راهنمای انتخاب یک کفش مناسب برای دویدن


عباس واحدی - چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۲۲:۳۰

حتما برای شما هم پیش آمده که وارد فروشگاه شده و قصد انتخاب یک کفش ورزشی مناسب برای پیاده روی، دو یا فعالیت های این چنینی را داشته اید. اما با دیدن مدل های بسیار متنوع حسابی گیج و سر در گم شده باشید. آیا یک کفش ارزان قیمت انتخاب مناسبی است؟ یا اینکه باید نمونه دیگری انتخاب کنم؟ 

اصلا تفاوت میان انواع مختلف کفش های ورزشی چیست و چرا برای هر فعالیت ورزشی کفش ویژه ان را بخرید؟ چگونه این کفش مناسب و خاص را شناخته و انتخاب کنید؟ 

پیشنهاد می کنم پیش از هرگونه انتخاب و خرید، در ادامه مطلب با نارنجی همراه باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.


بله، هنگامی به فروشگاه کفش می روید، صدها جفت از آنها با شکل ها و رنگ های مختلف در زیر نور لامپ ها نشسته و به شما زل زده اند. از کفش های ارزان قیمت با حداقل پوشش روی پا گرفته تا مدل های نایک چند صد هزار تومانی می توانند انتخاب شما برای یک کفش ورزشی باشند. حقیقت این است یک کفش عالی و بی نقص برای دویدن وجود ندارد. هر کسی به مدل متفاوتی از کفش نیاز دارد و هنگامی دنبال آن می گردید، باید به راحتی و آسایش بیش از قیمت توجه داشته باشد.


تفاوت اصلی میان انواع کفش

difference-between-all-these-running-shoes042084-003-500px-narenji-ir.jpg

خب، اکنون در فروشگاه ایستاده اید و انواع و اقسام کفش جلوی تان صف کشیده اند. تفاوت میان اینها چیست؟ به طور خاص، کفشهای مخصوص دو را می توان به چهار دسته مختلف تقسیم کرد:

* کنترل حرکت (Motion Control): این کفش ها معمولا محکم و سنگین هستند. اغلب بیش از دیگر کفش های دو بالشتک و محافظ دارند. برای افرادی مناسب اند که کف پای صافی دارند یا می خواهند مدت زمان طولانی بدوند. 

پایدار (Stability): کفش های Stability یا پایدار بیشتر برای افرادی توصیه می شوند که دچار خمیدگی پا هستند. یعنی اینکه هنگام دویدن پاهای شان تمایل دارند اندکی به سمت داخل پیچ بخورند. 

بالشتک دار/طبیعی (Cushioned/Neutral): همان طور که از نامشان مشخص است، کفش های طبیعی برای افرادی با گام های طبیعی طراحی شده اند. این کفش ها معمولا بالشتک محافظ کمتری دارند. 
ساده گرایانه/کفش های برهنه (Minimalist): این کفش ها دارای حداقل بخش های محافظ و بالشتک هستند. استفاده از آنها به گونه ای تقلید ازدویدن با پای برهنه یا Barefoot running است. و تا حد زیادی هم به همین سبک دویدن نزدیک است، تنها با این تفاوت که حداقل لایه محافظی را که اغلب افراد دنبال آن هستند، فراهم می آورد.و حالا درون یک مغازه، تمام اینها برای شما (در نقش یک خریدار) چه معنی می توانند داشته باشند؟ در حقیقت، تقریبا هیچ. 

اغلب شرکت های تولید کننده کفش معمولا سعی می کنند از گروه کفش های سفت و محکم اول دوری کنند. زیرا تحقیقات و مطالعات بسیاری درباره نوع پا نشان داده مدل کفشی که شما لازم دارید، در واقع همان چیزی نیست که فکر می کنید. مجموعه ای از مطالعات ارتش آمریکا مشخص ساخته نوع کفش به آن شکلی که ما فکر می کنیم، ارتباطی با صدمات و آسیب ها ندارد. علاوه بر این، تحقیقات دانشگاه برتیش کلمبیا و نشریه بریتانیایی پزشکی ورزشی روشن ساخته شیوه تجویز و فروش کفش ها معمولا بسیار ساده و سهل انگارانه است و اصلا بر اساس شواهد و دانسته های مشخص انجام نمی گیرد. در حقیقت، شیوه فروش و توصیه کفش های ویژه دویدن اصلا منطبق بر دلایلی چون جلوگیری از آسیب ها یا راحتی بیشتر کاربر نیست. 

اما با همه اینها، هنوز باید گفت کفش های دو مهم هستند. WebMD می گوید کفش های دو، پایداری و استحکام پهلویی ندارند. زیرا شما هنگام دو، پاهای تان را به بغل حرکت نداده و معمولا حرکات عرضی انجام نمی دهید. اما کفش های تنیس، بسکتبال و مانند آن حفاظ های مناسب پهلویی هم دارند که شما هنگام دو به آنها نیازی ندارید. انجمن پزشکان متخصص بیماری های پا آمریکا توصیه می کند اگر در یک فعالیت ورزشی به طور منظم شرکت دارید، باید کفش ویژه آن را خریداری کنید. 

یان گریفیث متخصص بیماری های پا معتقد است همه چیز به راحتی شما بر می گردد:به عقیده من، بایسته و شایسته است تنها بر اساس یک اصل، تمام تصمیمات گرفته شوند: آسایش. قبول داشته باشید یا خیر، راحتی و آسایش شما ارتباط مستقیمی با کاهش دفعات آسیب دیدگی دارد و این می تواند مهمترین اصل در انتخاب کفش ورزشی باشد. و البته باید نقطه کانونی در توسعه و تولید تمامی کفش های ورزشی آینده باشد. 

