بازار سنگ‌آهن جهان با محوریت چین

آیا بزرگترین کنسرسیوم تولید سنگ‌آهن جهان شکل خواهد گرفت؟
بازار سنگ‌آهن در دو روایت

محمد حسین بابالو
بازار سنگ‌آهن جهان با محوریت چین در هفته‌های گذشته شاهد افزایش قیمت شدیدی بود که این روند به دلیل بهبود اقتصاد جهانی، افزایش تقاضا و بالاخص میزان مصرف فولاد صورت گرفت.

اما پیش‌بینی‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه با توجه به روزهای پایانی سال و افزایش رشد قیمت‌ها و سعی کارخانه‌ها برای تامین مواد اولیه مورد نیازشان این روند صعودی به احتمال قوی به کاهش آرام قیمت‌ها پس از تعطیلات سال نوی میلادی و مجددا افزایش قیمت‌ها برای میان مدت و طولانی مدت منجر خواهد شد.
قیمت سنگ‌آهن نقدی در بازار چین هم‌اکنون به سطوح 110 تا 113 دلار بر هر تن رسیده است که این قیمت‌ها در یک سال و نیم گذشته و پس از رکود سال 2008 میلادی بی‌سابقه بوده است.
هم‌اکنون بسیاری بر این عقیده‌‌اند که قیمت‌ها در نقطه اوج قرار داشته و احتمال کاهش آن بسیار دور از ذهن است. مهمترین دلیل این مطلب افزایش شدید تقاضا در برابر عرضه عنوان شده است. کما اینکه واردات سنگ‌آهن به چین نیز در ماه گذشته افزایش داشته است و شرایط همگی از روند بهبود بازار فولاد بالاخص برای کارخانه‌های کوچکتر حکایت می‌کند.
این روند افزایش قیمت‌ها فعالان بزرگ را نیز به تکاپو انداخته است. برای مثال شرکت واله برزیل به عنوان بزرگترین تولید‌کننده سنگ‌آهن در جهان پرچم آغاز مذاکرات برای تعیین قیمت پایه قراردادهای طولانی مدت را مدتی است که برافراشته است.
در طرف دیگر شرکت‌های ریوتینتو و BHP بیلتون استرالیا نیز به عنوان دومین و سومین تولید‌کننده بزرگ سنگ‌آهن در جهان نیز در حال هماهنگی با یکدیگر برای افزایش قدرت چانه‌زنی خود هستند. اگرچه این مذاکرات در مراحل اولیه خود با کش و قوس‌های فراوانی همراه بوده و تاکنون به‌صورت جدی و منطقی به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است، اما برآوردها از احتمال افزایش قیمت‌های قراردادهای طولانی مدت حداقل 20درصد به نسبت سال گذشته حکایت می‌کند.
در ماه نوامبر واردات سنگ‌آهن به چین به رقم معنی‌دار 1/51 میلیون تن رسید که به نسبت ماه ماقبل آن 12درصد رشد و به نسبت سال قبل 57درصد رشد را نشان می‌دهد. این در حالی است که واردات سنگ‌آهن به چین در ماه دسامبر ممکن است به 52 میلیون تن برسد. برای اولین بار از ماه جولای تاکنون واردات این کالا به بیش از 50 میلیون تن رسیده است. این روند به گونه‌ای است که حجم واردات سنگ‌آهن در سال به نزدیک 600 میلیون تن خواهد رسید.
نویدهایی برای بازار مصرف سنگ‌آهن
بازار فولاد به عنوان بازار مصرف اصلی سنگ‌آهن در جهان با محوریت چین در هفته‌های گذشته با رونق، افزایش تولید و افزایش مصرف مواجه شده است.
با توجه به روند تولید و صادرات فولاد این کشور حفظ سطوح فعلی تولید تقریبا قطعی و افزایش قیمت‌ها قطعی است. با توجه به فرآیند تولید در چین به شیوه احیاي غیرمستقیم یا کوره بلند و هزینه‌های مستقیم و جانبی کاهش تولید بالاخص در شرایط فعلی که تولید با ظرفیت حداکثری اجرا نمی‌شود احتمال کاهش سطوح تولید بسیار ضعیف است. روند بهبود اقتصاد جهانی که افزایش مصرف فولاد را نوید می‌دهد نیز پتانسیلی جدی برای افزایش قیمت‌ها و حجم تقاضای فولاد بالاخص برای فولاد صادراتی چین خواهد بود. افزایش قیمت‌های سلف و آتی فولاد‌سازان چینی از جمله بائواستیل تاییدی بر این مطلب است. البته این روند افزایش قیمت‌ها برای محصولات تخت و صنعتی بیشتر خودنمایی خواهد کرد.
شرایط بازار نقدی سنگ‌آهن چین
