بورس پس از معاملات - نگاهی به اتفاقات بورس چهارشنبه 24 دی ماه

بورس پس از معاملات>>> نگاهی به اتفاقات بورس چهارشنبه 24 دی ماه

 

شاخص کل بورس 10 واحد نزول کرد و به رقم 65،939 واحد رسید . نمادهای فارس با 68 واحد و پارسان با 59 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد وغدیر با 22 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشت . ارزش معاملات در این بازار به رقم 92.8 میلیارد تومان رسید که بموتو با 19.8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس 3 واحد نزول کرد و به رقم 738 واحد رسید . نمادهای جم و پترول بیشترین تاثیر منفی و نماد میدکو بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشت . ارزش معاملات در این بازار به رقم 102 میلیارد تومان رسید که بمپنا با 2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

  مهم ترین اخبار اقتصادی

 بانک جهانی پیش بینی خود از رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۵ را به کمتر از نصف کاهش داد و اعلام کرد اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۴ رشد ۱.۵ درصدی داشته است . بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود با عنوان دورنمای اقتصادی جهان پیش بینی خود از رشد اقتصادی ایران در سال 2015 را کاهش داده است .این نهاد بین المللی پیش بینی کرده است اقتصاد ایران در سال جاری میلادی تنها 0.9 درصد رشد داشته باشد. در گزارش قبلی این سازمان که مهر ماه منتشر شده بود رشد اقتصادی ایران برای امسال 2.2 درصد پیش بینی شده بود .بانک جهانی همچنین در این گزارش رشد اقتصادی ایران در سال 2014 را 1.5 درصد برآورد کرده است .

مهم ترین اخبار سیاسی

 دکتر محمدجواد ظریف، رئیس دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، قرار است ، در سفر به ژنو، با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در چارچوب مذاکرات هسته ای با 1 + 5 گفتگو کند . سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیر امور خارجه، و دیگر اعضای گروه مذاکره کننده هسته‌ای، دکتر ظریف را در سفر به ژنو همراهی می‌ کنند . «جان کری» وزیر خارجه آمریکا سه‌شنبه شب برای دیدار با «محمد جواد ظریف» همتای ایرانی خود، وارد شهر ژنو سوئیس، محل برگزاری دور تازه مذاکرات هسته‌ای، شد . دیدار میان کری و ظریف در حالی امروز برگزار می‌شود که قرار است مذاکرات دوجانبه دو کشور از روز پنج‌شنبه به مدت دو روز در سطح مدیران سیاسی پیگیری شود. همچنین مذاکرات جامع ایران و گروه موسوم به 1+5 هم روز شنبه برگزار می‌شود .
در همین رابطه ، رئیس‌جمهور با بیان اینکه افرادی که امروز در عرصه سیاست‌خارجی در دنیا مذاکره می‌کنند، منافع ملی را درک کرده و چارچوب سیاست را بلدند، گفت: اینقدر ایراد "نیش‌قولی " مطرح نکنیم بلکه ‌به یکدیگر احترام بگذاریم .

همچنین ، رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه در دیدار با سران کنگره جدید این کشور، بار دیگر با تصویب تحریم‌های تازه علیه ایران اعلام مخالفت کرده و گفت چنین اقدامی مذاکرات را از خط خارج کرده و آمریکا را در ائتلاف بین‌المللی، منزوی می‌کند . «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا که روز سه‌شنبه میزبان سران کنگره جدید این کشور بود، بار دیگر تصریح کرد که تصویب تحریم‌های تازه علیه ایران، نه تنها مذاکرات هسته‌ای با این کشور را به شکست می‌کشاند، بلکه موجب می‌شود تا آمریکا منزوی شود .

