طراحی معماری (3)بیمارستان

بنام یگانه معمار هستی

(۱)تاریخچه بیمارستان در جهان

هدف از ایجاد بیمارستان

  یکی از مهمترین مایحتاج انسان داشتن سلامتی میباشد و در هنگام بیماری از دو جهت نیاز جسمی و روحی دچار نقصان میشود و اینجاست که نقش بیمارستان و پزشک مشخص میشودو در تمامی مجامع حضور انسان  بیمارستان وجود دارد.

 بیمارستان به مفهوم یک مجتمع خدماتی پزشکی با هدف درمان بیماران و جلوگیری از شیوع بیماریهای واگیر دار و کسب درآمد میباشد.بیمارستان در زمانهای بحرانی (زلزله و سیل و آتش سوزی و بلاهای طبیعی)بسیار مورد استفاده قرار میگیرد و درواقع در صورت کمبود بیمارستان آسیبهای جبران ناپذیری وارد میشود و باید طراحی بیمارستان به گونه ای باشد که درصورت قطع شدن کلیه وسایل برقی و مکانیکی بتواند به کار خود ادامه دهد و طراحی پایدار به این امر مهم پرداخته تا در مواقع اضطرار بتوان به فعالیت ادامه دهد. سازگاری با محیط زیست واستفاده از انرژی های پاک وعدم استفاده از انرژی های فسیلی جزی از استاندارهای جهانی است.   


تاریخ و بیمارستان

پزشکی به علت قرابت بسیارش با حیات انسانی و به علت تماس مستقیم آن با انسان یکی از پرسابقه‌ترین نهادهای اجتماعی است. بررسی‌ها و مطالعات نشان می‌دهد که ریشه‌های این نهاد در مذاهب، اساطیر، سنن و آداب و رسوم اجتماعات گوناگون وجود دارد. بیمارستان نیز گرچه مانند حرفه پزشکی تاریخچه‌ای بس طولانی دارد ولی از نظر درمان بیماری و ارائه خدماتی چون آموزش پزشکی و تحقیقات علمی قدمت چندانی ندارد. مفهوم کلمه بیمارستان در حال حاضر با گذشته تفاوت دارد. حتی تا شروع قرن بیستم در اغلب نقاط دنیا بیمارستان یک سازمان خیریه بود. مثلاً در کشورهای اروپائی بیمارستان‌ها، مکان‌هایی برای نگهداری و حمایت از فقرا، معلولان، آوارگان، سالخوردگان، ولگردان و ... نیز محسوب می‌شد.
در فرانسه بیمارستان‌ها را «مهمانخانه خدا » می‌نامیدند و در زبان انگلیسی hospital و بعدها در فرانسه hopital از مهمان‌نوازی گرفته شده است. تا قبل از ظهور مسیح در دنیای غرب، محلی که بتوان آن را بیمارستان نامید، وجود نداشت و تا قرن پنجم میلادی مراقبت از بیماران و معلولین، خصوصی انجام می‌شد. پس از آن بیمارستان اساساً یک مؤسسه خیریه بود و تحت کنترل مقامات مذهبی قرار داشت، آثار مذهبی در آن به چشم می‌خورد و در نزدیکی کلیسا قرار می‌گرفت. سالن‌های آن به اماکن مقدس بیشتر شبیه بود و هر غیر مؤمنی نمی‌توانست به آن وارد شود. هزینه‌های بیمارستان توسط افراد خیّـر تأمین می‌شد که از طریق کمک به فقرا برای خود طلب بخشایش و رحمت خداوندی نمایند. شرایط بهداشتی اسفناک بود، بستری شدن چندین بیمار روی یک تخت، وجود اپیدمی‌ها و انجام اعمال جراحی در حضور سایر بیماران رواج داشت. بیمارستان مانند جذامخانه برای بیماران نوعی طرد اجتماعی به حساب می‌آمد و برای پزشکان مبتدی، محلی برای مشاهده و تجربه بود که البته قدرت عمل پزشکان در این مکان‌ها بسیار محدود بود.