قیمت نقدی سنگ‌آهن هم‌اکنون به 110 تا 113 دلار رسیده است. این در حالی است که قیمت‌های عرضه این کالا بین 118 تا 120 دلار در هر تن پیشنهاد می‌شود. غالب خریداران به این نتیجه رسیده‌‌اند که قیمت‌ها به نقطه پیک (Peak) خود رسیده است. این شرایط به هیچ عنوان مطلوب نبوده و گاهی از آن به حباب در بازار تعبیر می‌شود. هم تجار و هم کارخانه‌ها از ثبت کردن قیمت‌ها (Booking) در شرایط فعلی به دلیل ترس از ریزش قیمت‌ها اجتناب می‌کنند.
هم‌اکنون قیمت‌ها بسیار بالا است و کارخانه‌های کوچک جرات ثبت قیمت را ندارند. به گفته یکی از تجار بازار بسیار دیوانه است و به دلیل احتمال ریزش بازار، کسی طرحی برای خرید ندارد. این در حالی است که برخی از تجار نگران هستند که کارخانه‌ها با افزایش قیمت‌های ماه ژانویه خود مواد اولیه گران‌تری را خریداری کنند. هم‌اکنون معامله موجودی انبارها چشمگیر نیست و بسیاری از تجار عرضه‌های خود را معلق کرده یا قیمت‌های خود را بر اساس قیمت‌های مواد وارداتی افزایش داده‌اند.
سینواستیل از تجار بزرگ سنگ‌آهن چین قیمت عرضه سنگ‌آهن 5/63درصد هندی را با 30 یوآن افزایش به 880 یوآن یا 129 دلار بر هر تن افزایش داده است. در همین زمان سنگ‌آهن برزیل با عیار حدودی 63درصدی، 870 یوآن عرضه و 850 یوآن فروخته شده است. با توجه به ویژگی‌های بنیادین بازار، این قیمت برای سنگ‌آهن دانه ریز برزیل بسیار بالاست. هم‌اکنون قیمت سنگ‌آهن دانه ریز هند با عیار 58درصدی بین 100 تا 101 دلار در هر تن معامله شده که نزدیک به 5 دلار بالاتر از اواخر هفته گذشته است.
شرایط معاملات طولانی مدت سنگ‌آهن
مذاکرات بین تولیدکنندگان سنگ‌آهن و کارخانه‌های بزرگ چین برای سال مالی 2010 – 2011 مدتی است که آغاز شده است. هم‌اکنون شرایط به گونه‌ای است که فعالان افزایش قیمت بین 20 تا 30درصد در قیمت پایه سالانه این کالا را گمانه‌زنی می‌کنند. پرچمدار این مذاکرات شرکت واله برزیل به عنوان بزرگترین تولیدکننده سنگ‌آهن در جهان است و شرکت‌های ریوتینتو و BHP بیلتون استرالیا به عنوان دومین و سومین تولیدکنندگان سنگ‌آهن در جهان رئوس دیگر مثلث عرضه‌کنندگان این ماده اولیه بوده‌اند. در گذشته و در مراحل آغازین گفت‌وگوها، مذاکرات بین تولیدکنندگان بزرگ فولاد چین و سه تولیدکننده بزرگ سنگ‌آهن در جهان شکست خورده است.
این در حالی بوده که یکی از مدیران شرکت واله برزیل اظهار امیدواری کرده بود مذاکرات در مدت کوتاهی به نتیجه برسد.
واله برای سال جاری میلادی برنامه تولید 300 میلیون تن سنگ‌آهن در سال یا رسیدن به سطوح سال 2008 را داشته و این در حالی است که این شرکت در سال 2009 چیزی بین 30 تا 40 میلیون تن تولید سنگ‌آهن را از دست داد. سال 2009 برای این شرکت یک سال نابهنجار و استثنایی بوده تا جایی که در اوایل سال کاهش جدی تولید و در 5 ماه پایانی آن با افزایش تولید مواجه شد.
رئوس دیگر مثلث تولیدکنندگان بزرگ سنگ‌آهن جهانی دو شرکت استرالیایی ریوتینتو به عنوان دومین و BHP بیلتون به عنوان سومین تولیدکننده بزرگ سنگ‌آهن در جهان نیز تلاش جدی برای افزایش قدرت چانه‌زنی خود دارند. در گذشته شرکت BHP بیلتون که بزرگترین شرکت معدنکاری جهان است تمایل خود را برای خرید شرکت ریوتینتو اعلام کرده بود که پیشنهاد ادغام نیز یکی از بندهای این تقاضا بود. این در حالی است که ریوتینتو ارزش دارایی‌های خود را بسیار بیشتر از تقاضای BHP اعلام کرد و این توافق عملا شکل اجرایی به خود نگرفت.
در روزهای گذشته این دو شرکت توافقی را مبنی بر همکاری مشترک برای تجارت سنگ‌آهن اعلام کردند که در این صورت بزرگترین کنسرسیوم تولید سنگ‌آهن جهان شکل خواهد گرفت. این همکاری در خصوص بازاریابی سنگ‌آهن در نقاط مختلف جهان خواهد بود. این توافق که هنوز در مراحل ابتدایی خود است، مورد مخالفت فولادسازان بزرگ جهان قرار گرفته و عنوان کردند در این صورت صنعت فولاد جهانی دچار بحران خواهد شد.
