اصول شمع سازی، اصول اولیه شمع سازی - مواد اولیه شمع

در این بخش از سایت برگزیده ها اصول و قواعد کلی شمع سازی  را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از برگزیده ها: بیشتر لوازم و موادی را که برای ساخت شمع نیاز است لازم نیست که بخرید، زیرا که بیشتر آنها را می توانید در خانه پیدا کنید. با ما همراه شوید و اصول اولیه شمع سازی را مطالعه کنید.

مواد اولیه شمع

مواد اولیه شمع

اصول اولیه شمع سازی

- ظروف
وقتی از قالب های فلزی استفاده می کنید برای سرد کردن شمع از هر ظرفی که به اندازهٔ تقریبی قالب شما باشد برای حمام آب (وان) می توانید استفاده نمائید.
- ظروف برای جوش آوردن آب
برای ذوب کردن موم از ظرفی که باید در آن آب را به جوش آورید استفاده نمائید و این ظرف باید به اندازه ای باشد که ظرف محتوی موم داخل آن قرار بگیرد و جنس ظرف باید استیل یا آلومینیوم باشد. سپس ظرف را به اندازه ای که لازم است پر از آب کنید. سپس یک بار که موم ذوب شده را در قالب ریختید اطراف ظرف آب را با یک حوله خشک آشپزخانه تمیز کنید.
نکته: از یک ماهی تابه هم برای جوش آوردن آب و قرار دادن ظرف محتوی موم داخل آن مانند شکل زیر می توانید استفاده نمائید. در این گونه مواقع از یک توری یا سه پایه بین ظرف محتوی موم و ماهی تابه استفاده کنید. از یک تکه زنجیر فلزی هم برای قرار دادن زیر ظرف داخل ماهی تابه همان طور که در تصویر نشان داده شده می توانید استفاده نمائید.
- قیف
از یک قیف برای دوباره پر کردن قالب می توانید استفاده نمائید.
- چکش
از چکش برای شکستن موم به تکه های کوچک تر و مکعبی استفاده کنید.
- گرم کننده مانند بخاری و غیره
از یک بخاری یا بشقاب داغ استفاده نمائید.
- لوازم اندازه گیری
از یک ترازوی آشپزخانه برای وزن کردن موم مورد نیاز استفاده کنید.
- قاشق های اندازه گیری
از قاشق های اندازه گیری برای اندازه گرفتن مواد از قبیل روغن و رنگ استفاده نمائید.
- ظرف برای ذوب کردن موم
از هر نوع قوطی فلزی مانند قوطی خالی قهوه یا قوطی رب گوجه فرنگی می توانید برای ذوب کردن موم استفاده نمائید.
- قالب ها
از انواع شیشه ها، پلاستیک ها، لاستیکیها، یا قالب های فلزی در شکل و اندازه های مورد نیاز از شکل های ساده هندسی گرفته تا میوه ها و گل ها را می توانید برای قالب استفاده نمائید.
- روزنامه
سطح کار خود را برای این که در خاتمه کار راحت تر تمیز کنید روزنامه پهن کنید.
- ماهی تابه
ماهی تابه را به اندازه ای بزرگ بگیرید که ظرفی را که می خواهید موم را در آن ذوب کنید داخل آن قرار بگیرد.
- حوله کاغذی
از حوله کاغذی برای پاک کردن موم از روی لوازم تا زمانی که هنوز گرم است استفاده کنید.
- چاقو
از چاقو برای مرتب و منظم کردن خطوط دراز شمع و تکه کردن فیتیله و حکاکی کردن شمع استفاده می شود.
- انبردست
از انبردست برای برداشتن ظرفی که در آن موم را ذوب کرده ایم و همچنین برای این که بخواهیم موم ذوب شده را در قالب بریزیم استفاده می شود.
- دستگیره
از دستگیره برای گرفتن دسته وسائل داغ که با آنها کار می کنید استفاده می شود.
- میله نوک تیز
از یک میل بافتنی بلند، میخ نوک تیز، یا پیچ گوشت ی فلزی برای هم زدن عطر یا رنگ استفاده کنید. از نوک تیز میله اغلب برای فرو کردن در وسط شمع و باز کردن اطراف فیتیله می توانید استفاده کنید.
- توری فر یا سه پایه
باری قرار دادن داخل ماهی تابه استفاده می شود تا ظرف محتوی موم را که می خواهیم ذوب کنیم روی آن قرار دهیم و در این گونه موارد آب باید تا نیمه ظرف محتوی موم قرار بگیرد.
- چسب موم
برای چسباندن تکه های موم به یکدیگر، یا برای چسباندن تزئینات به شمع استفاده می شود. این مایع نرم، و موم چسبنده ای است و در شکل جامد در دسترس می باشد و مقدار خیلی کمی از آن را می توانید روی بخار آب ذوب کنید.
- دماسنج
