مدیریت و تشکیلات کارگاهی

با سلام خدمت دوستان عزیز<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

این پست به مهمترین مبحث  این گرایش( مدیریت  و کنترل پروژه )اختصاص دارد زیرا همانطور که

 می دانید ضریب سوالات این مبحث 4 می باشد که سهم بسزایی درتعیین رتبه و قبولی دارد.

این مبحث شامل دو بخش عمده می باشد:

الف- کنترل و برنامه ریزی پروژه

ب- مدیریت کارگاهی

مورد الف که یکی از دروس اصلی رشته صنایع می باشد مربوط به چگونگی ایجاد شبکه برای زمانبندی مناسب برای پروژه است که هزینه و کیفیت نتیجه ی پروژه در سطح قابل قبولی باشد.به طور نسبی 50% از سوالات این مبحث مربوط به کنترل پروژه می باشد.در پست های پیشین گذری کوتاه بر مبحث کنترل پروژه داشتیم که قصد اینجانب آشنایی کلی دوستان عزیز با این مبحث بود.اولین کتابی که پیشنهاد می دهم مطالعه نمایید کتاب مدیریت و کنترل پروژه تالیف آقای حاج شیر محمدی می باشد.این کتاب به عنوان یک مرجع اصلی در دوره های پیشین مطرح بوده است.این کتاب را به دقت مطالعه نمایید وحتی سوالات انتهای هر فصل را حل کرده و اگر به مشکلی برخوردید با مطالعه دقیق تر آن را رفع نمایید. چگونگی خرد کردن یک پروژه() ، ایجاد شبکه،تخصیص و تسطیح منابع ، انواع شبکه ها مانند  CPM ،PERT،GERT  و حتی الگوریتم های حل آنها را بیاموزید.

با مطالعه کتاب آقای نادری پورکه با تعاریف بسیار مناسبی از برنامه،طرح و پروژه شروع شده است با موارد جدیدی آشنا خواهید شد.سوالات متعددی از متن این کتاب را در آزمون سال های گذشته دیده ام. در مورد شبکه کلیت مسئله مشابه کتاب آقای حاج شیر محمدی می باشد و فقط در هر کدام از این کتب به نکاتی اشاره شده است که در کتاب دیگر موجود نیست.

کتاب برنامه ریزی شبکه ای آقای بانکی یکی بهترین کتبی است که با مطالعه آن با نکات فراوانی در مورد چگونگی حل مسائل شبکه آشنا خواهید شد. میتوان گفت مولف این کتاب با رویکردی دیگر به شبکه نکات کنکوری آنرا ارائه نموده است.البته ضرورت چندانی در مطالعه فصول آخر این کتاب وجود ندارد و فقط در صورت تمایل به دانستن نکات هر چه بیشتر از شبکه ها آنها را مطاللعه نمایید.

کتاب روش ها و مدیریت کارهای ساختمانی آقای بانکی کتاب دیگری می باشد که مطالعه آنرا به شما عزیزان پیشنهاد می نمایم. چه بسا از فصل اول و سوم این کتاب نمونه های زیادی در سوالات سال های گذشته به چشم می خورد. هر سال یک یا دو سوال از فصل ماشین آلات این کتاب مطرح می شود . این نکته را به یاد داشته باشید که ماشین آلات ساختمانی را خوب بشناسید و چگونگی کاربرد آنها برای شما روشن باشد و بیهوده انرژی خود را صرف یادگیری ماشین آلات راهسازی نکنید.فصل سوم کتاب  به طور کلی مربوط به انواع قراردادها و مختصری از کنترل پروژه و تحقیق در عملیات و کنترل موجودی وایمنی کارگاه ... می باشد . این کتاب یک منبع همه جانبه از کل مباحث مدیریت پروژه می باشد .ولی در صورتی که اولین منبع مورد مطالعه باشد امکان سردرگمی وجود دارد ، توصیه میکنم آنرا بعد از مدتی مطالعه نمایید که احاطه ی کلی بر این مبحث پیدا نموده اید.

کتب آقای بانکی اکثراً ترجمه ی کتب خارجی می باشد. ممکن است در بعضی موارد شما دچار تناقض مطلبی در این کتب با آیین نامه های داخل کشور شوید که چه بسا در این کتب موارد و مشکل ها به صورت مناسبتری بیان شده باشند . ولی ملاک آزمون های داخل، آیین نامه های تصویب شده می باشد.اغلب کتب ترجمه ی آقای بانکی شامل هر دو تقسیم بندی  الف و ب میباشد.