همه می دانیم که آسایش کاملا ذهنی و وابسته به فرد است. لذا تنها فردی که کفش را می پوشد می تواند با اطمینان کامل بگوید بهترین کفش برای وی کدام است. لذا درباره پیشنهادات فروشندگان و حتی مشاوران پزشکی درباره اینکه کدام کفش دقیقا مناسب پای شما است، کاملا محتاط باشید. چیزی که یک فرد آن را راحت می یابد، شاید کاملا با انتخاب فرد دیگر متفاوت باشد. ممکن است به همین دلیل فردی یک کفش سفت و دارای حفاظ را بهترین بداند، در حالی که دیگران در احساس کنند دویدن با پای برهنه بهترین راه حل پایان دادن به جراحات غم انگیز پاهای شان است.و یک حقیقت غم انگیز این است که شما برای پیدا کردن کفش های مناسب تان به مقداری سعی و خطا نیاز دارید. و این گونه است که هنوز بحث و جدل های فراوان میان طرفداران مدل های مختلف کفش ادامه دارد. اگر چه مدل های مختلف کفش درون مغازه به شما کمک می کند تا گزینه های انتخابی تان را محدودتر کنید، اما اینها تنها چیزی نیستند که به شما در انتخاب کفش مناسب کمک می کنند.

چگونگی انتخاب کفش مناسب

difference-between-all-these-running-shoes-09653542-002-500px-narenji-ir.jpg

حال که متوجه تفاوت های میان انواع گوناگون کفش شده اید، زمان آن رسیده تا مناسب ترین کفش را برای خودتان انتخاب کنید. و البته به شکل شگفت انگیز و ملال آوری این مرحله می تواند کاری سخت و طاقت فرسا باشد. 

اگر یک دونده تازه کار هستید، یا اگر با کفش فعلی تان مشکل دارید، بهتر است که از ابتدا به ارزیابی نوع کفش مورد نیازتان بپردازید. در صورت امکان و دسترسی به فروشگاه های اختصاصی کفش ورزشی، بهتر است با آنها مشورت کرده و درباره نوع کفش مناسب برای دویدن راهنمایی بخواهید. 

اندازه بودن کفش، مهمترین مورد هنگام خرید است. اندازه بودن یا همان فیت پا بودن کفش یعنی اینکه پاشنه راحت باشد، محل اتصال انگشتان به پا کمی فضا برای حرکت داشته باشد و همچنین جای کافی برای جنباندن انگشتها در کفش فراهم باشد. در این سایت می توانید راهنمای نسبتا کاملی درباره انتخاب کفش ویژه قهرمانان ورزشی بیابید. 

درست است که قیمت هم گزینه ای است که باید به آن توجه شود. اما نویسنده نیویورک تایمز اعتقاد دارد این موضوع اصلا نمی تواند در خور اهمیت فراوانی باشد . یک کفش مشخص شاید ساخت بهتری از بقیه داشته باشد، اما همیشه این گونه نیست که قیمت بالاتر به معنی بهتر بودن کفش باشد و هیچ چیزی مهم تر از راحتی و اندازه بودن کفش در پای شما نیست. بگذارید این طور بگوییم: دوران این ضرب المثل گذشته که «هر چه قدر پول بدهی همان قدر آش می خوری!» 

از دیدگاه تکنولوژیک، دو کفش هیچ گاه مانند هم نیستند، و یک جفت کفش که دوست تان کاملا آنها را تضمین می کند، شاید چندان مناسب پای شما نباشند. هنگام خرید کفش، هدف اصلی را به خاطر داشته باشید: آسایش، محافظت و اندازه بودن. این گزینه ها، تنها مواردی هستند که هنگام انتخاب واقعا اهمیت دارند. همان طور که اغلب دونده ها می گویند: بهترین کفش دو آن است که هرگز متوجه حضورش نشوید. 

شما از چه کفشی برای دویدن و فعالیت های ورزشی تان استفاده می کنید؟ ملاک های شما برای انتخاب یک کفش مناسب چه هستند؟


http://narenji.ir/15004-difference-between-all-running-shoes


مطالب مشابه :


بسیار ارزان و نو خرید اجناس کالا های دست دوم کار کرده استوک ارزان در حد نو

بسیار ارزان و نو خرید اجناس ای,خارجی,ارزان,گران,قیمت,استوک,نو کفش,کلاه,دف
لباس ارزان زمستانی چرمی پالتو

ارزان,گران,قیمت,استوک,نو,اکبند,آکبند,دست,دسته,دوم,کارکرده,خرید,فروش کفش ,کلاه,دف
راهنمای انتخاب یک کفش مناسب برای دویدن

آیا یک کفش ارزان قیمت انتخاب مناسبی است؟ هنگام خرید کفش، هدف اصلی را به خاطر داشته باشید:
خرید اینترنتی کاپشن کافشن خلبانی امریکایی

ای,خارجی,ارزان,گران,قیمت,استوک,نو خرید,فروش,ا لباس,پوشاک,کفش,کلاه,دف
اوور کت امریکایی برای فروش

فروش کالاهای استوک خارجی چکمه کفش خرید,فروش,ا خارجی,ارزان,گران,قیمت,استوک,نو
برای خرید اوور کت امریکایی اصل کجا برویم ؟

فروش کالاهای استوک خارجی چکمه کفش دست دو - برای خرید خرید ,فروش ارزان,گران,قیمت
نانه,مردانه,نظامی,کوه,پرواز,چکمه,بوت,پوتین,نظامی,کوهنوردی,پوست,طبیعی,حیوانات,پرده,ملحفه,کوله,پشتی,ک

فروش کالاهای استوک خارجی چکمه کفش خرید,فروش خارجی,ارزان,گران,قیمت,استوک,نو
برچسب :