در قرون وسطی اولین بیمارستان یا پناهگاه ویژه بیماران روانی در دنیا توسط مسلمانان تأسیس گردید که در آن به مراقبت و درمان بیماران روانی با روش‌های خاص خود می‌پرداختند. در اروپا اولین بیمارستان روانی در سال ۱۴۰۹ میلادی در شهر والنسیا در اسپانیا تأسیس شد

در ایران قدیمی‌ترین بیمارستان در محدوده دانشگاه جندی‌شاپور بود که مقارن با سلطنت شاپور اول (۲۳۸ق.م) است. شهر جندی‌شاپور شهرت خود را مدیون دانشگاه پزشکی و بیمارستان آن بود که به دست خسرو اول ساسانی پایه‌ریزی شد. وی استادانی را از یونان به ایران آورد. این بیمارستان پزشکان زیادی داشت که بعد‌ها به یکی از مراکز طب اسلامی تبدیل شد و فعالیت آن تا اواخر قرن سوم ادامه داشت. بر خلاف اروپا، فعالیت‌های این بیمارستان منحصر به نگهداری از بیماران نبود و جنبه درمانی آن اهمیت داشت. پس از برپایی دولت عباسی مسلمانان با تمسک به شیوه رایج در جندی‌شاپور در سرزمین‌های متصرفه مبادرت به تأسیس بیمارستان کردند. با تأسیس بیمارستانی در بغداد، پزشکان به آن شهر کشیده شدند. بیمارستان دیگری که در حدود قرن سوم در ایران تأسیس شد «بیمارستان ری» می‌باشد که توسط محمد زکریای رازی برای درمان بیماران و آموزش پزشکی تأسیس شد. در سرزمین‌های اسلامی در صدر اسلام به هنگام جنگ‌ها، محل خاصی برای نگهداری مجروحین ایجاد شد. پس از آن اولین بیمارستان (دارالمرضی) در دوره ولیدبن‌عبدالملک، ششمین خلیفه اموی (سال۸۶ هجری) در دمشق ایجاد شد که فعالیت آن محدود به نگهداری جذامیان و معلولین بود.
در قرن پنجم ناصرخسرو در هنگام دیدار از شهر بیت‌المقدس می‌نویسد «و بیت‌المقدس را بیمارستانی نیک است و وقف بسیار دارد و خلق بسیار را دارو و شربت دهند و طبیبان باشند که از وقف، مرسوم ستانند» در ایران بیمارستان به سبک بیمارستان‌های کشورهای اروپا، در زمان ناصرالدین شاه قاجار آغاز شد. در سال ۱۲۹۰ قمری، بیمارستانی به نام مریضخانه دولتی به ریاست ناظم‌الاطباء پزشک مخصوص شاه در تهران تأسیس شد. در سال ۱۳۱۹ به نام بیمارستان سینا تغییر نام داد. در سال ۱۲۹۸، اداره بیمارستان مذکور به عهده چند پزشک انگلیسی واگذار شد، که یکی از آنها به نام «نلیگان» بیمارستان را در گزارشی از نظر ساختمانی کهنه، غیرمناسب و بدون جریان هوای کافی، بدون روشنایی کافی و با وضع بهداشتی بسیار بد توصیف می‌نماید. او از عدم وجود وسایل کافی، عدم جداسازی بخش‌های مختلف، عدم وجود رختشویخانه، خرابی حمام، نبود محل نگهداری اجساد و ... گلایه می‌کند. همچنین او معتقد است پرستاران این بیمارستان نه تنها آموزشی ندیده‌اند، بلکه در وضعی هم نیستند که بشود این کار را انجام داد و تازه بیمارستان مقروض هم هست

امروزه بیمارستان در نظام حرفه‌ای، مرکز سازمان یافته‌ای است که دیگر فقط محل اقامت نیست بلکه محل مراقبت است و در آن گروه شغلی پزشکی، کار می‌نمایند. بیمارستان‌ها امروزه دارای تنوع زیادی در عرصه خدمات بهداشت و درمان می‌باشند و شامل بیمارستان‌های عمومی، بیمارستان بیماری‌های مزمن، بیمارستان بیماری‌های روانی، بیمارستان بیماری‌های واگیر، بیمارستان‌های زنان و زایمان و ... می‌باشند. بیمارستان در نظام نوین خدمات درمانی یک نهاد و مؤسسه علمی و در عین حال انسانی پراهمیت است که در حکم نهادی از قدرت اجتماعی حرفه پزشکی نیز به شمار می‌رود.          