واما مورد ب که شامل مسایل کارگاهی میباشد .این بخش به یک سری آیین نامه های قراردادی و مسایل حاکم در کارگاه و نیز ایمنی کارگاه اختصاص دارد که شما را با مسئولیت های اشخاصی که در جریان پروژه نقشی ایفا می کنند ، آشنا می سازد و نیز اینکه شما به عنوان یک مدیر پروژه باید با انواع قرارداد و شرایط عمده و فرعی انجام یک پروژه به خوبی آشنا باشید.

با کتاب آقای موسویان مطالعه ی خود را در این باب شروع نمایید. بخشی که مربوط به مدیریت اداری می باشد را نیز مطالعه نمایید . در آزمون  سال های گذشته با سوالاتی از این مبحث برخورد نکرده ام ولی شما به عنوان یک مدیر باید با این سری موارد و موارد حتی حقوقی آشنایی کافی داشته باشید که این رشته اقتضا میکند که حدود وظایف و حقوق خود را به خوبی بشناسید.

یکی از منابعی که هر ساله حدود 6 سوال ار آن مطرح میشود،شرایط عمومی پیمان می باشد که آیین نامه ای از وظایف و حقوق کارفرما،پیکانکار و مهندس مشاور می باشد. حتی اعداد و ارقام را به خوبی به ذهن بسپارید که اغلب سوالات از اعداد (زمان ها و مقادیر) می باشد.

کتاب آقای امیرلطفی نیزشامل یک سری نکات خاص می باشد که درکتب دیگرهیچ اشاره ای به آنها نشده است .فقط به این نکته توجه داشته باشید که بعضی نکات این کتاب با محتوای نه چندان مفید باعث اتلاف وقت شما نشود .

 

 البته مباحث کلی این بخش و خلاصه ی مناسب از مدیریتی کارگاهی را از سایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی دانلود کنید. 

آرزوی موفقیت برای شما دوستان عزیز دارم.

تا پست بعدی با رویکردی جدید  


مطالب مشابه :


مدیریت و تشکیلات کارگاهی

با سلام خدمت دوستان عزیز. این پست به مهمترین مبحث این گرایش( مدیریت و کنترل پروژه )اختصاص
پروژه مدیریت تشکیلات کارگاهی

پروژه دانشجویی مدیریت و تشکیلات کارگاهی جزوه پروژه مدیریت تشکیلات کارگاهی .
پروژه پروژه مدیریت تشکیلات کارگاهی معماری

پیمان83 مدیریت پروژه و تشکیلات کارگاهی. 3 مدیریت تشکیلات کارگاهی
پروژه مدیریت تشکیلات کارگاهی

fdghfhgf - پروژه مدیریت تشکیلات کارگاهی - hfg روش های برنامه ریزی و پیشرفت 58 2- قرارداد و
دانلود جزوه مدیریت و تشکیلات کارگاهی

وبلاگ مهندسی عمران و معماری ایت سیویل - دانلود جزوه مدیریت و تشکیلات کارگاهی - "برترین و
لینک دانلود مقاله مدیریت تشکیلات کارگاهی PMIS

مهندسی معماری و عمران - لینک دانلود مقاله مدیریت تشکیلات کارگاهی pmis - مهندسی عمران و مهندسی
جزوه پروژه مدیریت تشکیلات کارگاهی

طراحی ، ساخت و مدیریت پاساژ در جزوه پروژه مدیریت تشکیلات کارگاهی . تاريخ :
نمونه سوالات درس مدیریت و تشکیلات کارگاهی

دروس عمران و معماری - نمونه سوالات درس مدیریت و تشکیلات کارگاهی - دروس عمران و معماری - دروس
سوالات تستی درس مدیریت تشکیلات کارگاهی همراه با جواب

سوالات تستی درس مدیریت تشکیلات کارگاهی - کارفرما در مدت پیمان چند بار و حداکثر
مطالب درس مدیریت و تشکیلات کارگاهی مهندس مهدیزاده

گروه معماری ورامین - مطالب درس مدیریت و تشکیلات کارگاهی مهندس مهدیزاده - برای مشاهده ی کلیه
برچسب :