استان رفسنگان


که از نظر سیاسی و اقتصادی شانس استان شدن را دارد مثل معدن مس سرچشمه دومین معدن بزرگ جهان یا کارخانه های دیگرمثل کاشی الماس کویر کارخانه اروند چرخ و... و رفسنجان از نظر کشاورزی هم که بیشترین پسته ی جهان در رفسنجان کشت میشود

وجه تسمیه

فسنجان اسامی مختلفی دارد که بیشتر در ارتباط با ذخایر زیر زمینی آن نامگذاری شده‌است. مانند رفسنگان یا رفسنگ از دو کلمه رفسنگ به معنای مس و کان به معنای معدن است که عربی شده آن رفسنجان می‌باشد. معدن مس سرچشمه معروف به چشم فیروزه‌ای بزرگترین معدن مس روباز در جهان می‌باشد همچنین رفسنجان بزرگترین تولید کننده پسته در جهان می‌باشد و به دلیل مرغوبیت زیاد پسته در جهان شهری شناخته شده‌است. همچنین بزرگترین خانه خشتی جهان در رفسنجان قرار دارد که یکی از زیباترین بناهای باستانی استان کرمان می‌باشد که دارای ۱۱۰ اتاق می‌باشد. این شهر تاریخی دارای غنی ترین معادن مس و بزرگترین معدن مس روباز جهان می‌باشد و مجتمع مس سرچشمه به لحاظ وسعت سومین کارخانه فراوری مس جهان است.

ویژگی‌های جغرافیایی

شهر رفسنجان از شمال با زرند، از غرب با شهربابک، از جنوب غربی با سیرجان، از جنوب با بردسیر و از شرق به کرمان محدود می‌شود.

فاصله رفسنجان تا کلانشهر کرمان ۱۱۰ کیلومتر است.

اقتصاد کلی رفسنجان

رفسنجان به عنوان بزرگترین تولید کنندهٔ پسته در ایران و جهان سهم بزرگی از صادرات غیر نفتی را شامل می‌شود. پستهٔ رفسنجان به دلیل کیفیت مثال زدنی آن از معروفیت جهانی برخوردار است و این دلیلی است که رفسنجان را به چهره‌ای شناخته شده در جهان تبدیل کرده‌است. از طرفی دیگر خاک مرغوب برای کاشی و سرامیک در این منطقه باعث شده‌است که بزرگترین کارخانه‌های کاشی ایران در این شهر تاسیس شوند که از جمله آنها می‌توان به کارخانه‌های الماس کویر و برلیان و... اشاره نمود. از دیگر ویژگی‌های این شهر وجود معدن مس سرچشمه‌است که بزرگترین معدن مس جهان می‌باشد

منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان

منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان در سال ۱۳۸۹ بر اساس تبصره ۲ ماده یک قانون برنامه چهارم توسعه در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ چهارم مهرماه ۱۳۸۹ تصویب و در تاریخ ۸۹/۷/۱۴ به تایید شورای نگهبان رسیده و طی نامه شماره ۳۷۴/۴۹۲۸۸ مورخ ۸۹/۸/۱ مجلس شورای اسلامی واصل و جهت اجرا توسط ریاست محترم جمهور ابلاغ گردید. منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان در زمینی به مساحت ۷۰۰ هکتار در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر رفسنجان (حدفاصل روستای ناصریه و کبوترخان) با مسئولیت شرکت گروه صنعتی زرینه مس وابسته به صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران ایجاد گردیده و فعالیت خود را آغاز نموده‌است. منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان در آبان ماه سال ۱۳۸۹ یعنی کمتر از دو سال قبل، پس از تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای محترم نگهبان و ابلاغیه رسمی ریاست محترم جمهور، فعالیت خود را با مسوولیت گروه صنعتی زرینه مس کرمان در زمین به مساحت ۲ هزار هکتار در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رفسنجان (حد فاصل روستاهای ناصریه و کبوترخان) آغاز کرد و پس از اخذ مجوزهای لازم طراحی یک سایت صنعتی مدرن و با جدیدترین متد روز دنیا توسط شرکت مشاورین مهندسی NCE آلمان آغاز و هم اکنون فاز اول آن در زمینی به مساحت ۲۰۰ هکتار در حال اجرا می‌باشد. عملیات عمرانی و اجرایی در فاز اول شامل اخذ مجوز و حفر چاه جهت تأمین آب، طراحی و اجرای شبکه برق، اجرای پروژه راهسازی و جدولگذاری، حصار کشی، کاشت بیش از ۴ هزار اصله نهال و احداث ساختمان اداری جهت استقرار سازمان مسوول و دفتر گمرک می‌باشد که برخی از این فعالیت‌ها به صورت صد در صد و برخی با بیش از ۹۰ درصد پیشرفت، مراحل پایانی خود را طی می‌کنند. منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان به دلیل موقعیت بسیار مناسب خود از شمال استان کرمان و نزدیکی به قلب صنایع مس و فولاد کشور، دارای پتانسیل‌های بالقوه فراوانی جهت رشد و پیشرفت انفجار گونه می‌باشد. همچنین به دلیل استقرار گمرک در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان باعث شده‌است که که مراودات اقتصادی و بازرگانی با خارج از کشور خصوصاً واردات ماشین آلات، مواد اولیه صنایع مس و فولاد به راحتی در انبارهای این منطقه، انباشته و جهت استفاده از این محل ترخیص خواهند شد و بخش زیادی از هزینه‌های حمل و بارگیری از بنادر دیگر کاهش، و سرعت انجام کار، به نحو قابل ملاحظه‌ای افزایش یابد.

