مسکن مهر پردیس در ایستگاه افزایش قیمت مجدد، افزایش 80 درصدی تا کجا ادامه دارد؟

برای متقاضیانی مسکن مهری که بیشتر از قشر آسیب پذیر جامعه هستند و افزایش قیمت ها چه  به بهانه توسعه زیرساخت ها و چه به بهانه افزایش قیمت مصالح تنها یک معنی دارد باید مبلغ بیشتری بپردازند.
این درشرایطی است که اگر متقاضی به هر دلیلی در یکی از شهرک های مسکن مهر از تقاضای خود انصارف دهد بدون توجه به دلیل آن بعد از انصراف ،برای 2 سال درآن شهرک و 3 سال در سایر نقاط از ثبت نام در مسکن مهر محروم می شوند. 
در شرایط فعلی بازار دلالی خرید و فروش مسکن مهر پردیس آنچنان داغ شده که متقاضیان به دلیل نداشتن سرمایه ترجیح می دهند امتیاز خود را در بازار آزاد بفروش برسانند تا شاید بیشتر از 8 درصد سود شهرک عمرانی پردیس بتوانند امتیاز خود را واگذارکنند. بنابراین مسکنی که روزی با عنوان عدالت محوری و خانه دارشدن قشر آسیب پذیرجامعه بنای آن گذاشته شد این روزها تنها محلی شده برای سود آوری ثروتمندان و دلالان مسکن در حالیکه مسوولان مسکن مهر سکوت اختیار کرده اند. 
در حال حاضر یک واحد 80 متری فاز 11 پردیس در حالی که قراربود با آورده 20 میلیونی تحویل شود به 36 میلیون افزایش پیدا کرده و برای یک واحد در فاز 8 نیز از 32 میلیون به 46 میلیون تومان رسیده است. نکته حائز اهمیت آنکه در اکثر شهرک های عمرانی وام 30 میلیون در دستور کار قرار گرفته تا باری از دوش متقاضیان بردارد اما در شهرک عمرانی پردیس تا کنون وام 25 میلیونی افزایش نیافته و شاید باید دلیل این امر را در اظهارات چند ماه پیش فریبرز واحدی،  مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران جستجو کرد.
به گفته وی کسانی که برای مسکن مهر پردیس ثبت نام می کنند تمکن مالی بالاتری نسبت به دیگر متقاضیان مسکن مهر استان تهران چون شهر جدید پرند دارند.
این درحالی است که مهدی هدایت، مدیر عامل شرکت عمران پردیس، با تایید افزایش قیمت در پروژه های مسکن مهر پردیس تاکید دارد: 3 تا 4 میلیون تومان برای سرعت بخشی به خدمات زیر بنایی مسکن مهر از متقاضیان دریافت می شود.
وی ادامه داد: برخی از پیمانکاران مازاد بر قراردادها اقداماتی برای پروژه های مسکن مهر انجام داده اند که با هماهنگی شرکت عمران پردیس هزینه ها از متقاضیان دریافت می شود.
هدایت در ادامه تصریح کرد: هزینه های اقدامات انجام شده در این پروژه ها توسط شرکت عمران پردیس برآورد و به 3 تا 4 میلیون تومان رسیده است.
مدیر عامل شرکت عمران پردیس در ادامه اظهار داشت: متقاضیانی که قرارداد پیش فروش در فازهای 3 و 9 را دارند باید طبق نظر و مصوبه شرکت عمران پردیس این هزنیه ها را به پیمانکاران پرداخت نمایند.
وی در ادامه توضیح داد: بخشی از هزینه های خدمات زیر بنایی که توسط وزارت راه و شهرسازی صورت گرفته از متقاضیان دریافت می‌‌شود.
هدایت در ادامه خاطر نشان کرد: هزینه های دریافتی با توجه به متراژ و منطقه از متقضیان دریافت می شود.
این درحالی است که اوایل خرداد ماه سال گذشته،مدیر عامل شهر جدید پردیس از آغاز ثبت نام مسکن مهر در این شهر خبر داد و آورده متقاضیان را بنا به متراژ واحد،15 تا 25 میلیون تومان اعلام کرد. 
درست چند روز بعد از این خبر و قبل از شروع ثبت نام،این قیمتها به 15 تا 30 میلیون تومان تغییر یافت. 
هدایت،شرایط واریز مبالغ را اینگونه اعلام کرد:برای خرید مسکن مهر پردیس، آورده متقاضیان از 15 میلیون تومان آغاز شده و تا 30 میلیون تومان خواهد بود که در مرحله اول ثبت نام باید 5 میلیون تومان به حساب واریز شود و مابقی در طول اجرای پروژه و بنا بر پیشرفت فیزیکی آن از متقاضی دریافت خواهد شد. 
در 16 خرداد ثبت نام از طریق دفاتر پستی آغاز شد و متقاضیان ،فرض را بر واریز 5 میلیون اولیه و واریز حداکثر 25 میلیون تومان در طول اجرای پروژه(به گفته ایشان18ماه)و با توجه به روند پیشرفت پروژه گذاشتند و مدارک خود را ارسال کردند. 