موم را باید تا درجه حرارت واقعی برای ساختن شمع حرارت دهید. از دماسنج شیرینی پزی یا آشپزی به شرطی که مقیاس درجه بندی آن مانند دماسنج موم باشد می توانید استفاده نمائید. (۳۸-۱۰۸ درجه سانتی گراد) (۱۰۰-۲۲۵ درجه فارنهایت) و زمانی که موم را ذوب می کنید به درجه دماسنج توجه داشته باشید و هرگز نگذارید و دنبال کارهای دیگر بروید چون مانند روغن آشپزی فرار می باشد.
- کاغذ مومی یا آلومینیوم فویل
روی روزنامه ای را که زیر دست برای کار انداخته اید کاغذ مومی یا آلومینیوم فویل پهن کنید تا اگر موم ریخته شد به راحتی آن را پاک کنید. و این موم را که روی کاغذ مومی و آلومینیوم فویل بر می دارید می توانید دوباره ذوب نمائید.
- وزنه ها
موم از آب سبک تر می باشد. بنابراین از برگشتن قالب در ظرف آب به وسیله قرار دادن وزنه ای سربی یا تکه ای زنجیر بلند روی قالب جلوگیری کنید.
- سوزن فتیله
از سوزن هائی به طول (۱۰ تا ۲۵ سانتی متر) استفاده کنید و در فتیله فرو کنید و فیتله را در ته قالب محکم کنید.
- انواع فتیله
آنچه که موم را به شکل شمع در می آورد یک فتیله می باشد. برای انتخاب فتیله باید دقت زیادی کنیم و از فتیله هائی استفاده کنیم که درست بسوزند. در این جا ۴ نوع فیتیله را به شما معرفی می کنیم: پهن، شناور، مربع و فتیله هائی که وسط آنها سیم وجود دارد. فتیله ها معمولاً از قیطان های کتانی و نخ های مخصوص که آهسته و میزان بسوزند انتخاب می شوند، و در انواع و اندازه های مختلف وجود دارد و شما باید آنها را مطابق با اندازه و نوع شمع خود انتخاب کنید.
فتیله های پهن و مسطح، معمولاً برای شمع های غوطه ور استفاده می شوند.
فتیله های مربع، برای شمع های پر شونده استفاده می شوند.
فتیله هائی که وسط آنها سیم قرار دارد، برای شمع هائی که در ظروف و شمع های نذری استفاده می شوند.
- روش استفاده از فتیله
اندازه فتیله بستگی به قطر شمعی دارد که می خواهید بسازید. هر سانتی متر فتیله برای هر سانتی متر قطر مورد نیاز است. فتیله های کلفت رابرای شمع های بزرگ استفاده نمائید. برای ظروف بلند فتیله آماده شده را به وسیله نگهدارنده در وسط ته ظرف قرار دهید.و در حالی که فتیله را نگه داشته اید موم ذوب شده را بریزید. برای ظروف کوتاه موم ذوب شده را داخل ظرف بریزید و بگذارید تا سفت شود. به وسیله سوزن بلند یک سوراخ در مرکز آن ایجاد کنید و فتیله را قرار دهید برای ظرف متوسط، موم ذوب شده را در ظرف بریزید و بگذارید تا سرد شود و روی سطح یک پرده صخیم فرم بگیرد. سپس فتیله آماده شده را در نگهدارنده داخل شمع قرار دهید.
فتیله ها را تا حدود ۳/۱ الی ۵/۲ سانتی متر قیچی کنید و قبل از قیچی کردن و دوباره روشن کردن اجازه دهید تا خنک شود. وقتی که شعله شمع را خاموش کردید، فتیله را در موم ذوب شده فرو کنید و فوراً آن را راست نگه دارید. این کار باعث می شود که فتیله دوده نزند و از دود کردن فتیله هم جلوگیری می کند.
- فتیله های آماده شده
فتیله هائی هستند که برای شمع استفاده می کنیم. فتیله آماده شده یا نشده را در موم ذوب شده حدود ۵ دقیقه بخوابانید. سپس فتیله پوشیده شده از موم را بردارید و آن را به طور راست روی کاغذ مومی قرار دهید تا خشک شود.
- نگهدارنده فتیله
نگهدارنده ها صفحاتی فلزی کوچک، صاف می باشند که فتیله را مانند لنگر در ظرف شمع نگه می دارد. فتیله را در سوراخ صفحه فلزی فشار دهید و شاخک های آن را به هم فشار داده تا فتیله را محکم نگه دارد.
نکاتی مهم برای فتیله ها
۱. همیشه قبل از استفاده از فتیله ها آنها را در موم داغ بخوابانید. فتیله را در موم داغ فرو کنید و سپس آن را راست نگه دارید تا سرد شود.
۲. هرگز اجازه ندهید که آب به فتیله سرایت کند مگر این که قبلاً با موم ضخیم شده باشد. آب باعث می شود که موم در نخ فتیله نفوذ نکند، و این امر می تواند باعث غیر عادی سوختن یا جرقه زدن شعله شود.
۳. همیشه توجه داشته باشید که فتیله درست در مرکز شمع قرار بگیرد، و گرنه شمع از یک طرف به صورت کج می سوزد و خیلی زود شکل خود را از دست می ده

گردآوری: بخش خانه داری برگزیده ها


,