شهردار کوهدشت : کوهدشت در سال جدید به مسیر پیشرفت میرود .

گزارش امین امرایی ـ خرم آباد

شهردار کوهدشت : کوهدشت در سال جدید به مسیر پیشرفت میرود .

کوهدشت ، سرزمین زیبا و بکر ایران جایی که به عقیده باستان شناسان از اولین سکونتگاههای بشری بوده است.

غار میر ملاس در کوه سر سرخین و در فاصله ‪ ۲۰کیلومتری شهر کوهدشت واقع است. به گفته مورخان ، این غار نخستین سکونتگاه انسان و آغازگرتاریخ مدون بشری است زیرا نقاشی‌های حک شده روی دیواره آن کهن‌ترین آثاری است که انسانهای اولیه تاکنون از خود به یادگار گذاشته‌اند.

کوهدشت شهری است در غرب استان لرستان . این شهرستان از نظر جمعیت سومین شهرستان لرستان ، پس از خرم آباد و بروجرد است . دارای آب و هوای معتدل کوهستانی با تابستانهای گرم است. مردم آن با لهجه لری و زبان لکی گفتگو می‌کنند.

اگر چه شهر جدید کوهدشت حاصل اسکان عشایر در دوره رضاخان است اما بنا بر روایات تاریخی از حمدالله مستوفی و سایرین به نظر می‌رسد که در سالیان دور در این منطقه شهری باشکوه دایر بوده است.

اين شهرستان از جاذبه هاي تاريخي و مکان هاي ديدني متعددي برخوردار است.قلعه کورگان، قلعه‌گم‌ور، قلعه سيله، قلعه کوه‌زاد، قلعه چق (جغد)، قلعه منيژه، قلعه چنگري، گنبد شاه محمد، گنبد ابوالوفا، مقبره داوود رش، دره سرطرهان، دره و غار ويزنهار، دژ زلال انگيز، تپه‌هاي چغاسبز و کفتارلو، تپه پياره، تپه‌درکه و پل گاوميشان برخي از‌مکان‌هاي ديدني و تاريخي اين شهرستان به شمار مي‌رود.

در حال حاضر کوهدشت باجمعیتی بالغ بر 220 هزار نفر با مرکزیت شهر کوهدشت دارای 5 بخش 5 نقطه شهری و 276 روستای دارای سکنه میباشد.

از مهمترین بخشهای آن بعد از بخش مرکزی میتوان به رومشگان ، کوهنانی ، درب گنبد و طرهان اشاره کرد.

برای آشنایی هر چه بیشتر شما با کوهدشت گفتگویی با شهردار کوهدشت انجام داده ایم که در ادامه شما را به خواندن این گزارش دعوت میکنیم.

در آخرین روزهای سال 89 و در شلوغترین روزهای کاری شهرداری ، سید علی حسینی شهردار توانمند کوهدشت میزبان ما شد و گزارشی از عملکرد خود و همکاران پرتلاشش را ارائه نمود.

او که اواخر سال 88 از سوی شورای شهر کوهدشت ، کلیددار این شهر شد بعد از گذشت یکسال از کارهای انجام شده و پروژههای آینده شهرداری میگوید.

مهندس حسینی در ابتدا ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن سال جدید و پا نهادن به بهاری دوباره گفت : شهرداری و شورای شهر کوهدشت تمام تلاش خود را برای میزبانی از مسافرین نوروزی به کار گرفته اند تا روزهای خوشی را برای آنان رقم بزنند.

وی گفت : امیدوارم حضور میهمانان نوروزی رنگ و بویی بهاری به کوهدشت بدهد و بتوانیم با کمک مردم میزبانان خوبی برای مسافران عزیز باشیم.

وی سپس از بودجه شهرداری کوهدشت گفت و افزود : بودجه شهرداری در سال 89 حدود 6 میلیارد و 700 میلیون تومان بوده که طبق آمار در 6 ماهه اول سال 43 درصد آن وصول شده و احتمالا تا الان بالای 90 درصد آن محقق شده است.

وی از افزایش بودجه سال 90 شهرداری خبر داد و اظهار داشت : برآورد بودجه سال 90 شهرداری کوهدشت حدود 7 میلیارد و 300 میلیون تومان است که امیدواریم حداکثر آن وصول شود.

مهندس سید علی حسینی در ادامه عمده ترین پروژه های عمرانی شهرداری در سال 89 را اینگونه برشمرد :

1ـ روکش آسفالت معابر خاکی و بی کیفیت در حدود 170 هزار متر مربع.

2ـ احداث کانالهای سنگی جهت هدایت آبهای سطحی به طول 2 هزار متر  .

3ـ بهسازی بلوار های سطح شهر.

4ـ جدول گذاری کوچه ها و خیابانهای شهر.