حدود یک ماه گذشت و متقاضیانی که با تکیه بر دارایی های اندک خود،با هزار امید و آرزو بعد از دریافت پیامک برای انتخاب پروژه خود به سوله های عمران پردیس فراخوانده شده بودند، با بنری مواجه شدند که کاخ آرزوی خانه دارشدن بسیاری از آنها را فروریخت. 
در این بنر آورده اولیه به جای 15 تا 30 میلون تومانی که اعلام شده بود،20 تا 32 میلیون تومان نوشته شده بود و آورده اولیه که 5 میلیون اعلام شده بود، تنها برای یک پروژه 5 میلیون و برای سایر پروژه ها 10 میلیون تومان بود. از همه جالبتر،به جای اینکه این مبالغ طبق وعده مسوولان در طول اجرای پروژه و بنا بر پیشرفت فیزیکی آنها مطالبه شود،با اقساط سنگین به فاصله 3 ماه و کلا در 8 ماه مطالبه میشد. 
تعداد زیادی از متقاضیان که با اعتماد به صحبتهای اولیه مدارک خود را ارسال کرده بودند، با دیدن این شرایط ناچار به انصراف شدند درحالیکه این افراد به دلیل ثبت شدن مشخصاتشان در سامانه عمران پردیس،بعد از انصراف ،برای 2 سال در پردیس و 3 سال در سایر نقاط از ثبت نام در مسکن مهر محروم شدند. در حالی که اگر از روز اول مبالغ و شرایط اقساط به درستی اعلام میشد،این افراد هم میتوانستند با تکیه بر دارایی خود در سایر نقاط مانند پرند که قیمت پایینتری داشت ثبت نام کرده و از گردونه مسکن مهر خارج نشوند. 
با وجود آن افزایش قیمت اولیه، تعدادی ثبت نام خود را انجام داده و تا به امروز نیز اقساط خود را واریز کردند و حالا درست چند روز قبل از زمان واریز قسط سوم،با افزایش قیمت دیگری مواجه شدند. 
اینبار قیمتها از 20 تا 32 میلیون تومان به 28 تا 42 میلیون تومان افزایش یافته است و شرکت عمران پردیس با تکیه بر جمله ( این قیمتها قطعی نیست ) همچنان راه را برای افزایش قیمتهای آتی باز گذاشته است.
تمام این اتفاق ها در شرایطی است که مسوولان مسکن مهر پردیس از هرگونه پاسخگویی خودداری می کنند و با وجود تجمع های گسترده متقاضیان در مقابل شهرک عمرانی پردیس بازهم تغییری در سیاست ها اعمال نشده است. 
از سویی دیگر، در روزهای اولیه ثبت نام مسولان عمران پردیس، قول انتخاب واحد و عقد قرارداد اولیه را بعد از واریز 70درصد آورده متقاضی،یعنی بعد از واریز قسط سوم داده بودند.اما این روزها که زمان وعده داده شده رسیده است،با وجود این افزایش قیمت،عقد قرارداد را علاوه بر دریافت 70 درصد آورده،منوط به پیشرفت 70 درصد پروژه کرده اند. 
حال سوال اینجاست،مگر وعده اولیه این نبود که دریافت مبالغ متناسب با پیشرفت پروژه باشد؟ پس چرا دریافت اقساط با پیشرفتی که از پروژه ها دیده می شود تناسب ندارد؟مگر نه اینست که این مطالبه سریعتر به منظور جبران افزایش قیمت مصالح و مهار تورم در این پروژه بوده است؟ 
تورم و افزایش قیمتهای افسار گسیخته در سکه،دلار،اتومبیل در ماههای اخیر بر هیچ کس پوشیده نیست. تکلیف کسانی که با این افزایش قیمت مسکن مهر ناچار به انصراف می شوند چیست؟ تنها راهی که دولت پیش پای این افراد قرارداده، دریافت اصل آورده خود همراه با سود سالانه 8 درصد است که دولت برای این مبالغ در نظر گرفته است. یعنی کسی که به طور متوسط از 6 ماه پیش،20 میلیون در این پروژه سرمایه گذاری کرده است میتواند نهایتا 20 میلیون و 300هزار تومان پس بگیرد. در حالی که این رقم در همین زمان در بازار سکه یا اتومبیل حدود 40 میلیون تومان شده بود. 
البته جامعه راه حل دیگری هم پیش پای این افراد گذاشته است.به لطف وجود دلالان می توانند امتیاز مسکن خود را در بازار آزاد بفروشند. با این کار برای تمام عمر خود را از امتیازهای دولتی مربوط به مسکن محروم می کنند تا اندکی ضرر وارده به سرمایه جزیی شان را جبران کنند و به این ترتیب مسکنی که دولت وعده داده بود تا سرپناهی برای قشر ضعیف جامعه باشد، دست به دست چرخیده و سرانجام نصیب قشر دیگری می شود.