در خبری دیگر شنیدیم که ، معاون وزیر انرژی آمریکا که در رأس هیأتی به عربستان سفر کرده با وزیر نفت این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد . الیزابت شیروود راندل» معاون وزیر انرژی آمریکا روز سه‌شنبه در رأس هیأتی بلند پایه به عربستان سفر کرد .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی با کاهش همراه شد، مس به قیمت 5915 دلار ، آلومنیوم 1766 دلار ، روی 2083 دلار و سرب 1800 دلار برای هر تن معامله شدند . سکه به قیمت 986 هزار تومان رسید و دلار به قیمت 3446 تومان رسید .
 
در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

 در گروه تجهیزاتی، مپنا در محدوده صفر تابلو معامله شد ، فاذر معاملات قرمز رنگی را تجربه کرد ، دکتر روحانی در بازدید از نیروگاه اتمی بوشهر، این نیروگاه را مظهر ایستادگی یک ملت دانست و از ساخت دو نیروگاه اتمی دیگر در بوشهر به منظور استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای خبر داد . رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: نیروگاه اتمی بوشهر نمونه‌ای است که نشان می‌دهد ایران تنها به دنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای و تولید برق است . نیروگاه اتمی بوشهر در حال حاضر 700 مگاوات برق تولید می‌کند و قابلیت تولید برق تا میزان 1000 مگاوات را دارد .

در گروه حمل و نقلی ، اکثر نمادها معاملات منفی را پشت سر گذاشتند . حسینا به قیمت 3736 تومان رسید . رئیس جمهور در دومین روز سفر خود به استان بوشهر، از بندر بوشهر بازدید کرد .

در گروه فولادی و فلزی، شاهد معاملات قرمز و کم حجم در اکثر نمادها بودیم ، ارفع با افزایش تقاضا همراه شد و به قیمت 302 تومان رسید .

گردهمایی بزرگان فولاد ایران و جهان امسال نیز برگزار خواهد شد. گروه صنعتی  سارایه اسپانیا را می‌توان از بزرگان این صنعت در دنیا دانست که در پنجمین دوره این همایش نیز حضور خواهد داشت. «الیاس گونزالس » (Elias Gonzalez Gil) ،مدیر عامل این شرکت همانند دور قبل یکی از سخنرانان این همایش محسوب می‌شود که در پنجمین دوره در مورد تکنولوژی‌های نوین تولید فولاد سخنرانی خواهد کرد .
این روزها بازار محصولات فولادی حال و روز خوشی ندارد. کاهش متناوب قیمت انواع فولاد در بازارهای غیررسمی به بخش جدایی‌ناپذیر مبادلات روزانه آهن فروشان و عرضه کننده‌های فولاد بدل شده است و به درستی هم مشخص نیست چه زمانی از آهنگ ریزشی بازار کاسته و ثبات و بهبود نرخ این محصولات جایگزین روند قبلی خواهد شد . در حال حاضر شاخص‌ترین محصولی که قیمت آن روزانه چند درصد کاهش می‌یابد میلگرد است که ریزش آن به خصوص در مورد تولید نوردکاران بخش خصوصی شیب تندتری دارد. این محصول به دلیل تعدد زیاد تولیدکننده‌های آن بازار رقابتی‌تری به نسبت دیگر محصولات فولادی ساخت داخل دارد و تثبیت قیمت آن به معنی مقاومت عرضه‌کننده‌ها در برابر شرایط ریزشی بازار، کار به نسبت مشکلی است؛ در حالی که تیرآهن و ورق، بازار بسیار منسجمی داشته و نوسانات کاهشی آن در مقایسه با دیگر آهن‌آلات به طور معمول نشان داده که کمتر است .

فاما سود هر سهم منتهی به 93/12/29 خود را بر اساس عملکرد 9 ماهه مبلغ 437 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی بدون تعدیل اعلام شده است شرکت در دوره 9 ماهه خود موفق شده است به ازای هر سهم 308 ریال سود کنار بگذارد و 70 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

شرکت فولاد مبارکه در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 94/06/31 شرکت را مبلغ 305 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در 9 ماهه خود موفق به پوشش 78 درصدی از پیش بینی هایش شده است و توانسته به ازای هر سهم 394 ریال سود کنار بگذارد . مزيد اطلاع مطابق اطلاعات ارسالي فروش صادراتي شرکت در 9 ماهه اول سال 539,487,396 دلار مي باشد که با نرخ هر دلار 500ر26 ريال تسعير شده است.

