گزارش صعود به قله داراب شاه دالانکوه در استان اصفهان

نام برنامه : صعود به قله ۳۹۵۰ متری داراب شاه دالانکوه در استان اصفهان

تاریخ اجرای برنامه : ۱۴ و ۱۵/۳/۹۳

مسیر صعود و فرود : روستای آنالوجه - دره نمازگاه - دشت چاله گاو ( گاو چرا یا چرا گاو یا دشت نیایش ) - یال بالای چشمه دوم ( چشمه لر ) - زین اسبی ( یا هفتی ) - یال شرقی قله - چاه ها - سنگ زنده یاد اوراز - میله شاخص اول - قله

نفرات شرکت کننده : سیاوش و مهریه چاچی

شرایط آب و هوایی : قبل از ظهر آفتابی و بعد از ظهر کمی ابری همراه با غبار محلی و باد نسبتا شدید

------------------------------

نمای قله داراب شاه دالانکوه از روستای آنالوجه

با توجه به کنسل شدن قطعی برنامه صعود به قله کرکس اصفهان گروه کوهنوردی فجر اراک ؛ در تاریخ ۱۲/۳/۹۳ و با مشورت آقای چاچی تصمیم گرفتیم که مانند سال قبل صعود به قله داراب شاه دالانکوه اصفهان و شب مانی در جلگه و دشت زیبای ۳۰۵۰ متری چاله گاو را جایگزین برنامه کرکس اصفهان نماییم ؛ لذا ساعت ۵:۰۰ صبح ۱۴/۳/۹۳ شهر مهاحران در استان مرکزی را با وسیله نقلیه شخصی ترک و پس از گذشتن از شهرهای اراک ، خمین ، گلپایگان ، خوانسار ، دامنه و داران در ساعت ۸:۳۰ به روستای آنالوجه با مردمی متدین ، خونگرم و مهمان نواز رسیده و پس از پارک ماشین در روستا ، در ساعت ۹:۲۰ روستا را ترک و از مسیر دره شمالی روستا به نام دره نمازگاه به طرف دشت چاله گاو حرکت کردیم ، هنگام عبور از دره نمازگاه ، قله سنگی و صخره ای آنالوجه با ارتفاع ۳۶۰۰ متر در طرف راست ما و مشرف به روستای آنالوجه قرار داشت .

دره شمالی روستای آنالوجه که به دره نمازگاه معروف است .

در مسیر پاکوب داخل دره نمازگاه

ساعت ۱۱:۰۰ به ابتدای دشت چاله گاو در ارتفاع حدود ۳۰۵۰ متری و ساعت ۱۱:۱۵ به چشمه اول این دشت رسیدیم که این محل را با توجه به برنامه ریزی قبلی بعنوان محل شب مانی و کمپ انتخاب کرده بودیم .

ابتدای دشت چاله گاو که در انتهای دشت قله صخره ای داراب شاه دالانکوه نیز دیده می شود . الحمدا... امسال به علت بارش های خوب ، دشت بسیار سرسبزتر و زیباتر از سال گذشته بود .

کنار چشمه اول دشت چاله گاو 

پس از استراحت کوتاهی و نوشیدن مقداری آب گوارا از چشمه اول ؛ به طرف چشمه دوم حرکت کرده و ساعت ۱۲:۰۰ در کنار این چشمه بودیم.حدود ۲۰ دقیقه در این محل استراحت نموده و پس از برداشتن آب کافی و از روی یال مشرف به چشمه دوم ( یا چشمه لر ) ، حرکت خود را ادامه داده و ساعت ۱۳:۳۰ به محل معروف به هفتی یا زین اسبی رسیدیم و پس استراحت کوتاهی ، حرکت خود را به طرف قله و از روی یال شرقی قله ادامه دادیم ؛ که مسیر ما این محل تا رسیدن به قله تقریبا سنگی و صخره ای و در قسمت های نیز نسبتا باریک و تیغه ای بود .

 کوه دالانکوه تقریبا از جنوب غربی به طرف جنوب شرقی امتداد دارد و هنگام حرکت از روی خط الراس ، مناطق شمالی و مناطق جنوبی کوه دالانکوه در معرض دید ما بودند و مناطق و جاده های واقع در جبهه شمالی دالانکوه یعنی جاده دامنه به طرف اصفهان و جاده دامنه به طرف خوانسار و همچنین مناطق و جاده های واقع در جبهه جنوبی دالانکوه  یعنی جاده های داران به شهرکرد ، چادگان و دریاچه سد زاینده رود دیده می شدند. هنگام حرکت از روی یال از کنار دو چاه ، سنگ معروف به سنگ زنده یاد اوراز و میله شاخص اول گذشتیم و ساعت ۱۵:۴۵ بر روی قله سنگی و صخره ای دالانکوه پا گذاشتیم .

شهرهای داران ، دامنه و تمامی مناطق مسکونی و جاده های شمالی ، جنوبی و غربی کوه دالانکوه و همچنین خط الراس زیبای کوه دالانکوه ( جنوب غربی به جنوب شرقی ) از روی قله قابل رویت بودند ؛ حدود ۴۵ دقیقه در روی قله توقف داشته و ساعت ۱۶:۳۰ قله را ترک نموده و از روی خط الراس به طرف هفتی و چاله گاو فرود آمدیم.