4 میلیون تومان - افزایش چند باره
یکشنبه 16 تیر 1392 مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس رسما زمزمه های افزایش قیمت مجدد مسکن مهر پردیس را به مبلغی مابین 3 تا 4 میلیون تومان تایید نمود و نشان داد که حتی تاکید علی نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی در دو روز قبل در حاشیه بازدید از این شهر مبنی بر رد هرگونه تعدیل یا افزایش قیمتی در پروژه های مسکن مهر شهر جدید پردیس نقطه امیدی برای هشتاد هزار خانواده متقاضی این شهر نخواهد بود. اگرچه ثبت نام کنندگان مسکن مهر پردیس بار اول نیست که این چنین از تدبیر مسئولین برای راهگشایی ایشان ناامید شده اند. 
13 ماه قبل در 16 خرداد 1391 با آغاز دور جدید ثبت نام مسکن مهر پردیس، قرار بود چکیده موفق‌ترین تجربیات 5سال اجرای مسکن‌مهر در سراسر کشور، به کار گرفته شود تا کامل‌ترین پروژه مسکن‌مهر در این شهر اجرایی گردد. راهکارهایی مانند تامین بخشی از زیرساخت ها و امکانات زیربنایی توسط شرکت عمران و پیمانکاران طرح همزمان با ساخت واحدها، اعمال حداقل واریزی برای ثبت نام متقاضیان واقعی، دقت نظر در شناسایی فاقدین مسکن و ساکنین منطقه و ... برآمده از این تجربه بود. در اولین معرفی جامع طرح توسط مهدی هدایت در آغاز دوره ثبت نام عنوان شد که این پروژه در چندین تیپ ارائه شده تا تمام دهک های جامعه اعم از دهک های پایین، متوسط و متوسط به بالا را پوشش دهد. بر این اساس آورده متقاضیان از 15 میلیون تومان(برای واحدهای با متراژ مفید تقریبی 80 مترمربعی) آغاز شده و نهایتا برای واحدهای سه خوابه به 30 میلیون تومان (برای واحدهای با متراژ مفید تقریبی 120 مترمربعی) خواهد رسید که قیمت علی الحساب نهایی با در نظرگرفتن مبلغ وام 25 میلیون تومانی قابل محاسبه خواهد بود. 
اختلاف فاحش قیمت اعلام شده در همان آغاز ثبت نام با قیمت دستوری مسکن مهر در کشور(300 هزار تومان با ازای هر مترمربع) اگرچه تامین اولیه آن را برای متقاضیان بسیار سخت نمود اما متقاضیان با قبول اختلاف هزینه آماده سازی زمین و احداث زیرساخت ها امید داشتند که از یکسو تاخیرات متعدد تحویل مسکن مهر سایر شهرها بواسطه عدم تامین زیرساخت ها در این پروژه تکرار نگردد و از سوی دیگر این امر آن ها را از افزایش قیمت های احتمالی بعدی مصون بدارد. اما گذشت زمان مسیر اجباری دیگری را در پیش پای ایشان گذاشت. 
با شتابگیری افزایش قیمت ها در تابستان و پاییز 91 بارها مسئولین وزارت راه و شهرسازی هرگونه افزایش قیمت مسکن مهر را رد نمودند و از طرح های خود برای تامین مصالح با قیمت های سابق یا راهکارهای جایگزین دیگر برای ادامه کار پیمانکاران با همان مبالغ قبلی سخن گفتند اما این پیمانکاران بودند که نهایتا با کم تحرکی مسئولین در این زمینه توانستند مجموعه وزارت را قانع کنند تا افزایش