مرکز انتقال نفت و تاسیسات رفسنجان

این مرکز در فاصله 10 کیلومتری از شهرستان رفسنجان و کنار بزرگراه رفسنجان- یزد در زمینی به وسعت 55 هکتار و در ارتفاع 1495 متری از سطح دریا واقع گردیده فرآورده های نفتی خط "26 بندرعباس پس از طی مسافت 449 کیلومتر به مرکز رفسنجان می رسد. از مرکز رفسنجان یک خط "14به طول 125 کیلومتر و یک خط لوپ به طول 83 کیلومتر تا کرمان کشیده شده که انبارهای نفت کرمان همچنین نیروگاه برق باغین را از نظر سوخت رسانی تأمین می نماید همچنین یک خط لوله "16 با ظرفیت انتقال 120 هزار بشکه در روز و به طول 221 کیلومتر از این مرکز تا یزد و از آنجا به نائین و اصفهان امتداد می یابد که یک خط لوپ "16 به طول 176 کیلومتر آن را همراهی می کند. علاوه بر خطوط "14 و "16 یک خطوط لوله "20 نیز با قدرت حمل 000/200 بشکه در روز از این مرکز فرآورده های نفت را از طریق مراکز یزد ونائین به اصفهان منتقل می کند. مرکز رفسنجان علاوه بر انتقال فرآورده های نفتی خط "26 به پنج رشته خط ذکر شده نیاز انبار نفت رفسنجان را تأمین می نماید. مخازن تعادلی در رفسنجان شامل سه مخزن نفت گاز با ظرفیت 120 میلیون لیتر، دو مخزن نفت سفید با ظرفیت 60 میلیون لیتر و سه مخزن بنزین موتور با ظرفیت 120 میلیون لیتر، می باشد. این مرکز دارای سه دستگاه الکتروپمپ با قدرت هر دستگاه kw 1950 و ظرفیت 1312 متر مکعب در ساعت روی خط "20 و سه دستگاه الکتروپمپ با قدرت هر دستگاه kw 170 و ظرفیت 795 متر مکعب در ساعت روی خطوط "14 و "16 بهره برداری می گردد.

سایر تجهیزات :

یک دستگاه دیزل ژنراتور برق اضطراری به قدرت kw 715-یک دستگاه دیزل آتش نشانی با قدرت HP 525- سه دستگاه الکتروپمپ آب آتش نشانی به قدرت kw 229- دو استخر آب آتش نشانی با ظرفیت 8 هزار متر مکعب – دو دستگاه فوم میکر- دو پست برق

حمل و نقل

حمل و نقل در داخل شهر رفسنجان با تاکسی و اتوبوس های خط واحد انجام میگیرد. خط واحد با ایستگاههای متعدد در اکثر مناطق رفسنجان خصوصا در مناطق پر رفت و آمد و ترافیکی به مسافران خدمات رسانی می کند.