در گروه پتروشیمی و شیمایی ، شاهد معاملات کم حجم بودیم ، پارسان با اقبال خوبی همراه شد و با صف خرید به قیمت 678 تومان رسید .تاپیکو به قیمت 229 تومان رسید .

آنچنان که از چندوچون رویه بازارهای جهانی می‌توان استنباط کرد گویا سقوط نفت همچون چکشی بر سر بازارها فرود آمده و اجازه رشد و خروج از این روند نزولی دنباله‌دار را حداقل در کوتاه‌مدت و میان‌مدت به بازارها نخواهد داد. با آغاز سال جدید میلادی نه تنها شاهد ایجاد نوسان‌های مثبتی در بازارها نبودیم، بلکه ریزش‌ها شدت بیشتری گرفت و فعالان و سرمایه‌گذاران در اقصی نقاط دنیا را بیش از پیش نگران کرد . بر اساس آخرین آمار رسمی منتشر شده توسط بلومبرگ؛ نفت خام آمریکا (WTI) با ریزش 32/3 درصدی نسبت به روز پیشین به حدود 44 دلار و 54 سنت رسید، در همین حال نفت خام برنت نیز با 65/3 درصد کاهش در محدوده 45 دلار و 70 سنت مورد دادوستد قرار گرفت. همچنین بهای سبد نفت اوپک نیز رقم 43 دلار و 55 سنت را به ثبت رساند. این کاهش قیمت‌ها شدیدا موجب ریزش در سایر بازارها به‌طور عام و در بازار محصولات پتروشیمی به‌طور خاص گردید، چرا که این محصولات به دلیل قرابت بالا با نفت با سرعت و شدت بیشتری تحت‌تاثیر قرار می‌گیرند .

در گروه بانکی، شاهد معاملات متعادل و کم حجم در اکثر نمادها بودیم ، وپست با افزایش تقاضا به قیمت 145 تومان رسید .

در دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران که با حضور جمع کثیری از مدیران عالی کشوری و مدیران عالی سازمان‌ها و شرکت‌های صنعتی و تولیدی در محل سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، تندیس و لوح قهرمان صنعت به مدیرعامل بانک صادرات ایران اهدا شد.

در گروه پالایشی، شاهد معاملات منفی و کم حجم در بیشتر نمادها بودیم ،  خبری شنیدیم که نرخ 13 سنت برای خوراک پتروشیمی ها مورد توافق شورای نگهبان نیز قرار گرفته است .

با وجود پابرجا ماندن تحریم‌های صنعت نفت و گاز، دور جدید مذاکرات ایران با سه غول نفت و گاز ژاپن و کره جنوبی برای بازگشت به صنعت نفت و گاز کشور آغاز شده است. ، اصغر سهیلی‌پور، رئیس کمیته سرمایه‌گذاری شرکت گاز با تایید مذاکرات انجام گرفته با سه شرکت نفت و گاز کره جنوبی و ژاپن گفت: شرکت مهندسی و انرژی میتسوبیشی ژاپن، ال‌جی و سامسونگ کره جنوبی با مجموعه شرکت ملی گاز در حوزه‌های ساخت پالایشگاه و خط انتقال وارد مذاکره شدند.مشاور مدیرعامل شرکت ملی گاز تاکید کرد: در بین شرکت‌های خارجی برخی شرکت‌های ژاپنی و ایتالیایی هستند که حاضرند همکاری با ایران را حتی قبل از لغو کامل تحریم‌ها آغاز کنند .

