آقای صانعی و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

در هفته ای که گذشت تعدادی از مومنین نسبت به صلاحیت آقای صانعی برای مرجعیت شیعیان از جامعه مدرسین حوزه علمیه قم - که یک مرجع تخصصی برای تشخیص صلاحیت مراجع می باشد- استعلام کردند، که این جامعه بر اساس مستندات فقهی و سایر شرایطی که یک مرجع در عالم تشیع باید داشته باشد اعلام نظر نمودند که آقای صانعی فاقد چنین شرایطی است.

28-2-1388%5CIMAGE633782535068593750.JPG

چند تن از فقهای جامعه مدرسین از جمله آیت الله یزدی هم دلایل خود و جامعه را برای رد صلاحیت آقای صانعی اعلام کردند که در رسانه های مکتوب موجود است.

سابقه ی جامعه مدرسین:

معرفی مراجع به مردم از طرف جامعه مدرسین حوزه علمیه مسبوق به سابقه است از جمله معرفی حضرت امام (ره) به عنوان مرجع تقلید شیعیان در زمان طاغوت، عزل آقای شریعتمداری از مرجعیت بعد از اثبات توطئه ایشان علیه نظام جمهوری اسلامی و معرفی فقها بعد از رحلت حضرت امام (ره) و آیت الله اراکی به عنوان مراجع تقلید نیز از اقدامات جامعه مدرسین می باشد.

چرا مراجعه به جامعه مدرسین؟

درباره لزوم مراجعه مردم به جامعه مدرسین برای انتخاب مرجع تقلید خود نیاز به استدلالهای خیلی پیچیده ای نیست مانند مراجعه به نظام مهندسی برای یافتن بهترین مهندس برای ساخت یک سازه ی بزرگ و پیچیده.  گرچه در یک شهر ممکن است صدها مهندس باشد اما برای آنکه بدانیم در توان کدامیک از  آنهاست که چنان کار بزرگی را به انجام برسانند از تجربه و شناخت و تخصص مهندسان نظام مهندسی برای یافتن آن شخص استفاده می کنیم.در اینجا هم شناخت مرجع تقلید در تخصص انسانهای عادی نیست و ناچار باید به متخصصین مراجعه کرد.

امروز هرکس بر اساس نظر جامعه مدرسین از تقلید از آقای صانعی دست بردارد حجت شرعی دارد و ماندن در تقلید از وی از نظر عقلی فاقد وجاهت است.

پاسخ به اعتراض منتقدین:

عده ای از منتقدان نظر جامعه مدرسین را یک نگاه سیاسی به قضیه می دانند و آن را رد می کنند و و بهانه می آورند که مرجعیت نباید دولتی شود و یا مراجع نباید وابسته به حکومت باشند و ...

اکثر این منتقدین کسانی هستند که سالها فریاد استفاده از تخصص در امورشان گوش فلک را کر کرده بود. حالا امروز برای استفاده از دیدگاه تخصصی بهانه تراشی می کنند . مثلا در دوره حضرت امام وقتی آقای شریعتمداری به اقدام علیه جمهوری اسلامی اقرار کرد مطابق نظر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از مرجعیت عزل و موسسات فرهنگی زیر نظر ایشان در اختیار تبلیغات اسلامی قرار گرفت.

جالب این است که آقای هاشمی رفسنجانی که از منتقدین جامعه مدرسین شده به شدت از حکم امام و جامعه مدرسین دفاع کرد و آقای موسوی تبریزی که آن زمان دادستان کل کشور بودند طی حکمی همین آقای صانعی را که دادستان قم بود را موظف می کنند که اموال موسسه دار التبلیغ را که مربوط به آقای شریعتمداری بود را در اختیار تبلیغات اسلامی قرار دهد. در حالیکه هم اکنون آقای موسوی تبریزی حکم جامعه مدرسین را سیاسی می دانند!؟

و اما اصل ماجرا:

جامعه مدرسین معتقد است که نظر علمی و فقهی داده است و نه تنها اکنون بلکه در سال 86 هم آیـة الله فاضل معتقد بودند که باید جلوی آقای صانعی گرفته شود. جامعه مدرسین میگوید فتاوا و دیدگاه های آقای صانعی فاقد مبنای فقهی و تقوای لازم است از جمله فتوای ایشان در باب دیه زن و مرد ، ارث زن و مرد ، ازدواج موقت ، ارث کافر از مسلمان و بحث ارتداد و ... . جامعه مدرسین معتقد است دیدگاه های آقای صانعی در این موارد به دیدگاه اهل سنت نزدیکتر است تا تشیع. در برخی موارد هم خلاف نص صریح آیات قرآن است.

چرا اکنون؟

عده ای می گویند اگر جامعه درسین کار سیاسی نکرده پس چرا اکنون اینگونه نظر داده است؟ در پاسخ باید گفت اولا این استعلام در همین روزها انجام شده دوم اینکه اقدامات و فتاوای یکی دوسال گذشته  خصوصا اقدامات ایشان درباره انتخابات خلاف جایگاه مرجعیت و موجب وهن این جایگاه گردیده است. به طور خلاصه عملکردهای اخیر ایشان به طور کلی باعث خراب شدن تمام پلهای پشت سرشان شده  به گونه ای که نمی توان امیدی به بازگشتشان داشت. و این موجب شد که متخصصین دیگر  برای احتیاط بهانه ای نداشته باشند. به گونه ای که جامعه مدرسین به عنوان دیدبان و مرکز تخصصی اعلام نظر درباره مراجع احساس وظیفه کند.

دیدگاه های سیاسی آقای صانعی نیز متاسفانه در معارضه با جمهوری اسلامی و در بیشتر اوقات باعث شادی دشمنان نظام می شد البته نه در حدی که آقای شریعتمداری پیش رفته بود.

با  استناد به دیدگاه های سال 63 کسانی که امروز جامعه مدرسین را زیر سوال می برند  خودشان دیدگاه صرفا سیاسی و غیر علمی دارند و  جامعه مدرسین اقدامی به جا و به موقع و در راستای خدمت به نظام جمهوری اسلامی انجام داده و از این بابت باید شکرگذار خداوند باشیم و ازین عزیزان نیز تشکر نماییم.

 

 


مطالب مشابه :


شرایط عمومی جذب اعضای عادی و فعال بسیج

بسیج دانشجویی ودارا بودن شش ماه سابقه استعلام امنیتی و مکتبی که با ارسال
تشريح تسهيلات قانون جديد نظام وظيفه براي برخي مشمولان

سازمان بسیج حقوقدانان استان یزد - تشريح تسهيلات قانون جديد نظام وظيفه براي برخي مشمولان -
شرایط استخدام استادان زن برای تدریس «درس آشنایی با دفاع‌مقدس

استخدام در تبریز کاریابی و بازار کار آگهي استخدام و اخبار استخدامي جديد سراسرکشور را اينجا
سامانه مشاهده سوابق بیمه شدگان

وبلاگ بسیج دانشگاه پیام نور قائم برچسب‌ها: مشاهده سوابق بيمه, استعلام سابقه
قابل توجه آزادگان و جانبازان سرباز و بسیج سپاه

قابل توجه آزادگان و جانبازان سرباز و بسیج و این هم سابقه و استعلام‌هایی می
افزایش دانشجویان دختر و جذب استادان زن

شش ماه سابقه بسیج فعال، داشتن حداقل دو ترم سابقه تدریس درخواست استعلام از حفاظت
آقای صانعی و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

، اقتصادی، دشمن شناسی،اجتماعی، ادبی، احادیث، دفاع مقدس، شهدا، بسیج استعلام کردند، که
برچسب :