5ـ تجهیز و موزائیک فرش پارکها.

6ـ احداث یک مجموعه بازی زیبا برای پارک مرحوم دلیجانی .

7ـ احداث پارک شهدای کودک جنب بهشت زهرا.

8ـ عملیات احداث پارک تفریحی چنگری.

9ـ بهسازی حریم رودخانه شهر .

10ـ درختکاری و بتون پیاده رو، رودخانه شهر.

11ـ زیرسازی معابر سطح شهر بیش از  70 هزار متر مربع.

شهردار کوهدشت در ادامه به تزریق اعتبار یک میلیارد و 300 میلیون تومانی به شهرداری اشاره کرد و افزود : با تلاشهای مستمر استاندار محبوب و پرتلاش لرستان جناب آقای دهمرده و همچنین نماینده شهرستان کوهدشت در مجلس شورای اسلامی و فرماندار  محترم کوهدشت اعتباری در حدود یک میلیارد و 300 میلیون تومان به شهرداری تزریق شد که توانستیم آن را در قالب 4 پروژه اجرا کنیم.

وی یک از کارهای صورت گرفته در همین رابطه را احداث فاز اول منطقه تفریحی ، چنگری خواند و افزود : در فاز اول آن 300 میلیون تومان هزینه جهت راه دسترسی ، روشنایی ، نمازخانه و سرویسهای بهداشتی در نظر گرفته شده است.

حسینی  مساحت کل پروژه چنگری را بالغ بر 100 هکتار دانست و اظهار داشت : برای مطالعات پارک و تصویب آن 6 ماه کار کارشناسی صورت گرفته است تا توانستیم آن را به تصویب اداره کل منابع طبیعی برسانیم . وی هدف از اجرای این پروژه بزرگ را احداث مجتمع های فرهنگی و ورزشی و ایجاد فضایی سرشار از نشاط برای مردم کوهدشت دانست.

وی همچنین گفت : شهرداری کوهدشت در بخشهای فرهنگی نیز فعالیتهایی داشته است که شامل بخشهای ذیل میشوند:

1ـ نصب تابلو شمایل شهدای عزیز شهرستان کوهدشت در بلوارهای شهر.

2ـ برگزاری تمامی مناسبتهای مذهبی و ملی .

3ـ آذین بندی و نصب بنر ، پلاکارد و تراک در سطح شهر در اعیاد و مصیبتها.

4ـ چاپ چندین شماره نشریه داخلی ویژه شهرداری و شورای شهر.

5ـ کمکهای مالی شهرداری جهت برگزاری مناسبتهای فرهنگی و هنری در سطح شهر.

6ـ برگزاری چندین جلسه پرسش و پاسخ از شهردار و معاونین در مساجد شهر.

7ـ برپایی سیاه چادرهایی برای پذیرایی از مهمانان نوروزی و ارائه فرهنگ مردم کوهدشت از طریق چاپ بروشور و معرفی شهر کوهدشت و جاذبه های تاریخی ، مذهبی و تفریحی شهرستان.

8ـ اطلاع رسانی وسیع در سطح شهر در خصوص ساعات جمع آوری زباله توسط شهرداری .

9ـ اطلاع رسانی در خصوص نحوه استقرار دست فروشان شهر ویژه نوروز.

10ـ کمک به ستاد راهیان نور.

11ـ کمک در برگزاری جشنواره منطقه ای شعر فجر به صورت نصب بنر و اطلاع رسانی.

شهردار کوهدشت در ادامه برنامه های شهرداری را برای سال 90 اینگونه خواند :

تکمیل پروژه های نیمه تمام سال 89 .

زیر سازی و جدول گزاری و احداث کانالهای دفع آب های سطحی.

آسفالت معابر که حجم بالایی از کارهای شهرداری را شامل میشود.

ادامه اجرای پروژه پارک تفریحی چنگری.

و احداث مجتمع تجاری ، خدماتی ، اداری در مرکز شهر که پارکینگ دو طبقه نیز برای آن در نظر گرفته شده است.

وی در رابطه با پارکینگ اضافه کرد : در نظر داریم که محوطه فعلی ساختمان شهرداری را  تخریب و به پارک دلیجانی اضافه کنیم و در مرکز شهر باغ پرندگان را حذف و از فضای آن بعد از تصویب به عنوان مجتمع تجاری ، اداری شهرداری استفاده کنیم که دو طبقه زیر زمین آن به عنوان پارکینگ برای عموم مردم در نظر گرفته شده است.

شهردار کوهدشت در ادامه یکی از عمده ترین مشکلات شهر کوهدشت را توسعه بی رویه شهر بدون کار کارشناسی عنوان کرد و افزود : در سالهای گذشته اکثر ساخت و سازها بدون مجوز بوده است و تطبیق فعلی آنها با نقشه های شهری مشکل است .