در دو تصویر زیر ، نزدیک چشمه دوم یا چشمه لر هستیم که چشمه در پایان گل های زرد و زیر صخره ابتدای یال قرار گرفته و یال بالای چشمه نیز کاملا مشخص است و مناسب ترین مسیر جهت صعود تابستانی ، این یال می باشد که ما را به محل معروف به هفتی یا زین اسبی هدایت می کند . مسیر ما از ابتدای دشت تا رسیدن به هفتی  ، بسیار زیبا و سرسبز و مملو از گیاهان و گل های متنوع و همراه با آواز پرنده گان بود.

تصویری از دو چاه واقع در روی یال شرقی قله و مسیر صعود 

سنگی که به احترام صعود زنده یاد محمد اوراز به قله داراب شاه دالانکوه به سنگ اوراز معروف شده است.

در این تصویر میله شاخص اول را مشاهده می فرمائید.

بعد از عبور از میله شاخص اول ؛ حرکت خود را از روی یال شرقی قله ادامه دادیم که بیشتر این مسیر تا قله نسبتا باریک و تیغه ای بود ضمنا در این تصویرها خط الراس دالانکوه که از جنوب غربی به طرف جنوب شرقی کشیده شده ، کاملا مشخص و قابل رویت است .

 

بر فراز قله داراب شاه دالانکوه

در تصویر زیر نیز خط الراس دالانکوه از جنوب غربی به طرف جنوب شرقی کاملا قابل رویت است .

در روی قله آثار زیادی از خشت و آجر دیده می شود که ظاهرا باقیمانده قلعه یا برج دیده بانی است که در دوره داراب شاه بر فراز این قله احداث شده بود . 

نمای دشت چاله گاو از فراز قله ، در سمت چپ این تصویر قله ۳۶۰۰ متری آنالوجه را مشاهده می فرمائید ضمنا یال منتهی به این قله ، که از دشت چاله گاو شروع شده را نیز مشاهده می فرمائید که مناسب ترین و راحت ترین مسیر صعود به این قله می باشد .

نمای شهر داران از فراز قله که در قسمت غربی و جنوب غربی قله قرار گرفته است .

نمای شهر دامنه از فراز قله که تقریبا در قسمت شمالی قله قرار گرفته است .

بعد از ۴۵ دقیقه توقف در روی قله ، از همان مسیر صعود به طرف پایین حرکت کردیم . که در این تصویر میله شاخص قله نیز مشخص است.

 

رسیدن به سنگ اوراز

04240345946916954774.jpg

چشمه دوم

ساعت ۱۸:۳۰ به چشمه دوم و ساعت ۱۹:۲۰ به محل شب مانی یعنی چشمه اول رسیدیم و همراه تعداد دیگری از کوه گردان و طبیعت دوستان ، شب بسیار خوب و در عین حال سردی را در چاله گاو گذراندیم . ساعت ۹:۳۰ صبح روز بعد مورخ ۱۵/۳/۹۳ و پس از صرف صبحانه ، چاله گاو را ترک نموده و پس از پایین رفتن از دره نمازگاه ، در ساعت ۱۱:۰۰ به روستای آنالوجه رسیدیم و حدود ساعت ۱۲ روستا را ترک نموده و پس از گردش کوتاهی در شهر خوانسار و خرید سوغات و هدیه و همچنین صرف ناهار ، به طرف اراک حرکت نمودیم.     

 

عکاس : سیاوش چاچی


مطالب مشابه :


گزارش صعود شبانه به قله کرکس در شهرستان نطنز استان اصفهان

کوه پیما. کوه نوردی به قله 3900 متری کرکس در شهرستان نطنز استان اصفهان. بینی هوای شهرهای
گزارش صعود به قله شاهان کوه در استان اصفهان

کوه پیما. کوه نوردی صعود به قله ۴۰۴۴ متری شاهان کوه در استان اصفهان پیش بینی هوای شهرهای
گزارش صعود به قله داراب شاه دالانکوه در استان اصفهان

کوه پیما. کوه نوردی قله ۳۹۵۰ متری داراب شاه دالانکوه در استان اصفهان بینی هوای شهرهای
تصاویر برگزیده صعود به قله داراب شاه دالانکوه استان اصفهان

کوه پیما. کوه نوردی صعود به قله داراب شاه دالانکوه استان اصفهان بینی هوای شهرهای ایران
شب مانی روی قله دماوند

گروه کوهنوردی دنا اصفهان - عبدالرزاق - پاساژ سجاد - طبقه دوم جلسات هفتگی:دوشنبه ها راس ساعت 19:30
آدرس کلینیک های مددکاری اجتماعی استان اصفهان

سوشیال نیوز - آدرس کلینیک های مددکاری اجتماعی استان اصفهان - social news - سوشیال نیوز
عدل اردکان ( احسان پیما ) - پایانه شفق اردکان

شرکت مسافربری عدل اصفهان جی - پایانه جی - عدل اردکان ( احسان پیما ) - پایانه شفق اردکان - اصفهان
برچسب :