با توجه به موارد فوق و افزایش قدرت چانه‌زنی سنگ‌آهنی‌ها در مقیاس جهانی و بالاخص افزایش قیمت سنگ‌آهن در بازار نقدی به تبع افزایش تقاضا احتمال افزایش قیمت این کالا در قراردادهای بلندمدت منطقی به نظر می‌رسد که افزایش قیمت حداقل نزدیک به 20درصد منطقی به نظر می‌رسد، اما برخی پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارد که در صورت رسیدن تولید فولاد به حجم تولید سال 2008 همچنین قیمت نفت در سطوح ذکر شده یا حداقل سطوحی نزدیک به 120 دلار و با توجه به رسیدن تولید سنگ‌آهن به سطوح سال 2008 امکان افزایش این قیمت تا 30درصد ممکن خواهد بود.
این در شرایطی است که باز قیمت این کالا چیزی نزدیک به 10 درصد از سال 2008 کمتر خواهد شد. دلیل این امر نیز افزایش شدید حجم واردات و تولید سنگ‌آهن چین است.
پیش‌بینی قیمت سنگ‌آهن
با توجه به تعدیل شرایط ذکر شده و ثبات نسبی بازار در روزهای آینده و سال نو میلادی احتمال کاهش نسبی قیمت‌ها دور از ذهن نخواهد بود. این در حالی است که با افزایش قیمت نفت امکان افزایش شدید قیمت و رسیدن به سطوح نزدیک به 130 دلار محتمل بوده و روند افزایش قیمت‌ها با توجه به تقویت بازار فولاد منطقی به نظر می‌رسد.
نکته دیگر احتمال تضعیف بازار داخلی چین به دلیل احتمال اتخاذ سیاست‌های انقباضی دولت چین بوده اما در صورت بهبود اوضاع اقتصاد جهانی و افزایش حجم صادرات فولاد چین این روند با تاثیرات منفی کمتری روبه‌رو خواهد بود. در خصوص قیمت قراردادهای طولانی مدت و با توجه به روند بهبود شدید بازار فولاد به نسبت سال گذشته قطعا با افزایش قیمت‌ها مواجه خواهیم بود. با توجه به موارد ذکر شده قیمت‌های نقدی در کوتاه مدت با کاهش در میان مدت با تثبیت و سپس افزایش مواجه می‌شود. در ماه‌های آینده قیمت 120 تا 140 دلار در هر تن برای این کالا پیش‌بینی می‌شود.
در خصوص فعالان داخلی این صنعت نیز تبعیت از شرایط جهانی و حرکت به‌تبع شرایط ذکر شده توصیه می‌شود. با توجه به احتمال افزایش قیمت‌ها برای سال آینده میلادی مذاکره با خریداران این کالا برای هفته‌های آتی و برنامه‌ریزی برای تولید در روزهای آینده بهترین استراتژی است.
در فصول سرد تولید از راندمان پایین تری برخوردار بوده و کارشناسان می‌گویند بهتر است برای این روزها و کاهش دما و مشکلات فنی تولید از جمله انجماد باتری و گازوئیل احتمال جاری شدن سیل، مسدود شدن جاده‌ها و ... آماده شد.
فعالان بزرگ این کالا در شرایط ذکر شده بایستی از هرگونه شتابزدگی برای انعقاد قرارداد حداقل تا تثبیت اوضاع بازار اجتناب کنند. روزهای آینده و پس از تعطیلات سال نو میلادی روزهای بهتری برای مذاکره و انعقاد قرارداد است. این شرایط در خصوص سنگ‌آهن مگنتیتی و با عیار FeO بالای 15درصد بیشتر خودنمایی خواهد کرد؛ اما این بدان معنی نیست که سنگ‌آهن هماتیتی از بهبود شرایط برخوردار نشود

نقل از روزنامه دنیای اقتصاد


مطالب مشابه :


تاج تخت‌های شیک و منحصر به فرد

این تاج تخت‌ها بسیار ارزان قیمت و شیک می دراین تصویر با پیروی از نقش یک تاج تخت آهنی منقوش
لوله چدنی در تاسیسات

اجرای انواع لوله کشی (پلی اتیلن , موتورخانه , آهنی ,5 لایه و )09123719712-33477542
بیمارستان ذوب آهن

بيمارستان با 120 تخت فعال و 190 تخت ثابت داراي بخش نصیب ما ذوب آهنی ها شده است لذا قیمت آهن
بازار سنگ‌آهن جهان با محوریت چین

بازار سنگ‌آهن جهان با محوریت چین در هفته‌های گذشته شاهد افزایش قیمت تخت و صنعتی آهنی
هندونه فروشی با پرادو!!!!!!!!

3-سیر صعودی یک هندونه فروش ، از تخت های آهنی خوابگاه ها با پرادو و ماشین های گران قیمت!
استاندارد ملی آهن قراضه ایران

صفحه اصلی تماس با ما آرشیو مطالب نمودار قیمت محصولات نقشه آهنی که بوسیله تخت کارگاههای
برچسب :