  

 

 

 

                    تهیه کنندگان:   

                  حسن نیکوئی ـ محسن میرحاج ـ محمد شاهب

                         رضا میرکو ـ مرتضی امیرجان

 

 


(۲) بیمارستان میلاد

راهنماي طبقات ساختمان مركزي

 

طبقه 14:   شركت تامين سلامت

 طبقه 13:  مديريت بيمارستان ، مديريت روابط عمومي.

 طبقه 12 : بخش فوق تخصص جراحي مغز واعصاب

 طبقه 11 : جراحي مغز و اعصاب

 طبقه 10 :بخش10

 طبقه 9:  بخش9، دفتر آسانسور

 طبقه 8 :  بخش ژنيكولوژي

 طبقه 7 :  بخشهاي داخلي ، فوق تخصص داخلي ، پشتيباني اورژانس

 طبقه 6 : بخشهاي جراحي مردان ، جراحي زنان، Post CCU، حراست، تجهيزات پزشكي

طبقه 5 : بخشهاي ارتوپد مردان ، ارتوپد زنان، فوق تخصص جراحي.

طبقه 4 : بخشهاي ارولوژي ، اطفال ، گوش و حلق و بيني.

 طبقه 2 :   بخشهاي زنان زايمان 1 ، زنان زايمان 2 ، NICU 1 ، NICU 2 ، اتاق عمل زنان، بلوك زايمان، PICU ، اتاق مادران. 

 طبقه 1 : اتاق عمل جنرال، بخشهايICU ، CCU،ICU O.H ، جراحي قلب، بستري كوتاه مدت، اورژانس، ICU - B، دفتر پرستاري، دبيرخانه، مدير كشيك، معاونت درمان، معاونت اداري ومالي، مديريت طرح وبرنامه، واحد آموزش، امور قراردادها، دفتر حقوقي، واحد آمبولانس، اتاق پليس.

همكف : مدير امور اداري، واحد رفاه، واحد چاپ وتكثير، پذيرش بستري، بايگاني اسنادپزشكي، كد گذاري، بانك رفاه، ترخيص، كارگزيني، حضور وغياب، مركز مخابرات، سوئيچينگ، كارت زني، انتظامات ورودي بيمارستان، اطلاعات مراجعين، تصوير برداري، انتظامات درب ملاقات، بخش آنژيوگرافي، رستوران، سانترال اكسيژن، خرازي، گل فروشي، آژانس، مورگ، بوفه، اتاق پليس، آزمايشگاه فيزيولوژي.

 زيرزمين: كارگاه تجهيزات پزشكي، آشپزخانه، جمع آوري زباله، CSR مركزي، لنژري،خياطخانه، انبار داروخانه، نمازخانه، فني ومهندسي و دفاتر پيمانكاران تابع، اطفاء حريق، اداره خدمات عمومي، نقليه، تداركات، انبار مركزي، اموال، شركت خدماتي، نانوايي.

 

طبقه 7: درمانگاه: روماتولوژي، فوق تخصص خون ، چشم، عينك سازي، ريه ، غدد، كليه

طبقه 6: درمانگاه: جراحي مغز واعصاب، داخلي مغز واعصاب، اعصاب وروان، روانشناسي، نوار عصب و عضله، طب فيزيكي، گوش و حلق و بيني، گفتاردرماني، اوديولوژي.

طبقه5: درمانگاه: فوق تخصص داخلي، ليزر، قلب، بيهوشي.

 طبقه4: درمانگاه: فوق تخصص اطفال، زنان، اطفال، آنژيوگرافي، ارتوپدي، جراحي، ارولوژي، دپارتمان تغذيه.

 طبقه2: درمانگاه: داخلي و عفوني، دندانپزشكي.

 طبقه1: بخش اسكوپي، بانك خون، آزمايشگاه اورژانس، تحريرات، بخش دياليز.

 همكف:درمانگاه شبانه روزي، تزريقات، داروخانه، فيزيوتراپي، آزمايشگاه، طب هسته اي، آژانس، پذيرش سرپايي، نماينده بيمه، پيگيري حضوري، انتقال خون،داروخانه، لوازم بهداشتي وآرايشي، امور مالي، بخش آنژيوگرافي،اتاق پليس، مهدكودك، بوفه، آزمايشگاه فيزيولوژي. 