قیمت پروژه های مسکن مهر ابلاغ شود. افزایش قیمتی که افسوس دوسویه متقاضیان مسکن مهر را در پی داشت چرا که عموما آورده این متقاضیان از محل فروش معدود کالاهای سرمایه ای در دسترس خود مانند طلا و خودرو تامین شده بود و این متقاضیان با هشدارهای مکرر شرکت عمران مبنی بر حذف متقاضیان در صورت عدم تامین موجودی اقدام به فروش آن ها در زمان ارزانی نمودند و حالا باید گران شدن مصالح را که هیچ قصوری در آن نداشته بودند تحمل می کردند و این تنها به معنای مقروض شدن بیشتر بود. 
ابلاغیه وزارت مسکن حداکثر 13% معادل هر متربع 40 هزار تومان افزایش قیمت را در نظر گرفته بود اما مسکن مهر پردیس در این زمینه رکورد شکنی کرد. به طور مثال تا پیش از این سهم متقاضی در فاز 5 پردیس برای یک واحد با زیربنای غیرمفید حدود 115 متر مربع حدود 27 میلیون تومان بوده در حالیکه در ابلاغیه جدید این رقم به 32 میلیون تومان افزایش یافت. این در حالی بود که اگر طبق ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی این قیمت محاسبه شود در نهایت باید سهم متقاضی حدود 30 میلیون و510 هزار تومان باشد. در فاز 11 نیز تا پیش از این ابلاغیه آورده 20 میلیون تومانی بنای دریافت واحدی با زیربنای غیر مفید 106 متر بود در حالیکه این رقم به 28 میلیون تومان افزایش یافت که حکایت از افزایش 40 درصدی قیمت مسکن مهر پردیس برای متقاضیان این واحدها داشت. در این زمان نیز مجددا این اختلاف قیمت های محاسباتی با ابلاغیه وزارت به حساب زیر ساخت ها و آماده سازی در شهر پردیس گذاشته شد. 
اما با آغاز سال 92 شرکت عمران شهر جدید پردیس اولویت اول خود را بر رصد خوش حسابی متقاضیان گذاشت و اعلام کرد کسانیکه آورده خود را به 50% آورده اعلام نشده نرسانند حذف قطعی و کسانیکه به سطح 90% نرسانند برای عقد قرارداد دعوت نخواهند شد؛ مقادیری که هیچ تناسبی با میزان پیشرفت پروژه ها تاکنون نداشته است. اینگونه مجددا متقاضیان را برای پرداخت آورده در بازه ای کوتاه تهدید به حذف نمود(در آخرین نمونه خبرها از فراخوان افزایش موجودی یا حذف 12000 نفر حکایت داشت). این تهدید به تنهایی مجددا موجب تکاپوی متقاضیان برای تامین موجودی و متاسفانه انصراف بخشی از محرومین جامعه از ادامه راه و ناامیدی ایشان از خانه دار شدن در این دولت گردید. انصرافی که برابر با محرومیت از ثبت نام در مسکن مهر برای 2 سال در پردیس و 3 سال در سایر نقاط کشور است. انصرافی اجباری که براساس اعتماد این عزیزان(که طبق استعلام مسئولین فاقد مسکن بوده و شرایط دریافت مسکن مهر را داشته اند) بر روی مبالغ اعلامی اولیه مسئولین شهر جدید پردیس و آگاهی ایشان از توانایی پرداخت تنها همین مبالغ رخ داد ، مبالغی که در همان زمان می شد در سایر نقاط مانند پرند و هشتگرد ثبت نام کرد و حتی تا به حال خانه دار شد. 

