شهرستان رفسنجان در آستانه استان شدن

سالهاست که بحث تقسیم استان های بزرگ کشور در محافل می پیچد و این موضوع بعد ازتقسیم استان خراسان و استان شدن شهرستان کرج بسیار داغ شد بصورتی که در کوچکترین شهرهای استان کرمان هم ادعای استان شدن کردن و این در صورتی است که هنوز زیر ساخت های یک شهرستان را هم ندارند.این بحث در استان های دیگر مثل اصفهان(جدایی کاشان)و شیراز(جدایی لارستان)هم داغ داغ شد و هم اکنون مردم جلوتر از مسئولین خود شهرهایشان را به استان تبدیل می کنند.ایرادی که به رفسنجان برای استان شدن می گرفتند این بود که فاصله این شهر تا مرکز استان تنها ۱۱۰ کیلومتر است که پس از ایجاد استان البرز به مرکزیت شهر کرج که تا مرکز استان یعنی تهران فقط سی کیلومتر فاصله داشت این موضوع رنگ باخت و تا حدودی حل شد.شهرستان رفسنجان به تنهایی ۳۰۰هزار نفر جمعیت دارد که پس از کرمان پرجمعیت ترین شهرستان استان می باشد(منبع:

http://www.amar.kr.ir/uploads/90/rafsanjan.pdf

http://www.amar.kr.ir/uploads/90/sirjan.pdf

).تشکیل استان جدید که شامل شهرهای پسته خیز اطراف مثل هرات و مروست و انار و شهربابک و زرند و سیرجان به مرکزیت شهر رفسنجان می تواند در تمرکز بر روی تولید مهمترین محصول ارزآور کشور نقش بسیار مهمی داشته باشد و وجود مرکز تحقیقات پسته کشور در رفسنجان این شهر را مستعدترین شهر برای استان شدن کرده است.البته چندین شرایط دیگر از جمله دانشگاه های بزرگ-راه های منتهی به این شهر و دیگر زیرساخت ها در انتخاب رفسنجان به عنوان استان جدید بسیار تعیین کننده بوده است.رشد جمعیت بسار زیاد ۲.۵ درصد این شهر در واقع ادامه حیات این شهر را به عنوان شهرستان و با بودجه های شهرستانی در خطر انداخته و تفکیک شهر به مناطق ۱ و ۲ هم نتوانسته در این امر کمکی بکند.

(رفسنجان از نظر موقعیت هم گزینه مناسبی برای استان شدن می باشد)

 

برخلاف عقیده بعضی ها که رفسنجان به علت نزدیکی به کرمان نمی تواند مرکز استان جدیدی شود،در این مطلب قصد داریم با بیان ادله کافی این موضوع را به طور کامل رد کنیم.

 

دوستان مخالف همیشه این موضوع را در بوق و کرنا کرده و به صورت یکجانبه به قاضی رفته و حتی حاضر به گوش دادن نظرات دیگران هم نبوده اند.البته باید بگم ما همه ایرانی هستیم و باید در این وضعیت پشت هم را گرفته تا از گزند دشمنان همیشگی کشورمان در امان بمانیم.این مطلب خدایی نکرده بیانگر دشمنی با دیگر شهرهای زیبای استان کرمان نیست و نخواهد بود و فقط شرحی بر این مطلب که رفسنجان به دلیل فاصله به اصطلاح کم با کرمان نمی تواند استان شود خواهد بود.

 

ابتدا فاصله بین شهرها را مقایسه می کنیم که همانطور می دانید فاصله مورد بحث،فاصله کرمان تا رفسنجان و کرمان تا سیرجان می باشد که فاصله کرمان تا رفسنجان 110 کیلومتر و فاصله کرمان تا سیرجان 180 کیلومتر می باشد.همانطور می بینید تفاوت مسافت فقط 70 کیلومتر است که این 70 کیلومتردر دنیای امروزی فاصله اندکی می باشد.مطلب مهم تر فاصله ی شهرهای تابع تا مرکز جدید می باشد که در زیر مقایسه می کنیم:

 

ابتدا فاصله شهرها تا رفسنجان:

 

استان پیشنهادی همانطور که قبلا گفته شد شامل شهرهای پسته خیز این ناحیه می باشد که عبارتند از،رفسنجان-انار-هرات-شهربابک-زرند-سیرجان

 

حال فاصله ی دیگر شهرها را با رفسنجان مقایسه می کنیم.