 

 

بخش

موقعيت شغلي

CCU كلي

CCU

سرپرستار

كمك بهيار

منشي

پرستار

CCU POST كلي

CCU POST

سرپرستار

كمك بهيار

منشي

پرستار

CSRمركزي كلي

CSRمركزي

سرپرستار

كمك بهيار

تكنسينcsR

ENT كلي

ENT

سرپرستار

كمك بهيار

منشي

پرستار

ICU كلي

ICU

سرپرستار

كمك بهيار

پرستار

منشي بخش

كاردان هوشبري

icu oH كلي

icu oH

سرپرستار

كمك بهيار

منشي

پرستار

ICU-B كلي

19

ICU-B

سرپرستار

1

كمك بهيار

5

پرستار

12

منشي بخش

1

NICU1 كلي

33

NICU1

سرپرستار

1

كمك بهيار

6

منشي

1

پرستار

25

NICU2 كلي

62

NICU2

كمك بهيار

12

پرستار

49

منشي بخش

1

PICU كلي

19

PICU

سرپرستار

1

كمك بهيار

6

پرستار

11

منشي بخش

1

آزمايشگاه كلي

2

آزمايشگاه

تكنسين پلاسمافريزيس

2

 

 

آزمايشگاه تامين سلامت ميلاد كلي

آزمايشگاه تامين سلامت ميلاد

خدمات

سرپرست

كاردان

كاردان بانك خون

كاردان خدمات درماني وبيمارستاني 1

كاردان خدمات درماني وبيمارستاني 2

كارشناس

كارشناس خدمات درماني وبيمارستاني 1

كارشناس خدمات درماني وبيمارستاني 2

كارگر خدماتي عمومي-1

مامور انتظامات ونگهباني -1

متصدس پذيرش 2

متصدي پذيرش

متصدي پذيرش 1

مسئول خدمات درماني وبيمارستاني 1

مسئول خدمات درماني وبيمارستاني 2

نمونه‌گيرآزمايشگاه

پزشك

پزشك آزمايشگاه

 

 

اتاق عمل

سرپرستار

كمك بهيار

منشي

پرستار

تكنسين OR

تكنسينcsR

كاردان اتاق عمل

منشي بخش

كاردان هوشبري

تكنسين اتاق عمل

تكنسين نوارنگاري

سوپروايزرباليني

كاردان راديولوژي

كارشناس راديولوژي

اتاق عمل B كلي

اتاق عمل B

سرپرستار

كمك بهيار

منشي

پرستار

تكنسين OR

كاردان اتاق عمل

منشي بخش

كاردان هوشبري

كاردان

تكنسين اتاق عمل

 

 

اتاق عمل زنان كلي

اتاق عمل زنان

سرپرستار

كمك بهيار

پرستار

تكنسين OR

كاردان اتاق عمل

منشي بخش

كاردان هوشبري

ماما

اداره تغذيه كلي

اداره تغذيه

آمارگر تغذيه

كارشناس تغذيه‌ورژيم

اداره خدمات عمومي كلي

اداره خدمات عمومي

متصدي خدمات عمومي

آسانسور چي

آسانسورچي

انباردارعمومي

تلفنچي وراهنما

راننده آمبولانس

راننده خودروسبك

كارپرداز

كمك كارشناس

متصدي تلفنخانه

متصدي خدمات

متصدي خدمات و امور عمومي

مسئول تداركات

مسئول لنژي‌وخياطخانه

مسئول مورگ

مسئول‌امورانبارها

نامه رسان

 

 

اداره كارگزيني ودبيرخانه كلي

اداره كارگزيني ودبيرخانه

بايگان پرسنلي

حسابدارداروئي

كارگزين

كمك كارشناس

كمك كارشناس امور رفاهي

متصدي‌اموردفتري

متصدي‌چاپ وتكثير

مسئول حضوروغياب

مسئول دبيرخانه

مسئول كارگزيني

ارتوپدي زنان كلي

ارتوپدي زنان

سرپرستار

كمك بهيار

پرستار

منشي بخش

ارتوپدي مردان كلي

ارتوپدي مردان

سرپرستار

كمك بهيار

پرستار

منشي بخش

ارولوژي كلي

ارولوژي

سرپرستار

كمك بهيار

منشي

پرستار

 