فرودگاه بین المللی رفسنجان

این فرودگاه در سال 1369 افتتاح شد. ولی به دلیل کوچکی این فرودگاه جوابگوی نیاز این شهرستان نبود. به همین جهت به مدت چند سال پروازهای این فرودگاه کلا کنسل شدند. با افزایش پهنای باند و افزودن امکانات جدید، این فرودگاه توسط رییس جمهور وقت محمود احمدی نژاد در سال 1391 به بهره برداری مجدد رسید. هم اکنون مراحل پایانی این فرودگاه بین المللی در حال اتمام است و به زودی پروازهای این فرودگاه از سر گرفته می شود. پس از بهره برداری مجدد فرودگاه رفسنجان و با توجه به حجم بالای صادرات معدنی، صنعتی و کشاورزی، ايجاد منطقه ويژه اقتصادی و اداره کل گمرک مستقل اين شهر تصويب و در اين ميان نقش فرودگاه رفسنجان بسيار حائز اهميت و اثرگذار خواهد بود.
مساحت باند فرودگاه رفسنجان 144 هزار متر مربع است كه با احتساب پاركينگ و تاكسي، مساحتي حدود 164500 متر مربع از عوامل پروازي اين فرودگاه ساماندهي، روكش و توسعه داده مي‏شود.

راه آهن رفسنجان

ایستگاه راه آهن رفسنجان در حدود 25 کیلومتری شهر نزدیک کشکوئیه واقع شده است که ایستگاه احمد آباد نام دارد. این ایستگاه همه روزه با قطار بندر عباس - تهران به مقصدهای تهران و بندرعباس و یا ایستگاهای بین راهی توقف دارد. در زمان دولت دهم قرار شده است این ایستگاه به نزدیکی شهر منتقل یابد تا خدمات رسانی به مردم بهتر انجام شود. راه آهن رفسنجان از اهمیت زیادی به دلیل جا به جایی بار برای کارخانه مس و شرکت های پسته برخوردار است. در حال حاضر در آینده ای نه چندان دور خط مستقیم ریلی سریع السیر رفسنجان-تهران راه اندازی شود.

دانشگاه‌ها

رفسنجان شهری دانشگاهی است و این شهر دانشگاه‌های مهمی را در خود جای داده‌است. از جمله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان که از بسیاری از مراکز استان‌ها از کیفیت آموزشی بالاتری برخوردار است.

 • دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان [۱]
 • دانشگاه ولی‌عصر رفسنجان
 • دانشگاه پیام نور رفسنجان
 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد رفسنجان
 • دانشگاه نرجس خاتون رفسنجان (در حال احداث)
 • دانشگاه علمی کاربردی خانه کارگر رفسنجان
 • دانشگاه فنی حرفه ای رفسنجان
 • موسسه آموزش عالی کار: موسسه آموزش عالی کار تنها مرکز آموزش عالی این شهر است که رشته‌های مرتبط با مهندسی ساخت و تولید در آن تدریس می‌شوند.
 • موسسه آموزش عالی مفاخر
 • موسسه آموزش عالی میثاق
 • موسسه آموزش عالی علامه جعفری
 • حوزه علیمه امام خمینی رفسنجان
 • رسانه‌ها


 • در حال حاضر شبکه استانی کرمان حدود بیست ساعت برنامه دارد و در شهر رفسنجان قابل دریافت است. علاوه بر این سایر شبکه‌های ملی و نیز رادیوها، مانند رادیو کرمان و رادیو رفسنجان (به طور مستقیم) نیز در این شهر فعال هستند. رادیو رفسنجان بر روی موج FM و فرکانس 99٫۳ قرار دارد.
 • سینماها