180276_515.jpg


اما قطار افزایش قیمت مسکن حالا در تیرماه 92 به ایستگاه بعدی رسیده است و اینبار نیز مدیرعامل شرکت عمران شهر جدیدید پردیس از افزایش هزینه ها و اینبار نیز برای آماده سازی و تامین زیرساخت ها خبر داده است. تجمع های اعتراضی در چند روز گذشته تنها با تاییدیه ای بر افزایش این مبلغ و امیدهایی برای همراهی با متقاضیان برای زمان پرداخت این مبلغ به پایان رسیده است. حالا آن واحدهایی که برای دهک های پایین جامعه با آورده 15 میلیون تومان در نظر گرفته شده بود به 36 میلیون تومان افزایش یافته است. 
متقاضیان شهر جدید پردیس حالا تنها امید دارند که ایده بزرگ مسکن مهر حالا با تدبیر مسئولین فعلی با خاطره ای خوب از کارگزاران فعلی به کارگزاران آتی منتقل شود.

یکی از متقاضیان مسکن مهر پردیس در این زمینه می گوید: وایل خرداد ماه سال جاری،مدیر عامل شهر جدید پردیس از آغاز ثبت نام مسکن مهر در این شهر خبر داد و آورده متقاضیان را بنا به متراژ واحد،15 تا 25 میلیون تومان اعلام کرد. 
درست چند روز بعد از این خبر و قبل از شروع ثبت نام،این قیمتها به 15 تا 30 میلیون تومان تغییر یافت. 
و آقای هدایت،شرایط واریز مبالغ را اینگونه اعلام کردند: 

برای خرید مسکن مهر پردیس، آورده متقاضیان از 15 میلیون تومان آغاز شده و تا 30 میلیون تومان خواهد بود که در مرحله اول ثبت نام باید 5 میلیون تومان به حساب واریز شود و مابقی در طول اجرای پروژه و بنا بر پیشرفت فیزیکی آن از متقاضی دریافت خواهد شد. 

در 16 خرداد ثبت نام از طریق دفاتر پستی آغاز شد و متقاضیان با اعتماد به حرف ایشان،فرض را بر واریز 5 میلیون اولیه و واریز حداکثر 25 میلیون تومان در طول اجرای پروژه(به گفته ایشان18ماه)و با توجه به روند پیشرفت پروژه گذاشتند و مدارک خود را ارسال کردند. 

حدود یک ماه گذشت و متقاضیانی که با تکیه بر دارایی های اندک خود،با هزار امید و آرزو بعد از دریافت اس ام اس برای انتخاب پروژه خود به سوله های عمران پردیس فراخوانده شده بودند،با بنری مواجه شدند که کاخ آرزوی خانه دارشدن بسیاری از آنها را فروریخت. 

در این بنر آورده اولیه به جای 15 تا 30 میلون تومانی که اعلام شده بود،20 تا 32 میلیون تومان نوشته شده بود و آورده اولیه که 5 میلیون اعلام شده بود،تنها برای یک پروژه 5 میلیون و برای سایر پروژه ها 10 میلیون تومان بود. از همه جالبتر،به جای اینکه این مبالغ طبق وعده آقای هدایت در طول اجرای پروژه و بنا بر پیشرفت فیزیکی آنها مطالبه شود،با اقساط سنگین به فاصله 3 ماه و کلا در 8 ماه مطالبه میشد. 

تعداد زیادی از متقاضیان که با اعتماد به صحبتهای اولیه آقای هدایت مدارک خود را ارسال کرده بودند،با دیدن این شرایط ناچار به انصراف شدند و از آن دردناکتر این بود که این افراد به دلیل ثبت شدن مشخصاتشان در سامانه عمران پردیس،بعد از انصراف ،برای 2 سال در پردیس و 3 سال در سایر نقاط از ثبت نام در مسکن مهر محروم شدند!در حالی که اگر از روز اول مبالغ و شرایط اقساط به درستی اعلام میشد،این افراد هم میتوانستند با تکیه بر دارایی خود در سایر نقاط مانند پرند که قیمت پایینتری داشت ثبت نام کرده و از گردونه مسکن مهر خارج نشوند. 

با وجود آن افزایش قیمت اولیه،تعدادی ثبت نام خود را انجام داده و تا به امروز نیز اقساط خود را واریز کردند و حالا درست چند روز قبل از زمان واریز قسط سوم،با افزایش قیمت دیگری مواجه شدند! 
اینبار قیمتها از 20 تا 32 میلیون تومان به 28 تا 42 میلیون تومان افزایش یافته است و شرکت عمران پردیس با تکیه بر جمله ( این قیمتها قطعی نیست ) همچنان راه را برای افزایش قیمتهای آتی باز گذاشته است! 
در روزهای اولیه ثبت نام مسولان عمران پردیس،قول انتخاب واحد و عقد قرارداد اولیه را بعد از واریز 70درصد آورده متقاضی،یعنی بعد از واریز قسط سوم داده بودند.اما این روزها که زمان وعده داده شده رسیده است،با وجود این افزایش قیمت،عقد قرارداد را علاوه بر دریافت 70 درصد آورده،منوط به پیشرفت 70 درصد پروژه کرده اند. 

