشیابی مستمر: (انواع سوالهای مناسب این نوع ارزشیابی ذکر میشود)
-تعمق و توسعه:(براساس نتیجه ارزشیابی مستمر ، با کمک دانش آموزان در ارائه خلاصه ای از درس باید در رفع نقاط ضعف آنها کوشید)
-فعالیتهای تکمیلی :(در صورت لزوم برای دانش آموزان تکالیفی مناسب طرح میشود )
-معرفی منابع برای انجام تکالیف.

منبع :با تلخیص از مقاله مندرج در مجله رشد زمین شناسی دورهء دوازد هم شماره 4تابستان86 + نوشته شده توسط طرلان علیزاده در پنجشنبه چهارم اسفند 1390 و ساعت 0:37 | نظر بدهید puce_menu.gifنمونه طرح درس فيزيک (1) موضوع: مقاومت الکتريکي نمونه طرح درس فيزيک (1)

نام درس: فيزيک (1)
موضوع: مقاومت الکتريکي
زمان تدريس: ...
عنوان اصلي درس: مقاومت الکتريکي

عناوين فرعي درس :
1- مفهوم مقاومت
2- کاربرد مقاومت در زندگي
3- انجام آزمايش

هدف کلي درس :
دانش آموزان با مفهوم مقاومت و کاربرد آن آشنا شوند.

هدفهاي جزئي درس:
در فرآيند آموزش دانش آموزان بايد:
الف - با مفهوم مقاومت آشنا شوند.
ب - با کاربرد مقاومت در زندگي آشنا شوند.
ج - روش آزمايش و تجزيه و تحليل نتايج را ياد بگيرند.




هدفهاي رفتاري درس :
پس از پايان آموزش (بحث در کلاس مطالعه کتاب و انجام آزمايشهاي ارائه شده) از دانش آموزان انتظار مي رود بتوانند:
1- مفهوم مقاومت را در چند جمله بيان کنند. ( شناختي - دانش)
2- تأثير افزايش و کاهش مقاومت را در جريان الکتريکي در حدود 2 سطر توضيح دهند (شناختي - درک و فهم )
3- کاربرد مقاومت در زندگي انسان را در يک بند بنويسند. (شناختي - کاربرد)
4- .................
5- آزمايشهاي ارائه شده در کتاب را انجام دهند و نتايج آنها را در يک صفحه گزارش کنند. (شناختي - کاربرد)
6- ...............

پيش بيني رفتار ورودي
دانش آموزان براي فهم درس جديد بايد:
1 - با مفهوم رسانا و نارسانا آشنا باشند.
2 - مفهوم جريان الکتريکي را بدانند.
3 - با عواملي که باعث جريان الکتريکي مي شوند آشنا باشند.
4 - با کاربرد جريان الکتريکي آشنا باشند.

ارزشيابي تشخيصي
1 - سه نوع از اشياي رسانا را نام ببريد.
2 - جريان الکتريکي را در دو سطر توضيح دهيد.
3 - چه عواملي موجب جريان الکتريکي مي شود؟ در يک سطر توضيح دهيد.
4 - به ذکر مثال، دو کاربرد جريان الکتريکي را بيان کنيد.


فعاليت هاي آموزشي
الف) فعاليت هاي معلم (مراحل تدريس) :
1- حضور و غياب
2- پرسش از درس قبل و بررسي مسائل و تکاليف دانش آموزان
3 - معرفي درس جديد
4 - طرح سؤال براي سيال سازي ذهن
5- توجه و دقت به پاسخهاي دانش آموزان
6 - هدايت دانش آموزان در انجام آزمايشهاي مطرح شده در کلاس
7 - پرسش و پاسخ درباره ي مسائل مطرح شده در زمينه مقاومت الکتريکي
8 - جمع بندي مطالب ارائه شده در کلاس
9 - ارائه تکاليف به دانش آموزان جهت انجام در خارج از کلاس

ب) فعاليت هاي دانش آموزان :
1 - ارائه تکاليف جلسه ي قبل و بيان مشکلات در زمينه ي انجام آنها
2 - پاسخ به سؤالهاي معلم
3 - طرح سؤال و بحث در مورد مقاومت الکتريکي
4 - مشارکت فعال در فعاليت هاي آموزشي کلاس
5 - توجه به مطالب معلم و يادداشت آنها
6 - مطالعه ي کتاب و پاسخ به سؤالهاي کتاب
7 - انجام آزمايشهاي کتاب
8 - تنظيم گيزارش درباره نتايج آزمايشها
9 - انجام تکاليف ارائه شده (در منزل يا خارج از کلاس)




روش تدريس
روش توضيحي، روش پرسش و پاسخ، روش آزمايشگاهي

وسايل آموزشي
مولد، آمپرسنج، ولت سنج، لامپ، کليد، سيمهاي رابط، کتاب درسي، تخته سياه و گچ

ارزشيابي پاياني
ارزشيابي به صورت کتبي با شفاهي انجام خواهد شد.