 • فسنجان از جمله شهرهایی است که از پیشگامان سینما در قبل از انقلاب است. سینما آسیا و سینما امید از جزو اولین سینماهایی هستند در ایران تاسیس شدند. بعد جریان انقلاب اسلامی این سینماها را آتش زدند و بعد از انقلاب رفسنجان تا مدت‌ها از سینما محروم بود. اما در حال حاضر سه رفسنجان دارد و در مهر سال ۱۳۹۱ سینماهای رفسنجان میزبان جشنواره اکران فیلم مقاومت بودند. سی و یکمین جشنواره فیلم فجر برای اولین بار در در استان کرمان در رفسنجان در حال اکران است و رفسنجان تنها میزبان سی و یکمین جشنواره فیلم فجر در جنوب شرق کشور است.
 • سینما گلستان امین


 • این سینما یکی از سینمای دیجیتال کشور است که توسط وزیر ارشاد افتتاح شد. این سینما در خیابان امام و در عمارت گلستان امین واقع شده‌است. این سینما دارای ۲ سالن است که یک سالن آن نیلوفر نام دارد و ۱۴۵ نفر گنجایش دارد و سالن دیگر آن نگین نام دارد و ۱۵۵ نفر ظرفیت دارد. این سینما خصوصی است.
 • سینما آزادی


 • این سینما در سرچشمه رفسنجان واقع شده است. این سینما به غیر از اکران فیلم میزبان سومین جشنواره موسیقی استانی آوای کویر و همچنین میزبان اکران فیلم مقاومت بوده است. همچنین چهارمین نشست سینمایی با نمایش فیلم و با حضور حضور سید رضا میر کریمی به عنوان کارگردان و شادمهر راستین فیلمنامه نویس این کار نشستی بعد از نمایش فیلم برگزار شد.شایان ذکر است که نشست های قبلی با حضور عباس کیارستمی و رضاکیانیان/ کمال تبریزی و انسیه شاه حسینی برگزار شده است
 • مطبوعات و سایت‌های خبری

 • هفته‌نامه رفسنجان به مدیر مسئولی محمد ریاحی و مدیر اجرایی احمد ریاحی
 • هفته‌نامه آینه رفسنجان به مدیر مسئولی حسن باقری و سردبیری رضا رنجبر توتوئی
 • هفته‌نامه مهرآور به مدبر مسئولی ناصر محمدی و حسین تقوی
 • هفته‌نامه صفیر کویر
 • هفته نامه ستارگان ورزش