حال سوال اینجاست،مگر وعده اولیه این نبود که دریافت مبالغ متناسب با پیشرفت پروژه باشد؟پس چرا دریافت اقساط با پیشرفتی که از پروژه ها دیده میشود تناسب ندارد؟مگر نه اینست که این مطالبه سریعتر به منظور جبران افزایش قیمت مصالح و مهار تورم در این پروژه بوده است؟! 
پس چرا به بهانه افزایش قیمت مصالح ساختمانی،تا این حد آورده اولیه را افزایش داده و دوباره عده زیادی را از این گردونه خارج کرده اید؟ 

تورم و افزایش قیمتهای افسار گسیخته در سکه،دلار،اتومبیل و ... در ماههای اخیر بر هیچ کس پوشیده نیست.تکلیف کسانی که با این افزایش قیمت مسکن مهر ناچار به انصراف میشوند چیست؟تنها راهی که دولت پیش پای این افراد قرار داده،دریافت اصل آورده خود همراه با سود سالانه 8 درصد است که دولت برای این مبالغ در نظر گرفته است.یعنی کسی که به طور متوسط از 6 ماه پیش،20 میلیون در این پروژه سرمایه گذاری کرده است میتواند نهایتا 20 میلیون و 300هزار تومان پس بگیرد!در حالی که این رقم در همین زمان در سکه یا اتومبیل حدود 40 میلیون تومان شده بود.طبیعی است که این فرد احساس مغبون شدن میکند. 
البته جامعه راه حل دیگری هم پیش پای این افراد گذاشته است.به لطف وجود دلالان میتوانند امتیاز مسکن خود را در بازار آزاد بفروشند!با اینکار برای تمام عمر خود را از امتیازهای دولتی مربوط به مسکن محروم میکنند تا اندکی ضرر وارده به سرمایه جزیی اشان را جبران کنند و به این ترتیب مسکنی که دولت وعده داده بود تا سرپناهی برای قشر ضعیف جامعه باشد،دست به دست چرخیده و سرانجام نصیب قشر دیگری میشود! 

واقعا عجیب است که دولت با وجود داشتن مشاوران ارشد در تمام امور و اطلاع از کلیه مسائل اقتصادی مملکت،نتواند در روزهای اولیه ثبت نام قیمت قطعی پیش بینی کند و باعث ضرر و زیان مردمی شود که به طرح مسکن مهر اعتماد کرده اند. 
امیدواریم دولت در ماههای پایانی خود،تجدید نظری در این افزایش قیمتها کرده و برای متقاضیان خاطره خوشی باقی گذارد زیرا در صورت ادامه این روند و افزایش قیمتها،تعداد بسیار اندکی از متقاضیان اولیه باقی مانده و این طرح به هدف غایی خود نمیرسد. 
با امید مساعدت دولت...


مطالب مشابه :


پردیس ملت و خانه کاریکاتور، بهترین‌ نگارخانه‌های شهرداری شدند

پردیس ملت و خانه کاریکاتور، بهترین اهمیت او تنها در فروش آثار هنری نبود بلکه به
مسکن مهر پردیس در ایستگاه افزایش قیمت مجدد، افزایش 80 درصدی تا کجا ادامه دارد؟

پردیس در ادامه اظهار داشت: متقاضیانی که قرارداد پیش فروش در از خانه دار شدن در
سخنان مهندس رحمتی شهردار پردیس

خرید و فروش و نسبت به تسریع در ساخت تصفیه خانه پردیس در ادامه از نوسازی
تحویل همه خانه‌های مسکن مهر شهر پردیس تا پایان سال ۹۴

تحویل همه خانه فروش دعوت می‌شود. ایسنا/به گفته‌ مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید پردیس در
سایت مشاور املاک شمال

خرید و فروش زمین و ویلا در گیلان و استان گیلان شمال ایرانفروش باغ و خانه,فروش باغ و
برچسب :