سؤالهاي ارزشيابي
1- مقاومت الکتريکي را در يک سطر توضيح دهيد.
2- علت افزايش و کاهش مقاومت را در يک جريان الکتريکي با ذکل مثال توضيح دهيد.
3- کاربرد مقاومت الکتريکي را در زندگي انسان به اختصار در يک بند بنويسيد.

فعاليت هاي تکميلي
1- مبحث درس را با دقت مطالعه کنند.
2- به سؤالهاي صفحه ... به طور کتبي پاسخ دهند و در جلسه بعد با خود به کلاس بياورند.
3- يکي از آزمايشهاي مطرح شده در کتاب را انجام دهند، و نتايج آن را در يک صفحه بنويسند و در جلسه بعد در کلاس درس مطرح نمايند.

تنظیم و خلاصه نویسی : محمد رضاهدايت پور- حسين رسولي
منبع : سایت شبکه آموزش سیما

سایت پژوهشگاه ملاصدرای زنجان برگرفته از وبلاگ فیزیک آموزش زندگی


مطالب مشابه :


دانلود برنامه 118 مخابرات ايران

اميدوارم استفاده درست و صحيح از اين نرم افزار انجام بدين !!! www.pdownload. parsiblog.com. دانلود برنامه 118 مخابرات ایران. این نرم افزار شامل کلیه شماره تلفنهای




نـرم افـزار 118 تلفـن همـراه تهيـه و تـدوين شـد

29 آوريل 2008 ... روابط عمومي شركت مخابرات خراسان رضوي از تهيه و تدوين نرم افزار 118 ... شماره تلفن هاي ضروري نهادها، ارگانها و سازمانهاي مختلف شهر مقدس مشهد بوده واز




آدرس دادگاه های عمومی مشهد

IRAN RF68 - آدرس دادگاه های عمومی مشهد - عــــــــمــــومـــــی _ایــــــــــــــــــــران. ... تعداد شعب: دادگاه کیفری: شعبه 118 تا 122 بازپرسی: 501 تا 505 دادیاری: 521 تا 531




جلیلی در مشهد مطرح کرد:

اگر ظرفیت های نرم افزاری و سخت افزاری را خوب برنامه ریزی کنیم، بسیاری مشکلات ما خودبه خود رفع می شود. چرا باید فقط در سال یازده میلیارد دلار محصولات کشاورزی




چگونه طرح درس بنویسیم؟

با سلام ... به وبلاگ هميار فيزيک ( گروه فيزيک منطقه تبادکان مشهد ) خوش آمديد . ... نرم افزارهاي فيزيك ... کارشناسی تکنولوژی و گروه های آموزشی متوسطه تبادکان مشهد.




استاد محمد رضا شجریان ( بچه محله امام رضا )

سلطان خراسان شمس شموس علی بن موسی الرضامشهد قدیمشهر منبچه محله امام رضا( بزرگان مشهد).: دو كَلوم مِشَدی :.امکان زیارتی شهر منامکان تاریخی فرهنگی شهر منامکان




لیست پروژه های آماده

سایروس الکترونیک مشهد - لیست پروژه های آماده - طراحی و ساخت پروژه های ... 33- انجام پروژه های نرم افزاری مختلف با نرم افزار های MATLAB – ORCAD – ADS – LABVIEW ... آدرس: مشهد ، خیابان سعدی ، مجتمع پردیس 2 ، طبقه 1+ ، واحد 118 ، سایروس




اصول هزينه‌يابي برمبناي فعاليت(ABC)

بكارگيري نرم افزار رايانه‌اي  تجزيه و تحليل نتايج  تهية گزارش حوزة هزينه دسته اقلام هزينه‌اي دستمزد جمع‌آوري‌كننده زباله هزينه‌هاي كاركنان ‌ استهلاك هزينه‌هاي تجهيزات




نظر سنجی همکار محترم تکتم علیخواه، کتابدار ک. فردوسی با موضوع رضایت شغلی

وب نوشت کتابخانه عمومی قائمیه مشهد - نظر سنجی همکار محترم تکتم علیخواه، کتابدار ک. ... کلید واژه: نظرسنجی, شغل کتابداری, رضایت شغلی, نرم افزار کتابخانه.




برچسب :