مشهد، دیگر مشهدِ خسرو شکیباییِ «کیمیا» نیست!

امروز شرق در صفحه واپسین یک یادداشت داشت که من خیلی ازش لذت بردم!البته به نظر حقیر باید مشهدی باشی تا حرف هاشو از ته دلت متوجه بشی.باید خاطره هایی که توی این نوشته هست رو زندگی کرده باشی!

البته نکته ای که در این یادداشت بهش اشاره نشده تبدیل مشهد از یک شهر مذهبی و پایتخت مذهبی به پایتخت پارک های آبی هم هست که فی نفسه نمی تونه بد باشه.میشه هم زیارت کرد و هم سیاحت.اینا باهم منافاتی نداره.البته هستند کسانی که کلا با هر نوع شادی مخالفند!حساب آدم های مریض از بقیه جداست!

"مشهد تغییر کرده. این را فقط زوارها نمی‌گویند، مجاوران هم همین نظر را دارند وقتی که با مترو به قلب شهر قدیمی می‌روند و وقتی که از پله‌های مترو بیرون می‌آیند، شهر گُله‌به‌گُله از این‌رو به آن‌رو شده است. راستی فلکه «گاز» کجاست؟ فلکه «آب» چطور؟ چرا فلکه «ضد» دیگر نیست، کجا بردند آن مجسمه عجیب‌وغریب و پرخاطره را؟ دور حرم هم تغییرات کم و اندک نیست. هتل‌های بزرگ، یک‌به‌یک در مسیر بلوار امام‌رضا دارند رشد می‌کنند، جرثقیل‌ها، نیمی از آسمان پرکبوتر مجاور حرم را هاشور زده‌اند و شهر انگار دارد چهره عوض می‌کند. تا به بسط خواجه‌ربیع نرسیده باشی، امکان ندارد عکاسی پیدا کنی با همان ماکت‌های قدیمی و با عهدوعیال، بایستی پشت به ماکت ضریح و عکس یادگاری بگیری. تازه آن نزدیکی‌های حرم هم، قیمت‌ها آنچنان بالاست که کسی جرات نمی‌کند دم عکاسی‌ها برود. در عوض همه موبایل‌ها در صحن حرم مدام در حال عکس‌گرفتن هستند. گنبد طلا آن روبه‌روست، لای سیمان‌های ساخت‌وسازهای تازه، لای دیوارهای بلندی که کشیده‌اند و داربستی آنها را از چشم پنهان می‌کند.  مشهد تغییر کرده، دیگر آن مشهدِ خسرو شکیبایی «کیمیا» نیست که بشود یک مسافرخانه ارزان اما چسبیده به بارگاه پیدا کرد و صبح که از کابوس بیدار می‌شوی، بغ‌بغوی کبوترهای حرم پشت‌پنجره اتاق، آدم را حالی‌به‌حالی کند. همه‌چیز در حال مکانیزه‌شدن است؛ برای جا پارک باید پنج‌هزار‌تومان شارژ تهیه کنی، برای مسافرخانه باید لااقل صدهزارتومان توی جیبت باشد و برای مهر و تسبیح هم خوب باید حواست را جمع کنی که جنس چینی در بازار رضا فت‌وفراوان است.  حتی بستنی‌های طلاب هم دیگر آن طعم قدیمی را ندارند، طعم پشمک‌های پارک‌ملت هم مثل آن روزها نیست دیگر، در عوض پارک ملت و کوهسنگی پر شده از پاسبان‌هایی که باید مراقب امنیت زوارها و ساقی‌های دست‌به‌نقد باشند. شب‌های مشهد هم دیگر مثل قدیم نیست، جدال پیداکردن جاپارک روبه‌روی پاساژهای بزرگ است و عرب‌هایی که سرریز شده‌اند به مغازه‌ها تا هم سفر کرده باشند و هم مایحتاج شش‌ماهه زندگی‌شان را با نصف قیمت بخرند و بار کنند و ببرند. مشهد تغییر کرده اما هنوز هم در ولوله خیابان‌های نزدیک به حرم، می‌شود مردمانی را دید که رو به گنبد طلا می‌ایستند و سلام می‌کنند و آدم حس می‌کند که جواب‌سلامشان را هم می‌شنوند و بعد دور می‌شوند."


مطالب مشابه :


مسافرخانه و سوئیت ارزان در مشهد

زائر سرای مشهد - مسافرخانه و سوئیت ارزان در مشهد - حسینیه و زائرسرای ارزان مشهد
مسافرخانه هاي تبريزواردبيل

صالحین مطهر - مسافرخانه هاي تبريزواردبيل - اوتلاریوردی بیله سوار - صالحین مطهر . مشهد
رزرو هتل و مسافرخانه ارزان قیمت برای ایام شعبانیه در مشهد آغاز شد.

زائر سرای مشهد - رزرو هتل و مسافرخانه ارزان قیمت برای ایام شعبانیه در مشهد آغاز شد. - حسینیه و
جامعه هتل های آنلاین مشهد مقدس

در هنگام مراجعه به مشهد مقدس با آن مواجه می شوند پر بودن هتل ها و مسافرخانه های مشهد
مشهد، دیگر مشهدِ خسرو شکیباییِ «کیمیا» نیست!

سی سالگی - مشهد، دیگر مشهدِ خسرو شکیباییِ «کیمیا» نیست! - این حصار فکر تو ، اندازه من نیست
تور مشهد و کیش هوایی

کوثر گشت - تور مشهد و کیش هوایی - فروش بلیط هواپیمای مشهد و کیش و برگزاری تور ارزان قیمت
مسافرخانه های تهران، مهمانپذیر در تهران، لیست آدرس و تلفن

رزرو هتل و معرفی هتل های ایران - مسافرخانه های تهران، مهمانپذیر در تهران، لیست آدرس و تلفن
نام، آدرس و تلفن زائرسراهای مشهد مقدس

لیست پزشکان متخصص مشهد حرم امام رضا (ع) سال 1355 (عکس) لیستی از داروخانه ها به همراه آدرس و
اجاره منزل سوئیت و آپارتمان در اصفهان

اصفهان، املاک اصفهان، اجاره منزل در مشهد، اسکان در مشهد ، اسکان مسافرخانه
نقشه تمام خطوط مترو مشهد

مرجع اطلاعات توریستی وزیارتی جمهوری مشهد - نقشه تمام خطوط مترو مشهد - holly mashhad paradis metro polis www
برچسب :