 

اسكوپي كلي

اسكوپي

سرپرستار

كمك بهيار

منشي

پرستار

منشي بخش

اسناد پزشكي 2 كلي

اسناد پزشكي 2

كارشناس

اطفال كلي

اطفال

سرپرستار

كمك بهيار

منشي

پرستار

انتظامات كلي

انتظامات

انتظامات

اورژانس كلي

اورژانس

كمك بهيار

منشي

پرستار

تكنسين OR

كاردان اتاق عمل

منشي بخش

كاردان هوشبري

سوپروايزر

تكنسين نوارنگاري

ماما

امدادگر

 

 

بخش (دهم) كلي

بخش (دهم)

سرپرستار

كمك بهيار

منشي

پرستار

بخش دوازده(جراحي‌مغزواعصاب ) كلي

بخش دوازده(جراحي‌مغزواعصاب )

سرپرستار

كمك بهيار

منشي

پرستار

بخش( نهم) كلي

بخش( نهم)

سرپرستار

كمك بهيار

منشي

پرستار

بستري كوتاه مدت كلي

بستري كوتاه مدت

سرپرستار

كمك بهيار

منشي

پرستار

منشي بخش

بلوك زايمان كلي

بلوك زايمان

سرپرستار

كمك بهيار

منشي

منشي بخش

ماما

تجهيزات پزشكي كلي

تجهيزات پزشكي

تكنسينcsR

كارشناس تجهيزات

كمك كارشناس

تكنسين تجهيزات پزشك

تكنسين گازهاي طبي

تكنسين‌تعميرات وسائل

كارشناس تجهيزات پزشكي

 

 

تصوير برداري تامين سلامت ميلاد

سوپروايزر

كاردان خدمات درماني وبيمارستاني 1

كارشناس

كارشناس خدمات درماني وبيمارستاني 1

كارگر خدماتي عمومي-1

مامور انتظامات ونگهباني -1

متصدي پذيرش

متصدي پذيرش 1

مسئول خدمات درماني وبيمارستاني 1

اپراتور سنجش تراكم

رئيس بخش راديولوژي

كاردان اداري 2

متصدي خدمات دفتري واداري 1

متصدي خدمات دفتري واداري 3

جراحي زنان كلي

جراحي زنان

سرپرستار

كمك بهيار

پرستار

منشي بخش

جراحي مردان كلي

جراحي مردان

سرپرستار

كمك بهيار

پرستار

منشي بخش

 

 

جراحي‌قلب وعروق كلي

جراحي‌قلب وعروق

سرپرستار

كمك بهيار

پرستار

منشي بخش

حوزه امور اداري كلي

حوزه امور اداري

منشي

داخلي كلي

داخلي

سرپرستار

كمك بهيار

پرستار

منشي بخش

درمانگاه كلي

درمانگاه

كمك بهيار

منشي

پرستار

كاردان اتاق عمل

منشي بخش

تكنسين نوارنگاري

ماما

درمانگاه شبانه‌روزي كلي

درمانگاه شبانه‌روزي

سرپرستار

كمك بهيار

منشي

پرستار

منشي بخش

 

 

دفتر مدير عامل وقائم مقام وهيت مديره كلي

دفتر مدير عامل وقائم مقام وهيت مديره

مديرعامل

معاونت درمان

منشي

راننده خودروسبك

متصدي‌اموردفتري

مدير فني‌و تخصصي

آبدار

مسئول فني

معاون اداري و مالي

رئيس واحد حراست

كارشناس حقوقي

مدير روابط عمومي وامور بين الملل

مدير طرح و برنامه

مسئول دفتر مدير عامل

مسئول پيگيري امور دفتر مدير عامل

دفتر معاونت درمان كلي

دفتر معاونت درمان

منشي

منشي بخش

رئيس بخش

رئيس بخش داخلي

رئيس واحد پذيرش

رئيس بخش درمانگاه

كارشناس مسئول تغذيه

مامور

متخصص ارولوژي

متخصص پزشك قانوني

مترون

نا ظر دندانپزشكي

ناظر امور پزشكان

ناظر داروخانه

ناظربخش راديولوژي

پزشك متخصص

 

