ثروتمندترین کشور جهان


این در حالی است که نهاد سرمایه گذاری قطر با ۱۱۵ میلیارد دلار دارایی، در رده دوازدهم ثروتمندترین صندوق های دولتی ذخیره دارایی جهان قرار گرفت.


قطر اولین بار در سال ۲۰۱۰ با درآمد سرانه ۸۸ هزار و ۵۵۹ دلار و با پشت سر گذاشتن لوکزامبورگ، به عنوان ثروتمندترین کشور جهان مطرح شد و این مقام را در سال ۲۰۱۱ نیز حفظ کرد.


موسسه مالیه بین المللی وابسته به بانک جهانی گزارش داد که سرانه تولید ناخالص داخلی قطر از نظر برابری قدرت خرید در سال ۲۰۱۲، ۱۰۶ هزار دلار بوده است. براین اساس، کشورهای لوکزامبورگ، سنگاپور و نروژ، به ترتیب با درآمد سرانه ۸۰، ۶۱ و ۵۴ هزار دلار سرانه تولید ناخالص داخلی از نظر برابری قدرت خرید در رده های دوم تا چهارم ثروتمندترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۲ قرار گرفتند.


بر اساس این گزارش، تولید ناخالص داخلی قطر در سال ۲۰۱۲ حدود ۱۸۲ میلیارد دلار بوده که بالاترین حجم تولید ناخالص داخلی قطر در طی سال های گذشته محسوب می شود. افزایش تولید ناخالص داخلی قطر در این سال، ناشی از افزایش بهای جهانی نفت و بالا رفتن میزان صادرات نفت این کشور بوده است. جمعیت این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس در سال ۲۰۱۲ حدود ۱.۸ میلیون نفر بوده است.


شیخ عبدالله بن سعود آل ثانی، رئیس بانک مرکزی قطر ماه گذشته گفته بود، تولید ناخالص داخلی قطر در سال گذشته ۱۹۱.۷۸ میلیارد دلار بوده است. در میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، تولید ناخالص داخلی امارات ۴۵.۷۸۱ میلیارد دلار بوده، در حالی که تولید ناخالص داخلی کویت ۴۸.۱۰۸ میلیارد دلار بوده است.


عمان از نظر سرانه درآمد با ۲۵ هزار و ۸۰۶ دلار جلوتر از عربستان بوده است. درآمد سرانه عربستان در سال ۲۰۱۲، ۲۲.۳۷۷ میلیون دلار بوده و بحرین نیز درآمد سرانه ۲۰ هزار و ۷۷۰ دلار را به خود اختصاص داده است.


بر اساس این گزارش، کشور آفریقایی کنگو با درآمد سرانه ۳۶۵ دلار، فقیرترین کشور جهان در سال گذشته میلادی بوده است. بر اساس رتبه بندی موسسه انگلیسی سیتی یوکی، نهاد سرمایه گذاری قطر از نظر حجم دارایی ها در سال ۲۰۱۲، در رده دوازدهم صندوق های دولتی ذخیره دارایی جهان قرار گرفته است.


در سال ۲۰۱۲، دارایی های تحت مالکیت صندوق های ذخیره دولتی جهان ۸ درصد رشد داشته و به رقم ۵.۲ تریلیون دلار رسیده است. پیش بینی می شود که این دارایی ها در سال جاری میلادی به ۵.۶ تریلیون دلار افزایش یابد.


مطالب مشابه :


تجدید ارزیابی دارایی و معافیت مالیاتی

مالیات کشور - تجدید ارزیابی دارایی و معافیت مالیاتی - کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی
300 نفر با 60 درصد دارایی کشور

فرهنگیان قصرشیرین - 300 نفر با 60 درصد دارایی کشور - تحلیل وقایع منطقه - ایران - جهان// اطلاعات
بیشترین دارایی کشور در اختیار بانک‌هاست

EPSnews - بیشترین دارایی کشور در اختیار بانک‌هاست - اخبار/ گزارش و تحلیل بازار سهام (بورس
آیین‌نامه اجرایی بند (ح) تبصره (۲۰) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور

وزارت امور اقتصادی و دارایی ـ وزارت کشور ـ وزارت علوم، تحقیقات و
درس‌های صندوق‌های ذخیره ارزی جهان در رویارویی با بحران اقتصادی اخیر

نويسنده: حسين گودرزي در راستای ایجاد زمینه لازم جهت مدیریت بخشی از دارایی‌های ارزی کشور و
بازار دارایی‌های فکری در فرابورس افتتاح شد

بازار دارایی‌های فکری در فرابورس افتتاح شد/ آماده‌سازی کشور برای دستیابی به اقتصاد دانش
ثروتمندترین کشور جهان

لا اله الا الله - ثروتمندترین کشور جهان - محمد رسول الله (ص)
برچسب :