در خبری، روز گذشته معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت در جمع فعالان بخش خصوصی حاضر شده و برنامه‌های این وزارتخانه را جهت افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز بیان کرد و گفت: افزایش ظرفیت تولید نفت به قدرت چانه‌زنی ایران در اوپک کمک خواهد کرد. به اعتقاد منصور معظمی گرچه نمی‌توان قیمت دقیقی را برای نفت در سال آینده در نظر گرفت، اما روند نفت در سال 2015 صعودی است .

در گروه سرمایه گذاری، شاهد معاملات کم حجم و متعادل در اکثر نمادها بودیم ، واتی با اقبال همراه شد و به قیمت 363 تومان رسید، هلدينگ گروه صنعتي ملي در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 93/12/29 شرکت را مبلغ 555 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت بدون تغییر اعلام شده است شرکت در دوره 9 ماهه خود به ازای هر سهم توانست 11 ریال سود کنار بگذارد و 2 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

در گروه لیزینگی، برخی نمادها از جمله ولغدر، ولبهمن ولصنم با اقبال خوبی همراه شدند و توانستند در آستانه قیمت معامله شوند .

شرکت ليزينگ ايران در جدیدترین گزارش منتهی به 93/12/29 خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 420 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل همراه بوده است شرکت در دروه 9 ماهه خود به ازای هر سهم 315 ریال سود محقق کند و 75 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه دارویی، حجم معاملات پایین و روند معاملات متعادل بود ، دفرا در جدیدترین گزارش 93 خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 1195 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت تغییری نداشته است شرکت در دوره 9 ماهه خود توانست 76 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد و به ازای هر سهم 909 ریال سود کنار بگذارد .

در گروه سیمانی، خبری شنیدیم که به علت مازاد تولید سیمان گاز کارخانه های تولید سیمان  به مدت یک ماه قطع می شود .

شرکت سيمان فارس در جدیدترین گزارش 93 خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 794 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی با افزایش 10 ریالی همراه بوده است شرکت در دوره 9 ماهه خود موفق شده است به ازای هر سهم 661 ریال سودکنار بگذارد و 83 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت گروه صنایع سیمان کرمان در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ 220 میلیارد ریال به مبلغ 660 میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه 440 میلیارد ریالی ( معادل 200 درصد ) ، مبلغ 261 میلیارد آن از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی و مابقی آن به مبلغ 179 میلیارد ریال از محل سود انباشته می باشد . شرکت موضوع افزایش سرمایه را جبران مخارج سرمایه ای صورت گرفته در طرح ها و پروژه ها و سرمایه گذاری انجام شده در سهام شرکت ها می باشد .

در گروه غذایی نیز حجم معاملات پایین بود ، وبشهر در جدیدترین گزارش 93 خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 941 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش 1 ریالی گزارش شده است شرکت در دوره 9 ماهه خود موفق به پوشش 65 درصدی از پیش بینی هایش شده است و توانسته به ازای هر سهم 614 ریال سود کنار بگذارد .


مطالب مشابه :


اخبار استخدامی های مهندسی برق خرداد 93

استخدام مهندس و متخصص برق در جنوب کشور. شرکت بین اللملی پارس سارایه جهت تکمیل کادر فنی
بورس پس از معاملات - نگاهی به اتفاقات بورس چهارشنبه 24 دی ماه

پیمانکاران پارس گروه صنعتی سارایه اسپانیا را می ،مدیر عامل این شرکت همانند دور قبل
بورس پس از معاملات - نگاهی به اتفاقات بورس شنبه 27 دی ماه

پیمانکاران پارس گروه صنعتی سارایه اسپانیا را می‌توان از بزرگان شرکت در خصوص این
آشنایی با تاریخچه مشعل المپیک

بوکس پارس آباد طراح این مشعل بوریس توچین بود و شرکت های صنعتی شهر لنینگراد سارایه وو
برچسب :