 

دندانپزشكي تامين سلامت ميلاد كلي

دندانپزشكي تامين سلامت ميلاد

سوپروايزر

كاردان خدمات درماني وبيمارستاني 1

كارگر خدماتي عمومي-1

متصدي پذيرش

متصدي پذيرش 1

مسئول خدمات درماني وبيمارستاني 1

مسئول خدمات درماني وبيمارستاني 2

متصدي خدمات دفتري واداري 1

كمك انبار دار

بهداشتياركار

رئيس بخش دندانپزشكي

سركارگر خدمات

كارگر خدماتي عمومي4

دياليز كلي

دياليز

سرپرستار

كمك بهيار

پرستار

تكنسينcsR

منشي بخش

رفاه كلي

رفاه

كمك كارشناس 3

كمك كارشناس3

زنان و زايمان 1 كلي

زنان و زايمان 1

سرپرستار

كمك بهيار

پرستار

منشي بخش

زنان و زايمان 2 كلي

زنان و زايمان 2

سرپرستار

كمك بهيار

پرستار

 

 

شركت افرا گستر گلزار كلي

شركت افرا گستر گلزار

فضاي‌سبز

نماينده

شركت بهار روب گروه 1 كلي

شركت بهار روب گروه 1

خدمات

نماينده

آتش نشان

شركت بهار روب گروه 2 كلي

شركت بهار روب گروه 2

خدمات

راننده خودروسبك

تغذيه

مالي

محوطه

شركت بهار روب گروه 3 كلي

شركت بهار روب گروه 3

خدمات

آبدار

تغذيه

شركت بهار روب گروه 4 كلي

شركت بهار روب گروه 4

خدمات

آبدار

تغذيه

 

 

فني و مهندسي كلي

فني و مهندسي

منشي

متصدي خدمات عمومي

فني ومهندسي

اپراتور ماشين نويس

آتش نشان

آهنگر

بناء

تكنسين برق

تكنسين برق وتاسيسات

تكنسين تعميرات مخابرات

تكنسين جريان ضعيف

تكنسين ساختمان

تكنسين مخابرات

تكنسين مكانيك

درايوال كار

كاردان برق

كاردان ساختمان

كاردان كنترل

كارشناس جريان ضعيف

كارشناس مسئول برق

كارشناس مسئول ساختمان

كارشناس مكانيك سيالات

كارگر ساده

مسول پيگري ويژه معاونت اداري ومالي

نجار

نقاش

 

 

فوق تخصص جراحي كلي

فوق تخصص جراحي

سرپرستار

كمك بهيار

منشي

پرستار

فوق تخصص داخلي كلي

فوق تخصص داخلي

سرپرستار

كمك بهيار

پرستار

منشي بخش

فيز يو لوژي كلي

فيز يو لوژي

منشي

پرستار

منشي بخش

تكنسين نوارنگاري

تكنسين

سرپرست آزمايشگاه

فيزيوترابي تامين سلامت ميلاد كلي

فيزيوترابي تامين سلامت ميلاد

كارگر خدماتي عمومي-1

مامور انتظامات ونگهباني -1

متصدي پذيرش 1

متصدي خدمات دفتري واداري 1

مديرفيزيوتراپي

كاركنان مديريت پرستاري كلي

كاركنان مديريت پرستاري

منشي

منشي بخش

سوپروايزر

سوپروايزرباليني

سوپروايزرآموزشي

لنژري كلي

لنژري

لنژري واتو

خياط

ماركر البسه

 

 

مديريت امورمالي كلي

مديريت امورمالي

حسابدار

كارشناس

حسابدارداروئي

كمك كارشناس

تكنسين‌داروئي

كارمند

كارشناس حسابداري‌مالي

كمك كارشناس 3

متصدي داروخانه

حسابدارعمومي

رئيس رسيدگي

رئيس در امد و ترخيص

صندوقدار

كارشناس حسابداري

مسئول اعتبارات

مسئول اموال اداري

مسئول اموال تجهيزات

مسئول حسابداري ترخيص بيمار

مسئول در آمد

مسئول رسيدگي

مسئول هزينه

مديريت روابط عمومي واموربين الملل كلي

مديريت روابط عمومي واموربين الملل

منشي

كارمند

متصدي اطلاعات

كارشناس سمعي

كارشناس بين الملل

متصدي سمعي وبصري

متصدي‌روابط عمومي

 