وی اقتصاد تک قطبی کوهدشت را از دیگر مشکلات توسعه شهری دانست و گفت : اقتصاد کوهدشت بر پایه کشاورزی و دامپروری بسته شده است و همین امر سبب شده که درآمد مردم در نوسان باشد و به موازات آن شهرداری در سالهایی که خشکسالی باشد نمیتواند از مردم انتظار پرداخت عوارض به موقع را داشته باشد .

حسینی قرار نگرفتن کوهدشت در یکی از مسیرهای اصلی جاده ای کشور را مشکل دیگر شهر دانست و گفت : سرمایه گذاری بخش دولتی در شهرستان کوهدشت باعث سرازیر شدن سرمایه بخش خصوصی میشود و امیدواریم که با سفرهایی که دولت محترم به استان و شهرستان داشته اند هر چه زودتر این نقایص بر طرف شود تا شاهد کوهدشتی آباد و سرزنده باشیم.

وی در خصوص شورای شهر کوهدشت گفت : رابطه بسیار خوب شورا و شهرداری باعث شده است که روز به روز شاهد پیشرفت در کارها و خدمات دهی بهتر به مردم باشیم .

حسینی با اعلام این مطلب که اعضای محترم شورای اسلامی شهر کوهدشت تمام اقدامات شهرداری را زیر نظر دارند اظهار داشت : اعضای شورای شهر در عین رابطه حسنه ای که با شهرداری دارند بصورت بسیار قانونمند کمترین مصوبه ای از سوی شهرداری را معطل گذاشته اند و اکثریت آنها را بررسی و راه اندازی کرده اند. وی گفت : اگر حمایت های مجموعه شورای اسلامی شهر کوهدشت و ریاست محترم آن جناب آقای حسن قبادی نبود شهرداری نمی توانست به این توفیقات برسد.

شهردار کوهدشت در ادامه گفت : جا دارد در اینجا از همه مردم و شهروندان فهیم کوهدشتی که در سال 89 همراه ما بوده اند تشکر کنم و از آنها بخواهم که در سال 90 نیز به مانند سال گذشته یاریگر شهرداری باشند و با ارائه نظرات ، پیشنهادات و انتقادات سازنده خود ما را در امر خدمت رسانی تنها نگذارند. تا به امید حضرت ولیعصر (عج) با کمک شهروندان و مسئولین ،کوهدشت را درسال جدید وارد مسیر پیشرفت کنیم.

سید علی حسینی در پایان گفت  : در همین جا از استاندار محبوب لرستان جناب آقای دهمرده ، امام جمعه محترم شهرستان کوهدشت ، نماینده محترم شهرستان کوهدشت در مجلس ، فرماندار محبوب شهرستان ، تک تک اعضای شورای اسلامی شهر و کلیه همکاران عزیز و سختکوشم در شهرداری کوهدشت صمیمانه تشکر کرده و برای آنها و مردم عزیزکوهدشت آرزوی سالی سرشار از بهروزی و سلامتی را دارم.

 

فرا رسیدن سال جدید را به همه شهروندان تبریک میگوییم .

                                                                 روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر کوهدشت


مطالب مشابه :


شهرداری کوهدشت از قول تا عمل

شهرداری کوهدشت از قول تا عمل برنامه ای است که هرماه یکبار توسط . خبرنگاران این سایت لرستان
لرستان بام طبیعت ایران +نخستین سکونتگاه پیش از تاریخ جهان + پایتخت پل های تاریخی +سرزمین آبشارها

سایت عمرانی "خُورمُووهَ پاتوق" - لرستان بام طبیعت ایران +نخستین سکونتگاه پیش شهرداری خرّم
شهردار کوهدشت : کوهدشت در سال جدید به مسیر پیشرفت میرود .

کوهدشت شهری است در غرب استان لرستان . وی سپس از بودجه شهرداری کوهدشت گفت ( سایت تفریحی
مجتبی زارعی / بازیکن لر ممسنی به گهر شهرداری دورود پیوست (عکس)

گهر دورود لرستان - مجتبی زارعی / بازیکن لر ممسنی به گهر شهرداری دورود پیوست (عکس) - تیم دلیرو
گهـــــــــــر دورود به لیگ برتر صعــــــــــود کرد

ســایت رسمی باشگاه ســایپا لرستان بعدازظهر در زمین شهرداری بروجرد با حضور حدود ۴۰۰۰
فرهنگ نامتعارف تبلیغات در سطح شهر پلدختر

ندای لرستان - فرهنگ نامتعارف تبلیغات در سطح شهر پلدختر - دانستن حق مردم است - ندای لرستان
برچسب :