 • مشاهیر و شخصیت‌ها

 • آیت الله سید محمدرضا رفسنجانی مرعشی
 • آیت الله سید کاظم رفسنجانی
 • شیخ عبدالله دهش کرمانی رفسنجانی-از جمله برجسته‌ترین شاعران و نویسندگان و عارفان
 • آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی - رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس جمهور سابق دوره سازندگی
 • حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی - رییس سازمان بازرسی کشور - وزیر سابق -معاون برون مرزی وزیر اطلاعات در دوران علی فلاحیان- کاندیدای ریاست جمهوری 1392
 • سید حسین مرعشی - اولین رئیس سازمان میراث فرهنگی ایران - سخنگوی حزب کارگران سازندگی
 • آیت الله شیخ محمد هاشمیان - لغو کننده حکم اعدام امام خمینی بواسطه رایزنی با دربار- شوهرخواهر و پسرعموی هاشمی رفسنجانی
 • آیت الله شیخ عباس پورمحمدی
 • استاد غلامحسین منتصری (موسس انجمن خوشنویسان رفسنجان - دبیر شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران)
 • دکتر سید محمد حسینی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
 • سید حمید حسینی - برادر سید محمد حسینی(وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)-رئیس هیات مدیره گروه بین المللی مذاکرات و مدیر عامل شرکت پالایشگاه نفت سروش - دومین میلیاردر ایران
 • محمد هاشمی رفسنجانی - رییس سازمان صدا وسیمابه مدت 10 سال - معاون اسبق وزیر کشاورزی - سرپرست اسبق وزارت امور خارجه - قائم مقام سابق وزیر امور خارجه - معاون اجرایی رئیس جمهور - عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام - ریاست دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام
 • مهندس محسن هاشمی رفسنجانی - رییس سابق متروی تهران - مشاور حمل و نقلی شهردار تهران
 • دکتر فاطمه هاشمی رفسنجانی - رییس سابق فدراسیون ورزشی بیماران خاص - رییس بنیاد بیماریهای خاص
 • دکتر مهدی هاشمی رفسنجانی - عضو هیأت امنا و رئیس مرکز تحقیقات دانشگاه آزاد - ریاست سازمان بهینه سازی مصرف سوخت
 • دکتر فائزه هاشمی رفسنجانی - مدیرمسئول سابق روزنامه زن - رییس فدراسیون اسلامی ورزش زنان - نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره پنجم، عضو حزب کارگزاران سازندگی - استاد واحد پردیس دانشگاه آزاد
 • سید علی میرافضلی - شاعر
 • عادل فردوسی پور - تهیه کننده و برنامه ساز ورزشی و مجری برنامه پرطرفدار و جنجالی ۹۰
 • محمد شریفی نعمت آباد - نویسنده کتاب باغ اناری
 • مهندس علی رمضانی سربندی - نویسنده ، گزارشگر ، خبرنگار و مجری ورزشی ، رتبه برتر کنکور ، بازیکن سابق تیم های فوتبال زغال سنگ و شهرداری کرمان ، جوانترین گزارشگر تاریخ صدا و سیمای ایران (فوتبال)و جوانترین سرپرست تاریخ لیگ فوتبال ایران
 • 'مهدی اقبالی مهدی آبادی'-- هنرمند. ورزشکار . مدرس دانشگاهها و نویسنده کتابهای.1. نمای دیگر. 2.واقعیت‌ها را بدانیم.3. راه وصل. 4.آشنای غریب.5. زنان در تاریخ کهن ایران. 6.اخلاق عینی و ذهنی
 • استاد محمود نکویی- خطاط و نقاش برجسته، فارغ التحصیل از دانشگاه هنرهای زیبای تهران، موسس انجمن هنرهای تجسمی رفسنجان، ناظر فدراسیون بسکتبال جمهوری اسلامی ایران
 • علی سامره بازیکن اسبق استقلال، تیم ملی، پروجا ایتالیا، مس کرمان، فجر شهید سپاسی شیراز، مس رفسنجان و مس سرچشمه رفسنجان، پاس همدان، الشعب و عجمان امارات و آقای گل لیگ برتر ایران و آقای گلی در لیگ برتر امارات و دارای ۲۰ گل ملی
 • علی علیزاده بازیکن سابق، فجر شهید سپاسی شیراز، استقلال و پرسپولیس و تراکتور سازی
 • علی اصغر پور محمدی رئیس سابق شبکه سه سیما- قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
 • بابک نوری بازیگر سینما و تئاتر
 • مارک امین تهیه کننده هالیوودی
 • هادی بختیاری - نوازنده - نوازندگی در آلبوم های متعدد - همکاری با جلال ذالفنون، بیژن کامکار و مسعود حبیبی در تالار وحدت - سرپرست گروه کوبه دف نوا
 • منوچهر آگاه - بنیانگذار ادارهٔ بررسیهای اقتصادی بانک ملی (سپس بانک مرکزی) و یکی از آخرین روسای سازمان برنامه قبل از انقلاب - ریاست ادارهٔ بررسیهای اقتصادی بانک ملی - دومین رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران - در سال ۱۳۵۶ در کابینهٔ جمشید آموزگار وزیر مشاور در امور اجرائی گردید.
 • سید محمد جندقی کرمانی پور - رییس کانون وکلای مرکز کشور
 • با این حساب خودتون میبینین رفسنجان شرایط خوبی از نظر استان شدن دارهمطالب مشابه :


نتایج مسابقات هفته اول تیم تکواندوی پالایش نفت آبادان در لیگ نقش جهان

شرکت پالایش نفت آبادان ۸ - باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری سیرجان کرمان شرکت پالایش نفت
آگهی استخدام یک شرکت مهندسی جهت تکمیل کادر دفتر فنی کارگاهی پروژه های EPC خود در منطقه استان کرمان

پرتال استخدام و خوداشتغالی - آگهی استخدام یک شرکت مهندسی جهت تکمیل کادر دفتر فنی کارگاهی
استان رفسنگان

استان رفسنگان(کرمان شمالی) - استان رفسنگان - رفسنجان شهر فاتحان اروند شهر طلای سبز و سرخ
برچسب :