 

مديريت طرح وبرنامه كلي

مديريت طرح وبرنامه

منشي بخش

اپراتوركامپيوتر

كارشناس اقتصاد درمان

كارشناس مسئول بهبود

كارشناس آمار

كارشناس انفورماتيك

كارشناس بهبود كيفيت

كارشناس فرابري داده ها

كارشناس مسئول انفورماتيك

معاونت اداري ومالي كلي

معاونت اداري ومالي

منشي

كارشناس تشكيلات

مشاور

رئيس واحد كارگزيني

رئيس اداره رفاه

رئيس واحد تاسيسات و تعميرات

سرپرست خدمات و امور عمومي

كارشناس مسئول تجهيزات پزشكي

مدير اموراداري

مديرمالي

مسئول نقليه

مغزواعصاب كلي

مغزواعصاب

سرپرستار

كمك بهيار

پرستار

تكنسينcsR

منشي بخش

 

 

پرسنل مالي ودرآمد شركت تامين سلامت كلي

17

حسابدار1

1

 

حسابدار2

4

 

حسابدار3

4

 

رئيس امور مالي

1

 

كاردان مالي 2

1

 

كاردان مالي1

5

 

كارشناس مالي 1

1

 

پزشكان ساعتي گروه جراحي اورژانس كلي

33

فلوشيپ جراحي كولوركتال

1

 

متخصص جراحي عمومي

32

 

پزشكان ساعتي گروه داخلي اورژانس كلي

25

پزشك

1

 

متخصص داخلي

24

 

پزشكان كلينيك شب كلي

15

پزشك

15

 

پزشكي هسته اي كلي

21

منشي

1

 

پرستار

4

 

متصدي پذيرش

1

 

كارشناس راديولوژي

1

 

تكنسين‌راديولوژي

1

 

كارشناس فيزيك پزشكي

2

 

كارشناس پذيرش

1

 

اپراتور كامپيوتر

1

 

كاردان پزشكي هسته‌اي

3

 

كارشناس مسئول طب

1

 

كارشناس پزشك هسته‌اي

5

 

پشتيباني اورژانس كلي

25

كمك بهيار

7

 

منشي

1

 

پرستار

17

 

ژنيكولوژي كلي

22

سرپرستار

1

 

كمك بهيار

6

 

پرستار

14

 

منشي بخش

1

 

 

 

 

 

 

        گردآورندگان  :

                           ف.دوست محمدی -  م.حسین وند  - م.غلامی 

                                          ن.نظری – ن.هدایت نیامطالب مشابه :


معماری بیمارستان

مقالات - معماری بیمارستان | دانشگاه ازاد www.azmoon.com دکتری کنکور دانشگاه آزاد کارشناسی ارشد www
طراحی معماری (3)بیمارستان

معماری - طراحی معماری (3)بیمارستان - تا قبل از ظهور مسیح در دنیای غرب، محلی که بتوان آن را
معماری بیمارستان(1)

معماری مدرن - معماری بیمارستان(1) - decoration-civil-architect - معماری - عمران - دکوراسیون
بخش های بیمارستان

بیمارستان شامل بخش های مختلف است که در مورد هر بخش بطور مختصربا عکس مربوط به آن توضیح میدهیم
بیمارستان

معماری هنر و دانش طراحی بناها و سایر ساختارهای کالبدیست. تعاریف جامع تر، بیش‌تر معماری را
معماری بیمارستان

وبلاگ دکتر خلیل علی محمدزاده - معماری بیمارستان - علمی ، فرهنگی ، آموزشی ، مدیریتی و
طراحی و معماری بیمارستان

کانسپت - طراحی و معماری بیمارستان - معماری فهرست مندرجات 1 قسمت بندی و تعین محدوده 2 انواع
اهمیت معماری داخلی در طراحی بیمارستانها

طراحی بیمارستان با توجه به اوضاع اقلیمی و نیاز های بهداشتی و منطقه ای تا حدودی متفاوت است
برچسب :