 

(رفسنجان-انار=90)،(رفسنجان-زرند=80)،(رفسنجان-هرات=200)،(رفسنجان-شهربابک=130که با احداث راه جدید که به بزرگراه رفسنجان-یزد منتهی می شود این مسافت بسیار کوتاهتر خواهد شد)،(رفسنجان-سیرجان=155)

 

فاصله شهرها با سیرجان:

 

(سیرجان-انار=200)،(سیرجان-زرند=240)،(سیرجان-هرات=170)،(سیرجان-شهربابک=110)،(سیرجان-رفسنجان=155)

 

همانطور می بینید رفسنجان به نسبت فاصله مناسب تری تا شهرهای اطراف خود دارد و صحبت هایی که دوستان سیرجانی می کنند که ما نی ریز از فارس و حاجی آباد از هرمزگان را جزو استان سیرجان می آوریم کاملا غیرمنطقی و غیرعملی است زیرا به چه دلیل مناسب،این دو شهر را که هیچ ارتباطی در هیچ زمینه با سیرجان ندارند در یک استان قرار دهند؟!حاجی آباد برای اداره کشاورزی خود که عمدتا محصولات گرمسیری است مثل مرکبات و خرما باید زیر نظر منطقه مربوط به خود باشد که همان بندرعباس می باشد.در ضمن باید ببینند که مسئولین این دو شهر میذیرند که از دو استان مهم و بزرگ کشور جدا شوند و بی دلیل جزو استان جدید سیرجان شوند؟!

 

 

 


مطالب مشابه :


شماره تلفن های دانشگاه آزاد اسلامی واحد رفسنجان

همیار دانشجو (دانشگاه آزاد رفسنجان) - شماره تلفن های دانشگاه آزاد اسلامی واحد رفسنجان - خدمات اداری آموزشی پژوهشی فرهنگی حسابداری صندوق رفاه تسویه حساب تحویل
دانشگاه آزاد رفسنجان

سید مهدی حسینی مدرس - دانشگاه آزاد رفسنجان - این وبلاگ جهت ارتباط با دانشجویان می باشد.
چارت چهار ساله رشته علوم باغبانی به همراه پیش نیاز دروس .

... آزاد اسلامی رفسنجان - چارت چهار ساله رشته علوم باغبانی به همراه پیش نیاز دروس . - اطلاع رسانی به دانشجویان گروه علوم باغبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رفسنجان.
جشن فارغ التحصیلی

جشن فارغ التحصیلی در مورخ پنجشنبه 24 تیر با حظور جمع کسیری از دانشجویان فارغ التحصیل برگزار شد . در این مراسم که به همراه تعدادی از کادر دانشگاه و مسولین
شهادت حضرت فاطمه زهرا تسلیت باد.

این وبلاگ یک مسیر دوطرفه است.حوزه معاونت دانشجوئی دانشگاه آزاد اسلامی رفسنجان شما را در جریان آخرین اقدامات مهم انجام شده قرار می دهد و شما دانشجویان عزیز هم میتوانید
فصل اول سیستمهای اطلاعاتی مدیریت-ارائه توسط آقایان عباس زارع بیدکی -علی دهشیری

ارشد مدیریت دولتی دانشگاه آزاد رفسنجان - فصل اول سیستمهای اطلاعاتی مدیریت- ارائه توسط آقایان عباس زارع بیدکی -علی دهشیری - پایگاه اطلاع رسانی، تحقیق و ارائه
92... سوالات برخی از دوستان در مورد دانشگاه رفسنجان

23 سپتامبر 2014 ... با سرکار خانم رنجبر ازاد رفسنجان هم بلاخره تونستم تلفنی صحبت کنم ایشون گفتن تحصیل همزمان در دو دانشگاه امکان نداره و هیچ مبلغی پرداخت
كارشناسي ارشد روان‌شناسي و منابع آن

8 آوريل 2012 ... روانشناسی دانشگاه پیام نور رفسنجان - كارشناسي ارشد روان‌شناسي و ... آزمون كليه گرايش‌‌ها در دانشگاه آزاد و سراسري به صورت كتبي و يك مرحله‌اي است.
اطلاعیه

گروه باغبانی دانشگاه آزاد اسلامی رفسنجان - اطلاعیه - اطلاع رسانی به دانشجویان گروه علوم باغبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رفسنجان.
خاک ژله ای چیست؟

گروه باغبانی دانشگاه آزاد اسلامی رفسنجان - خاک ژله ای چیست؟ - اطلاع رسانی به دانشجویان گروه علوم باغبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رفسنجان.
برچسب :