اطلاعاتي درمورد سنگ نوردي

سنگ‌نوردی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد پرش به: ناوبری, جستجو
Right برای اثبات‌پذیری کامل این مقاله به منابع بیشتری نیاز است یا منابع ارائه‌شده به‌درستی ارجاع داده نشده‌اند.
لطفاً با توجه به شیوهٔ ویکی‌پدیا برای ارجاع به منابع با ارایهٔ منابع معتبر این مقاله را بهبود بخشید.
مطالب بی‌منبع در آینده مردود و حذف خواهندشد.
سنگ نوردی در پارک ایالتی سنگ سحرآمیز

سنگ نوردی (به انگلیسی: Rock climbing) نوعی ورزش و تفریح فضای باز است .فرد با استفاده از طناب و ابزار مخصوص به بالا رفتن از صخره های طبیعی یا دیواره های سالنی می پردازد.

محتویات

 [نهفتن

رشته‌های سنگ نوردی

دیواره نوردی(Big Wall climbing) صعود چند مرحله‌ای با ابزار گذاری به بالای دیواره‌های مرتفع (چندین طول طناب)، که معمولا به زمانی بیش از یک روز نیاز دارد. دیواره نوردی خود دارای انواع متفاوتی از قبیل صعود مصنوعی و صعود کلاسیک است. این سبک ها از لحاظ نوع حمایت های میانی و میزان اتکای صعود کننده به ابزار ها یا توان بدنی خود از هم متمایزند.پارک ملی یوسیمیتی یکی از مشهورترین مکانهای دیواره نوردی می باشد.

سنگ نوردی اسپورت(Sport climbing) صعودهای کوتاه(میانگین ۲۵ متر) با حمایت طناب از زمین، که صعود کننده تنها به توان بدنی خود متکی می باشد.

Escalade-ceou.jpg

بولدرینگ(Bouldering) صعود مسیر های بسیار کوتاه (تا ۱۵ حرکت) ولی بسیار تکنیکی و مهارتی. در بولدرینگ حمایت با طناب انجام نمی شود و در عوض از تشکهای مخصوص استفاده می شود.

سنگ نوردی سالنی(Indoor climbing) سنگ نوردی سالنی (که نام رسمی آن صعود های ورزشی است) در ابتدا تلاشی برای شبیه سازی سنگ نوردی اسپورت در طبیعت بود که به تدریج به رشته ی ورزشی مستقلی تبدیل شد. دیواره های سنگ نوردی سالنی از جنس فایبر گلاس یا چوب هستند. گیره های مصنوعی به وسیله ی پیچ و مهره روی این دیواره ها نصب می شوند.این رشته در حال حاضر تحت نظر فدراسیون جهانی صعود های ورزشی به نام IFSC فعالیت می کند. سه رشته ی اصلی صعود های ورزشی عبارت اند از:

سرطناب(Lead)
سنگ‌نوردی سالنی(سرطناب)

سرطناب یا "سختی مسیر" عمده ترین رشته ی سنگ نوردی سالنی است. در این رشته فرد مسیری روی دیواره بلند را صعود می کند و در حین صعود، طناب متصل به هارنس (صندلی صعود) را یک به یک در حمایت های میانی (اسلینگ) می اندازد. امتیاز فرد با تعداد گیره هایی که گرفته است مشخص می شود.

سرعت(Speed) در رشته ی سرعت، فرد مسیر سرعت استاندارد تعیین شده توسط فدراسیون جهانی روی دیواره ی ۱۵ متری را با حمایت از بالا به سرعت صعود می کند. رکورد جهانی در قسمت مردان در حال حاضر ۶.۲۶ ثانیه است.
بولدرینگ(Bouldering)

همانند بولدرینگ طبیعی، فرد مسیر های کوتاه و مهارتی را روی دیواره صعود می کند. حمایت با طناب انجام نمی شود و صعود کننده روی تشک می افتد. در رقابت های بولدرینگ، بر خلاف سرطناب، فرد می تواند بیشتر از یک تلاش روی مسیر داشته باشد. امتیاز فرد با تعداد مسیر های کامل شده و تعداد تلاش های لازم مشخص می شود.

درجه سختی مسیر

درجه سختی مسیر های اسپورت طبیعی و مسیر های بلند سالنی باعدد ۵ (از ۱ تا ۴ مربوط به کوه نوردی است) و بعد از آن عددی بین ۹ تا ۱۵ مشخص می شود.در آخر حروف a,b,c,d برای تقسیم بندی هرعدد به کارمی رود. برای مثال: ۵.۱۰c. مسیرهای ۵.۹ برای آموزش به مبتدیان به کار می روند. ۵.۱۰ و ۵.۱۱ کمی پیشرفته ترند و برای مسابقات سطح پایین استفاده می شوند. ۵.۱۲ و ۵.۱۳ مخصوص مسابقات سطح بالاترند و ۵.۱۴ و ۵.۱۵ سخت ترین مسیر های صعود شده هستند.

سنگ نوردی سالنی در ایران

رشته صعود های ورزشی در ایران تحت نظر فدراسیون کوه نوردی و صعود های ورزشی فعالیت می کند. در مرداد ماه سال 1390 برای اولین بار تیم ملی بزرگسالان متشکل از هفت مرد و سه زن به رقابت های جهانی در آرکو، ایتالیا اعزام شد.[۱] دراین مسابقات حمید رضا توزنده جانی رتبه ی دوازدهم سرعت و داوود رکابی رتبه ی بیست و یکم سرطناب را به دست آوردند.[۲][۳]

 

 تاريخچه سنگ نوردي مرند

 

سنگ نوردي داخل سالن حجاب مرند در سال 29/11/84 افتتاح شد و افتتاحيه آن مسابقات استاني بود كه بنابه اظهار كارشناسان اين مسابقه در حد كشوري اجرا شد و دوستان بسياري در احداث اين صخره واقعاً تلاشهاي طاقت فرسائي را به جان خريدند كه جا دارد از همه آنها قدرداني نمائيم . علي ايحال سالن افتتاح شد و مسئولين با پوق و كرنال منم منم را سر دادند كه اگر من نبودم اين صخره در مرند نبود و هزاران منم منم هاي ديگر ... .

در اين جا براي من سئوال پيش مي آيد كه آيا تنها افتتاح يك پروژه كافي است ؟ حتماً جواب خواهند داد ، نه !

بله نگهداري و برنامه ريزي و جذب جوانان به اين رشته و خريد وسايل مورد نياز صخره ، برپائي مسابقات استاني و غيره را نيز مي طلبد پس مشاهده مي كنيد كه تنها افتتاح كردن و پز دادن به اين و آن ورزش سنگنوردي جان نمي‌گيرد .

بلكه بايد از لحاظ مالي اين ورزش را بايد تقويت كرد . در اين ورزش جوانان و نوجوانان زيادي علاقمند هستند فعاليت كنند اما چون وسايل مورد نياز اين ورزش خيلي گران مي باشند لذا تربيت بدني و ساير نهادها بايستي در جهت رفع اين مشكل گام بردارند تا ورزشكاران مستعد بتوانند با عشق و علاقه در ميادين ورزشي خود را نشان دهند . پس هيئت كوهنوردي در اين ميان گامهاي مثبتي را جهت آموزش اين جوانان در طول دو سال گذشته بطور رايگان برداشته ولي كافي نيست ، چون خريد وسايل سنگنوردي مانند كارابين ، ايت ، طناب ، صندل ، كفش ، پودر و ساير وسايل مورد نياز و ضروري خيلي هزينه بر مي باشد و از طرفي ديگر درآمد هيئت كوهنوردي جوابگوي اينهمه خواسته جوانان نمي باشد . يكي از نيازهاي مهم جوانان در اين ميان وجود صخره سرعتي است كه متاسفانه فعلاً ما از وجود آن بي بهره ايم اما تلاشهاي مستمري شده كه از طريق فرماندار محترم جناب آقاي چمني قولهاي مساعدي داده ولي بيوكراسيهاي اداري فعلاً مانند سد محكمي جلوي آن را گرفته و مسئولين امروز و فردا مي كنند . در هر صورت بيائيد براي آينده اين جوانان عزيز سرمايه گذاري كنيم و آنها را به ميدانهاي ورزشي بكشانيم چون دشمنان ما از ما بيشتر سرمايه گذاري كرده اند و بايد بگوئيم كه متاسفانه در اثر بي توجهي ما و ... موفق هم شده اند در آخر عرايضم ، از كليه مسئولين و افراد خير عاجزانه درخواست مي كنم جهت بالا بردن كيفيت آموزش ورزشكاران و خواسته هاي بحق آنان هيئت كوه نوردي را ياري فرمايند . انشاء الله .

 

Ice climbing in Elbrus region, near to Tyrnyauz city.

 

 


مطالب مشابه :


بررسی ادبيات زورخانه اي شعر، مرشد، ورزش ...

باشگاه باستانی پهلوانی آران - بررسی ادبيات زورخانه اي شعر، مرشد، ورزش - بالای در بهشت
انشا درباره ی ورزش

ورزش‌های ایران یا است، همانطور که ما دیده‌ایم، جشنهایی از فعالیتهای ورزشی و هنری، شعر
اطلاعاتي درمورد سنگ نوردي

ترکی شعر. یاشایاجاق اطلاعاتي درمورد سنگ نوعی ورزش و تفریح فضای باز است .فرد با استفاده
شعر ما گلهای خندانیم

ورزش - شعر ما گلهای خندانیم - ورزش. ورزش . ورزش سوال درمورد
یه شعر درمورد خوش اخلاقی

به وبلاگ طیب حاجی منور خوش آمدید - یه شعر درمورد خوش اخلاقی - - به وبلاگ طیب حاجی منور خوش آمدید
گردشگری: اطلاعات کامل درمورد هتل‌ها و انواع آنها

گردش و ورزش و ارزش - گردشگری: اطلاعات کامل درمورد هتل‌ها و انواع آنها - خاطرات، گردشگری
تاریخچه استقلال

ورزش - تاریخچه استقلال - درمورد کسایی که توی فوتبال کارشون حرف نداره و من خیلی دوسشون دارم
شعر بصیرت

ولایت عشق - شعر بصیرت - با عرض سلام و خسته نباشید. از اینکه از وبلاگ من بازدید کرده اید متشکرم.
برچسب :